07 листопада 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-3317/10/2470
12:02
Чернівецький окружний адміністративний суд колегією в складі суддів:
головуючого: судді Левицького В.К.,
суддів: Бойко О.Я.,
Брезіної Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Левчуку Д.С..
сторін:
позивача - ОСОБА_2,
представника позивача - ОСОБА_3, за довіреністю;
представника відповідача - Нетребюка М.В., на підставі посвідчення від 24.09.2010 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у депутати Шевченківської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі ОСОБА_2 до Чернівецької виборчої комісії Шевченківського району м. Чернівці про визнання незаконними дій, скасування постанови та зобов'язання вчинити певні ді,-
06.11.2010 р. позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Чернівецької виборчої комісії Шевченківського району м. Чернівці в частині розгляду скарги кандидата у депутати Шевченківської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 ОСОБА_2 на дії дільничної виборчої комісії № 12 виборчого округу № 6 такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, його права та законні інтереси, як суб'єкта виборчого процесу; постанову Чернівецької виборчої комісії Шевченківського району м. Чернівці від 03.11.2010 р. № 32 визнати такою, що суперечить Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та скасувати; зобов'язати виборчу комісію Шевченківського району м. Чернівці розглянути питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчий дільниці № 12 по виборах кандидатів в депутати Шевченківської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 та прийняти відповідне рішення; зобов'язати виборчу комісію Шевченківського району м. Чернівці провести перерахунок голосів з обов'язковою присутністю всіх суб'єктів виборчого процесу.
В обґрунтування позову вказував на те, що у зв'язку із виявленням на дільничній виборчій комісії № 12 виборчого округу № 6 масового порушення виборчого процесу, ним 02.11.2010 р. було подано скаргу до Шевченківської районної у м. Чернівці виборчої комісії Чернівецької області на дії вказаної дільничної виборчої комісії. Постановою, зазначеної комісії від 03.11.2010 р., відмовлено кандидату у депутати до Шевченківської районної у м. Чернівці ради ОСОБА_2 у розгляді скарги, в зв'язку з тим, що скарги на дії дільничних виборчих комісій розглядає та комісія, яка їх створила, тобто Чернівецька міська виборча комісія Чернівецької області.
Вважає, що відповідач його скаргу по суті не розглянув та проігнорував всі докази і доводи надані для розгляду скарги.
На виконання вимог ч. 10 ст. 172 КАС України, суд повідомив Чернівецьку виборчу комісію Шевченківського району м. Чернівці та комісію вищого рівня про надходження позовної заяви.
В судовому засіданні позивач позов підтримали частково та подав до суду заяву про відмову від позовних вимог про зобов'язання виборчої комісії Шевченківського району м. Чернівці розглянути питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчий дільниці № 12 по виборах кандидатів в депутати Шевченківської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 та прийняття відповідного рішення; зобов'язати виборчу комісію Шевченківського району м. Чернівці провести перерахунок голосів з обов'язковою присутністю всіх суб'єктів виборчого процесу.
Крім того, позивач в судовому засіданні погодився з позицією відповідача про те, що його скаргу належить розглядати Чернівецькою міською виборчою комісією Чернівецької області.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити, обґрунтовуючи це тим, що територіальна комісія не уповноважена розглядати скарги на дії дільничних виборчих комісій, які нею не утворені, про що й було зазначено у винесеній постанові.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі встановив наступне.
02.11.2010 р. позивач звернувся із скаргою до Чернівецької виборчої комісії Шевченківського району м. Чернівці, в якій просив визнати дії дільничної виборчої комісії № 12 територіального виборчого округу № 6 в частині проведення виборів у депутати Шевченківської районної ради м. Чернівці по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, його права та законні інтереси, як суб'єкта виборчого процесу, прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчий дільниці № 12 по виборах кандидатів в депутати Шевченківської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6.
03.11.2010 р. Чернівецькою виборчою комісією Шевченківського району м. Чернівці, розглянуто вказану скаргу та постановлено постанову № 32, якою позивачу відмовлено у розгляді скарги, в зв'язку з тим, що скарги на дії дільничних виборчих комісій розглядає та комісія, яка їх створила, тобто Чернівецька міська виборча комісія Чернівецької області. Матеріали скарги направлено у відповідні правоохоронні органи для відповідного реагування.
В судовому засіданні сторони не заперечували, що розгляд скарги позивача проводився 03.11.2010 р. в його присутності, Чернівецькою виборчою комісією Шевченківського району м. Чернівці в складі 12 членів комісії, під головуванням Нетреб»юка М.В. Рішення про відмову в розгляді скарги було прийнято відкритим голосування більшістю голосів від присутніх членів комісії, а саме: за - 6, утрималось - 3, проти - 3.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Спірні відносини є такими, що пов'язані із виборчим процесом по проведенню виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, тому справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Стаття 172 КАС України передбачає особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів визначає Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10.07.2010 р. (далі - Закон № 2487-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 2487-VI систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії; районні у містах виборчі комісії; селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Частиною 3 цієї статті Закону визначено, що виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Згідно ч. 3 та 4 ст. 20 цього Закону територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській, районній, обласній територіальній виборчій комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Порядок утворення дільничної виборчої комісії визначено ст. 23 Закону № 2487, відповідно до якого дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
В даному випадку, рішення про утворення дільничної виборчої комісії № 12, в силу вимог ст. 23 Закону № 2487 було прийнято Чернівецькою міською виборчою комісією Чернівецької області, про що сторони в судовому засіданні не заперечували.
Повноваження територіальних виборчих комісії визначено ст. 25 Закону № 2487-VI. Так, ч. 1 вказаної статті Закону передбачено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.
Відповідно до пунктів 2, 20, 21, 24 та 28 ч. 5 ст. 25 Закону № 2487-VI міська, районна в місті територіальна виборча комісія: утворює одномандатні мажоритарні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом; встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати відповідних рад, результати виборів депутатів міської, районної у місті ради, здійснює офіційне опублікування результатів таких виборів; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів регулюється розділом ХІІ Закону № 2487. Так, ч. 1 ст. 85 вказаного Закону визначено, що кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу.
Відповідно до ч. 4 ст. 85 Закону № 2487 рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, за результатами розгляду скарги позивача на дії дільничної виборчої комісії № 12, що мали місце у день голосування, під час голосування та встановлення підсумків голосування, Чернівецькою виборчою комісією Шевченківського району м. Чернівці прийнято постанову, якою у розгляді скарги відмовлено, у зв'язку з відсутністю повноважень на розгляд вказаної скарги.
З урахуванням наведеного, суд робить висновок, що відмовляючи в розгляді скарги та приймаючи оскаржувану постанову, Чернівецька виборча комісія Шевченківського району м. Чернівці діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак - в задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними та скасування оскаржуваної постанови слід відмовити.
Доводи позивача та його представника про те, що відповідачем прийнято оскаржувану постанову з порушенням порядку прийняття рішення суд до уваги не бере, оскільки відповідно до ч. 14 ст. 27 Закону № 2874 оскаржуване рішення відповідачем прийнято більшістю голосів від присутніх членів комісії.
Оскільки позивач подав позовну заяву без сплати судового збору, тому відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України судовий збір підлягає стягненню з нього у встановленому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 70, 71, 86, 94, 158 - 163, 172-179 КАС України, суд, -
1.В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя В.К. Левицький
Судді О.Я. Бойко
Т.М. Брезіна