Постанова від 02.08.2024 по справі 480/12151/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 р. Справа № 480/12151/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Русанової В.Б. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.03.2024, головуючий суддя І інстанції: С.О. Бондар, м. Суми, повний текст складено 08.03.24 по справі № 480/12151/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням винагороди за бойове чергування;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням винагороди за бойове чергування.

В обґрунтування позовних вимог послався на протиправність відмови ГУ ПФУ в Сумській області в проведенні перерахунку пенсії позивача із врахуванням винагороди за бойове чергування, оформленої листом № 6139-9272/С-02/8-1800/23 від 20.07.2023, оскільки винагорода за бойове чергування, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, у відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі по тексту - Закон № 2262-XII) підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

З посиланням на правову позицію Великої Палати Верховного Суду. Викладену в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 переконував, що при обчисленні пенсії на підставі ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. При цьому, щомісячна грошова винагорода за бойове чергування носить систематичний, щомісячний характер, належить до додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до ст. 43 Закону № 2262-XII та підлягає врахуванню під час обчислення пенсії. Вказане узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними в постановах від 27.06.2020 у справі № 0640/4032/18, від 14.07.2020 у справі № 820/1784/17.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.03.2024 у справі № 480/12151/23 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Позивач, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його необґрунтованість та порушення судом норм матеріального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.03.2024 у справі № 480/12151/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована твердженнями про неправильне встановлення судом першої інстанції фактичних обставин у справі, що в свою чергу, призвело до прийняття помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Пояснив, що щомісячна грошова винагорода за бойове чергування носить систематичний, щомісячний характер та належить до додаткових видів грошового забезпечення відповідно до ст. 43 Закону № 2262-XII, а відтак, підлягає врахуванню під час обчисленні пенсії.

Інші доводи дублюють зміст позовної заяви.

Відповідач, правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та з 27.09.2022 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 16.06.2023, в якій просив перерахувати пенсію з урахуванням винагороди за бойове чергування, яку позивач отримував за останні 24 місяці перед звільненням відповідно до розрахункових листів.

ГУ ПФУ в Сумській області листом від 20.07.2023 повідомило позивача, що розмір його пенсії обчислений з грошового забезпечення, до складу якого крім посадового окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років 45% включено додаткові види грошового забезпечення зокрема, надбавка за специфічні умови проходження служби 40%, премія 126%, середній розмір яких за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, що становить 6745,13 грн. При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення обчислено на підставі грошового атестату від 25.08.2022№ 116 та довідки про щомісячні додаткові види забезпечення від 25.08.2022 № 155, виданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України, що відповідає вимогам чинного законодавства. Для проведення перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за бойове чергування за умов, викладених у зверненні, підстави відсутні.

Не погодившись із вказаною відмовою пенсійного органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції врахувавши положення постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова № 45) за змістом якої підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається відповідно до положень Закону № 2262-XII є довідка про склад грошового забезпечення, надана уповноваженим органом того відомства, з якого особу звільнено зі служби, в той час як надана позивачем до матеріалів справи довідка не містить інформації про виплату позивачу винагороди за бойове чергування, а відтак, дійшов висновку про відсутність підстав у пенсійного органу для здійснення відповідного перерахунку пенсії.

Крім того, судом зауважено, що за правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.06.2020 у справі № 0640/4032/18 у разі виплати винагороди за бойове чергування, що має системний щомісячний характер, така винагорода належить до додаткових видів грошового забезпечення. Разом з цим, позивачем не оскаржується бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не включення до довідки від 25.08.2022 № 155 відомостей про винагороду за бойове чергування, так само відсутні докази звернень позивача щодо видачі та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про винагороду за бойове чергування та доказів про результати такого звернення, у зв'язку із чим не вбачав підстав для задоволення позову.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Положеннями частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 (набрала чинності 1 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 р. № 1041) визначено, зокрема додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу:

- винагорода за бойове чергування (бойову службу), до 20 на місяць відсотків посадового окладу за 13 тарифним розрядом, зокрема для військовослужбовців у частинах і підрозділах ракетних військ, у частинах і підрозділах Повітряних Сил Збройних Сил, які несуть бойове чергування з протиповітряної оборони України, розвідувальних (спецпризначення) з'єднаннях, частинах і підрозділах, а також у підрозділах Держприкордонслужби, які входять за розрахунком до складу прикордонних нарядів, екіпажів, літаків, вертольотів, кораблів і катерів, що виконують завдання з охорони державного кордону, територіального моря та виключної (морської) економічної зони України за час бойового чергування (бойової служби).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Колегія суддів звертає увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

З аналізу наведених норм слідує, що розмір пенсії особам, яким вона призначена на умовах Закону № 2262-ХІІ визначається виключно на підставі довідки про склад грошового забезпечення.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, Адміністрацією Державної прикордонної служби України з метою визначення позивачу пенсії направлено до ГУ ПФУ в Сумській області подання від 15.09.2022 з додатками, зокрема: грошовим атестатом від 25.08.2022 № 116 та довідкою від 25.08.2022 № 115 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, середню суму яких визначено у розмірі 6745,13 грн.

Дослідивши зміст вказаної довідки колегією суддів встановлено, що в останню включено, зокрема такі складові грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби та премія.

Водночас, такої складової грошового забезпечення, як винагорода за бойове чергування вказана довідка не містить.

При цьому, оцінюючи надані позивачем до матеріалів справи розрахункові листи колегія суддів враховує, що підставою для здійснення відповідного перерахунку пенсії є саме довідка, складена та направлена до пенсійного органу у встановленому законом порядку. Разом з цим, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження складення та направлення до пенсійного органу відповідної довідки із зазначенням складової грошового забезпечення - винагорода за бойове чергування.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки, в яку включено такий вид додаткового грошового забезпечення, як винагорода за бойове чергування, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що у ГУ ПФУ у Сумській області не виникло обов'язку із перерахунку пенсії позивача, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.03.2024 по справі № 480/12151/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді В.Б. Русанова О.А. Спаскін