03 листопада 2010 року Справа № 2а-8940/10/0870
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Садовий Ігор Вікторович, перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою: ОСОБА_1, кандидата на посаду міського голови м.Енергодар Запорізької області
до: Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області
про: визнання дій відповідача протиправними та визнання голосування з місцевих виборів міського голови м.Енергодар Запорізької області недійсними
03 листопада 2010 року о 16 год. 51 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, кандидата на посаду міського голови м.Енергодар Запорізької області до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області.
В позовній заяві позивач просить:
-визнати дії Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області щодо не передачі Постанови №559 від 26.10.2010 про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови м.Енергодар ОСОБА_2 до дільничних виборчих комісій № 22001 - 22022 - протиправними;
-встановити, що факт грубого порушення принципів і засад виборчого процесу з виборів міського голови м. Енергодар 31.10.2010 є таким, що унеможливлює достовірно встановити результати волевиявлення виборців у виборчому окрузі по виборах міського голови м. Енергодар;
-визнати недійсним голосування з місцевих виборів міського голови м. Енергодар Запорізької області на виборчих дільницях № 22001-22022;
-постановити Ухвалу на ім'я прокурора м. Енергодара про притягнення винних осіб до відповідальності передбаченої Кримінальним кодексом України.
Відповідно до ч.6 ст.172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно ч.7 ст.172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
Відповідно д ч.8 ст.172 Кас України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії, або допущення бездіяльності.
За правилами ч.1 ст.179 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Тобто, положення ч.9 ст.103 КАС України, у якій зазначено, що строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи, матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншим відповідним засобам зв'язку, не поширюються на обчислення строків, встановлених ст. 172 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.179 КАС України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.
Як вбачається із матеріалів адміністративного позову, позивач у п.1 позовних вимог просить суд визнати дії Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області щодо не передачі Постанови №559 від 26.10.2010 про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови м. Енергодар ОСОБА_2 до дільничних виборчих комісій №22001-22022 - протиправними.
Відповідно до ч.4 ст.179 КАС України днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Згідно ст.67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії. Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа «Вибув». Про проставлення на виборчому бюлетені штампа «Вибув», що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільничні виборчі комісії невідкладно письмово повідомляють територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію. Член дільничної виборчої комісії під час видачі виборчого бюлетеня повідомляє кожному виборцю про зміни, внесені до виборчого бюлетеня. Штамп "Вибув" передається дільничним виборчим комісіям одночасно з рішенням територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду, оскільки дії, нездійснення яких позивач просить суд визнати протиправним, повинні були відбутися невідкладно, але в будь-якому випадку не пізніше дня голосування.
Щодо позовних вимог про встановлення того, що факт грубого порушення принципів і засад виборчого процесу з виборів міського голови м.Енергодар 31.10.2010 є таким, що унеможливлює достовірно встановити результати волевиявлення виборців у виборчому окрузі по виборах міського голови м.Енергодар та про визнання недійсним голосування з місцевих виборів міського голови м.Енергодар Запорізької області на виборчих дільницях №22001-22022, суд виходить з такого.
Статтею 73 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено, що рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним приймається дільничною виборчою комісією.
Згідно ч.5 ст.172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою-четвертою цієї статі, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача, викладені в п. п. 2,3 прохальної частини адміністративного позову належать до компетенції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
У зв'язку із цим, позов в цій частині слід повернути позивачу.
Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ч.5 ст.179, ст.160, ст.165, ч.7, ч.8 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1, кандидата на посаду міського голови м.Енергодар Запорізької області до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області в частині визнання дій щодо непередачі постанови № 559 від 26.10.2010 р. про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови м. Енергодар ОСОБА_2 до дільничних комісій № 22001-22022 протиправними, - залишити без розгляду.
Позовну заяву ОСОБА_1, кандидата на посаду міського голови м.Енергодар Запорізької області до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області в частині позовних вимог про встановлення факту грубого порушення принципів і засад виборчого процесу з виборів міського голови м. Енергодар 31.10.2010 року є таким, що унеможливлює достовірно встановити результати волевиявлення виборців у виборчому окрузі по виборах міського голови м. Енергодар та про визнання недійсним голосування з місцевих виборів міського голови м. Енергодар Запорізької області на виборчих дільницях №22001-22022, - повернути позивачу.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його проголошення.
Суддя І.В.Садовий