Справа № 2а-7377/09/1770
23 липня 2010 р. 10год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача: Крестинська Л.А.,
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван Будівельний Рівне"
про примусове стягнення штрафу , -
Управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван Будівельний Рівне" про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у сумі 5580,20грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просить їх задовольнити з підстав, зазначених у адміністративному позові.
Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Караван Будівельний Рівне" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Рівненської міської ради 16.10.2007р.
Позивач, відповідно до норм Закону України "Про захист прав споживачів" №1023-XII від 12.05.1991р., Закону України "Про рекламу" №270/96-ВР від 03.07.1996р., Положення про Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затвердженого Указом Президента України №225/2003 від 18.03.2003р., Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №229 від 23.06.2009р. (на момент проведення перевірки відповідача - Положення про територіальні органи Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №217 від 12.09.2007р.) уповноважений здійснювати контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів на території Рівненської області.
6 квітня 2009 року під час проведення Управлінням у справах захисту прав споживачів у Рівненській області перевірки дотримання законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів було виявлено, що на рекламному щиті, розташованому за адресою: м.Рівне, вул. Кн.Володимира, розміщено рекламу про знижку цін на продукцію до 15%, яка реалізується в магазині будівельних матеріалів "Караван Будівельний Рівне". Вказана реклама не містить відомостей про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, що є порушенням вимог ч.5 ст.8 Закону України "Про рекламу" №270/96-ВР від 03.07.1996р. (далі - Закон №270/96-ВР), відповідно до якої реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Спеціалістами управління встановлено, що рекламодавець даної реклами є ТзОВ "Караван Будівельний Рівне".
6 квітня 2009 року позивачем складено протокол про порушення відповідачем законодавства про рекламу №9.
В порядку ч.2 ст.26 Закону №270/96-ВР позивачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено відповідачу вимогу про надання до 15.04.2009р. письмової інформації (щодо рекламодавця зовнішньої реклами з наданням копій документів, дозвільні документи на розміщення вищевказаної реклами, довідку про вартість розповсюдженої реклами, копії свідоцтва про державну реєстрацію та довідку платника податків).
30 квітня 2009 року Управлінням у справах захисту прав споживачів у Рівненській області винесено рішення №9 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу щодо ТзОВ "Караван Будівельний Рівне".
Управлінням у справах захисту прав споживачів у Рівненській області 19.05.2009р. у встановленому порядку надсилалося відповідачу повідомлення про час і місце розгляду матеріалів щодо порушення законодавства про рекламу.
Відповідно до ч.8 ст.27 Закону №270/96-ВР рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів. 6 травня 2009 року позивачем до Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики направлено матеріали справи для прийняття рішення, про що 19.05.2009р. було повідомлено відповідача.
У призначений день та час складено протокол №2 стосовно справи про порушення законодавства про рекламу, яким зафіксовано неприбуття відповідача на розгляд матеріалів. За результатом розгляду справи прийнято рішення №0009 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, згідно з яким до відповідача на підставі ч.4 ст.27 Закону №270/96-ВР застосовано штрафну санкцію у сумі 5580,20грн.
Згідно з даними інформаційно-статистичного обліку суду у липні 2009 року ТзОВ "Караван Будівельний Рівне" звернулося до суду з позовом до Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про визнання нечинним рішення №0009 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 23.06.2009р. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26.11.2009р. у позові ТзОВ "Караван Будівельний Рівне" відмовлено. Постанова суду набрала законної сили.
Ці обставини підтвержені дослідженими в судовому засіданні доказами: фотографією щита із розміщеною рекламою (а.с.6), копією протоколу про порушення законодавства про рекламу №9 від 06.04.2009 року (а.с.7), копією листа Управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області №390/01-23 від 06.04.2009р. (а.с.8), копією відповіді ТзОВ "Караван Будівельний Рівне" №109 від 15.04.2009р. (а.с.9), копією додатку №11 до договору №238 від 01.02.2008р. (а.с.10), копією свідоцтва про державну реєстрацію відповідача (а.с.11), копією рішення №9 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 30.04.2009р. (а.с.12), копією листа №518/01-03 від 06.05.2009р. про надіслання матеріалів справи до Держспоживстандарту України (а.с.13), копією повідомлення №515-1-11/18 від 19.05.2009р. відповідача про розгляд справи у Держспоживстандарті України (а.с.14), копією реєстру про відправлення кориспонденції від 22.05.2009р. (а.с.15), копією протоколу №2 стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 03.06.2009р. (а.с.16), копією рішення №0009 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 23.06.2009р. (а.с.17), копією постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 26.11.2009р. (а.а.с.48-49).
В силу вимог ч.1 ст.27 Закону №270/96-ВР, особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ч.4 ст.27 Закону №270/96-ВР, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи самостійно накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абз.9 п.2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004р. (далі - Порядок №693) на розповсюджувачів реклами, які винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами накладається штраф у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
Сукупність наведених обставин вказує, що Управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області розглянуло справу про порушення законодавства про рекламу відносно ТзОВ "Караван Будівельний Рівне" у межах повноважень та у спосіб визначений пунктами 9-18 Порядку №693 та прийняло рішення про застосування санкцій відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням усіх обставин, що мали значення для його прийняття. Встановлені ст.250 ГК України строки позивачем не порушені.
На момент розгляду адміністративної справи доказів сплати штрафних санкцій відповідачем суду не надано.
Відповідно до п.20 Порядку №693 сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов Управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області підлягає до задоволення повністю.
Згідно із ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван Будівельний Рівне" на користь Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу у сумі 5580,20грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дудар О.М.
Постанова складена в повному обсязі 27.07.10р.