Рішення від 29.07.2024 по справі 200/2426/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2024 року Справа№200/2426/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив суд:

визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії та скасувати рішення № 056650010012 від 28.03.2024;

зобов'язати зарахувати до пільгового стажу період роботи з 03.10.2007 по 17.09.2012 в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф.Засядько в якості гроз з повним робочим днем в шахті з урахуванням частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за провідною професією додатково зарахувавши три місяці та здійснити призначення пенсії за віком відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 25.01.2024;

зобов'язати призначити пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.03.2024.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що звернувся із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, проте отримав відмову в зв'язку з відсутністю необхідного стажу. До пільгового стажу протиправно не зараховано певні періоди роботи та розрахунок стажу здійснено без врахування Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає, що надав всі необхідні документи для призначення пенсії, в зв'язку з чим відповідачем протиправно прийняте спірне рішення, яке підлягає скасуванню. На підставі наведеного позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 29 квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на законність прийнятого рішення. Зазначив про зарахування до страхового стажу всіх періодів трудової діяльності. До пільгового стажу також зараховано період трудової діяльності з 03.10.2007 по 17.09.2012 в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф. Засядько згідно реєстру застрахованих осіб за Списком № 1. Проте, згідно з розрахунком у позивача відсутній пільговий стаж для призначення пенсії незалежно від віку.

Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є, в тому числі, розумні строки розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , згідно з копією паспорта позивача серії НОМЕР_2 .

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.03.2024 та доданих до неї документів Головне управлінням Пенсійного фонду України в Житомірській області прийняло рішення № 056650010012 від 28.03.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Оскарженим рішенням встановлено: Вік заявника 43 роки. До страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності.

Згідно з наданими документами:

страховий стаж позивача складає 25 років 08 місяців 20 днів,

страховий стаж з урахуванням пільгового обчислення становить 45 років 07 місяців 24 днів,

пільговий стаж за Списком № 1 становить 20 років 11 місяців 28 днів,

пільговий стаж на роботах підземних професій за Постановою 202(20) становить 11 років 05 місяців 05 днів,

пільговий стаж на роботах підземних професій за Постановою 202(25) становить 22 роки 07 місяців 12 днів.

За доданими документами до пільгового стажу роботи, який визначений статтею 114 Законом №1058 зараховано всі періоди відповідно до поданих документів та за даними ОК-5, згідно з відомостями про спеціальний стаж. Згідно з реєстром застрахованих осіб враховано всі періоди трудової діяльності.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 04.09.1996 в спірний період з 03.10.2007 по 17.09.2012 позивач працював в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф. Засядько в якості гірника очисного вибою з повним робочим днем в шахті.

За даними реєстру застрахованих осіб зараховано форми ОК-5 спірний період трудової діяльності позивача з 03.10.2007 по 17.09.2012 в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф. Засядько обліковується за спец стажем: ЗПЗ013А1 (Список № 1).

Відповідно до довідки-розрахунку стажу за формою РС-право період роботи з 03.10.2007 по 17.09.2012 зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1, проте без зарахування відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови № 202.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Стосовно правового регулювання спірних відносин суд вказує, що абзацом першим частини 1 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

У відповідності до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV: працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

Розділ I вказаного Списку включає підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

У цій справі спір виник через відмову відповідача у зарахуванні періоду роботи позивача в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф.Засядько з 03.10.2007 по 17.09.2012 до Переліку робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, затвердженому постановою КМ України № 202 від 31.03.1994 (далі - постанова КМ України № 202), хоча вказаний період зарахований до роботи за списком №1.

Відсутність зарахування такого періоду до Переліку робіт та професій за наведеною постановою КМ України № 202 потягло недостатність пільгового стажу позивача для призначення пенсії незалежно від віку за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV.

Вирішуючи справу в цій частині, суд зазначає, що відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

З огляду на викладене, уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці.

Тому, посилання відповідача, що для підтвердження пільгового стажу необхідно надання уточнюючих довідок, передбачених п. 20 Порядку № 637, суд вважає необґрунтованими, оскільки робота позивача з повним робочим днем під землею у спірний період підтверджується записами в трудовій книжці.

Судом встановлено, що при призначенні пенсії період трудової діяльності позивача з 03.10.2007 по 17.09.2012 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1.

Трудова книжка позивача містить відомості про пільговий характер роботи - повний робочий день під землею за професією гірника очисного вибою, що відноситься до Списку № 1 розділ 1 підрозділ 1, пункт а-в підземні роботи, а також до професії за постановою КМ України № 202.

Також, відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV професія гірника очисного вибою є провідною.

З цього приводу суд зазначає, що затвердження органом ПФУ Довідників кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не є законодавством, що визначає умови праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, якими є відповідні Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Тому зазначення пенсійним органом коду ЗПЗ013А1 за спірний період стажу з 03.10.2007 по 17.09.2012 не позбавляє позивача на обрахунок стажу за постановою КМ України № 202 для призначення пенсії незалежно від віку.

Крім того, судом встановлено, що за подальший період роботи позивачу зараховано до пільгового стажу період роботи в аналогічних умовах з 08.10.2012 по 19.03.2018 також гірником підземним очисного вибою. Цей стаж зарахований до пільгового стажу відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанови КМ України № 202, як провідна професія. За даними форми ОК-5 такий період обліковується за спец стажем ЗПЗ014А2.

Наявності обґрунтованих нормами законодавства відмінностей в порядку обрахування зазначених періодів пільгового стажу позивача відповідачем не доведена.

З урахуванням того, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, яка містить відповідні записи про роботу, на посадах, що віднесені до пільгових професій з уточненням умов роботи повний робочий день під землею, доводи позивача щодо неналежного виконання обов'язків відповідачем при зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 03.10.2007 по 17.09.2012 при вирішенні питання про призначення пенсії знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

Водночас, щодо решти позовних вимог в частині зобов'язання відповідача при зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 керуватися Роз'ясненням від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»», суд дійшов таких висновків.

Відповідно до преамбули Закону № 1058- IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 надані на виконання постанови КМ України № 81 від 22.02.1992, яка, визначаючи компетенцію урядових органів щодо певного кола питань, не містить норм права, якими регулюються спірні відносини у цій справі.

Отже, ані роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, ані листування цього органу з будь-яких питань не є діючими нормативними актами і не можуть застосовуватися до спірних відносин всупереч приписам спеціального Закону № 1058- IV.

Суд не має підстав застосовувати до спірних відносин листування чи роз'яснення, які не зареєстровані в якості діючих нормативних актів.

Тому, незважаючи на задоволення позову, при зарахуванні періоду роботи до пільгового стажу відсутні підстави керуватися роз'ясненням від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»», а позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги про призначення пенсії з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки немає підстав вважати, що відповідач не буде застосовувати даний Закон в майбутньому при розрахунку пенсії, а отже вимога позивача в цій частині ґрунтується на припущеннях та є передчасною.

Щодо способу захисту порушених прав позивача суд вказує, що за приписами статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина 3).

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (частина 4).

Тому суд враховує, що порушення права позивача пов'язано з прийняттям з боку відповідача в межах наявної в нього компетенції відповідного рішення від № 056650010012 від 28.03.2024, яке безпосередньо стосується прав та інтересів позивача, на захист яких заявлений позов у цій адміністративній справі.

З урахуванням наведеного, оцінюючи наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомірській області від № 056650010012 від 28.03.2024 та зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії з урахуванням висновків суду про включення періоду роботи з 03.10.2007 по 17.09.2012 в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф.Засядько до спеціального (пільгового) стажу відповідно до Переліку робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, затвердженому постановою КМ України № 202.

За приписами статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог підлягає стягненню сума 605,60 грн.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 056650010012 від 28.03.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 20.03.2024 про призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV із врахуванням висновків суду про включення періоду роботи з 03.10.2007 по 17.09.2012 в Орендному підприємстві Шахта ім. О.Ф.Засядько до спеціального (пільгового) стажу за провідною професією відповідно до Переліку робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, затвердженому постановою КМ України № 202 від 31.03.1994.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.

Суддя Г.А. Чекменьов