01 серпня 2024 рокуСправа №160/14100/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Шкільна, 17, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач 30.05.2024р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України у Сумській області №047050026074 від 28.02.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи на посадах, що передбачені списком професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. №583 період роботи з 14.11.2019р. по 24.03.2021р. та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з п. «а» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з моменту подання заяви про призначення такої пенсії 20.02.2024 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 20.02.2024р. він звернувся з заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно з п. «а» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №047050026074 від 28.02.2024року відмовлено у призначені пенсії через відсутність пільгового стажу. Крім того до пільгового стажу не враховано період роботи з 05.08.1990 по 10.10.2017. Позивач вважає таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 р. вказана позовна заява була залишена без руху та встановлено позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, шляхом надання належних доказів надсилання іншим учасникам справи копій позовної заяви та всіх доданих до неї документів; надання доказів що підтверджують обставини не зарахування позивачу до пільгового стажу період його роботи з 14.11.2019р. по 24.03.2021р. відповідно до п.5 ч.5 ст.160 КАС України.
На виконання ухвали суду від 05.06.2024 р., позивачем 17.06.2024 р. усунуто означені недоліки позовної заяви, та надано уточнену редакцію позовної заяви в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України у Сумській області №047050026074 від 28.02.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи на посадах, що передбачені списком професій і посад робітників локомотивних бригад 1 окремих категорій працівників, яка безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. №583 період роботи з 05.08.1990 по 10.10.2017 та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з п. «а» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з моменту подання заяви про призначення такої пенсії 20.02.2024 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області отримав ухвалу суду 25.06.2024 р., але відзиву на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються цього предмету спору, до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримав ухвалу суду 25.06.2024 р., але відзиву на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються цього предмету спору, до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно з п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За принципом екстериторіальності заяву позивача передано для розгляду до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області.
За результатами розгляду заяви позивача з доданими документами Головним управлінням ПФУ в Сумській області прийнято рішення від 28.02.2024 №047050026074. В рішенні зазначається, що пунктом п. а ст. 55 Закону № 1788 передбачено право на пенсію за вислугу років, зокрема, робітники локомотивних бригад та окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України: чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі. Відповідно до наданих документів страховий стаж особи - 39 років 1 місяць 9 днів. Відповідно до наданих документів стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугу років станом на 11.10.2017 відсутній. Результати розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 05.08.1990 по 10.10.2017 згідно архівної довідки від 29.01.2024 №Ю-21/2-09/135, оскільки дана архівна довідка повинна бути передана на комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідно до трудової книжки від 19.10.1987 НОМЕР_2 , ОСОБА_1 в оскаржувані періоди:
- з 05.08.1990р. - прийнятий до Дніпровського металургійний комбінат до цеху №2 помічником машиніста локомотива;
- з 09.03.1995р. - переведений машиністом локомотива;
- з 01.08.2001р. - переведений машиністом тепловоза;
- з 01.12.2012р. - переведений в управління із залізничного транспорту машиністом тепловоза;
- 02.08.2021р. звільнений у зв'язку з переведенням до ПРАТ «ДКХЗ» за п.5 ст. 36 КЗпП України.
Відповідно до архівної довідки виданої Кам'янською міською радою Дніпропетровської області від 29.01.2024р. №Ю-21/2-09/135, наказом (розпорядженням) від 06 жовтня 1987 року №396 по Дніпровському ордена Леніна металургійному комбінату ім.Ф.Е. Дзержинського про прийняття на роботу « ОСОБА_2 » (так у документі), 16 лютого 1969 р.н., прийнятий слюсарем «подвижного состава» (так у документі) розряду 2м-3 до залізничного цеху №2 для проходження виробничої практики з 12 жовтня 1987 року.
Розпорядженням від 10 грудня 1987 року №937 по цеху переведений помічником машиніста локомотиву залізничного цеху №2 з 16 грудня 1987 року.
Наказом від 06 січня 1988 року №396 по Дніпровському ордена Леніна металургійному комбінату ім.Ф.Е. Дзержинського про припинення трудового договору « ОСОБА_2 » (так у документі) звільнений в зв'язку із закінченням виробничої практики з 09 січня 1988 року.
Наказом (розпорядженням) від 09 липня 1990 року №650 по Дніпровському ордена Леніна металургійному комбінату ім.Ф.Е. Дзержинського про прийняття на роботу « ОСОБА_2 » (так у документі), ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнятий помічником машиніста локомотиву до залізничного цеху №2 з 05 серпня 1990 року.
Наказом від 18 червня 1991 року №254 по Дніпровському ордена Леніна металургійному комбінату ім.Ф.Е. Дзержинського переведений помічником машиніста локомотиву до залізничного цеху№1 з 01 липня 1991 року.
Розпорядженням від 14 березня 1995 року №263 по цеху переведений машиністом локомотиву залізничного цеху №1 з 09 березня 1995 року.
Розпорядженням від 14 серпня 2001 року №1161 по цеху переведений машиністом тепловозу залізничного цеху №1 з 01 серпня 2001 року.
Наказом від 04 жовтня 2012 року №1123, розпорядженням від 30 листопада 2012 року №5431 по публічному акціонерному товариству «Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е. Дзержинського» переведений машиністом тепловозу до управління залізничного транспорту з 01 грудня 2012 року.
Наказом від 02 серпня 2021 року №840 по публічному акціонерному товариству «Дніпровський металургійний комбінат» «Про звільнення працівників комбінату у зв'язку із переведенням до Приватного акціонерного товариства «Дніпровський коксохімічний завод» ОСОБА_1 звільнений з 02 серпня 2021 року, згідно п.5 ст.36 КЗпП України.
Підстава: ф.ОС-701, особові справи звільнених працівників за 1988, 2021 роки, особові картки ф.П-2, історична довідка.
Примітка: документи з особового складу публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» прийняті на довгострокове зберігання без додаткових умов до архівного управління міської ради на підставі ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 №904/2104/19 та наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 №904/2104/19; акт приймання-передавання документів від 23.08.2023 №05.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У преамбулі Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII ''Про пенсійне забезпечення'' (далі - Закон № 1788-XII) зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно із статтею 2 Закону № 1788-XII за цим Законом призначаються трудові пенсії: до яких відносяться пенсії за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Статтею 62 Закону України ''Про пенсійне забезпечення'' передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок - №637).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку №637 визначено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, в яких має бути зазначені періоди, що зараховуються до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, що зараховується до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, на підставі яких видана довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1(далі Порядок №18-1) передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, зокрема й для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.
Дія Порядку №18-1 поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років; у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи.
Відповідно до Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи (пункт 6 Порядку №18-1).
Із заявою про підтвердження стажу роботи заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу (пункт 11 Порядку №18-1).
В абзаці другому пункту 11 Порядку №18-1 визначено, що для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються:
документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
трудова книжка;
документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату;
копії документів про проведення атестації робочих місць;
копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Згідно з пунктом 10 Порядку №18-1 рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.
Відповідно до пункту 15 Порядку №18-1 рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Відтак, для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника. Для підтвердження стажу роботи заявник (уповноважений представник) подає до територіального органу Пенсійного фонду України відповідну заяву, за результатами розгляду якої комісією, що діє при органі Пенсійного фонду, приймається рішення про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
Відповідно до трудової книжки від 19.10.1987 НОМЕР_2 , ОСОБА_1 в оскаржувані періоди:
- з 05.08.1990р. - прийнятий до Дніпровського металургійний комбінат до цеху №2 помічником машиніста локомотива;
- з 09.03.1995р. - переведений машиністом локомотива;
- з 01.08.2001р. - переведений машиністом тепловоза;
- з 01.12.2012р. - переведений в управління із залізничного транспорту машиністом тепловоза;
- 02.08.2021р. звільнений у зв'язку з переведенням до ПРАТ «ДКХЗ» за п.5 ст. 36 КЗпП України.
Вказані записи зроблені згідно вимог Інструкції щодо ведення трудових книжок та жодних неточностей не мають.
В примітці архівної довідки виданої Кам'янською міською радою Дніпропетровської області від 29.01.2024р. №Ю-21/2-09/135, зазначено: документи з особового складу публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» прийняті на довгострокове зберігання без додаткових умов до архівного управління міської ради на підставі ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 №904/2104/19 та наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 №904/2104/19; акт приймання-передавання документів від 23.08.2023 №05.
Архівною довідкою виданої Кам'янською міською радою Дніпропетровської області від 29.01.2024р. №Ю-21/2-09/135 підтверджена інформація про періоди роботи позивача.
Відповідно до Списку професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року №583 мають право на пенсію за вислугу років.
Згідно роз'яснення «Про деякі питання призначення пенсій на пільгових умовах та пенсій за вислугу років» №25 від 18.11.1992 року Міністерства соціального забезпечення України. відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають зазначені в ній категорії працівників згідно з затвердженими Кабінетом Міністрів України переліками і списками. Якщо в ці переліки і списки включені професії та посади під загальною назвою, то правом на пенсію за вислугу років користуються працівники всіх найменувань по цих професіях та посадах, тобто, старші, головні, провідні, а також помічники.
Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу - довідка форми ОК-5 до спеціального стажу ОСОБА_1 , на підприємстві код ЄДРПОУ 05393043 зараховано період роботи з 1998 року до 2021 року, всі спірні періоди роботи код підстави для обліку спецстажу ЗП3055А1 та відповідно сплачено страхові внески.
«Довідник кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства» був затверджений постановами Правління ПФУ №26-1 від 05.11.2009, від 08.10.2010 року №22-2, №25-2 від 03.12.2013, в подальшому наказами Мінфіна №435 від 14.04.2015 р., №814 від 28.12.2020 року.
Код підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства за № ЗП3055А1 - робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України
Отже, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підтверджено у позивача наявність стажу роботи який дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, вимога відповідача щодо необхідності передачі на розгляд Комісії архівної довідки, у цьому випадку є необгрунтованою, оскільки наявність стажу, необхідного для призначення пенсії у позивача підтверджується трудовою книжкою та з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, яких достатньо для висновку, що позивач працював у складі локомотивних бригад.
Крім того, відповідач не довів наявності будь-яких підстав, передбачених законодавством, для розгляду спірного питання Комісією при ПФУ.
Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що відповідач не довів належними та достатніми доказами правомірність прийнятого рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком та протиправно не зарахував до стажу роботи який дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 05.08.1990 по 10.10.2017, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у призначенні пенсії №047050026074 від 28.02.2024р. є протиправним та підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ПФУ в Сумській області зарахувати період роботи позивача з 05.08.1990 по 10.10.2017 відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як орган що розглядав заяву позивача.
У зв'язку із наведеним, відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати вказані періоди.
В рамках заявлених позовних вимог та доказів, поданих на їх обґрунтування, не вбачається можливим встановити достатність підстав та умов для призначення такої пенсії, а саме: чи вистачає набутого позивачем страхового та пільгового стажу для призначення такого виду пенсії.
На час розгляду справи пенсія ще не призначена і остаточний правильний обрахунок страхового та пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пенсійним органом не проведено, відтак, останнім і не зроблено остаточного висновку про наявність/відсутність у позивача достатнього стажу для призначення такої пенсії.
При цьому, призначення пенсії, в тому числі і обрахування стажу, необхідного для її призначення, за законом віднесено до компетенції відповідних управлінь Пенсійного фонду України, якому після остаточного обрахунку стажу позивача визначитись із тим, чи достатньо такого стажу для призначення позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах.
За наведених обставин, підстави для зобов'язання відповідача призначити позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах відсутні.
У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Разом з тим, з метою ефективного захисту прав позивача, керуючись приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, якими передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, при цьому, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, у цьому випадку, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що розгляд заяви за заявою позивача від 20.02.2024 р. здійснювало Головне управління ПФУ в Сумській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.
У межах заявлених підстав позову, при розгляді цієї справи, судом надавалась оцінка лише питанню неврахування періодів стажу позивача при вирішенні питання про призначення пенсії. Вказане виключало можливість перевірки всіх умов, визначених законом для прийняття позитивного рішення в користь позивача. Тому, з метою захисту порушених прав та інтересів позивача, Головне управління ПФУ в Сумській області необхідно зобов'язати повторно розглянути заяву позивача від 20.02.2024 р. із урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині судового рішення та про наявність підстав для врахування періодів стажу роботи, які досліджувалися при розгляді цієї справи.
Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 р. у справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У зв'язку із наведеним, відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області призначити пенсію.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з викладених вище підстав.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн., а тому вказана сума підлягає пропорційному стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Шкільна, 17, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 28.02.2024 №047050026074.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 05.08.1990р. по 10.10.2017р. відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.02.2024р.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Шкільна, 17, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 908,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
Суддя А.В. Савченко