Справа № 203/3268/24
Провадження № 3/0203/1449/2024
15.07.2024 року у місті Дніпрі суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Ханієва Ф.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27.06.2024 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, зокрема протокол про адміністративне правопорушення, серії ААД №691118 від 13.06.2024 року, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
У судове засідання 15.07.2024 року з'явилась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та другий учасник ДТП - потерпілий водій ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його захисник.
Водій ОСОБА_1 пояснив, що він не визнає своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, оскільки під час руху він впевнився, що нікого немає, побачив, що автомобілі на світлофорі стоять. Декілька разів він впевнився, що нікого немає, а потім повернув праворуч. Як зазначив ОСОБА_1 , на світлофорі був червоний сигнал для пішоходів, але світлофор для водіїв він не бачив, але бачив, що автомобіль швидко наближається.
Потерпілий водій пояснив, що він рухався у правій смузі на зелене світло світлофора.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зазначив, що суд розглядає справу про адміністративне правопорушення в межах доводів, викладених у протоколі, та водій ОСОБА_1 порушив п. 10.2 ПДР, бо виїжджав з прилеглої території.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого водія, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, доходить таких висновків.
Судом встановлено, що за відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення від 13.06.2024 року, серії ААД №691118, 13.06.2024 року в м. Дніпрі, Центральний район, пр. О.Поля, 40, водій транспортного засобу Subaru Tribeca, д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 при виїзді з прилеглої території не надав дорогу транспортному засобу Hyundai Sonata, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , який рухався по пр. О.Поля, та скоїв з ним зіткнення. Внаслідок цього автомобілі зазнали механічні пошкодження та спричинено матеріальні збитки. Тим самим водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 10.2 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
У ході судового розгляду справи про адміністративне правопорушення судом було встановлено, що дії водія ОСОБА_1 правильно кваліфікуються за ст. 124 КУпАП.
Винуватість водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується наступними доказами, що наявні в матеріалах справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення, серії ААД №691118 від 13.06.2024 року, в якому зафіксовано подію, яка описана вище;
- письмовими поясненнями водіїв від 13.06.2024 року, відповідно до яких:
- водій ОСОБА_1 пояснив, що приблизно о 10:29 годині 13.06.2024 року він виїжджав з двору багатоквартирного будинку №42 на проспект Олександра Поля у м. Дніпрі; впевнившись, що зліва автомобілі стоять на червоне світло світлофора, а по пішохідному переходу пересуваються пішоходи, він почав здійснювати рух праворуч задля виїзду на проїзну частину пр. О.Поля; виїжджаючи на проспект, він бачив, що зліва по напрямку руху вгору проспекту стрімко наближається автомобіль білого кольору, розуміючи загрозу виникнення ДТП з метою його уникнення, зробив єдине можливе для цього, а саме різко зупинив автомобіль; не дивлячись на вжиті дії водій автомобіля Hyundai Sonata, д.н.з. НОМЕР_2 , білого кольору, в'їхав в передній лівий кут його бампера та переднього лівого крила його автомобіля; з приводу заяви водія автомобіля Hyundai Sonata, д.н.з. НОМЕР_2 , про те, що зліва від нього рухались автомобілі і тому він не міг виконати маневр щодо уникнення ДТП, зазначив, що така не відповідає дійсності; на відеозаписі з відеореєстратора видно, що інші автомобілі їхали за Hyundai Sonata, д.н.з. НОМЕР_2 , а не зліва, тобто у водія Hyundai був час та простір для здійснення маневру по уникненню ДТП; просив переглянути відеозаписи з відеокамер з прилеглої до місця ДТП території та вилучити їх;
- водій ОСОБА_2 пояснив, що він рухався на автомобільному засобі Hyundai Sonata, д.н.з. НОМЕР_2 , по пр. О.Поля в районі будинків 40 та 42 у правій смузі із дозволеною швидкістю, водій на автомобільному засобі Subaru, д.н.з. НОМЕР_1 , виїхав на дорожню смугу на пр. О.Поля перед його автомобільним засобом, що призвело до ДТП; у нього не було можливості зробити маневр в ліву смугу, тому що там рухались інші автомобільні засоби; водій зазначив, що він не перебуває в алкогольному чи наркотичному сп'янінні, вважав, що в ДТП винен водій Subaru, д.н.з. НОМЕР_1 ;
- схемою місця ДТП від 13.06.2024 року, з якою ознайомились водії.
Також у ході судового розгляду справи судом було оглянуто наданий водієм ОСОБА_1 відеозапис та фотокартки з місця ДТП, долучені до матеріалів справи на носії флеш-накопичувачі.
Суд зазначає, що відповідно до п. 10.2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - ПДР, в редакції, чинній станом на момент вчинення адміністративного правопорушення), виїжджаючи на дорогу з житлової зони, дворів, місць стоянки, автозаправних станцій та інших прилеглих територій, водій повинен перед проїзною частиною чи тротуаром дати дорогу пішоходам і транспортним засобам, що рухаються по ній, а з'їжджаючи з дороги - велосипедистам і пішоходам, напрямок руху яких він перетинає.
Відповідно до пунктів 1.3., 1.4., 1.5., 1.9. ПДР, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити у повноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або у повноважений ним орган.
Особи, які порушують ці Правила, несуть від повідальність згідно із законодавством.
Аналіз встановлених у ході судового засідання обставин справи та положень пункту 10.2 Правил дорожнього руху, вказує, що водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 10.2 ПДР, що призвело до ДТП та механічних пошкоджень автомобілів.
При цьому суд відхиляє посилання водія на те, що у ДТП винен потерпілий, бо у ході судового засідання під час перегляду відеозапису було встановлено, що водій ОСОБА_1 у день ДТП виїжджав з прилеглої території, як він пояснив з двору, на праву смугу проїжджої частини відносно руху транспортного засобу, яким керував другий учасник ДТП - ОСОБА_2 , та перед проїзною частиною не надав дорогу транспортному засобу Hyundai Sonata, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався прямо у правій смузі проїжджої частини, на яку виїжджав водій ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ст. 124 КУпАП (в редакції, чинній станом на момент чинення адміністративного правопорушення), порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Об'єктом вказаного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та у сфері власності; об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад); суб'єкт адміністративного правопорушення - загальний (фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку); суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень ст. ст. 245, 280 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно з положеннями ст. 9 Конституції України та ст. 17, ч. 5 ст. 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України», Суд вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростованих презумпцій факту.
Так, зокрема, винуватість водія ОСОБА_1 поза розумним сумнівом доводиться обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення, письмовими поясненнями водіїв, схемою місця ДТП в їх сукупності. Вказані докази оцінені за внутрішнім переконанням суду, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і справедливістю.
Суд, аналізуючи докази по справі з точки зору їх належності, допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, вважає вину водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, доведеною повністю.
За загальними правилами накладення стягнення за адміністративне правопорушення, встановленими ст. 33 КУпАП, стягнення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З урахуванням обставин справи та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне накласти на водія ОСОБА_1 в межах санкції статті адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850,00 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою та складає 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33-36, 124, 221, 245, 276, 277, 283-287 КУпАП, суд,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена в 10-денний строк з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ф.М. Ханієва