Постанова від 18.10.2010 по справі 2а-4904/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4904/10/1770

18 жовтня 2010 р. 18год. 40хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Дорошенко Н.О. (головуючий), суддів Томчука А.В. Зозулі Д. П. , за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Костопільська районна виборча комісія

про скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про скасування постанови № 24 від 13.10.2010р. Костопільської районної виборчої комісії. В судовому засіданні позивач позов підтримала, суду пояснила, що Костопільською районною організацією ПП «Сильна Україна» вона була висунута кандидатом в депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Костопільської районної ради. 30 вересня 2010 року постановою № 9 Костопільської районної виборчої комісії було зареєстровано виборчий список кандидатів в депутати до Костопільської районної ради від ПП «Сильна Україна», їй видано посвідчення № 61. 13 жовтня 2010 року постановою № 24 Костопільської районної виборчої комісії у відповідності до п.2 ст.36, п.1 ст.44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року» її було знято з реєстрації як кандидата в депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Костопільської районної ради з мотивації, що вона являється членом Костопільської районної організації політичної партії «ВО «Батьківщина». Вважає, що постанова відповідача є незаконною, оскільки після реєстрації кандидата стаття 44 Закону, яка регламентує відмову в реєстрації, застосована безпідставно. Крім цього підтвердила, що з 2000 року була членом ПП "ВО "Батьківщина", партійний квиток їй не видавався; вказує, в серпні 2005 року подавала заяву про припинення свого членства в ПП "ВО «Батьківщина» до Костопільської районної організації названої партії. Вказує, що на виборах до місцевих рад 2006 року була зареєстрована як кандидат в депутати до Рівненської обласної ради від ПП «Третя Сила» і була безпартійною, оскільки вважала, що заява про її вихід з ПП «ВО «Батьківщина» була задоволена. Впродовж останніх п'яти років не підтримувала будь-яких зв'язків з ПП "ВО "Батьківщина", не сплачувала членських внесків, не відвідувала партійних зборів. Зазначає, що під час місцевих виборів 2006 року будь-яких зауважень від Костопільської РОПП «ВО «Батьківщина» не було. Просить постанову скасувати, зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію поновити її реєстрацію кандидатом в депутати.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Представник відповідача подала суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, зазначила про невизнання позову та надала для долучення до справи документи на обґрунтування правомірності оспореного рішення.

Заслухавши позивача, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, наданими сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, оцінивши їх у сукупності, відповідно до закону, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково. Суд виходить з такого.

Судом встановлено, що 20 вересня 2010 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до бюро Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна» з проханням прийняти її членом цієї політичної партії (а.с. 10).

Згідно витягу з протоколу № 11 від 20 вересня 2010 року засідання бюро Костопільської РОПП «Сильна Україна» ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було прийнято членом політичної партії «Сильна Україна» (а.с. 11-12).

Згідно витягу з протоколу № 2 від 28 вересня 2010 року конференції Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна», зареєстрованої 09 лютого 2010 року Костопільським районним управлінням юстиції у Рівненській області, свідоцтво про реєстрацію № 335, було висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради Рівненської області 31 жовтня 2010 року від вказаної політичної партії. Під номером 5 виборчого списку зазначена ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, член партії «Сильна Україна». (а.с. 7-9).

Постановою № 9 від 30 вересня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області було зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна» (а.с.5).

01 жовтня 2010 року Костопільською районною виборчою комісією ОСОБА_1 видано посвідченням № 61, яким стверджується, що позивач зареєстрована кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради (а.с. 13).

Постановою № 24 від 13 жовтня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області, з покликанням на ст.44 п.1 (порушення встановленого порядку висування кандидата) та ст. 36 п.2 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина) знято з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1, висунуту Костопільською районною організацією ВО “Сильна Україна”, оскільки вона є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина” (а.с. 6).

На підтвердження правомірності прийнятого рішення відповідачем для долучення до матеріалів справи надано копію листа без номера від 12.10.10р., адресованого Костопільською районною організацією політичної партії ВО “Батьківщина” до Костопільської районної виборчої комісії про розгляд питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради ОСОБА_1, висунутої Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна» і зареєстрованої під № 5 в партійному списку. В листі зазначено, що ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації політичної партії України “ВО “Батьківщина” з 27 липня 2000 року, партійний квиток НОМЕР_1. Заява про її вихід з партії “ВО “Батьківщина” не надходила, рішення про її виключення не приймалося (а.с.28).

Дослідженою судом копією заяви про прийняття ОСОБА_1 в члени політичної партії "ВО "Батьківщина" стверджується, що в графах "Дата" та "Особистий підпис" записи відсутні. Оглядом ксерокопії облікової картки на ім'я ОСОБА_1 встановлено, що виписаний партквиток НОМЕР_1; в графі "Відмітка про реєстрацію" вчинено запис "27.07.2000"; підпис, виконаний в графі "Особистий підпис прийнятого в члени партії" візуально аналогічний з підписом в графі "Прізвище, ім'я, по-батькові особи, відповідальної за реєстрацію" (а.с.29). Позивач категорично ствердила, що підписи виконані не нею.

Дослідженою судом копією анкети вступаючого в члени політичної партії "ВО "Батьківщина" встановлено, що запис в графі "Дата народження" не відповідає записам про рік народження в паспортних даних позивача (а.с. 29, зворот).

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” № 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року, далі Законом № 2487-VI.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону № 2487-VI, суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.

Судом встановлено, що позивач зареєстрована Костопільською районною виборчою комісією кандидатом в депутати Костопільської районної ради, отже вона є суб'єктом виборчого процесу, а тому відповідно до п.1 ст. 172 КАС України має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність відповідної виборчої комісії.

Повноваження територіальної виборчої комісії визначені статтею 25 Закону № 2487-VI. Зокрема, відповідно до п.5 ч.2 вказаної статті, територіальна виборча комісія реєструє виборчі списки кандидатів у депутати; відповідно до п.6 ч.2 вказаної статті - розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом.

Закон не передбачає повноважень територіальної виборчої комісії щодо зняття з реєстрації зареєстрованого кандидата.

Оспорена постанова відповідача обґрунтована п.1 ст.44 (порушення порядку висування кандидата) та п.2 ст. 36 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина) Закону № 2487-VI.

Загальний порядок висування кандидатів у депутати закріплений статтею 35 Закону № 2487-VI. Зокрема, вказана норма Закону визначає, що:

- місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку (частина 3);

- особа, яка висунута кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного міського голови (частина 4);

- особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів (частина 5);

- особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії (частина 6).

Витягом з протоколу № 11 засідання бюро Костопільської РОПП «Сильна Україна» стверджується членство ОСОБА_1 у вказаній політичній партії.

В судовому засіданні позивач заперечила її висування кандидатом в депутати місцевої ради на виборах 31 жовтня 2010 року від іншої політичної партії, крім Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна”.

Відповідачем не надано суду доказів, що ОСОБА_1 висунута кандидатом в депутати місцевої ради іншою політичною партією, крім Костопільської районної організації ПП «Сильна Україна».

З дослідженого судом листа без номера від 12.10.10р. Костопільської районної організації політичної партії ВО “Батьківщина” не вбачається, що ОСОБА_1 висунута кандидатом в депутати Костопільської районної ради зазначеною політичною партією, а лише наголошується на її членстві у вказаній політичній партії.

Відповідно до п. 3.5 Статуту "ВО "Батьківщина", члени партії мають право вільно виходити з партії за власною письмовою заявою. Відповідачем не спростовано твердження позивача про те, що вона в вересні 2005 року подала письмову заяву про вихід з «ВО «Батьківщина».

Частиною 2 ст. 36 Закону № 2487-VI закону встановлено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Оскільки ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації ПП «Сильна Україна», то зазначена місцева організація партії була правомочна висувати позивача кандидатом в депутати районної ради.

Оцінюючи фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, відповідно до системного аналізу норм Закону № 2487-VI, судова колегія вважає, що в ході судового розгляду справи не знайшов свого підтвердження висновок відповідача про порушення порядку висування позивача кандидатом в депутати.

Згідно ч.9 ст. 40 Закону № 2487-VI, територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття документів для реєстрації кандидатів, але не пізніше як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів в депутати.

Статтею 44 Закону № 2487-VI встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Зокрема, в п.1 ч.1 вказаної статті зазначено, що такою підставою є порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі.

На підставі системного аналізу ст. 40 та ст. 44 Закону № 2487-VI , суд приходить до висновку, що відмова в реєстрації кандидата в депутати можлива лише на такому етапі виборчого процессу, як висування та реєстрація кандидатів.

Враховуючи, що відповідачем у строки та в порядку, визначеними Законом № 2487-VI, здійснено реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати Костопільської районної ради, висунутих Костопільською районною організацією ПП «Сильна Україна», в тому числі й кандидата у депутати ОСОБА_1, суд вважає безпідставним покликання в оспореній постанові на статтю 44 Закону № 2487-VI, якою регламентується відмова в такій реєстрації.

Враховуючи викладене, суд вважає, що приймаючи постанову № 24 від 13 жовтня 2010 року, відповідач діяв всупереч встановленим законом повноваженням, не у спосіб, визначений законом. Відтак, оспорена постанова є такою, що суперечить законодавству України, протиправною по суті, а тому позовна вимога про скасування постанови підлягає до задоволення.

Згідно ч.19 ст. 27 Закону, рішення територіальної комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Згідно ч.8 ст.90 Закону, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, в тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Враховуючи, що зазначені норми Закону визначають спосіб захисту порушеного права в разі скасування судом рішення виборчої комісії, позовна вимога в частині зобов'язання відповідача поновити реєстрацію кандидата в депутати до Костопільської районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1 до задоволення не підлягає.

Однак, враховуючи вимоги ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного судового захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації кандидатом в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_3, висунутої Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна ”, відповідно до вимог Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” № 2487-VI.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 11,94,160-163,172,177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Постанову № 24 від 13 жовтня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області «Про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, ОСОБА_1, висунутою Костопільською районною організацією політичної партії «Сильна Україна», - скасувати.

Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області розглянути питання про поновлення реєстрації кандидата до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1, висунутої Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна”, відповідно до вимог Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” № 2487-VI.

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити на користь позивача з Державного бюджету судовий збір в сумі 1 грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуючий Суддя Дорошенко Н.О.

Судді: Томчук А.В.

Зозуля Д.П.