Справа №403/295/24 провадження № 3/403/205/24
01 серпня 2024 року с-ще Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення з доданими матеріалами, які надійшли від відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , згідно
відомостей, зазначених в протоколі,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце
проживання:
АДРЕСА_1 , громадянина України,
місце роботи - не повідомлено
за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Відповідно до протоколу серія ААД №540543, складеного 08 червня 2024 року інспектором з РПП СПД №1 (смт.Устинівка) ВП №1 (м.Долинська) КРУП ГУНП в Кіровоградській області (скорочення, як вони викладені в протоколі) капітаном поліції ОСОБА_2 з доданими до нього матеріалами, 08 червня 2024 року о 11 год. 27 хв. в смт.Устинівка по вул.В.Чорновола водій ОСОБА_1 керував т.з. CHEVROLET NUBIRA д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, підвищена жвавість мови). Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. 27 липня 2023 року гр-н ОСОБА_1 був притягнутий Долинським районним судом до відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП.
В судове засідання по розгляду справи 01 серпня 2024 року гр-н ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явився. Про дату, час та місце розгляду складеного стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, повідомлявся шляхом направлення судової повістки про виклик до суду на адресу його зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с.22-24), а також шляхом направлення повідомлення у додатку «Viber» на вказаний у протоколі номер мобільного телефону (а.с.19).
Вирішуючи питання про наявність в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, суд приходить до наступного висновку.
За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При з'ясуванні цих обставини, суд повинен виходити з положень ст.251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
За змістом ст.ст.254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Таким чином, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів, обов'язок щодо збирання яких покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
За змістом диспозиції ч.2 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Ч.1 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом п.п.2, 4 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського повноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану, якими є: звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; уповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Аналогічна норма щодо застосування технічних засобів відеозапису при проведенні огляду на місці зупинки транспортного засобу передбачена також і п.4 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі по тексту - Порядок №1103).
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я (п.12 розділу ІІ Інструкції №1452/735).
Відповідно до п.1 Розділу Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року за №1395 (далі - Інструкція №1395), водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони, крім іншого, перебувають у стані наркотичного сп'яніння, підлягають огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Таким чином, лише при наявності перелічених вище ознак у поліцейського виникають достатні підстави вважати, що водій, можливо, перебуває у стані наркотичного сп'яніння, що, як наслідок, надає йому право згідно положень п.2 розділу І Інструкції №1452/735 запропонувати водію пройти відповідний огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння.
Як вбачається із суті адміністративного правопорушення та опису встановлених капітаном поліції ОСОБА_3 обставин, зазначених в протоколі серії ААД №540543 від 08 червня 2024 року, ознаками наркотичного сп'яніння гр-на ОСОБА_1 були: звужені зіниці очей, які не реагують на світло та підвищена жвавість мови.
Разом з тим, зі змісту дослідженого судом відеозапису з нагрудної камери поліцейського за 08 червня 2024 року, що міститься на цифровому носії інформації DVD-R диску, вбачається спочатку адресована г-ну ОСОБА_1 пропозиція поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, і лише після цього повідомлення капітаном поліції ОСОБА_2 гр-ну ОСОБА_1 про наявність у нього однієї ознаки наркотичного сп'яніння - «звужених очних яблук», на що останній заперечив, повідомивши, що приїхав з іншого населеного пункту разом зі своїми дітьми до батьків. Після цього гр-н ОСОБА_1 неодноразово сказав поліцейському «до побачення» та завершив на цьому спілкування з ним, зайшовши на територію домоволодіння.
Отже, зі змісту дослідженого судом відеозапису не вбачається повідомленням поліцейським гр-ну ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, які б були передбачені п.4 розділу І Інструкції №1452/735 та які були зазначені в протоколі серія ААД №540543 від 08 червня 2024 року (звужені зіниці очей, які не реагують на світло та підвищена жвавість мови).
Крім того, аналіз відеозапису з нагрудної відеокамери поліцейського, проведений судом, дає обґрунтовані підстави для сумніву щодо наявності в діях та поведінці гр-на ОСОБА_1 , за обставин відображених на відеозаписі, вказаних у протоколі ознак наркотичного сп'яніння, таких як звужені зіниці очей, які не реагують на світло, та підвищена жвавість мови.
Так, як слідує з відеозапису, гр-н ОСОБА_1 чітко та адекватно відповідає на всі запитання поліцейських, а його поведінка та рівень жвавості мови повністю відповідають обстановці, за якої відбувається його спілкування з поліцейськими.
Натомість підвищена жвавість мови в діях гр-на ОСОБА_1 з'явилась лише після повідомленням поліцейським обставини його притягнення до адміністративної відповідальності постановою Устинівського районного суду від 31 жовтня 2023 року та адресованої йому пропозиції поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння. До зазначеного моменту гр-н ОСОБА_1 вів себе виважено та без прояву зайвих емоцій.
Крім того, з цього ж відеозапису вбачається, що працівник поліції не світив в очі гр-на ОСОБА_1 ліхтариком чи іншим технічним пристроєм, який надавав би йому можливість встановити наявність чи відсутність реакції очей гр-на ОСОБА_1 на світло, а тому в суду виникає обґрунтований сумнів щодо того, яким чином працівником поліції було встановлено наявність зазначеної ознаки наркотичного сп'яніння у гр-на ОСОБА_1 ..
Таким чином, зважаючи на викладені вище обставини, які дають суду підстави для обгрунтованого сумніву на предмет наявності у гр-на ОСОБА_1 зазначених в протоколі ознак наркотичного сп'яніння, про що свідчить зміст відеозапису, вимога поліцейського про проходження гр-ном ОСОБА_1 огляду на стан наркотичного сп'яніння не може вважатися законною.
При цьому судом береться до уваги, що закон пов'язує відповідальність водія за відмову від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (ч.1 ст.130 КУпАП) лише за наявності ознак такого сп'яніння, що в даному випадку встановлено не було. Сама ж по собі відмова від проходження огляду на стан сп'яніння за відсутності його ознак не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1, 2 та 3 ст.130 КУпАП.
Отже, за досліджених обставин в їх сукупності суд приходить до висновку про те, що пропозиція пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, адресована гр-ну ОСОБА_1 , була оголошена поліцейським всупереч встановленій процедурі, визначеній Інструкцією №1452/735, тобто за відсутності достатніх для цього підстав.
Одночасно з цим, додані до протоколу серія ААД №540543 інформація з аналітичної системи ІПНП «Інформаційний портал» щодо наявності у гр-на ОСОБА_1 посвідчення водія та притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння не є належними доказами на підтвердження наявності в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, оскільки зазначені документи жодним чином не можуть доводити обставини наявності у гр-на ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння та повідомлення поліцейським зазначених ознак наркотичного сп'яніння, яке б передувало самій пропозиції пройти такий огляд (за відсутності цього на відеозаписі події) на виконання вимог ч.2 ст.266 КУпАП та Інструкції №1452/735.
Згідно з ч.5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З огляду на викладене, вимога поліцейського про проходження гр-ном ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння, за відсутності перед оголошенням зазначеної вимоги повідомлених останньому ознак наркотичного сп'яніння та без надання будь-яких доказів на підтвердженнянаявності зазначених ознак у гр-на ОСОБА_1 , є такою, що суперечить положенням ч.2 ст.266 КУпАП та приписам Інструкції №1452/735, та, як наслідок, не обумовлює покладення на гр-на ОСОБА_1 обов'язку проходження зазначеного огляду, як такого, що не відповідає встановленому порядку його проведення, а тому сама відмова від проходження такого огляду не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, згідно з п.4 ч.1 ст.31 Закону поліція може застосовувати такий превентивний захід як зупинення транспортного засобу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.35 Закону поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
Як вбачається з п.8.9. Правил дорожнього руху вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою: a) сигнального диска з червоним сигналом чи світлоповертачем або руки, що вказує на відповідний транспортний засіб та подальше місце його зупинки; б) увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу; в) гучномовного пристрою; г) спеціального табло, на якому зазначається вимога про зупинку транспортного засобу.
Натомість, як вбачається з доданого до протоколу відеозапису з нагрудної камери поліцейського за 08 червня 2024 року, що міститься на цифровому носії інформації DVD-R диску, всупереч зазначеним вище вимогам, працівниками поліції не було подано жодної із передбачених п.8.9 Правил дорожнього руху вимоги про зупинку транспортного засобу.
Зазначений відеозапис містить виключно фіксацію обставини заїзду транспортного засобу Chevrolet Nubira під керуванням гр-на ОСОБА_1 на територію перед домоволодінням, зупинку поряд поліцейського автомобіля та подальше зазначення поліцейським причини зупинки (перевезення дітей без використання дитячих утримуючих систем).
Отже, в суду виникають обґрунтовані сумніви, що адресована гр-ну ОСОБА_4 пропозиція пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я була здійснена саме на місці зупинки транспортного засобу.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, здійснюючи розгляд справи про адміністративне правопорушення виключно в межах встановлених особою, уповноваженою на складання протоколу, обставин та наданих нею на їх підтвердження доказів, суддя приходить до висновку про відсутність в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП (повторність вчинення протягом року будь-якого з порушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП), оскільки факт встановлення поліцейським наявності у гр-на ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння (зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення) та повідомлення їх останньому, що має передувати самій вимозі поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, не був доведений під час судового розгляду належними та допустимими доказами, що свідчить про недотримання поліцейським встановленого порядку проведення огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, внаслідок чого в діях гр-нки ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за наявності таких обставин, як зокрема, відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, приходжу до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, стосовно гр-на ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.13, ч.ч.1, 2 ст.130, ст.ст.245, 247, 251, 252, 266 280, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови протягом трьох днів надіслати (вручити) особі, щодо якої її винесено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя С.Ю.Атаманова