Постанова від 05.11.2010 по справі 2а-4024/10/1170

Копія Справа № 2а-4024/10/1170

Категорія статобліку 7

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2010 року м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого -судді Флоренка О.Ю.,

суддів: Кармазиної Т.М., Притули К.М.,

при секретарі -Галушко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_2 до Компаніївської районної виборчої комісії Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Першотравенська сільська виборча комісія Компаніївського району Кіровоградської області про визнання дій відповідача протиправними, скасування протоколу відповідача від 03.11.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

04 листопада 2010 р. кандидат на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_2 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Компаніївської районної виборчої комісії Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Першотравенська сільська виборча комісія Компаніївського району Кіровоградської області, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача по розгляду скарги кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3, проведенню повторного підрахунку голосів виборців з виборів Першотравенського сільського голови на виборчій дільниці №09016 та складенню протоколу про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови, встановлені при повторному підрахуванні голосів виборців 03.11.2010 року; скасувати протокол відповідача від 03.11.2010 року про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови, встановлені при повторному підрахуванні 03.11.2010 року (далі -оскаржуваний протокол).

Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач прийняв оскаржувану постанову в порушення вимог Закону України від 10.07.2010 р. № 2487-VI „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (далі - Закон).

Позивач зазначає, що скарга кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3, була подана не до того суб'єкта розгляду скарги, оскільки повноваження щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та по встановленню результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови має не відповідач, а Першотравенська сільська виборча комісія Компаніївського району Кіровоградської області, яка і повинна була розглядати зазначену скаргу та приймати відповідне рішення за результатами її розгляду. Отже, відповідач, отримавши скаргу кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3 повинен був залишити її без розгляду, як подану не до того суб'єкта розгляду скарги.

На думку позивача оскаржувані дії відповідача є протиправними, а оскаржуваний протокол відповідача від 03.11.2010 р. підлягає скасуванню, оскільки за нормами Закону відповідач не наділений повноваженнями щодо організації та проведення виборів сільського голови, не наділений правом контролю за діяльністю сільської виборчої комісії з виборів сільського голови, а також не має права здійснювати повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського голови, тому що повноваження з приводу забезпечення проведення виборів сільського голови, встановлення підсумків голосування та результатів виборів сільського голови, реєстрації обраного сільського голови належать до компетенції відповідної сільської територіальної виборчої комісії.

Позивач ОСОБА_2 та представник позивача ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та надали пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.

Представник відповідача Величко С.В. в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі, у зв'язку з тим, що відповідач діяв правомірно, оскаржуваний протокол був винесений відповідачем в межах та на підставі повноважень, наданих йому Законом, а тому є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Першотравенської сільської виборчої комісії Компаніївського району Кіровоградської області -заступник голови цієї комісії Демидова Л.І. просила суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи та свідка, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що слід задовольнити адміністративний позов з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Відповідно до ст.1 Закону, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Судом встановлено, що постановою Першотравенської сільської виборчої комісії Компаніївського району Кіровоградської області від 01.10.2010 р. №3 позивач був зареєстрований кандидатом на посаду Першотравенського сільського голови. Також йому було видане відповідне посвідчення від 08.10.2010 р. №1, а тому, згідно з ч.1 ст.12 Закону, він є суб'єктом виборчого процесу та має право оскаржувати рішення виборчих комісій.

Відповідно до протоколу від 31.10.2010 р. дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №09016 з виборів Першотравенського сільського голови Компаніївського району Кіровоградської області: позивач набрав 105 голосів виборців, а ОСОБА_3 набрала 89 голосів виборців.

Згідно протоколу від 31.10.2010 р. дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №09017 з виборів Першотравенського сільського голови Компаніївського району Кіровоградської області: позивач набрав 33 голоси виборців, а ОСОБА_3 набрала 47 голосів виборців.

У відповідності з протоколом від 02.11.2010 р. Першотравенської сільської (територіальної) виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови: позивач набрав 138 голосів виборців, а ОСОБА_3 набрала 136 голосів виборців.

На підставі протоколу від 02.11.2010 р. Першотравенської сільської (територіальної) виборчої комісії про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови: позивач набрав 138 голосів виборців, а ОСОБА_3 набрала 136 голосів виборців; найбільшу кількість голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі -138 набрав позивач.

Як було встановлено в судовому засіданні, за результатами розгляду скарги кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3 на дії дільничої виборчої комісії щодо підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №09016 з виборів Першотравенського сільського голови, відповідачем був проведений перерахунок голосів виборців по Першотравенській ДВК №09016 щодо голосування кандидатів на посаду Першотравенського сільського голови, що підтверджується витягом з протоколу №19 засідання Компаніївської районної виборчої комісії від 03.11.2010 р.

Ні самої скарги кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3 на дії дільничої виборчої комісії щодо підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №09016, ні актів про порушення виборчого законодавства під час проведення підрахунку голосів на виборчій дільниці №09016, які стали підставою для подання скарги, ні окремого рішення відповідача про задоволення зазаначеної скарги та призначення повторного перерахунку голосів представником відповідача до суду не було надано.

За наслідками задоволення скарги кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3 на дії дільничої виборчої комісії щодо підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №09016 відповідачем було складено протокол від 03.11.2010 року про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови, встановлені при повторному підрахуванні 03.11.2010 р., в якому зафіксовано, що позивач набрав 98 голосів виборців (7 бюлетнів були визнані недійсними), а ОСОБА_3 набрала 88 голосів виборців (1 бюлетень був визнаний недійсним); найбільшу кількість голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі -98 набрав позивач.

Відповідно до ч. 1 ст. 85 Закону, кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 85 Закону, рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.

Саме на цій підставі, за словами представника відповідача, відповідач прийняв до розгляду скаргу кандидата на посаду Першотравенського сільського голови ОСОБА_3 на дії дільничої виборчої комісії №09016, оскільки вона була утворена саме відповідачем.

У відповідності до ч. 1 ст. 23 Закону, дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

На підставі ч. 4 ст. 25 Закону, сільська, селищна територіальна виборча комісія, зокрема: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідно сільської, селищної ради та відповідно сільського, селищного голови; реєструє обраного сільського, селищного голову; встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати районної ради, включених до виборчих списків кандидатів від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі, кандидатів у депутати районної ради в одномандатному виборчому окрузі (одномандатних виборчих округах) у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 25 Закону, районна територіальна виборча комісія, зокрема: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів відповідної районної ради; встановлює результати виборів депутатів відповідної районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради; реєструє депутатів, обраних до відповідної районної ради, повідомляє населення про зареєстрованих депутатів відповідної ради та основні відомості про них; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення; встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, включених до виборчих списків кандидатів від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі, підсумки голосування за кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі у межах відповідного району; встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати обласної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі; встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати обласної ради у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі у межах відповідного району; передає підсумки голосування відповідно до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної територіальної виборчої комісії.

Аналізуючи наведені норми Закону, суд дійшов висновку, що Компаніївська районна виборча комісія Кіровоградської області не наділена повноваженнями щодо встановлення підсумків голосування та результатів виборів Першотравенського сільського голови, оскільки такі повноваження надані Законом Першотравенській сільській виборчій комісії Компаніївського району Кіровоградської області, а тому склавши оскаржуваний протокол, відповідач вийшов за межі повноважень, наданих Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 75 Закону, протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

У відповідності до ч. 6 -10 ст. 75 Закону, за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці. Протоколи та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії до проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у приміщенні для засідання відповідної територіальної виборчої комісії. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі. Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

З урахуванням наведених норм Закону, суд вважає, що саме Першотравенська сільська виборча комісія Компаніївського району Кіровоградської області, як територіальна виборча комісія, до повноважень якої віднесено встановлення підсумків голосування з виборів Першотравенського сільського голови, мала право, за наявності відповідно оформлених актів про порушення вимог Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Суд зауважує, що незаконно перебравши на себе повноваження Першотравенської сільської виборчої комісії щодо прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №09016, відповідач склав не протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, а протокол від 03.11.2010 року про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови, встановлені при повторному підрахуванні 03.11.2010 р, до якого не увійшли голоси виборців на виборчій дільниці №09017.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 76 Закону, сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах сільського, селищного, міського голови встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол. Сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень: про визнання сільського, селищного, міського голови обраним, про призначення повторного голосування, про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися.

На думку суду, у даному випадку відбулося повторне встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови відповідачем, який не має повноважень встановлювати такі результати, а тому оскаржувані дії та протокол відповідача є протиправними.

На підставі ч. 19 ст. 27 Закону, рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Враховуючи норми ч. 3 ст. 2 КАС України, суд прийшов до висновку, що складаючи оскаржуваний протокол, відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Оскільки відповідачем правомірність своїх дій та оскаржуваного протоколу не доведено, як того вимагає ч.2 ст.71 КАС України, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 71, 158-163, 172, 177, 179 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Компаніївської районної виборчої комісії Кіровоградської області по проведенню повторного підрахунку голосів виборців з виборів Першотравенського сільського голови на виборчій дільниці №09016 та складенню протоколу про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови, встановлені при повторному підрахуванні голосів виборців 03.11.2010 р.

3. Визнати протиправним та скасувати протокол Компаніївської районної виборчої комісії Кіровоградської області від 03.11.2010 року про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Першотравенського сільського голови, встановлені при повторному підрахуванні 03.11.2010 р.

4. Копію даної постанови надіслати до Центральної виборчої комісії України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня отримання копії постанови.

Головуючий - суддя (підпис) О.Ю. Флоренко

Суддя (підпис) Т.М. Кармазина

Суддя (підпис) К.М. Притула

Згідно з оригіналом:

Головуючий - суддя О.Ю. Флоренко