Постанова від 19.10.2010 по справі 2а-4919/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4919/10/1770

19 жовтня 2010 р. 17год. 35хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А., суддів: Юрчука М.І., Зозулі Д.П. за участю секретаря судового засідання Бодряшкіної Ю.К. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Костопільська районна виборча комісія Рівненської області

про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії та про визнання незаконною постанови.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 22 від 13.10.10р.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 13 жовтня 2010 року, внаслідок розгляду звернення Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина”, про те, що ОСОБА_1 є членом даної партії, Костопільська районна виборча комісія прийняла постанову № 22, якою зняла з реєстрації позивача кандидатом в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному окрузі №14 до Костопільської районної ради, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор". Позивач зазначив, що до моменту його висування кандидатом в депутати до районної ради не був членом жодної політичної партії. Вважає, що дана постанова прийнята без урахування всіх обставин справи, є протиправною і підлягає скасуванню.

Також вказує, що 4 жовтня 2010 року ним було подано заяву про вихід з членів Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина”, при цьому не заперечує, що він дійсно був членом вказаної політичної партії. Заява про вихід з членів Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина” була направлена поштовим зв'язком та вручена особисто відповідальній особі Гребінець Г.Г. 5 жовтня 2010 року. Чи реєструвалися вказані заяви, йому невідомо. Зазначає, що оскільки статутом політичної партії ВО “Батьківщина” не передбачено погодження виходу з партію, то датою виходу з неї слід вважати дату підписання особистої письмової заяви -4 жовтня 2010 року. Вважає, що постанова Костопільської районної виборчої комісії №22 від 13.10.2010 року порушує його права, а тому підлягає скасуванню. Просить позовні вимоги задоволити у повному обсязі.

Позивач не прибув, подав письмову про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, позов не визнав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно із заявою ОСОБА_1 до партійного бюро Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина” від 4 жовтня 2010 року, позивач просить виключити його з партійної організації, вищезазначеної партії та вважати датою виходу, дату підписання даної заяви.

12 жовтня 2010 року Костопільською районною організацією політичної партії України ВО “Батьківщина” було подано заяву Костопільській районній виборчій комісії про розгляд питання щодо зняття реєстрації кандидата в депутати до Костопільської районної ради ОСОБА_1, оскільки останній є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина”.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Костопільської районної виборчої комісії № 22 від 13 жовтня 2010 року, відповідно до п.1 ст. 44 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” ОСОБА_1 знято з реєстрації в кандидати в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному окрузі №14 до Костопільської районної ради, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор".

Зі змісту постанови № 22 від 13 жовтня 2010 року вбачається, що Костопільська районна виборча комісія, посилаючись на п.1 ст. 44 та ч.2 ст.36 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” постановила зняти з реєстрації кандидата в депутати до районної ради по Мирненському одномандатному мажоритарному окрузі №14 до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор", оскільки він є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина”, тобто керуючись інформацією із звернення РОПП ВО “Батьківщина”.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 2487-IV місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

За таких обставин, суд критично оцінює надані відповідачем докази перебування позивача в Костопільській районній організації політичної партії ВО “Батьківщина”. Судом, при дослідженні матеріалів справи, не встановлено достовірних даних, які б підтверджували перебування позивача в членах політичної партії “Батьківщина”.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”№ 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року, далі Законом.

Порядок висування кандидатів у депутати визначений розділом 6 цього Закону.

Згідно з частинами 1 і 2 статті 35 Закону № 2487-IV висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі розпочинається за 34 дні та закінчується за 28 днів до дня місцевих виборів. Право висування кандидатів у депутати районної ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону, суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.

Умови реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі визначені статтею 37 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”. Частиною 1 цієї статті визначений перелік документів, необхідних для реєстрації кандидата у депутати, висунутого місцевою організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі.

Таким чином судом встановлено, що Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор" при висуванні та реєстрації кандидатом у депутати до районної ради ОСОБА_1 не було порушено вимоги п. 2 ст. 36 Закону № 2487-IV.

Крім того, суд вважає необґрунтованим посилання Костопільської районної виборчої комісії у постанові № 30 від 13.10.2010 року на порушення позивачем п.1 ст.44 Закону № 2487-IV з огляду на наступне.

Постанова Костопільської районної виборчої комісії № 22 від 13 жовтня 2010 року обґрунтована п.1 ст.44 (порушення порядку висування кандидата) та п.2 ст. 36 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина) Закону.

Загальний порядок висування кандидатів у депутати закріплений статтею 35 Закону. Зокрема, вказана норма Закону визначає, що:

- місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку (частина 3);

- особа, яка висунута кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного міського голови (частина 4);

- особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів (частина 5);

- особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.

Відповідачем не надано суду доказів, що ОСОБА_1 висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради іншою політичною партією, крім Костопільської районної організації Української республіканської партії "Собор".

З дослідженого судом листа № 147 від 12 жовтня 2010 року Костопільської районної організацієї політичної партії ВО “Батьківщина” не вбачається, що позивач висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради зазначеною політичною партією, а лише наголошується на його членстві в зазначеній політичній партії.

Посилання відповідача на вищезазначений лист, суд не бере до уваги, з огляду на те, що статутом політичної партії ВО “Батьківщина” не встановлено порядок обов'язкового проведення чергового засідання бюро партії для виходу з неї.

Крім того, з дослідженого в судовому засіданні статуту політичної партії ВО “Батьківщина” вбачається, що згідно із пунктом 3. 5 абзацу 8 члени партії мають право вільно виходити з партії за власною письмовою заявою.

Таким чином, оцінивши фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, колегія суддів вважає, що в ході судового розгляду справи не знайшов свого підтвердження висновок відповідача про порушення порядку висування кандидата в депутати.

Статтею 44 Закону встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Крім цього, постанова обґрунтована п.2 ст. 36 Закону. З вказаної норми закону вбачається, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Оскільки позивач є членом Костопільської районної організації Української республіканської партії "Собор", то зазначена місцева організація партії була правомочна висувати позивача кандидатом в депутати районної ради.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті постанови № 22 від 13.10.2010 року про зняття з реєстрації кандидатом в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному окрузі №14 до Костопільської районної ради, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор", діяв з перевищенням меж наданих йому повноважень та у спосіб і на підставах, не передбачених Конституцією та законами України. А відтак, постанова Костопільської районної виборчої комісії за № 22 від 13.10.2010 року є незаконною та підлягає скасуванню. Таким чином, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання Костопільської районної виборчої комісії поновити реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному окрузі №14 до Костопільської районної ради, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор", суд виходить з того, що ч.19 ст. 27 та ч.8 ст. 90 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” чітко визначені правові наслідки скасування постанови територіальної виборчої комісії судом та обов'язок виборчої комісії прийняти рішення з цього питання.

Зокрема, даними нормами Закону № 2487-IV встановлено, що рішення територіальної виборчої комісії, яке суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. У разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. Таким чином, законодавець визначив, що виключно до повноважень виборчої комісії належить прийняття рішення про поновлення реєстрації кандидата в депутати, при цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

За таких обставин, суд не може підміняти виборчу комісію та давати вказівки, які б свідчили про вирішення судом питань, що належать до виключної компетенції останніх, та в даному випадку, зобов'язувати приймати наперед визначене рішення.

Відтак позивачу в задоволенні його позову в цій частині слід відмовити.

Тому, враховуючи вимоги ч.2 ст. 11 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному окрузі №14 до Костопільської районної ради, висунутого від висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор"у відповідності до вимог Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Постанову Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 22 від 13 жовтня 2010 року “Про зняття з реєстрації кандидата в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор", визнати протиправною та скасувати.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Костопільську районну виборчу комісію поновити реєстрацію кандидата в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор", відповідно до вимог Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” -відмовити.

Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області розглянути питання про поновлення реєстрації кандидата в депутати по Мирненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією Української республіканської партії "Собор", відповідно до вимог Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Присудити на користь позивача з Державного бюджету судовий збір в сумі 1 (одна) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуючий суддя Жуковська Л.А.

Судді Юрчук М.І.

Зозуля Д.П.