31 липня 2024 року м. Ужгород№ 260/4347/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Плеханова З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить:
1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, у невиплаті ОСОБА_1 , індексації пенсії, згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023року « Про індексацію пенсійних та страхових додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та № 185 від 23.02.2024року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити:
- з 01.03.2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в розмірі 1,197 відповідно з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»
- та виплату з 01.03.2024 року пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати у розмірі 1,0796 відповідно з урахуванням індексації, встановленою постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з урахуванням рішення Закарпатського окружною адміністративного суду від 30.12.2022 року по справі № 260/5153/22, щодо виплат мені пенсії без обмеження її максимального розміру.
4. Згідно із частиною 5 статті 262 КАС України розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (надалі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) і отримує пенсію за вислугу років у розмірі 88% від грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).Підставою для звернення до суду є протиправна бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті позивачу в 2023 році та в поточному 2024 році пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року « Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, застосовуючи коефіцієнт збільшення 1,197 з 01 березня 2023 року, та постанови Кабінет) Міністрів України №185 від 23.02.2024 року « Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, застосовуючи коефіцієнт збільшення 1,0796 з 01 березня 2024 року.
04 липня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в справі та зобов'язано відповідача надати суду в термін 7 днів пенсійну справу ОСОБА_1 .
08 липня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшла пенсійна справа ОСОБА_1 .
12 липня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов, де зазначено, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 року у справі №260/5153/22, зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2022 року на підставі довідки про грошове забезпечення № 33/27-94 від 11.05.2021 року виданої ДУ «територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області». Після проведеного перерахунку на виконання вищезгаданого рішення суду, розмір пенсії позивача з 01.04.2024 року виплачується з дотриманням вимог ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином наголошує, що пенсійна виплата ОСОБА_1 підвищена на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, передбачений Постановою №168, з врахуванням п. 10 Постанови № 168 та виплачується з дотриманням ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 27412,15грн. Розмір пенсії з 01.03.2024 року виплачується позивачу в розмірі 27412,15 гри. з урахуванням частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ. Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, Головним управлінням Пенсійного фонду в Закарпатській області здійснено перерахунок та виплату пенсії, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають. Зазначено , що положення стосовно обмеження пенсії максимальним розміром є чинними, не визнавалися неконституційними, а тому підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду.
Обставини встановлені судом
ОСОБА_1 , звільнений та отримує пенсію за вислугу років з 09 вересня 2011 року пенсію у розмірі 88% від грошового забезпечення( звання підполковник, 31 рік вислуги), відповідно до вимог Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 - XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон №2262).
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року №260/4163/21, яке набуло законної сили 24.11.2021 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у з 01 грудня 2019 року у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за №33/27-94 від 11 травня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання по Закарпатській області» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за №33/27-94 від 11 травня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання по Закарпатській області», із збереженням 88% розміру пенсії згідно судового рішення по адміністративній справі № 260/234/20 від 16 березня 2020 року, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2022 року по справі № 260/5153/22, яке набуло законної сили 30.01.2023 р. визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області по відмові у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", застосовуючи при цьому обмеження її максимальним розміром та Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2022 року.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року по справі №260/7511/23 яке набуло законної сили 30.10.2023 р. визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо припинення виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській область здійснити з 01 липня 2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713, з урахуванням раніше проведених виплат та із врахуванням Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 року по справі №260/5153/22 без обмеження максимального розміру пенсії.
Згідно ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно Перерахунку пенсії від 01.03.23 року пенсійна справа №0703002738-МВС
- Пенсія за вислугу років
- основний розмір пенсії склав : 22291,36 ( 88% грошового забезпечення ), з урахуванням індексації:
- індексація базового ОСНП (22291,36* 0,140) - 3120,79 грн.
Підсумок пенсії з надбавками: 25412,15 грн.
з урахуванням максимального розміру пенсії: 25412,15 грн.
Згідно Перерахунку пенсії від 01.03.24 року , що наведений у листі -відповіді на заяву позивача від 11.04.24 року пенсійним органом зазначено наступне:
- Пенсія за вислугу років
основний розмір пенсії склав : 22291,36 ( 88% грошового забезпечення ), з урахуванням індексації:28412,15 з урахуванням доплати:
- Індексація базового ОСНП 2022(22291,36* 0,140) - 3120,79 грн.
- Індексація базового ОСНП 2023(25412,15* 0,1970) - 1500,00 грн.
- Індексація базового ОСНП 2024(26912,15* 0,0796) - 1500,00 грн.
Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення СУДУ) - 2000,00 грн.
щомісячна доплата -100 грн.по індексації 01.03.2024 року.
ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 30412,15.
3 урахуванням максимального розміру пенсії:: 27412,15.
Пенсійна справа вказаного розрахунку не містить .
11.04.2024 року позивач звернувся листом до Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просив повідомити чи проведено ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01.03.2024 року з урахуванням суми індексації у відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» № 185 від 23.02.2024 року та нарахування і виплату пенсії в 2023 році, з урахуванням суми індексації згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року. У разі, якщо нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 здійснено без урахування суми індексації у відповідності до норм вказаних Постанов, просив здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2024 року та за 2023 рік, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та провести її виплату без обмеження максимальним розміром на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 року у справі №260/5153/22.
Листом від 01 травня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило, що:
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 року по справі №260/5153/22 Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2022 року у розмірі, визначеному станом на дату, з якої судом зобов'язано провести такий перерахунок (01.03.2022).
З 01.03.2024 року основний розмір Вашої пенсії підвищено на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, з урахуванням абзацу 2 пункту 3 Постанови №185.
З 01.03.2024 року пенсійна виплата з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року по справі №260/7511/23 та Постанови №185 виплачується у розмірі, визначеному станом на 01.03.2022 року в сумі 27412,15 грн. При виконанні рішень суду враховуються норми Закону України від 08.07.2011 року №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якими визначено, що розмір пенсії, який перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, не переглядається до того часу, коли він відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом.
Наведено розрахунок пенсії, що містяться в автоматизованій системі розрахунку пенсій.
Мотиви та норми права застосовані судом
Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі по тексту- Закон України № 2262-XII) .
Відповідно до статті 43 частини 5 Закону України № 2262-XII "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У такій редакції вказану частину статті 43 Закону України № 2262-XII викладено відповідно до Закону України № 3668-VI від 08.07.2011.
Так, відповідно до статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати 10740 гривень.
У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до статті 43 Закону України № 2262-XII.
Так, згідно із статтею 43 частиною 7 Закону України № 2262-XII (у редакції від 30.08.2018 року, чинній на момент здійснення спірного перерахунку пенсії), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
В мотивувальній частині вказаного рішення, а саме в пункті 2.3. Конституційний Суд України, зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
При цьому, у відповідності до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, положення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно із статтею 152 частиною 2 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року стаття 43 частина 7 Закону України № 2262-XII втратила чинність.
Що ж до приписів Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01 січня 2017 року, у статті 43 частині 7 Закону України № 2262-XII слова і цифри у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року слід зазначити наступне.
Буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Закону України № 2262-XII відсутня норма статті 43 частини 7, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України № 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Наведений висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі № 638/6363/17 та від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17.
28 березня 2024 року Верховний Суд у справі № 560/12156/21 зробив наступні висновки:
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.
Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.
При цьому положення статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.
Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі №580/3451/21 та від 30.08.2022 у справі №440/994/20, Верховний Суд дійшов наступних висновків:
"… на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, колегія суддів Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.…..
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Аналогічної притримується Верховний Суд у справі № 300/2754/23 у рішенні від 25 січня 2024 року (провадження № К/990/41635/23)
Принцип обов'язковості рішень Конституційного Суду України та їх властивість "негативної нормотворчості" проявляється у недопустимості запровадження правового регулювання з тими самими недоліками.
Зокрема, Конституційний Суд України в пункті 7 Рішення від 08.06.2016 № 4-рп/2016 висловлював правову позицію, якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічній редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є "обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені". Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Також Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20.03.2002 № 5-рп/2002,від 17.03.2004 № 7-рп/2004).
Конституційний Суд України зазначав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абзац 2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 № 5-рп/2002,абзац 4 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 17.03.2004 №7-рп/2004).
Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Питання протиправності обмеження розміру пенсії позивача будь-яким максимальним розміром вже вирішувалося в судовому порядку. Так, зокрема, рішеннямЗакарпатського окружного адміністративного суду в № 260/5153/22 яке набуло законної сили 30.01.2023 р. та Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року по справі №260/7511/23 яке набуло законної сили 30.10.2023 р. визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо припинення виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській область здійснити з 01 липня 2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713, з урахуванням раніше проведених виплат та із врахуванням Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 року по справі №260/5153/22 без обмеження максимального розміру пенсії.
Судом також враховано судову практику з аналогічних справ ВААС, зокрема рішення ВААС від 05 березня 2024 року у справі № 300/6106/23 пров. № А/857/21334/23, рішення ВААС від 01 березня 2024 року у справі № 300/3421/23 пров. № А/857/17809/23., рішення ВААС від 3 лютого 2024 року у справі № 300/5084/23 пров. № А/857/17782/23, від 18 червня 2024 року Справа № 260/17/24.
Разом з позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням рішення Закарпатського окружною адміністративного суду від 30.12.2022 року по справі № 260/5153/22, щодо виплат пенсії без обмеження її максимального розміру.
Однак такий перерахунок на виконання рішення суду від 30.12.2022 року по справі № 260/5153/22 , яке набрало законної сили 30.01.2023 року відповідачем здійснено відповідно до перерахунку пенсії з 01.03.2023 року ., який міститься в матеріалах пенсійної справи.
Суд не може на себе перебирати функції і повноваження державної виконавчої служби , яка здійснювала примусове виконання з виконання рішення по справі № 260/5153/22 року і повинна були зробити висновки з приводу правильності та повноти його виконання згідно резолютивної частини судового рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача упродовж спірного періоду були відсутніми, тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково .
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо невиплати з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 нарахованої індексації пенсії встановленою Постановою КМУ № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) виплатити, починаючи з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) нараховану індексацію пенсії встановленою Постановою КМУ № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження пенсії максимальним розміром.
4.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо невиплаті з 01 березня 2024 року ОСОБА_1 нарахованої індексації пенсії встановленою Постановою КМУ № 185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» .
5.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) виплатити, починаючи з 01 березня 2024 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) нараховану індексацію пенсії встановленою Постановою КМУ № 185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження пенсії максимальним розміром.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 1211,20 грн.
В решті позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова