Постанова від 06.11.2010 по справі 2а-5611/10/2570

Справа № 2а-5611/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Н. М. Баргаміної.,

суддів Л. М. Гром,

Ю. О. Скалозуба,

при секретарі Є. А. Хоботні

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Чернігівської міської організації Соціалістичної партії України до Новозаводської районної виборчої комісії в м. Чернігові, третя особа Чернігівська міська виборча комісія Чернігівської області про зобов'язання провести повторний перерахунок голосів виборців до Чернігівської міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 04.11.2010 року звернувся з адміністративним позовом до Новозаводської районної виборчої комісії в м. Чернігові, в якому просив суд зобов'язати відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців по виборах до Чернігівської міської ради по багатомандатному виборчому округу.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що в протоколах №№ 25081, 25085, 25088, 25104, 25078, 25116, 25100, 25109, 25092, 25098, 25083, 25111 в порушення п. 6 ст. 72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» внесено виправлення шляхом замальовування коректором та стержнем ручки, в деяких протоколах відсутні записи прописом відповідно до цифр. У зв'язку з виявленими порушеннями позивач звертався зі скаргами до Новозаводської районної виборчої комісії та обласної виборчої комісії з проханням провести повторний підрахунок голосів виборців по виборах до Чернігівської міської ради. Позивач в позові зазначав, що подані скарги було проігноровано вказаними комісіями та не розглядались ними. У зв'язку з тим, що вказані правопорушення призвели до неправильного встановлення результатів виборів, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

В судовому засіданні представник позивача надав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд зобов'язати відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців по виборах до Чернігівської міської ради по багатомандатному виборчому округу по виборчих дільницях №№ 25081, 25085, 25088, 25104, 25078, 25116, 25100, 25109, 25092, 25098, 25083, 25111.

В судовому засіданні представники позивача позов та його мотиви підтримали, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, просили позов задовольнити повністю. Крім того, звертали увагу суду, що копії протоколів дільничної комісії , надані представнику позивача відрізняються від протоколів, які надані представником Чернігівської міської виборчої комісії Чернігівської області, а саме: не співпадає час складання, відсутні записи прописом цифр, в окремих протоколах не співпадає кількість невикористаних бюлетенів.

Представник відповідача в судовому засіданні вважав заявлений позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем було дотримано вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Крім того, вказав, що Новозаводською районною виборчою комісією в м. Чернігові не чинилося жодних перешкод для подання представниками позивача скарг під час підрахунку голосів, а скарга, на яку посилається позивач, була подана після встановлення чинним законодавством строку для її подання. Актів про порушення виборчого законодавства до виборчої комісії від позивача не надходило.

Представник третьої особи позовні вимоги не визнав, та пояснив суду, що позов є безпідставним, оскільки в матеріалах справи відсутні докази про фіксування правопорушення під час проведення підрахунку голосів, а саме актів відповідно до чинного законодавства. Вказав, що виправлення, які містяться в протоколах, доданих до матеріалів справи, жодним чином не впливають на встановлення результатів голосування. Крім того, в момент підрахунку скарг і заяв від позивача про порушення законодавства про вибори не надходило, а тому вважав, що ч.6 ст. 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» , на яку посилається позивач в адміністративному позові, не було порушено. Свідченням того, що результати підрахунку голосів є об'єктивними та вірними є той факт, що жоден учасник виборчого процесу не звертався до Новозаводської районної виборчої комісії в м. Чернігові з скаргами та актами про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.1 Постанови Верховної Ради України «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році» N2412-VI від 01.07.2010 року чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів призначено на неділю 31 жовтня 2010 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 року №2487-VI (далі -Закон №2487), організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

03.11.2010 року Чернігівська міська організація Соціалістична партія України отримала протоколи з виборчих дільниць, які засвідчені мокрою печаткою №№ 25081, 25085, 25088, 25104, 25078, 25116, 25100, 25109, 25092, 25098, 25083, 25111.

Відповідно до ст.71 Закону №2487, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування. Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців.

Відповідно до ст. 72 Закону №2487, дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці. Форма бланка протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня виборів. Бланки протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу виготовляються відповідною територіальною виборчою комісією для кожної виборчої дільниці у кількості примірників, визначеній відповідною територіальною виборчою комісією, в порядку та строки, визначені статтею 67 цього Закону для виготовлення виборчих бюлетенів. Бланки протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці передаються виборчим комісіям разом із виборчими бюлетенями в порядку та строки, визначені статтею 67 цього Закону.

Протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. Член дільничної виборчої комісії, присутній на засіданні дільничної виборчої комісії, зобов'язаний підписати протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. В разі незгоди з результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. В разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.

Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Забороняються заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення дільничної виборчої комісії будь-яких виправлень.

Якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".

Відповідно до ст. 75 Закону №2487, протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту надходження перших протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці або протоколів про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі та інших виборчих документів дільничної, територіальної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та (або) результатів відповідних місцевих виборів.

У разі відповідності протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів вимогам цього Закону занесені до них відомості оголошуються.

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів та додані до них документи зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті прийняла такі протоколи.

Дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону.

За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

У разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Тобто, питання проведення повторного підрахунку голосів підлягає розгляду та є компетенцією територіальних виборчих комісій .

Відповідно до ст. 54 Закону №2487, представник місцевої організації партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу та уповноважена особа місцевої організації партії мають право у разі виявлення порушень цього Закону скласти відповідний акт, який підписується нею та не менш як двома виборцями, які засвідчують це порушення, та подається до відповідної виборчої комісії.

Однак, судом встановлено, що передбачених згаданою нормою закону відповідно оформлених актів про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 25081, 25085, 25088, 25104, 25078, 25116, 25100, 25109, 25092, 25098, 25083, 25111, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цих дільницях позивачем не було подано до Новозаводської районної виборчої комісії в м. Чернігові, а також не надано суду .

Таким чином, суд дійшов висновку, що за відсутності передбачених ст.72 Закону №2487 актів та письмових заяв про порушення вимог цього Закону до територіальної виборчої комісії, правові підстави для проведення повторного підрахунку голосів виборців по виборах до Чернігівської міської ради по багатомандатному виборчому округу відсутні.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 6 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що судом не встановлено порушення прав позивача у сфері правовідносин, пов'язаних із виборчим процесом, суд дійшов висновку, що вимоги Чернігівської міської організації Соціалістичної партії України є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Н. М. Баргаміна

Суддя Л.М.Гром

Суддя Ю.О.Скалозуб

< Суддя > < Довідник >