Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 серпня 2024 року Справа№200/4071/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2024 № 057250005823, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2024 № 057250005823, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії. Втім, рішенням відповідача позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Так, до пільгового стажу не зараховано періоди за довідками відокремленого підрозділу “Шахта” Котляревського”, оскільки в пільгових довідках відсутня дата та номер реєстрації. Крім того, до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 01.12.2020 по 31.03.2024, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків. На переконання позивача, належними та допустимими доказами підтверджено, а саме відомостями з його трудової книжки та уточнюючими довідками, що позивач набув більш ніж 29 років пільгового стажу, а тому має право на призначення пенсії. Крім того, ОСОБА_1 вказує, що період його навчання та проходження військової служби також має бути зарахований до пільгового стажу. Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд:
· визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.05.2024 № 057250005823 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
· зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відповідно до заяви ОСОБА_1 від 25.05.2024 про призначення пенсії з 25.05.2024 призначити йому пенсію за віком згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначив, що управлінням за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивача. Так, відповідачем встановлено, що страховий стаж позивача становить 45 років 1 місяць 6 днів, в тому числі стаж за Списком № 1 - 1 рік 5 місяців 27 днів та інші підземні роботи, передбачені постановою від 31.03.1994 № 202 (25 років) - 16 років 28 днів. Проте, за доданими документами до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 01.12.2020 по 31.03.2024, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків. До пільгового стажу не зараховано періоди за довідками відокремленого підрозділу “Шахта” Котляревського”, оскільки в пільгових довідках відсутня дата та номер реєстрації. До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 01.01.2001 по 30.11.2020 відповідно даних таблиці “Відомості по спеціальному стажу” (код підстава ЗПЗ013А1, ЗП3014А4), що міститься в системі персоніфікованого обліку ОК-5. Враховуючи вищевикладене, на переконання відповідача, право на призначення пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відсутнє, оскільки позивач не набув необхідного пільгового стажу, а тому відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
24 червня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалою прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2024 № 057250005823, зобов'язання вчинити певні дії, та відкрив провадження по справі. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану продовжено та станом на день винесення рішення суду він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України.
У період з 01 вересня 1991 року по 01 липня 1995 року позивач навчався у Селидівському гірничому технікумі за спеціальністю «Експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання та автоматичних пристроїв» та йому присвоєно кваліфікацію молодшого спеціаліста, гірничого техніка-електромеханіка (диплом серії ЗД № 027957 від 01.07.1995).
Відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 06.01.1994 позивач у періоди з 04.01.1994 по 14.02.1994 проходив виробничу практику учнем електрослюсаря чергового та по ремонту гірничого видобутку, а у період з 06.01.1995 по 31.05.1995 - учнем електрослюсаря з повним робочим днем під землею.
У період з 14.08.1995 по 13.12.1995 позивач працював електрослюсарем з повним робочим днем під землею.
У період з 22.12.1995 по 30.05.1997 проходив військову службу у Збройних Силах України.
З 06 серпня 1997 року по 28 лютого 2014 року та з 03.03.2014 по день звернення до пенсійного органу позивач працював на роботах, що визначені Списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (головний енергетик).
25 травня 2024 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії.
Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.05.2024 № 057250005823 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так у рішенні зазначено, що страховий стаж позивача становить 45 років 1 місяць 6 днів, в тому числі стаж за Списком № 1 - 1 рік 5 місяців 27 днів та інші підземні роботи, передбачені постановою від 31.03.1994 № 202 (25 років) - 16 років 28 днів. Проте, за доданими документами до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 01.12.2020 по 31.03.2024, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків. До пільгового стажу не зараховано періоди за довідками відокремленого підрозділу “Шахта” Котляревського”, оскільки в пільгових довідках відсутня дата та номер реєстрації.
Згідно з розрахунком стажу ОСОБА_1 судом встановлено, що періоди з 01.09.1991 по 01.07.1995, 14.08.1995 по 13.12.1995, з 22.12.1995 по 30.05.1997, з 06.08.1997 по 31.12.2000, з 01.01.2003 по 31.12.2003 та з 28.07.2004 по 31.12.2004 не враховано до його пільгового стажу. Періоди з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2020 по 25.05.2024 (день звернення до пенсійного фонду) не враховано ані до страхового, ані до пільгового стажів.
Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах - робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. (…). За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
На підставі статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
У період з 11.03.1994 по 16.01.2003 застосовувався Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
З 16.01.2003 по 24.06.2016 застосовувався Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
В період з 03.08.2016 року - Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 341.
Як визначено пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації вимагається в двох випадках:
1) відсутність трудової книжки;
2) відсутність в трудовій книжці відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.
Так, у періоди з 14.08.1995 по 13.12.1995, з 06.08.1997 по 31.12.2000, з 01.01.2003 по 31.12.2003 та з 28.07.2004 по 31.12.2004 позивач працював повний робочий день у шахті. Доказів протилежного відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано. Отже, вказані періоди мають бути зараховані позивачу до пільгового стажу за Списком № 1.
Щодо зарахування спірного періоду навчання, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Частиною першою статті 38 Закону України від 10.02.1998 № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту» передбачено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Згідно зі ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Раніше діючим законодавством СРСР передбачалось, що періоди навчання в училищах і школах системи державних трудових резервів і системи професійно-технічної освіти прирівнюються до роботи, яка слідувала після закінчення цього періоду (пункт 109 розділу VIII постанови Совміна СРСР від 03.08.1972 № 590).
Так, відповідно до підпункту «з» пункту 109 розділу VIII постанови Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590 «Про затвердження Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій» крім роботи в якості робітника або службовця до загального стажу роботи зараховується також: навчання в училищах і школах системи державних трудових резервів і системи професійно-технічної освіти (в ремісничих, залізничних училищах, гірничопромислових школах і училищах, школах фабрично-заводського навчання, училищах механізації сільського господарства, технічних училищах, професійно-технічних училищах і т.д.) і в інших училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, з підвищення кваліфікації і з перекваліфікації.
Приписами частини третьої пункту 109 розділу VIII наведеної вище постанови Ради міністрів СРСР передбачено, що при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), і пенсій у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах «к» і «л», прирівнюються за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала цьому періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті «з», прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
Як вбачається із записів трудової книжки, позивач з 14 серпня 1995 року працював на посаді, що визначена Списком № 1.
Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що матеріалами справи підтверджено право позивача на зарахування періоду його навчання з 01 вересня 1991 року по 01 липня 1995 року до пільгового стажу, адже перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Щодо зарахування періоду проходження військової служби, суд зазначає наступне.
Так, у період з 22.12.1995 по 30.05.1997 позивач проходив службу в лавах Збройних Сил України. Вказаний період був зарахований позивачу до страхового стажу, втім не зарахований до пільгового.
Відповідно до п.п. «в» абз. 3 ст. 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується також: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
У відповідності до статті 2 Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України, щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби", час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону № 1788-XII, на пенсію на пільгових умовах до набрання чинності Закону № 1058-IV. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу вимог статті 8 вищезазначеного Закону встановлено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на те, що на момент призову на військову службу позивач працював на роботах, що визначені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, суд вважає за необхідне зарахувати період проходження служби у Збройних Силах України з 22.12.1995 по 30.05.1997 до пільгового стажу позивача.
Щодо відмови пенсійного органу у зарахуванні до пільгового та страхового стажу позивача періодів роботи через несплату страхових внесків, суд зазначає наступне.
За приписами ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV).
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Як передбачено частиною 2 ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171).
Згідно з ч. 1 ст.16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі; вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі в судовому порядку.
За змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином, несплата за доводами відповідача страхувальником страхових внесків та єдиного соціального внеску не може слугувати підставою для не зарахування зазначених періодів до страхового стажу позивача.
Отже, періоди з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2020 по 25.05.2024 (день звернення до пенсійного фонду) мають бути враховані як до страхового, так і до пільгового стажів.
Враховуючи, що спірне рішення ґрунтується на невірному визначенні пільгового стажу ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.05.2024 № 057250005823, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що відповідачем допущено помилку у визначені дати спірного рішення, а саме зазначено, що воно винесено 03 травня 2024 року. Втім, ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу 25 травня 2024 року, про що зазначено у рішенні від 03 травня 2024 № 057250005823 та за наслідком розгляду цього звернення і було воно винесено.
Крім того, в даному випадку належним та достатнім способом захисту прав позивача є зобов'язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії та призначити пенсію із зарахуванням до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV періодів роботи з 01.09.1991 по 01.07.1995, з 14.08.1995 по 13.12.1995, з 22.12.1995 по 30.05.1997, з 06.08.1997 по 31.12.2000, з 01.01.2003 по 31.12.2003 та з 28.07.2004 по 31.12.2004 до пільгового стажу за Списком № 1, а періодів з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2020 по 25.05.2024 (день звернення до пенсійного фонду) до страхового та до пільгового стажів.
Суд наголошує, що в даному випадку, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати пенсійний орган зарахувати спірні періоди роботи.
З огляду на зазначене вище, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позов задоволено у повному обсязі, суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 968, 96 грн.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 139, 159-165, 199, 244-247, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., місто Фастів (з), вул. Саєнка Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2024 № 057250005823, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.05.2024 № 057250005823 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 25.05.2024 та призначити пенсію із зарахуванням до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів з 01.09.1991 по 01.07.1995, з 14.08.1995 по 13.12.1995, з 22.12.1995 по 30.05.1997, з 06.08.1997 по 31.12.2000, з 01.01.2003 по 31.12.2003 та з 28.07.2004 по 31.12.2004 до пільгового стажу за Списком № 1, а періодів з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2020 по 25.05.2024 до страхового та до пільгового стажів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968, 96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Повний текст рішення складено 01.08.2024.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб