Постанова від 18.10.2010 по справі 2а-4903/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4903/10/1770

18 жовтня 2010 р. 18год. 05хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Борискіна С.А. (головуючий), суддів Жуковської Л.А. , Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу

за позовом Костопільська районна організація політичної партії "Громадянська позиція"

до Костопільська районна виборча комісія Рівненської області

про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії та зобов'язання поновити реєстрацію кандидата в депутати.

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Костопільська районна організація політичної партії «Громадська позиція»звернулась до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 28 від 13 жовтня 2010 року “Про зняття з реєстрації кандидата до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунутої Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, та зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області поновити реєстрацію кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №16 ОСОБА_1.

Позовні вимоги полягають у тому, що Костопільська районна виборча комісія, посилаючись на п.1 ст. 44 та п.2 ст. 36 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, постановила зняти з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунуту Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, оскільки вона є членом партії ВО “Батьківщина”. Проте, згідно зазначеного Закону, виборча комісія має право на підставі поданих для реєстрації кандидата документів відмовити в реєстрації кандидата або скасувати реєстрацію кандидата. Закон не передбачає такого повноваження районної виборчої комісії як “зняття з реєстрації кандидата”, у зв'язку з чим, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач вийшов за межі своїх повноважень.

Представник позивача в судове засідання не прибула, подала клопотання про розгляд справи за її відсутності та надала документи, які, на її думку, мають значення для правильного вирішення адміністративного спору, просила позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач позов не визнав, подав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача, жодних доказів правомірності прийнятої постанови № 28 від 13 жовтня 2010 року “Про зняття з реєстрації кандидата до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунутої Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, не надав.

Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 6 ст. 12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.

Дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено, що свідоцтвом від 06 вересня 2010 року № 342, виданим Костопільським районним управлінням юстиції, стверджується реєстрація Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” (а.с. 25).

Заявою від 27 вересня 2010 року ОСОБА_1 дала згоду балотуватися кандидатом в депутати до Костопільської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради, що відбудуться 31 жовтня 2010 року, від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” (а.с.52). Згідно витягу з протоколу № 1 від 27 вересня 2010 року рішенням зборів Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” включено до виборчого списку кандидатів у депутати від вказаної організації під номером НОМЕР_1 ОСОБА_1 (а.с. 65).

Виборчим списком кандидатів у депутати Костопільської районної ради Рівненської області, що відбудуться 31 жовтня 2010 року, від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція”, висунутих на зборах цієї організації, що відбулися 27 вересня 2010 року, стверджується, що під № НОМЕР_1 виборчого списку зазначена ОСОБА_1 - член даної політичної партії. (а.с. 66-68).

Заявою від 27 вересня 2010 року Костопільська районна організація політичної партії “Громадянська позиція” звернулася до Костопільської районної територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради, висунутих на зборах Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція”, що відбулися 27 вересня 2010 року, та включених до виборчого списку кандидатів у депутати (а.с. 23).

Заявою від 2 жовтня 2010 року ОСОБА_1 дала згоду балотуватися кандидатом в депутати до Костопільської районної ради в Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” (а.с. 53).

Витягом з протоколу № 2 від 02 жовтня 2010 року стверджується, що рішенням зборів Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” ОСОБА_1 висунуто кандидатом у депутати в Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 з виборів депутатів Костопільської районної ради Рівненської області, що відбудуться 31 жовтня 2010 року, від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція”(а.с. 65).

Заявою від 02 жовтня 2010 року Костопільська районна організація політичної партії “Громадянська позиція” звернулася до Костопільської районної територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатом у депутати в Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 з виборів депутатів Костопільської районної ради Рівненської області ОСОБА_1, висунутої на зборах Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція”, що відбулися 02 жовтня 2010 року (а.с. 24).

Постановою Костопільської районної виборчої комісії № 14 від 06 жовтня 2010 року зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” (а.с. 13).

Постановою Костопільської районної виборчої комісії № 28 від 13 жовтня 2010 року знято з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунуту Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, оскільки вона є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина” (а.с. 8).

Відповідно до копії листа 151 від 12.10.10р., адресованого Костопільською районною організацією політичної партії ВО “Батьківщина” до Костопільської районної виборчої комісії про розгляд питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради ОСОБА_1, висунуту партією “Громадянська позиція” і зареєстрованої під № НОМЕР_1 в партійному списку та по Пісківському виборчому округу № 16, оскільки кандидат є членом Костопільської районної організації політичної партії України “ВО “Батьківщина” з 10.02.10 р., партійний квиток № 666213. Заява про її вихід з партії “ВО “Батьківщина” не надходила, рішення про її виключення не приймалося (а.с.54).

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” № 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року, далі Законом. Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів в депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.

Судом встановлено, що виборчий список кандидатів в депутати Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі був зареєстрований Костопільською районною виборчою комісією Рівненської області постановою № 14 від 06 жовтня 2010 року (а.с.13). Отже, позивач є суб'єктом виборчого процесу як місцева організація політичної партії, яка висунула кандидатів в депутати Костопільської районної ради Рівненської області, а тому відповідно до п.1 ст. 172 КАС України має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність відповідної виборчої комісії.

Повноваження територіальної виборчої комісії визначені статтею 25 Закону. Зокрема, відповідно до п.НОМЕР_1 ч.2 вказаної статті, територіальна виборча комісія реєструє виборчі списки кандидатів у депутати; відповідно до п.6 ч.2 вказаної статті розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом.

Закон не передбачає повноважень територіальної виборчої комісії на зняття з реєстрації зареєстрованого кандидата. Оскаржена постанова відповідача обґрунтована п.1 ст.44 - порушення порядку висування кандидата та п.2 ст. 36, відповідно до якої місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Загальний порядок висування кандидатів у депутати закріплений статтею 35 Закону, яка встановлює, що:

- місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку (ч. 3);

- особа, яка висунута кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного міського голови (ч. 4);

- особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів (ч. НОМЕР_1);

- особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії (ч. 6).

Виборчим списком кандидатів у депутати Костопільської районної ради від позивача, поданим для реєстрації Костопільській районній територіальній виборчій комісії, стверджується членство ОСОБА_1 в партії “Громадянська позиція”.

Відповідачем не надано суду доказів, що ОСОБА_1 висунута кандидатом в депутати Костопільської районної ради іншою політичною партією, крім позивача.

З дослідженого судом листа № 151 від 12.10.10р. Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина” не вбачається, що ОСОБА_1 висунута кандидатом в депутати Костопільської районної ради зазначеною політичною партією, а лише наголошується на її членстві в зазначеній політичній партії.

Оцінюючи фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, відповідно до системного аналізу норм Закону, судова колегія вважає, що в ході судового розгляду справи не знайшов свого підтвердження висновок відповідача про порушення порядку висування кандидата в депутати.

Згідно ч.9 ст. 40 Закону, територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття документів для реєстрації кандидатів, але не пізніше як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів в депутати.

Статтею 44 Закону встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Зокрема, п.1 ч.1 вказаної статті зазначено, що такою підставою є порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі.

Враховуючи, що відповідачем у строки та в порядку, визначеними Законом, здійснено реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати Костопільської районної ради, висунутих позивачем, в тому числі й кандидата у депутати ОСОБА_1, суд вважає безпідставним покликання в оскарженій постанові на норму Закону, якою регламентується відмова в такій реєстрації.

Крім цього, постанова обґрунтована п.2 ст. 36 Закону. Частиною 2 статті 36 Закону встановлено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина. Оскільки ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція”, позивач був правомочний висувати зазначену особу кандидатом в депутати районної ради.

З огляду на наведене, суд вважає, що при висуванні позивачем ОСОБА_1 кандидатом в депутати вимоги ч.2 ст. 36 Закону порушено не було.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що приймаючи постанову № 28 від 13 жовтня 2010 року, відповідач діяв з перевищенням встановлених законом повноважень, та не у спосіб, визначений законом, а тому прийнята постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених частиною другою статті 162 КАС України, тому адміністративний позов слід задовольнити шляхом прийняття постанови про визнання протиправною та скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 28 від 13 жовтня 2010 року “Про зняття з реєстрації кандидата до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1.

Згідно ч. 19 ст. 27 Закону рішення територіальної комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Згідно ч.8 ст.90 Закону, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, в тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Враховуючи, що зазначені норми Закону визначають спосіб захисту порушеного права в разі скасування судом рішення виборчої комісії, позовна вимога в частині зобов'язання відповідача поновити реєстрацію кандидата в депутати до Костопільської районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1 до задоволення не підлягає.

Однак, враховуючи вимоги ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного судового захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації кандидатом в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунуту Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, відповідно до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 160-163, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Постанову Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 28 від 13 жовтня 2010 року “Про зняття з реєстрації кандидата до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунуту Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, визнати протиправною та скасувати.

Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області розглянути питання про поновлення реєстрації кандидата до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Пісківському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 16 ОСОБА_1, висунуту Костопільською районною організацією політичної партії “Громадянська позиція”, відповідно до вимог Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити на користь позивача з Державного бюджету судовий збір в сумі 1 грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуючий суддя Борискін С.А.

Судді Жуковська Л.А.

Комшелюк Т.О.