28 жовтня 2010 року 10:20 Справа № 2а-7036/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.,
при секретарі судового засідання - Сірик К.Л.
за участю:
позивача: не з'явився
відповідач: не з'явився
третя особа: не з'явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до: Бердянського міського центру зайнятості
про: зобов'язання вчинити певні дії
09.09.2010 Фізична особа -підприємець ОСОБА_3 звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Бердянського міського центру зайнятості, третя особа - ОСОБА_3 про зобов'язання відповідача зняти з реєстрації трудовий договір від 07.08.2002, укладений між позивачем та третьою особою, який зареєстрований за реєстраційним номером 30160 від 07.08.2002.
Ухвалою суду від 10.09.2010 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст.108 КАС України для приведення її у відповідність до ст.106 КАС України.
Ухвалою суду від 29.09.2010 відкрито провадження у справі № 2а-7036/10/0870, судове засідання призначено на 14.10.2010. Розгляд справи відкладався до 28.10.2010 у зв'язку з неявкою сторін.
У судове засідання 28.10.2010 сторони не з'явилися, а тому відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Позивач у судові засідання не з'явився. Направив заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує. В позовній заяві зазначив, що посилання відповідача на неможливість зняття трудового договору з реєстрації без особистої присутності в центрі зайнятості третьої особи є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Просить зобов'язати Бердянський міський центр зайнятості зняти з реєстрації трудовий договір від 07.08.2002, укладений між фізичною особою ОСОБА_4 та найманим працівником ОСОБА_3 та зареєстрований в Бердянському міському центрі зайнятості за реєстраційним номером 30160 від 07.08.2002.
Відповідач у судові засідання також не з'явився. Направив відгук на позов та клопотання про розгляд справи за його відсутності. Заперечуючи проти позову зазначив, що у зв'язку з відсутністю особистої присутності сторін, без наявності рішення суду, яке набрало чинності, відсутності випадків, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 № 1168, відповідно до чинного законодавства, відповідач не мав можливості зняти даний трудовий договір з реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи 07.08.2002 між позивачем та ОСОБА_3, як найманим працівником, було укладено трудовий договір, який був зареєстрований в Бердянському міському центрі зайнятості за № 3016. Трудовий договір складений у трьох автентичних примірниках, один з яких перебуває у фізичної особи, другий - у працівника, третій - у державній службі зайнятості.
На наданій ксерокопії договору, який міститься в матеріалах справи, в п.17 зазначено, що трудовий договір розірваний сторонами 01.10.2002 за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпПУ, зазначені підписи сторін.
Як зазначає позивач в позовній заяві, вона зверталася до Бердянського міського центру зайнятості з проханням зняти трудовий договір з реєстрації. Проте будь-яких доказів щодо такого звернення, як і доказів відмови відповідача матеріали справи не містять.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 24-1 Кодексу Законів про працю України оформлення трудових відносин, які виникають між фізичною особою-роботодавцем та найманим працівником, здійснюється у порядку визначеному Міністерством праці та соціальної політики України, за участю державної служби зайнятості.
Форма трудового договору між працівником і фізичною особою і Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою були затвердженні наказом Міністерства праці та соціальної політики України 08.06.2001 р. № 260 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27.06.2001 р. за № 554/5745.
На державну службу зайнятості даним Порядком покладено обов'язок реєстрації трудових договорів укладених між фізичними особами та працівниками, а також підтвердження записів внесених до трудових книжок працівників фізичними особами.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що реєстрація та зняття з реєстрації укладеного між фізичною особою та працівником трудового договору провадиться державною службою зайнятості за місцем проживання фізичної особи.
Відповідно до п. 3 Порядку та переліку документів, що подають сторони при реєстрації трудового договору в державній службі зайнятості, передбачено подання сторонами паспортів, тобто документів, що посвідчують особу і які, згідно законодавства України повинні подаватись особисто.
Виходячи з того, що сторони повинні подавати паспорти особисто присутність працівника та фізичної особи у центрі зайнятості під час реєстрації трудового договору є обов'язковою.
Зазначена вимога відповідає змісту частини другої статті 238 Цивільного кодексу України, відповідно до якої представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він представляє.
Крім того, відповідно до п.10 Порядку посадова особа центру зайнятості повинна ознайомити сторони під розпис щодо порядку реєстрації та зняття з реєстрації трудового договору, унесення відповідних записів до трудової книжки працівника та її зберігання.
Щодо зняття трудового договору з реєстрації, то враховуючи зміст пунктів 6, 7, 8, 9,10 Порядку реєстрації трудового договору між працівником та фізичною особою і пункту 14 Форми трудового договору між працівником і фізичною особою, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України 08.06.2001 р. № 260, та пункту 2.20-1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціальної захисту України від 29.07.1993 р. № 58, при знятті в державній службі зайнятості з реєстрації трудового договору також необхідна особиста присутність сторін трудового договору, що його уклали.
Зняття трудового договору з реєстрації в державній службі зайнятості, за відсутності однієї зі сторін трудових відносин можливе лише за умови, якщо до центру зайнятості буде подано рішення суду, яке набрало чинності, щодо припинення дії такого договору або визнання його таким, що втратив силу, а також у випадках, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. за № 1168.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 № 1168 у разі розірвання трудового договору за ініціативою фізичної особи у випадках, визначених Кодексом законів про працю України, така особа зобов'язана письмово повідомити про свій намір працівникові та у визначені строки провести передбачений законодавством розрахунок.
Згідно п.5 цієї постанови зняття державною службою зайнятості з реєстрації трудового договору у випадках, передбачених пунктом 4 цієї постанови, проводиться за умови подання фізичною особою: примірника трудового договору; заяви про зняття трудового договору з реєстрації із зазначенням дати звільнення з роботи працівника та підстав розірвання зазначеного договору; копій документів, що підтверджують надсилання працівникові повідомлення про намір розірвати з ним трудовий договір, проведення передбаченого законодавством розрахунку з працівником.
Державна служба зайнятості протягом трьох робочих днів з дня надходження зазначених у пункті 5 цієї постанови документів знімає трудовий договір з реєстрації, про що робить відповідний запис у книзі реєстрації трудових договорів та повідомляє працівникові.
Позивач не надав належні докази звернення до відповідача з такими вимогами, відмови у задоволенні його вимог та належного виконання п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 29.10.2009 № 1168.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю особистої присутності сторін, без наявності рішення суду, яке набрало чинності, відсутності випадків, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. за № 1168, відповідно до чинного законодавства, Бердянський міський центр зайнятості не мав можливості зняти даний трудовий договір з реєстрації.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий
Постанова складена у повному обсязі 28.10.2010