Постанова від 04.10.2010 по справі 2а-4319/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4319/10/1770

04 жовтня 2010 року 12год. 48хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Чередняка В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1

відповідача: представник Стрельнікова О.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_3 < Список > < Позивач в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа >

ддо Управління Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >

про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач - ОСОБА_3 звернулась з позовом до Управління Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинення певних дій. Просить визнати незаконною відмову Управління Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області в проведенні безоплатного, тобто без сплати податків і зборів, зняття з обліку для реєстрації та на відчуження на її ім'я автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см.; № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1 та спонукання її до сплати податків і зборів, а також зобов'язати відповідача не чинити перешкод у здійсненні права розпорядження цим транспортним засобом. Крім того, просить суд зобов'язати Управління Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області провести безоплатне, тобто без сплати податків і зборів, зняття з обліку для реєстрації та на відчуження на її - ОСОБА_3 ім'я автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см.; № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Позов обґрунтовує наступним.

Її чоловік - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, інвалід загального захворювання ІІ групи, з 25.08.1993 року перебував на транспортному обліку в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.

Особисто сином позивача -ОСОБА_1 у серпні 2002 року в ОСОБА_5 був отриманий автомобіль марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см. ; № кузова НОМЕР_2 та доставлений в м. Рівне, як гуманітарна допомога для його батька ОСОБА_4.

Рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України вказаний автомобіль було видано як гуманітарну допомогу ОСОБА_4 та 15.08.2002р. Рівненським МРЕВ ВДАІ автомобіль марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см. ; № кузова НОМЕР_2, поставлений на облік та зареєстрований під державним номерним знаком 26615РВ на громадянина ОСОБА_4.

20 грудня 2006 року ОСОБА_4 помер. До дня його смерті ОСОБА_4 і позивач проживали разом та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1. У порушення пункту 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006р. №999, на звернення до Головного управління праці та соціального населення Рівненської обласної державної адміністрації щодо надання дозволу на зняття з обліку для реєстрації обумовленого автомобіля, позивач отримала відмову, яку вважала незаконною, а тому звернулася до суду для захисту своїх прав.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду позов повністю задоволений - визнано незаконною відмову Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_3 дозволу на зняття з обліку автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, та зобов'язано не чинити перешкод у здійсненні права розпорядження цим транспортним засобом. Також Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації було зобов'язане дати дозвіл ОСОБА_3 на зняття з обліку для реєстрації та на відчуження автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Відповідно до цього рішення суду Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації листом на ім'я відповідача №01-18-03/980 від 21.06.2010р. надало позивачу дозвіл на зняття з обліку для реєстрації та на відчуження автомобіля.

Проте, в знятті з обліку для реєстрації та на відчуження позивачу було відмовлено, про що повідомлено листом №35/8-6076 від 04.08.2010р. Відмову вважає незаконною, тому просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та додатково пояснив, що дії відповідача з відмови у наданні дозволу в проведенні безоплатного, тобто без сплати податків і зборів, зняття з обліку для реєстрації та на відчуження на позивача вказаного автомобіля суперечать також вимогам ч. 2 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», яка передбачає, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що позивачу було відмовлено у проведенні безоплатної перереєстрації автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1 на підставі ст. 11-1 Закону України «Про гуманітарну допомогу». Вказаною нормою передбачена можливість передавання у власність членам сім'ї після смерті інваліда автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, за умови обов'язкової сплати податків та зборів. У задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Суд виходив з наступного.

Так, чоловік позивача - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, був інвалідом ІІ групи загального захворювання, проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. За цією ж адресою проживала і була зареєстрована дружина ОСОБА_4 -ОСОБА_3, що є позивачем у цій справі (а.с.7).

Наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації №98 від 27.08.2002р. ОСОБА_4 було видано як гуманітарну допомогу автомобіль марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см., № кузова НОМЕР_2, поставлений на облік та зареєстрований під державним номерним знаком 26615 РВ.

15.08.2002р. Рівненським МРЕВ ВДАІ автомобіль марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см., № кузова НОМЕР_2, поставлений на облік та зареєстрований під державним номерним знаком 26615 РВ на громадянина ОСОБА_4 без права продажу і дарування іншій особі.

ОСОБА_4 помер 20 грудня 2006 року (а.с.8).

Вказаний автомобіль марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см., № кузова НОМЕР_2, виготовлено у 1996 році і, відповідно, строк його експлуатації становить понад 10 років, що підтверджується свідоцтвом про його реєстрацію серії НОМЕР_3 (а.с.31)

Дані обставини встановлені постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.01.2010 р. справа №2а-6079/09/1770 (а.с. 9-10).

Згідно ч.1 ст.72 КАС обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої ці обставини встановлені.

Оскільки строк експлуатації автомобіля, як одна з обставин встановлених судовим рішенням від 12.01.2010р. становить понад 10 років і нормою матеріального права, на якій базується це судове рішення, є пункт 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року №999 (із змінами внесеними згідно Постанову КМУ від 17.04.2008 року), згідно якого, після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції, строк експлуатації якого більше ніж 10 років, залишається члену сім'ї, який на час смерті інваліда проживав та був зареєстрований за місцем проживання і реєстрації інваліда у відповідача були відсутні підстави для відмови позивачу у проведенні безоплатного зняття з обліку для реєстрації та на відчуження транспортного засобу як і відсутні підстави спонукати позивачку до сплати податків та зборів.

Крім того, ч. 2 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»передбачає, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Покликання відповідача у листі з відмовою на ст.11-1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»(а.с.6), згідно якого після смерті інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім'ї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля, суд вважає безпідставним, оскільки цією статтею зазначений Закон доповнений 15.12.2009р., тобто після смерті інваліда ОСОБА_4 20.12.2006р. Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

На час смерті інваліда ОСОБА_4 20.12.2006р. діяла ч. 2 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»та п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, а тому застосування до цієї події більш пізнього нормативного акту є неприпустимим, оскільки суперечить ст.58 Конституції України.

Таким чином, як свідчать фактичні обставини справи, у органу Державтоінспекції були відсутні підстави для відмови позивачу у проведенні безоплатного зняття з обліку для реєстрації та відчуження обумовленого автомобіля.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що Управлінням Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ у Рівненській області не доведено правомірності вчинених дій, у той час як ОСОБА_3 доведено обґрунтованість заявленого позову.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконною відмову Управління Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області в проведенні безоплатного, тобто без сплати податків і зборів, зняття з обліку для реєстрації на її - ОСОБА_3 - ім'я автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см. ; № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1 та спонукання її до сплати податків і зборів.

Зобов'язати Управління Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області провести безоплатне, тобто без сплати податків і зборів, зняття з обліку для реєстрації на її - ОСОБА_3 - ім'я автомобіля марки «Опель-Астра», 1996 року випуску, з об'ємом двигуна 1389 куб.см.; № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя < Підпис > Борискін С.А.

У повному обсязі постанова складена 08.10.2010р.