Постанова від 17.10.2010 по справі 2а-4898/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4898/10/1770

17 жовтня 2010 р. 10год. 30хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Щербакова В. В. (головуючий), суддів Томчука А.В. Дорошенко Н.О. , за участю секретаря судового засідання Маньковський Д.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1;

відповідача: представник не з'явився;

третьої особи: представник не з'явився;

розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2

до Районна виборча комісія Костопільського району Рівненської області , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"

про скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Костопільської районної виборчої комісії про скасуваня постанови №32 "Про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Підлужненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_2, висунутою Костопільською районною організацією політичної партії "Народна Партія".

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що 19.08.2009 року позивач заявив про своє бажання бути членом Костопільської РОПП "Народна Партія". З 14.11.2009 року ОСОБА_2 було видано партійний квиток НОМЕР_1, яким засвідчувалось її членство в Костопільській РОПП "Народна Партія". Рішеннями конференції Костопільської районної організації політичної партії "Народна Партія" від 27.09.2010 року та від 01.10.2010 року позивача було висунуто кандидатом у депутати до Костопільської районної ради по Костопільському багатомандатному та Підлужненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15.

При цьому позивач в позовній заяві зазначила, що справді була членом "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" з 2008 року, однак у 2009 році втратила зв'язок з районною партійною організацією "ВО "Батьківщина", не сплачувала членські внески, не дотримувалась вимог Статуту партії і про свій вихід з партії повідомила усно. На думку позивача, дані дії були підставою для виключення її з членів "ВО "Батьківщина" згідно статуту даної політичної партії. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог. На обгрунтування своєї позиції зазначила, що після реєстрації позивача кандидатом в депутати до Костопільської районної виборчої комісії надійшов лист (від 12.10.2010 року) від Костопільської районної організаціїї "ВО "Батьківщина" про те, що ОСОБА_2 є членом даної партійної організації з 04.04.2008 року (партійний квиток НОМЕР_2), заява про вихід з партії "ВО "Батьківщина" від ОСОБА_2 не надходила, а рішення бюро Костопільської РОПП "ВО "Батьківщина" про виключення ОСОБА_2 не приймалось. На цій підставі та керуючись п.2 ст.36 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" було прийнято оскаржувану постанову про зняття позивача з реєстрації кандидата в депутати.

При цьому представник відповідача заявила клопотання про залучення у якості третьої особи, що не заявляє самостійнх вимог на предмет спору, на стороні відповідача "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". Дане клопотання було визнано судом обгрунтованим та задоволено.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечила. Зазначила наступне. Костопільській районній організації "ВО "Батьківщина" стало відомо про те, що член їхньої партії ОСОБА_2 є кандидатом в депутати від Костопільської РОПП "Народна Партія". Відтак, було підготовано лист до Костопільської районної виборчої комісії з повідомленням про те, що ОСОБА_2 є членом "ВО "Батьківщина", а тому не може бути кандидатом в депутати від іншої партійної організації. На підтвердження своєї позиції надала копію заяви, що була направлена до Костопільської районної виборчої комісії, та копію облікової картки члена партії ОСОБА_2.

Заслухавши думку позивача, представника позивача, представника відповідача, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному та об'єктивному вивченні всіх обставин справи, суд приходить до висновку про те, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є членом "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", що підтверджується заявою від 30.01.2008 року про прийняття її в члени партії.

З 2009 року позивач втратив зв"язок з Костопільською районною організацією політичної партії "ВО "Батьківщина", не сплачувала членські внески, не дотримувалась вимог Статуту партії і про свій вихід з партії повідомила усно.

Відповідно до п. 3.5 Статуту "ВО "Батьківщина", члени партії мають право вільно виходити з партії за власною письмовою заявою.

В судовому засіданні позивач зазначила, що з 19 серпня 2009 року є членом Костопільської районної організації політичної партії "ВО "Батьківщина", а також те, що на виборах Президента України в 2010 році була членом дільничої виборчої комісії №95 від політичної партії (Народної Партії). В обгрунтування данного факту представником позивача надано в судове засідання Витяг з районної газети "Віче Костопільщини" №2 від 06.01.2010 року.

14.11.2009 року ОСОБА_2 видано партійний квиток Костопільської РОПП "Народна Партія" за НОМЕР_1.

Крім того, ОСОБА_2 є головою Великолюбаського первинного партійного осередку Народної Партії, що підтверджується листом ( №636 від 20.10.2009 року) Костопільського районного управління юстиції Рівненської області.

Відповідно до ст. 35, 36 ЗУ "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місевих рад та сільських, селищних, міських голів", рішенням конференції Костопільської районної організаціїї політичної партії "Народної Партії" від 27.09.2010 року та 01.10.2010 року позивача обрано в кандидатом у депутати до Костопільської районної ради по Костопільському багатомандатному та Підлужненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15. Отримала посвідчення кандидата в депутати за №51 від 01.10.2010 року по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та №99 від 08.10.2010 року по Підлужненському одномандатному мажоритарному окрузі №15 до Костопільської районної ради, які видані Костопільською районною виборчою комісією.

В листі Костопільської РОПП "ВО"Батьківщина" від 12.10.2010 року, адресованому Костопільській районній виборчій комісії, зазначено, що ОСОБА_2 є членом їхньої партії, та згідно п.2 ст.36 ЗУ "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" просить Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до Костопільської районної ради-ОСОБА_2.

Постановою Костопільської районної виборчої комісії №32 від 13.10.2010 року згідно п.1 ст.44 та п.2 ст.36 ЗУ "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" знято з реєстрації кандидата в депутати до Костопільської районної ради ОСОБА_2, оскільки вона є членом одночасно Костопільської РОПП "ВО"Батьківщина" та Костопільської РОПП "Народна Партія".

Відповідно до ч.2 ст.36 вищезазначеного Закону, місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Згідно данної норми Закону, позивач-Ракова А.А. висунута кандидатом у депутати до Костопільської районної ради по Костопільському багатомандатному та Підлужненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 від Костопільської РОПП "Народна Партія".

Представник третьої особи в судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_2 від Костопільської РОПП "ВО"Батьківщина" не була висунута кандидатом у депутати по жодному виборчому окрузі Костопільського району.

Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до ч.6 ст. 35 даного Закону, особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача, позивач висунута в кандидати в депутати від однієї партії, а саме Костопільської РОПП "Народна Партія".

Згідно з ст. 25 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", територіальна виборча комісія має право на підставі поданих для реєстрації кандидата в депутати документів відмовити в реєстрації кандидата або скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати.

Згідно положень ч.2 та ч.3 ст. 25 даного Закону, якими визначено повноваження районних виборчих комісій такого повноваження як зняття з реєстрації кандидата в депутати не передбачено.

Костопільська районна виборча комісія в своїй Постанові № 32 від 13.10.2010 року посилається на п.1 ст.44 даного Закону, яким передбачена відмова кандидату в реєстрації.

Однак, на підставі системного аналізу ст. 40 та 44 Закону, суд приходить до висновку, що відмова в реєстрації кандидата в депутати можлива лише на такому етапі виборчого процесу як висування та реєстрація кандидатів, який згідно з ст.41 Закону закінчується за 23 дня до виборів, тобто - 08.10.2010 року.

Згідно з положеннями ч.9 ст. 40 Закону територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття документів для реєстрації кандидатів, але не пізніше як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів в депутати.

Отже, враховуючи те, що Постанова № 32 була прийнята 13 жовтня 2010 року, а також те, що чітко в самій Постанові не зазначається про відмову в реєстрації, а йде мова про зняття з реєстрації, посилання в тексті Постанови на ч.1 ст. 44 Закону необгрунтоване.

Відповідно до ч. 2 статті 45 Закону територіальна виборча комісія може скасувати рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку. Таке скасування рішення про реєстрацію можливе лише при наявності однієї з підстав, які чітко передбачені в ч.1 та ч.2 ст.45 Закону.

Такої підстави, як порушення порядку висування відповідно до ч.2 ст. 36 Закону серед підстав, зазначених в ст. 45, не встановлено.

Відтак, приймаючи рішення про зняття кандидата з реєстрації, Костопільска районна виборча комісія фактично вийшла за межі своїх повноважень, оскільки вчинила дію (зняття з реєстрації), яка не передбачена діючим виборчим законодавством, при цьому посилання в тексті Постанови №32 від 13.10.2010 року на п.1 ст. 44 та п.2 ст. 36 Закону є неправомірними та необґрунтованими.

Відповідно до ч.19 ст.27 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Згідно ч. 8 ст.90 вищезгаданого Закону у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанова №32 від 13.10.2010 року Костопільської районної виборчої комісії про зняття ОСОБА_2 як кандидата у депутати до Костопільської районної ради по Костопільському багатомандатному та Підлужненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 від Костопільської РОПП "Народна Партія" є протиправною, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

На момент подання адміністративного позову позивачем не було сплачено судовий збір, в силу ст. 94, ч.9 ст.172 КАС України судові витрати з позивача не стягуються. < Текст > Керуючись статтями 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову №32 "Про зняття з реєстрації кандидата в депутати до Костопільської районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та по Підлужненському одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_2, висунутою Костопільською районною організацією політичної партії "Народна Партія".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуючий Суддя Щербаков В. В.

Судді Томчук А.В. Дорошенко Н.О.