Постанова від 15.10.2010 по справі 2а-3649/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-3649/10/1770

15 жовтня 2010 року м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів Комшелюк Т.О. (головуючий), суддів Махаринця Д.Є., Щербакова В.В., за участю секретаря судового засідання Анікушина В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Харабара Т. І.,

відповідача: представник не з'явився,

третьої особи позивача: представник Прищепа О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Міністерства економіки України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна податкова адміністрація України ,

дотовариства з обмеженою відповідальністю "ТНТ Вест"

про продовження дії спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення економічної діяльності ТзОВ "ТНТ Вест" (відповідач), застосованої наказом Міністерства економіки України від 24.03.2009 № 264. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що листом Державної податкової адміністрації України від 17.02.2009 № 1815/5/22-6016 відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулося до Міністерства економіки з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності вищевказаного товариства, яке має дебіторську заборгованість на суму 35,18 тис. євро за експортним договором від 15.06.2007р. №03 EXP, а також ТОВ "ТНТ Вест" має прострочену дебіторську заборгованість по контракту від 02.10.2006р. № 05EXP. Представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

Представник 3-ї особи ( ДПА України) підтримав позовні вимоги та просив застосувати до вказаного товариства дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення порушень ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про дату та час судових засідань. Про причину неявки суд не повідомляв, заперечень на позовну заяву не надіслав.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 №959-XІІ (Закону №959-XІІ) передбачає за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Згідно п.1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 № 777, Міністерство економіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС. Ч. 7 ст. 37 Закону №959-XІІ передбачає право центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертатися з відповідною позовною заявою до суду. Ч. 11 вказаного Закону передбачає, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Відповідно до п. 2 ст. 12 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" органи, що здійснюють валютний контроль, мають право вимагати і одержувати від резидентів і нерезидентів повну інформацію про здійснення ними валютних операцій, стан банківських рахунків в іноземній валюті у межах повноважень, визначених ст. 13 цього Декрету, а також про майно, що підлягає декларуванню згідно з п. 1 ст. 9 цього Декрету.

Відповідно до п. 2 ст. 13 вказаного вище Декрету уповноважені банки, фінансові установи та національний оператор поштового зв'язку, які отримали від Національного банку України генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, здійснюють контроль за валютними операціями, що проводяться резидентами і нерезидентами через ці установи. Банк надає податковим органам інформацію про виявлені у звітному місяці факти порушень в разі ненадходження в законодавчо встановлені строки (або строки, визначені в ліцензіях) виручки, товарів або об'єкта лізингу ( п. 7.10 розділу VII Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортним, імпортним та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 № 136.)

ВАТ "Райфайззен банк Аваль" повідомило ДПІ у смт. Володимирець про факт ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки за договором від 15.06.2007р. №03 EXP, укладеним з іноземною фірмою "Eco product Limited" (Сейшелли).

ДПА України звернулось до Міністерства економіки з поданням від 17.02.2009 № 1815/5/22-6016 щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ "ТНТ Вест". Міністерство економіки видало наказ від 24.03.2009 № 264 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності України", відповідно до якого до ТзОВ "ТНТ Вест" була застосована спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Міністерство економіки звернулося з листом від 11.06.2009 № 4202-29/662 до ДПА України стосовно доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ "ТНТ Вест". ДПА листом від 16.07.2009 № 8456/5/22-6016 повідомило Мінекономіки про необхідність продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Міністерства економіки від 24.03.2009 № 264 до ТзОВ " ТНТ Вест", оскільки прострочена заборгованість даного товариства за результатами розрахунків з фірмою-нерезидентом за експортними договорами від 15.06.2007р. № 03 EXP становить 35180,0 євро. Крім того, ТзОВ "ТНТ Вест" має прострочену дебіторську заборгованість по контракту від 02.10.2006р. № 05 EXP в сумі 8725,0 євро.

У відповідності до ч. 7, 9 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. При прийнятті рішення суд зазначає термін, на який продовжено дію цієї санкції.

Враховуючи те, що позивачем дотримано встановлену чинним законодавством України процедуру щодо порядку застосування спеціальних санкцій, що підтверджується наявними у справі матеріалами, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для продовження дії терміну спеціальної санкції.

Суд також враховує наявність порушення ТзОВ "ТНТ Вест" приписів ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". В листі ДПА України від 16.07.2009 зазначено, що за результатами перевірок, проведених Кузнецовською ОДПІ у смт. Володимирець (акт від 01.04.2009 № 249-30718910-23-145) встановлено, що ТзОВ "ТНТ Вест" має дебіторську заборгованість за порушення термінів розрахунків при здійсненні експортного контракту від 15.06.2007р. №03 EXP, а саме: ненадходження валютної виручки за продаж журавлини та чорниці свіжемороженої на суму 35180,0 євро. Крім того, дане товариство має ще дебіторську заборгованість по контракту від 02.10.2006р. №05EXP на суму 8725,0 євро.

Поряд з цим, згідно ухвали господарського суду Рівненської області від 15.12.2008р. №9/50 відкрито провадження у справі про банкрутство, ухвалою від 13.05.2009р. ТзОВ "ТНТ Вест" оголошено банкрутом. Судом введено процедуру розпорядження майном боржника та мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "ТНТ Вест", застосованої наказом Мінекономіки від 24.03.2009 № 264, до усунення товариством з обмеженою відповідальністю "ТНТ Вест" порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічними контрактами від 15.06.2007 № 03ЕХР та від 02.10.2006 № 05 ЕХР.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Комшелюк Т.О.

Суддя Махаринець Д. Є.

Суддя Щербаков В.В.