Рішення від 01.08.2024 по справі 200/4211/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2024 року Справа№200/4211/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.06.2024 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд”, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914290893718 від 27.03.2024 про відмову в переведенні виплат пенсії ОСОБА_1 на реквізити Приватбанку;

- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перераховувати пенсійні виплати ОСОБА_1 на реквізити НОМЕР_1 ПАТ КБ “ПриватБанк” № рахунку UA883052990262096400960066418.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є клієнтом АТ «Ощадбанк» та має декілька відкритих карткових рахунків у зазначеній фінансовій установі, щомісяця отримує пенсію на пенсійну картку та користувався послугами сервісу Ощад 24/7. Проте, 01.12.2023 Ощадбанк заблокував доступ до платіжного інструменту з невідомих причин, у зв'язку з чим позивач позбавлений можливості користуватися пенсійними виплатами. Позивач вказав, що судовим рішенням визнано протиправними дії АТ «Державний ощадний банк України», пов'язані з припиненням доступу до платіжного сервісу «Ощад24/7» та зобов'язано відновити доступ до платіжного сервісу «Ощад 24/7», проте наразі судове рішення оскаржується в апеляційному порядку, а отже права позивача досі не відновлені.

Позивач вказав, що з метою отримання пенсійних виплат звернувся до відповідача із заявою про зміну платіжних реквізитів, а саме про виплату пенсії через ПАТ КБ «ПриватБанк». Проте відповідач відмовив у переведенні виплати пенсії з Ощадбанка на Приватбанк з посиланням постанову КМУ № 1596 від 30.08.1999. Позивач вважає, що Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 встановлює обмеження для внутрішньо переміщених осіб, при цьому Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такого обмеження не містить.. Тим більше застосування цієї норми про обмеження щодо уповноваженого банку, не забезпечує мети, для якої вона вводилася.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволені позовних вимог. Відповідач вказав, що для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312) - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 269 та від 20.03.2022 № 332, за виключенням осіб, зазначених в абзаці вісімнадцятому пункту 2 цього Порядку, уповноваженим банком є АТ Ощадбанк.

Оскільки позивач перебуває на обліку в Головному управління з 27.04.2017, як внутрішньо переміщена особа, підстави для переведення виплати пенсії з АТ «Державний ощадний банк» на ПАТ КБ «Приват Банк» відсутні.

Позивач надав відповідь на відзив у якій вказав, що надав докази неправомірних дій Ощадбанку щодо блокування доступу до платіжного сервісу Ощад 24/7 та просить суд надати право отримати пенсійні виплати в іншому банку, який також є Державним банком.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 01.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вирішено відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, витребувати у відповідача докази у справі.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 30.11.2001 Будьонівським РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області. Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 27.04.2017 №0000192701.

ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що не є спірним між сторонами.

20.03.2024 позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із про виплату пенсії на поточний рахунок, який відкрито у АТ КБ “ПРИВАТБАНК” (зміна виплатних реквізитів).

Рішенням відповідача від 27.03.2024 П/С №914290893718 відмовлено переведенні виплати пенсії позивача на ПАТ КБ «ПриватБанк», з посиланням на Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління з 27.04.2017 як внутрішньо переміщена особа.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Статтею 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами. Пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами. У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок КМУ № 509) передбачено, що для продовження виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону №1058, пенсіонеру необхідно особисто стати на облік в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) на території, яка контролюється українською владою та отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та надати її до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 № 637 (далі - Постанова №637) визначено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку.

Пунктом 1 Постанови № 637 визначено, що виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, що призначені внутрішньо переміщеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений Постановою КМУ від 30.08.1999 № 1596 (в редакції постанови КМУ від 22.09.2016 № 662) (далі - Порядок № 1596), визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1596, виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються: […] між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до пунктів 4, 6 Порядку № 1596, виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).

Одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка. Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 509 - із змінами, внесеними постановами КМУ від 13.03.2022 № 269 та від 20.03.2022 № 332, за виключенням осіб, зазначених в абз. 18 п. 2 цього Порядку, уповноваженим банком є АТ Ощадбанк.

Отже, Кабінет Міністрів України встановлений особливий порядок виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, законність якого переглядалася Верховним Судом.

Так, Верховний Суд у постанові від 24.12.2019 у справі № 826/11829/16 зробив такі висновки: «…держава для забезпечення дотримання соціальних гарантій внутрішньо переміщеним особам розробила механізм здійснення соціальних виплат і те, що позивач може отримувати пенсію тільки у відділеннях Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк», зважаючи на особливий статус внутрішньо переміщених осіб, є навпаки додатковою гарантією для забезпечення внутрішньо переміщеним особам, незалежно від їх місцезнаходження, виплати пенсій та інших виплат.

Скасування положення щодо того, що виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" призведе до зупинення існуючого механізму здійснення вищевказаних виплат до моменту розроблення нового механізму, що спричинить порушення прав значної кількості осіб».

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, згідно з довідкою від 27.04.2017 №0000192701, виданої відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 509, позивач має статус внутрішньо переміщеної особи.

За наведеного правового регулювання, умовою виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є зокрема наявність рахунку в установі АТ Державний ощадний банк України.

Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що приписи постанови Кабінету Міністрів України суперечать Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки частиною 1 статті 47 цього Закону передбачено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, та саме такий порядок і встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637, постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, який розповсюджується на внутрішньо переміщених осіб.

При цьому суд зазначає, що станом на час розгляду справи постанова Кабінету Міністрів України щодо порядку виплати пенсії внутрішньо перемішеним особам не скасована та є чинною.

У постанові Верховного Суду від 18.01.2023 у справі №826/27185/15 викладено висновки про те, що "Кабінет Міністрів України з урахуванням ситуації, яка існувала в країні, та з метою забезпечення контролю за використанням бюджетних коштів і коштів Пенсійного фонду України визначив механізм забезпечення прав осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, та проведення виплат пенсій, грошової допомоги таким особам. Надання можливості забезпечення виплат через установи уповноваженого банку, який має найбільш розгалужену мережу банківських установ, пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та розрахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам зумовлено об'єктивною необхідністю у соціальному забезпеченні десятків тисяч осіб, що входять до перелічених категорій".

Отже, відповідач правомірно відмовив у переведенні виплати пенсії внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 на рахунок у ПАТ КБ «Приват Банк».

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання здійснити виплату пенсії на рахунок у ПАТ КБ «Приват Банк» не підлягають задоволенню, оскільки на законодавчому рівні порядок та умови виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам визначені саме через рахунки АТ «Державний ощадний банк України».

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Ураховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Оскільки ухвалою від 01.07.2024 відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, ураховуючи, що у задоволенні позову відмовлено та позов подано через систему «Електронний суд», судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20*0,8), слід стягнути з позивача на користь Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, б. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, код ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв