Справа № 2а-4906/10/1770
19 жовтня 2010 р. 13год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Щербакова В. В. (головуючий), суддів Шевчук С.М. Боймиструка С.В. , за участю секретаря судового засідання Бодряшкіної Ю.К. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з"явися;
відповідача: не з"явився;
розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Костопільська районна виборча комісія
про скасування постанови
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 26 від 13 жовтня 2010 року «Про зняття з реєстрації кандидата в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна».
Перед судовим засіданням представник позивача подав письмову заяву, просить справу розглянути без його участі.
В поданому адміністративному позові позивач зазначає, що Костопільська районна виборча комісія, посилаючись на п.1 ст. 44 та п.2 ст. 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», постановила зняти з реєстрації кандидата в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна» , оскільки він є членом партії ВО «Батьківщина». Позивач зазначає, що згідно закону, виборча комісія має право на підставі поданих для реєстрації кандидата документів відмовити в реєстрації кандидата або скасувати реєстрацію кандидата. Закон не передбачає такого повноваження районної виборчої комісії як «зняття з реєстрації кандидата», в зв'язку з чим позивач вважає, що приймаючи оспорене рішення, відповідач вийшов за межі своїх повноважень.
Також зауважує, що з 2001 року по травень 2010 року дійсно був членом Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина» та в травні 2010 року власноручно написав заяву про припинення членства в даній партії у зв"язку з тим, що незгідний з політикою керівництва районної організації. Дану заяву особисто передав у районну організацію політичної партії ВО «Батьківщина».
Таким чином вважає, що на момент висування кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів до Костопільської районної ради був членом районної організації політичної партії «Сильна Україна».
Просить позов задоволити, оспорену постанову відповідача скасувати та зобов'язати відповідача поновити реєстрацію кандидата в депутати до Костопільської районної ради по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 ОСОБА_1.
Відповідач позов не визнав, подав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача, надав документи, які на його думку мають значення для правильного вирішення адміністративного спору.
Заслухавши представника позивача, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, наданими сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, оцінивши їх у сукупності, відповідно до закону, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступного.
Позивач з 2001 року по травень 2010 року був членом Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина» та в травні 2010 року власноручно написав заяву про припинення членства в даній партії у зв"язку з тим, що незгідний з політикою керівництва районної організації.
Відповідно до заяви від 23 вересня 2010 року ОСОБА_1 про прийняття членом політичної партії «Сильна Україна» та Витягом з протоколу № 12 від 24 вересня 2010 року стверджується, що рішенням зборів Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна» прийнято ОСОБА_1 в Костопільську районну організацію політичної партії «Сильна Україна».
Відповідно до Витягу із протоколу №2 конференції Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна», що відбулася 01 жовтня 2010 року, ОСОБА_1 висунуто кандидатом у депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна».
Постановою Костопільської районної виборчої комісії № 11 від 04 жовтня 2010 року зареєстровано виборчий список кандидатів в депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах до Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна» та видано ОСОБА_1 посвідчення НОМЕР_1 завірене підписом та печаткою виборчої комісії.
Постановою Костопільської районної виборчої комісії № 26 від 13 жовтня 2010 року знято з реєстрації кандидата в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна», оскільки він є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина».
На підтвердження правомірності прийнятого рішення відповідачем для долучення до матеріалів справи надано копію листа (від 12.10.2010р.), адресованого Костопільською районною організацією політичної партії ВО «Батьківщина» до Костопільської районної виборчої комісії про розгляд питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого політичною партією «Сильна Україна» і зареєстрованого під № 16 в партійному списку та по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2.
В листі зазначено, що ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації політичної партії України «ВО «Батьківщина» з 29.11.2001р., партійний квиток № 195362.
Заява про його вихід з партії «ВО «Батьківщина»не надходила, рішення про його виключення не приймалося.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року, далі Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону, суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.
Виборчий список кандидатів в депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах до Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна» був зареєстрований Костопільською районною виборчою комісією Рівненської області постановою № 11 від 04 жовтня 2010 року.
Отже, позивач є суб'єктом виборчого процесу, оскільки місцева організація політичної партії висунула його кандидатом в депутати Костопільської районної ради Рівненської області, а тому відповідно до п.1 ст. 172 КАС України він має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність відповідної виборчої комісії.
Повноваження територіальної виборчої комісії визначені статтею 25 Закону. Зокрема, відповідно до п.5 ч.2 вказаної статті, територіальна виборча комісія реєструє виборчі списки кандидатів у депутати; відповідно до п.6 ч.2 вказаної статті розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом.
Закон не передбачає повноважень територіальної виборчої комісії на зняття з реєстрації зареєстрованого кандидата.
Оспорена постанова відповідача обґрунтована п.1 ст.44 (порушення порядку висування кандидата) та п.2 ст. 36 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина) Закону.
Загальний порядок висування кандидатів у депутати закріплений статтею 35 Закону. Зокрема, вказана норма Закону визначає, що:
- місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку (частина 3);
- особа, яка висунута кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного міського голови (частина 4);
- особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів (частина 5);
- особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.
Виборчим списком кандидатів у депутати Костопільської районної ради від позивача, поданим для реєстрації Костопільській районній територіальній виборчій комісії, стверджується членство ОСОБА_1 в партії «Сильна Україна».
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна» та жодна інша політична партія не висувала позивача кандидатом в депутати.
З дослідженого судом листа (від 12.10.2010р.) Костопільської районної організацієї політичної партії ВО «Батьківщина» не вбачається, що ОСОБА_1 висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради зазначеною політичною партією, а лише наголошується на його членстві в зазначеній політичній партії.
Оцінюючи фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, відповідно до системного аналізу норм Закону, судова колегія вважає, що в ході судового розгляду справи не знайшов свого підтвердження висновок відповідача про порушення порядку висування кандидата в депутати.
Згідно ч.9 ст. 40 Закону, територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття документів для реєстрації кандидатів, але не пізніше як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів в депутати.
Статтею 44 Закону встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Зокрема, п.1 ч.1 вказаної статті зазначено, що такою підставою є порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі.
Враховуючи, що відповідачем у строки та в порядку, визначеними Законом, здійснено реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати Костопільської районної ради, висунутих позивачем, в тому числі й кандидата у депутати ОСОБА_1, суд вважає безпідставним покликання в оспореній постанові на норму Закону, якою регламентується відмова в такій реєстрації.
Крім цього, постанова обґрунтована п.2 ст. 36 Закону. Частиною 2 статті 36 Закону встановлено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Оскільки ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна», позивач був правомочний балатуватися кандидатом в депутати Костопільської районної ради.
З огляду на наведене, суд вважає, що при висуванні ОСОБА_1 кандидатом в депутати ч.2 ст. 36 Закону порушено не було.
Враховуючи викладене, суд вважає, що приймаючи постанову № 26 від 13 жовтня 2010 року, відповідач діяв з перевищенням встановлених законом повноважень, не у спосіб, визначений законом, а тому прийнята постанова є протиправною по суті.
Згідно ч.19 ст. 27 Закону, рішення територіальної комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
Згідно ч.8 ст.90 Закону, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, в тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Враховуючи, що зазначені норми Закону визначають спосіб захисту порушеного права в разі скасування судом рішення виборчої комісії, позовна вимога в частині зобов'язання відповідача поновити реєстрацію кандидата в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради в ОСОБА_1 до задоволення не підлягає.
Однак, враховуючи вимоги ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного судового захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації кандидатом в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради ОСОБА_1 висунутого Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна»», відповідно до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VI від 10 липня 2010 року.
Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 94, 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Постанову Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 26 від 13 жовтня 2010 року «Про зняття з реєстрації кандидата в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна». , - скасувати.
Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області розглянути питання про поновлення реєстрації кандидата в депутати по Великостиденському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Костопільської районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна», відповідно до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VI від 10 липня 2010 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь позивача з Державного бюджету судовий збір в сумі 1 грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.
Головуючий Суддя Щербаков В. В.
Судді Шевчук С.М. Сильна