Рішення від 30.07.2024 по справі 140/6366/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6366/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач) з наступними позовними вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.01.2014 по 28.02.2018 з урахуванням в складі з якої вона обраховується індексації грошового забезпечення;

2) зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.01.2014 по 28.02.2018 з урахуванням в складі з якої вона обраховується індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум;

3) визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2016, 2017, 2018, 2020 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23;

4) зобов'язати здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2016, 2017, 2018, 2020 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, з урахуванням раніше виплачених сум;

5) визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, щомісячної додаткової грошової винагороди;

6) зобов'язати здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, щомісячної додаткової грошової винагороди, з урахуванням раніше виплачених сум;

7) визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23;

8) зобов'язати здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги для оздоровлення за 2016¬2017 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, з урахуванням раніше виплачених сум;

9) визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вона нараховується, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23;

10) зобов'язати здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вона нараховується, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 в період з 26.06.2007 по 06.08.2020, проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 .

22.05.2024 позивач звернувся із заявою до відповідача у якій просив надати розрахунки по справі №140/31692/23, та здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової грошової винагороди з урахуванням індексації.

05.06.2024 відповідач листом за №1193/494/1/660/пс надав розрахунок по справі №140/31962/23, проте відмовив у перерахунку щомісячної винагороди.

29.05.2024 позивач надіслав відповідачу заяву, якою просив здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2017 рік з врахуванням в складі щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення; здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2014 та 2016 роки з урахуванням щомісячної додаткової грошової; здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2016, 2018 роки з урахуванням належних мені сум індексації у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23; здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2020 рік з урахуванням індексації грошового забезпечення; здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги для оздоровлення за 2014 - 2017 роки з врахуванням в складі щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, та індексації грошового забезпечення; здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 15 Закону №2011-ХІ, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років та з врахуванням в складі з якого вона обраховується індексації грошового забезпечення.

Однак, відповідач листом від 05.06.2024 №1193/494/1/664/пс - відмовив.

Позивач з таким рішенням не погоджується, що й стало причиною звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відзив на позов до суду не надходив.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період в період з 26.06.2007 по 06.08.2020, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.08.2020 №157 позивача виключено із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , що встановлено судовими рішеннями у справах №140/2912/22, №140/31962/23.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАСУ обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.02.2023 №140/2912/22 позов задоволено частково.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату, ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015, 2017 роки з врахуванням в складі щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, та індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 та 2018 роки.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2020 рік згідно складових грошового забезпечення у відповідності до норм Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, та наказу Міністра оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 07.06.2018 №260, зокрема із включенням в обрахунок - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, та індексації грошового забезпечення з урахуванням раніше виплаченої суми.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2014 - 2017 роки з врахуванням в складі щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, та індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХП, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, із врахуванням в складі з якого вона обраховується індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 №140/31962/23 позов задоволено частково, зокрема серед задоволених позовних вимог.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 зі встановленням базового місяця - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у повному розмірі за період з 01.03.2018 по 06.08.2020 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі - 4 251,22 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

22.05.2024 позивач звернувся із заявою до відповідача у якій просив надати розрахунки по справі №140/31962/23, та здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової грошової винагороди з урахуванням індексації.

05.06.2024 відповідач листом за №1193/494/1/660/пс надав розрахунок по справі №140/31962/23, проте відмовив у перерахунку щомісячної винагороди.

29.05.2024 позивач надіслав відповідачу заяву, якою просив відновити законні права та інтереси позивача, що підтверджується судовими рішеннями між цими сторонами.

Пунктом 1 заяви від 29.05.2024 вказано зверненням суду від 20.02.2023 у справі №140/2912/22 було зобов'язано ВЧА1547 здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2017 рік з врахуванням в складі щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення.

Згідно довідки - розрахунку від 20.06.2023 №350/494/850пс, до складу матеріальної допомоги за 2017 рік включена індексація в розмірі - 863,38 грн., яка виплачена у грудні 2017 року. Разом з тим, належний збільшений розмір індексації було встановлено судовим рішенням по справі №140/31962/23 у зв'язку з чим позивач просив здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2017 рік з урахуванням належних сум індексації у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, яка згідно наданого розрахунку від 22.05.2024 №1193/494/3/215/пс, у грудні 2017 року складає в розмірі - 4 258,75 грн.

Пунктом 2 заяви від 29.05.2024 вказано, що рішенням суду від 20.02.2023 у справі №140/2912/22 було зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 нарахувати та виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 та 2018 роки.

Однак, ВЧ НОМЕР_1 не було включено при нарахуванні та виплаті щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, у зв'язку з чим позивач просив здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2014 та 2016 роки з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Згідно довідки - розрахунку від 20.06.2023 №350/494/850пс, до складу матеріальної допомоги за 2016, 2018 роки не включена індексація - 0,00 грн. Разом з тим, належний збільшений розмір індексації було встановлено судовим рішенням по справі №140/31962/23 у зв'язку з чим прошу здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2016, 2018 роки з урахуванням належних мені сум індексації у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23.

Пунктом 3 заяви від 29.05.2024 вказано, що рішенням суду від 20.02.2023 у справі №140/2912/22 було зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2020 рік з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Згідно довідки - розрахунку від 20.06.2023 №350/494/850пс, до складу матеріальної допомоги за 2020 рік включена індексація в розмірі - 226,29 грн., яка нарахована в серпні 2020 року. Разом з тим, належний збільшений розмір індексації було встановлено судовим рішенням по справі №140/31962/23 у зв'язку з чим позивач просив здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги за 2020 рік з урахуванням належних сум індексації у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, яка згідно наданого розрахунку від 22.05.2024 №1193/494/3/215/пс, у місячному розмірі за серпень 2020 року складає в розмірі - 1 959,73 грн.

Пунктом 4 заяви від 29.05.2024 вказано, що рішенням суду від 20.02.2023 у справі №140/2912/22 було зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги для оздоровлення за 2014 - 2017 роки з врахуванням в складі щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, та індексації грошового забезпечення.

Згідно довідки - розрахунку від 20.06.2023 №350/494/850пс, до складу грошової допомоги для оздоровлення за 2016 рік включена індексація в розмірі - 363,95 грн., (нарахована у жовтні 2016 року) до складу грошової допомоги для оздоровлення за 2017 рік включена індексація в розмірі - 676,97 грн. (нарахована у липні 2017 року).

Разом з тим, належний збільшений розмір індексації було встановлено судовим рішенням по справі №140/31962/23 у зв'язку з чим позивач просив здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги для оздоровлення за 2016, 2017 роки з урахуванням належних сум індексації у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, яка згідно наданого розрахунку від 22.05.2024 №1193/494/3/215/пс, у жовтні 2016 року складає в розмірі - 2 710,05 грн., та у липні 2017 року складає в розмірі - 3 730,06 грн.

Пунктом 5 заяви від 29.05.2024 вказано, що рішенням суду від 20.02.2023 у справі №140/2912/22 було зобов'язано в/ч НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 15 Закону №2011-ХІ, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років та з врахуванням в складі з якого вона обраховується індексації грошового забезпечення. Згідно довідки - розрахунку від 20.06.2023 №350/494/859пс, одноразова грошова допомога при звільнені розрахована із розміру індексації - 226,29 грн.

Разом з тим, належний збільшений розмір індексації було встановлено судовим рішенням по справі №140/31962/23 у зв'язку з чим позивач просив здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 15 Закону №2011-ХП, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з врахуванням в складі з якого вона обраховується належних сум індексації у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, яка згідно наданого розрахунку від 22.05.2024 №1193/494/3/215/пс, у місячному розмірі за серпень 2020 року складає в розмірі - 1 959,73 грн.

Однак, відповідач листом від 05.06.2024 №1193/494/1/664/пс - відмовив у здійсненні перерахунку вищезгаданих виплат.

Крім того, 21.06.2024 позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації у якій просив надати достовірну, точну та повну інформацію про те, які саме складові грошового забезпечення було враховано в обрахунок даної щомісячної винагороди в розмірі 60% їх місячного розміру, та чи включалась в обрахунок цієї щомісячної винагороди індексація в період з 01.01.2014 по 28.02.2018.

27.06.2024 ВЧ НОМЕР_1 надала відповідь на запит у якому повідомила, що в обрахунок щомісячної винагороди в розмірі 60%, їх місячного розміру були враховані усі види грошового забезпечення, окрім індексації.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 4 статті 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ передбачено, що до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до частини 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008, особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Згідно із частиною 2 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ) закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунку та виплати щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.01.2014 по 28.02.2018 з урахуванням в складі з якої вона обраховується індексації грошового забезпечення, то суд враховує наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України №1282-XII від 03 липня 1991 року «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII).

Статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року (далі - Порядок №1078).

Відповідно до пункту другого Порядку№1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Пунктом 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Відповідно до законодавчого визначення індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, яка спрямована на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, суд доходить висновку, що механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування норм права, що регулюють спірні правовідносини, дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правова позиція стосовно систематичного та постійного характеру виплати індексації наведена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17, від 30 грудня 2020 року у справі №359/8843/16-а.

Як вбачається з листа від 27.06.2024 №1193/494/1/765/пс військова частина здійснювала нарахування та виплату додаткової грошової винагороди ОСОБА_1 без урахування сум індексації до розрахунку таких виплат.

Отже, позовну вимогу позивача щодо визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_2 щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.01.2014 по 28.02.2018 з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового є обґрунтованою та такою, що підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2016, 2017, 2018, 2020 роки та грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки, з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 (дію Закону було зупинено на 2023 рік згідно із Законом №2710-IX від 03.11.2022).

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі для розрахунку пенсії за вислугу років.

Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 20.11.2019 у справі №522/11257/16-а та від 29.04.2020 у справі №240/10130/19.

Враховуючи ту обставину, що індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців, і така величина якраз і є базисом для обрахунку сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомога у разі звільнення з військової служби, то при збільшенні розміру грошового забезпечення внаслідок його індексації, підлягають відповідному перерахунку і вищеназвані одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, а саме із довідки розрахунку вбачається, що позивачу з 2016, 2017, 2018, 2020 роках виплачувалась матеріальна допомого для вирішення соціально-побутових питань, та у 2016 - 2017 роках виплачувалась грошова допомога на оздоровлення, проте індексація включена без урахування рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 №140/31962/23.

Оскільки сума індексації грошового забезпечення збільшилась, то підлягають новому перерахунку і розміри матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016, 2017, 2018, 2020 рік, та грошової допомоги для оздоровлення за 2016, 2017 рік. Виплату таких перерахованих видів додаткового грошового забезпечення належить провести з урахуванням вже виплачених сум.

Щодо позовної вимоги зобов'язати здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, щомісячної додаткової грошової винагороди, суд зазначає наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на день видання наказу про виплату грошового забезпечення) від 07.11.2007 №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №161 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889» (в редакції, що діяла на день видання наказу про виплату грошового забезпечення) для військовослужбовців, зокрема, Збройних Сил України (крім тих, що зазначені у підпункті 1 пункту 1 цієї постанови, та військовослужбовців строкової військової служби) був запроваджений новий вид забезпечення - щомісячна додаткова грошова винагорода у таких розмірах: з 1 квітня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 20% місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40% місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 60% місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 80% місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Отже, зазначена щомісячна додаткова грошова винагорода була встановлена рішенням Уряду України, виплачувалася позивачу щомісяця з дня запровадження до дня виключення його із списків особового складу частини, тобто мала постійний (систематичний) характер.

Долученою до справи довідки-розрахунку позивачем підтверджено та відповідачем не спростовано, що за період служби у відповідача в 2014-2016 матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань відповідачем виплачувалась.

З матеріалів справи слідує, що відповідач не включав та заперечував можливість включення додаткової грошової винагороди до складу грошового забезпечення у 2014, 2016 роках з якого обчислено ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Протилежного відповідачем не представлено для суду.

У сукупності наведеного слідує, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2014, 2016 роки, повинна бути виплачена позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

У пункті 5 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 №595 (далі Інструкція №595) вказується, що винагорода виплачується як окремий платіж разом (одночасно) з грошовим забезпеченням. Пунктом 8 Інструкції №595 визначено, що грошова винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно з пунктом 9 зазначеної Інструкції, розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони (Головного управління розвідки Міністерства оборони) в Державному бюджеті України на відповідний рік. Відповідно до пункту 10 Інструкції №595, командир військової частини за наявності обставин, передбачених у цьому пункті, має право зменшувати розмір винагороди.

Вказана інструкція втратила чинність у зв'язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 24.10.2016 №550, яким затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України.

Водночас, застосовуючи зазначені інструкції як спеціальний нормативно-правовий акт, що визначає структуру і склад грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових, відповідач не врахував пріоритетності законів над підзаконними актами та дискреції держави щодо визначення порядку і розміру гарантій особам, які проходять військову службу.

Так, ч.4 ст.9 Закону №2011-ХІІ Міністру оборони України надано повноваження лише визначати порядок виплати грошового забезпечення, тоді як право визначення розміру одноразової грошової допомоги та види виплат військовослужбовцям, які включаються до складу місячного грошового забезпечення законом, не віднесено до його компетенції та може бути змінений лише законодавцем.

Отже, при визначенні розміру грошового забезпечення застосуванню підлягає саме Закон №2011-ХІІ, а не підзаконні акти, які звужують поняття грошового забезпечення та суперечать вимогам зазначеного Закону.

Крім того, у даній справі суд враховує, що питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі №522/2738/17. Приймаючи постанову від 06.02.2019 у вказаній справі, Велика Палата Верховного Суду дійшла наступних висновків.

Згідно з ч.2, 3 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, до грошового забезпечення військовослужбовців, як обрахункової величини, не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних або тих, що виплачуються раз на місяць.

Отже, у зв'язку з тим, що позивач додаткову грошову винагороду отримував щомісячно під час проходження служби і вона входила до складу грошового забезпечення, що відповідачем жодним чином не заперечено, то, відповідно, вказана винагорода повинна включатися до розрахунку матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Подібні правові висновки наведені у постанові Верховного Суду від 05.12.2019 у справі №295/5200/18, від 14.04.2020 у справі №820/3719/18.

Враховуючи наведене вище є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправними дії ВЧ НОМЕР_1 , щодо нарахування та виплати позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014, 2016 роки не в розмірі місячного грошового забезпечення, без врахування щомісячного додаткового виду грошового забезпечення - щомісячної додаткової грошової винагороди, у відповідності до норм Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, наказу Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 11.06.2008 №260; зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014, 2016 роки в розмірі місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у відповідному розмірі місячного грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стосовно позовної вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вона нараховується, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до п. 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 (в редакції, чинної станом на день звільнення позивача зі служби), військовослужбовцям, які звільняються з підстав, зазначених у пунктах 38.1 та 38.2 цієї Інструкції, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включаються: звільненим з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).

Отже, одноразова грошова допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення, на яке має право військовослужбовець на день звільнення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні розраховується станом на момент звільнення за останньою посадою, яку займав військовослужбовець.

Відтак, щомісячна додаткова грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця та має включатися до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.

Керуючись статтями 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.01.2014 по 28.02.2018 з урахуванням в складі грошового забезпеченні, з якого вона обраховуються індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.01.2014 по 28.02.2018 з урахуванням в складі грошового забезпечення з якого вона обраховуються індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2016, 2017, 2018, 2020 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23;

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2016, 2017, 2018, 2020 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, з урахуванням раніше виплачених сум;

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23;

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2016¬2017 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23, з урахуванням раніше виплачених сум;

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, щомісячної додаткової грошової винагороди;

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2014, 2016 роки з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вони обраховуються, щомісячної додаткової грошової винагороди, з урахуванням раніше виплачених сум;

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вона нараховується, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23;

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 26 повних років з врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого вона нараховується, належних сум індексації грошового забезпечення у відповідності до судового рішення по справі №140/31962/23.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Суддя В.В. Дмитрук