Рішення від 02.08.2024 по справі 400/6154/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 р. № 400/6154/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення в довідках від 17.05.2023 № 9/1/3974 станом на 01.01.2020, від 17.05.2023 № 9/1/3975 станом на 01.01.2021, від 17.05.2023 № 9/1/3976 станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 400/1372/23 щодо зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65 % до 1 % та премії з 95 % до 10 %;

зобов'язання відповідача на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 400/1372/23 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірі не нижче 65 % та премії не нижче 87 % посадового окладу.

Позовні вимоги позивач вмотивував тим, що відповідач на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду 31.01.2023 у справі № 400/1372/23, яке набрало законної сили, виготовив оновлені довідки від 17.05.2023 № 9/1/3974, від 17.05.2023 № 9/1/3975 і від 17.05.2023 № 9/1/3976 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, внісши до них неправильні дані про розміри надбавки за особливості проходження служби і премії, суттєво занизивши їх розмір.

У відзиві на позовну заяву від 01.08.2024 відповідач заперечив проти позову і просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відзив аргументовано тим, що:

позивач, звертаючись із цим позовом, фактично просить суд зобов'язати відповідача виконати належним, на його думку, чином рішенням суду від 31.03.2023 у справі № 400/1372/23;

в резолютивній частині рішення від 31.03.2023 у справі № 400/1372/23 розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 судом не встановлені;

відповідно до пункту 4 Постанови № 704 базою для нарахування грошового забезпечення діючих військовослужбовців станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду документа, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн або документів, які підтверджують підстави її звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач усунув недоліки позовної заяви й подав 17.07.2024 до суду документ про сплату судового збору в розмірі 1211,20 гривні.

18.07.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 КАС України (без виклику сторін у судове засідання).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно, з'ясувавши всі її обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

12.07.2021 відповідач видав позивачу довідку № 9/1/6847 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом 05.03.2019, в якому розмір надбавки за особливості проходження служби обчислений, виходячи з 65 %, а премії - 95 %, загальний розмір грошового забезпечення становив 13853,00 гривні.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 400/1372/23 відповідач видав позивачу довідки від 17.05.2023 № 9/1/3974, від 17.05.2023 № 9/1/3975 і від 17.05.2023 № 9/1/3976 про розмір грошового забезпечення відповідно станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022.

У цих довідках розмір надбавки за особливості проходження служби зазначений у розмірі 1 % і премії - 10 %, загальний розмір грошового забезпечення - відповідно 10054,52 грн, 11538,00 грн і 12566,10 гривні.

Конкретний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення та перерахунку пенсії позивачу не були предметом розгляду в справі № 400/1372/23.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зазначення в нових довідках надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1 % і премії в розмірі 10 %, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Згідно з абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ цим Законом визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Абзацом третім преамбули Закону № 2262-ХІІ встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Види грошового забезпечення військовослужбовців та їх розміри, які застосувуються при перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, визначені пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення цих осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України. Зокрема, підпунктом 2 пункту 2 цих Змін було внесено зміни до пункту 5 Порядку № 45 шляхом викладення його в новій редакції.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, що викладена у рішенні від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, пункт 5 Порядку № 45 з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішення у справі № 826/3858/18) діє в редакції, яка діяла до зазначених змін.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 (у чинній редакції без врахування змін, що вносились до цього пункту Постановою № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, враховуючи пункт 5 Порядку № 45 (у чинній редакції без врахування змін, що вносились до цього пункту Постановою № 103), у довідках про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а та від 23.05.2024 у справі № 380/19324/23.

У пункті 66 мотивувальної частини постанови від 23.05.2024 у зразковій справі № 380/19324/24 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що «розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 35 % посадового окладу.»

Тобто у таких довідках зазначається розмір фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою у відсотках в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Тому твердження відповідача про те, що у відповідних довідках необхідно зазначати мінімальні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які встановлені Постановою № 704, є необґрунтованим та суперечить чинному законодавству.

Водночас суд звертає увагу на те, що Постановою № 704 не встановлено конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби і премії, а лише визначено їх межі.

Відтак суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача при обчисленні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 в оновлених довідках, виданих на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 400/1372/23, шляхом заниження відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

У позовній заяві позивач просить зазначити в оновлених довідках надбавку за особливості проходження служби та премію в конкретних відсотках.

Однак, позивач не надав суду будь-яких доказів того, що станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 військовослужбовці за відповідною посадою, з якої позивача звільнено на пенсію, отримували додаткові види грошового забезпечення у вказаних розмірах.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вказане, позовні вимоги щодо зазначення в оновлених довідках конкретного розміру у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії задоволенню не підлягають.

Поряд з цим, суд відхилив як необґрунтоване твердження відповідача про те, що позивач, звертаючись із цим позовом, фактично просить суд зобов'язати відповідача виконати належним, на його думку, чином рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 400/1372/23, оскільки питання розміру надбавки за особливості проходження служби та премії не було предметом розгляду у вищезазначеній адміністративній справі.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією від 12.07.2024 підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 1211,20 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову. Тому зазначена сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 у складанні довідок про розмір грошового забезпечення від 17.05.2023 № 9/1/3974, від 17.05.2023 № 9/1/3975 і від 17.05.2023 № 9/1/3976в частині зазначення у них надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1 % та премії - 10 %.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 із зазначенням розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у відсотках в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, з якої ОСОБА_1 звільнено на пенсію.

4. У решті позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1211 (Одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 02 серпня 2024 року