Справа № 2а-4902/10/1770
17 жовтня 2010 р. 14год. 10хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Дорошенко Н.О. (головуючий), суддів Юрчука М.І. Комшелюк Т.О. , за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Костопільської районної виборчої комісії
про скасування постанови Костопільської виборчої комісії Рівненської області
< Текст > Позивач звернувся до суду з позовною заявою про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області № 37 від 13.10.10р. В судовому засіданні позивач позов підтримав, пояснив, що Костопільською районною виборчою комісією була винесена оспорена постанова про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Яполотьському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією ВО «Свобода». Зазначає, що постанова була винесена як результат розгляду скарги Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина», в якій міститься посилання на те, що ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації ВО «Батьківщина» з 25.02.2005р., партійний квиток НОМЕР_1. Не заперечує, що він дійсно був членом вказаної політичної партії з зазначеної дати до червня 2010 року, був обраний депутатом Костопільської районної ради за партійним списком Костопільської районної організації політичної партії України «ВО «Батьківщина» на виборах 31 березня 2006 року. Однак, в серпні 2010 року подав до Костопільської РОПП «ВО «Батьківщина» заяву про вихід з партії, партійний квиток здав. Аналогічну заяву подав повторно в вересні 2010 року в зв'язку з втратою попередньої. Чи реєструвалися вказані заяви, йому невідомо. В вересні 2010 року був прийнятий в члени Костопільської районної організації ВО «Свобода», партійний квиток ще не одержав, однак вимог статуту партії дотримується. На конференції 29 вересня 2010 року був висунутий кандидатом у депутати Костопільської районної ради. Костопільською районною виборчою комісією йому видано відповідні посвідчення кандидата в депутати. Постанову виборчої комісії вважає незаконною просить скасувати.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Представник відповідача подала суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, зазначила про невизнання позову та надала для долучення до справи документи на обґрунтування правомірності оспореного рішення.
Заслухавши позивача, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, наданими сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, оцінивши їх у сукупності, відповідно до закону, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю. Суд виходить з такого.
Судом встановлено, що згідно витягу з протоколу № 1 конференції Костопільської районної організації ВО «Свобода» від 29 вересня 2010 року було висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі Костопільської районної ради від вказаної політичної партії.
Виборчим списком кандидатів у депутати Костопільської районної ради від Костопільської районної організації ВО «Свобода», висунутих на конференції 29 вересня 2010 року, поданим до Костопільської районної виборчої комісії, стверджується що під номером 3 виборчого списку зазначений ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, член ВО «Свобода».
Заявою від 30 вересня 2010 року Костопільська районна організація ВО «Свобода» звернулася до Костопільської районної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, висунутих на конференції Костопільської районної організації ВО «Свобода» 29 вересня 2010 року та включених до виборчого списку.
Посвідченням № 117, виданим 01 жовтня 2010 року Костопільською районною виборчою комісією, стверджується, що позивач зареєстрований кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради.
Посвідченням № 73, виданим 08 жовтня 2010 року Костопільською районною виборчою комісією, стверджується, що позивач зареєстрований кандидатом у депутатим в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 з виборів депутатів Костопільської районної ради.
Постановою № 37 від 13 жовтня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області, з покликанням на ст.44 п.1 (порушення встановленого порядку висування кандидата) та ст. 36 п.2 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина) знято з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Яполотському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією ВО «Свобода», оскільки він є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина».
На підтвердження правомірності прийнятого рішення відповідачем для долучення до матеріалів справи надано копію листа № 140 від 12.10.10р., адресованого Костопільською районною організацією політичної партії ВО «Батьківщина» до Костопільської районної виборчої комісії про розгляд питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією ВО «Свобода» і зареєстрованого під № 3 в партійному списку та по Яполотському виборчому округу № 19. В листі зазначено, що ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації політичної партії України «ВО «Батьківщина» з 25.02.05р., партійний квиток НОМЕР_1. Заява про його вихід з партії «ВО «Батьківщина» не надходила, рішення про його виключення не приймалося.
Додатково, листом № 345 від 12.10.10р. адресованого Костопільською районною організацією політичної партії ВО «Батьківщина» до Костопільської районної виборчої комісії, повідомлено, що ОСОБА_1 є діючим депутатом фракції БЮТ Костопільської районної ради, обраний на виборах 31 березня 2006 року за партійним списком Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина».
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року, далі Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону, суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований Костопільською районною виборчою комісією кандидатом в депутати Костопільської районної ради, отже він є суб'єктом виборчого процесу, а тому відповідно до п.1 ст. 172 КАС України має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність відповідної виборчої комісії.
Повноваження територіальної виборчої комісії визначені статтею 25 Закону. Зокрема, відповідно до п.5 ч.2 вказаної статті, територіальна виборча комісія реєструє виборчі списки кандидатів у депутати; відповідно до п.6 ч.2 вказаної статті розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом.
Закон не передбачає повноважень територіальної виборчої комісії щодо зняття з реєстрації зареєстрованого кандидата.
Оспорена постанова відповідача обґрунтована п.1 ст.44 (порушення порядку висування кандидата) та п.2 ст. 36 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина) Закону.
Загальний порядок висування кандидатів у депутати закріплений статтею 35 Закону. Зокрема, вказана норма Закону визначає, що:
- місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку (частина 3);
- особа, яка висунута кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного міського голови (частина 4);
- особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів (частина 5);
- особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.
Виборчим списком кандидатів у депутати Костопільської районної ради від Костопільської районної організації ВО «Свобода», поданим для реєстрації Костопільській районній територіальній виборчій комісії, стверджується членство ОСОБА_1 у вказаній політичній партії.
В судовому засіданні позивач заперечив його висування кандидатом в депутати Костопільської районної ради від іншої, крім Костопільської районної організації ВО «Свобода», політичної партії.
Відповідачем не надано суду доказів, що ОСОБА_1 висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради іншою політичною партією, крім Костопільської районної організації ВО «Свобода.
З дослідженого судом листа № 140 від 12.10.10р. та № 345 від 12.10.10р. Костопільської районної організацієї політичної партії ВО «Батьківщина» не вбачається, що ОСОБА_1 висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради зазначеною політичною партією, а лише наголошується на його членстві в зазначеній політичній партії.
Оцінюючи фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, відповідно до системного аналізу норм Закону, судова колегія вважає, що в ході судового розгляду справи не знайшов свого підтвердження висновок відповідача про порушення порядку висування кандидата в депутати.
Згідно ч.9 ст. 40 Закону, територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття документів для реєстрації кандидатів, але не пізніше як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів в депутати.
Статтею 44 Закону встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Зокрема, в п.1 ч.1 вказаної статті зазначено, що такою підставою є порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі.
Враховуючи, що відповідачем у строки та в порядку, визначеними Законом, здійснено реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати Костопільської районної ради, висунутих Костопільською районною організацією ВО «Свобода», в тому числі й кандидата у депутати ОСОБА_1, суд вважає безпідставним покликання в оспореній постанові на норму Закону, якою регламентується відмова в такій реєстрації.
Крім цього, постанова обґрунтована п.2 ст. 36 Закону. З вказаної норми закону вбачається, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Оскільки ОСОБА_1 є членом Костопільської районної організації ВО «Свобода», то зазначена місцева організація партії була правомочна висувати позивача кандидатом в депутати районної ради.
З огляду на наведене, суд вважає, що при висуванні ОСОБА_1 кандидатом в депутати п.2 ст. 36 Закону порушено не було.
Враховуючи викладене, суд вважає, що приймаючи постанову № 37 від 13 жовтня 2010 року, відповідач діяв всупереч встановленим законом повноваженням, не у спосіб, визначений законом. Відтак, оспорена постанова є такою, що суперечить законодавству України, протиправною по суті, а тому підлягає до скасування.
Згідно ч.19 ст. 27 Закону, рішення територіальної комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
Згідно ч.8 ст.90 Закону, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, в тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Керуючись статтями 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Постанову № 37 від 13 жовтня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Яполотьському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією ВО «Свобода», - скасувати.
Присудити на користь позивача з Державного бюджету судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.
Головуючий Суддя Дорошенко Н.О.
Судді Юрчук М.І. Комшелюк Т.О.