Справа № 636/5718/24 Провадження № 3/636/3221/24
01 серпня 2024 року м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Гуменний З.І., розглянувши матеріал, який надійшов з Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, -
встановив :
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 255388 від 25.06.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При підготовці справи до розгляду встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст. ст. 254, 256, 268 КУпАП і «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 за № 1496/27941.
Так, у порушення вимог ст. 256 КУпАП та вказаної Інструкції у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені свідки правопорушення та адреса їх мешкання, не надані докази щодо підтвердження родинних відносин між особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, та особою, відносно якої вчинене адміністративне правопорушення.
Крім того, не розкрито суть самого адміністративного правопорушення, так як згідно протоколу встановлено хуліганські дії ОСОБА_1 , а кваліфікація вказана, як домашнє насильство, що є недопустимим.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10 - 172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203-206-1, розглядаються протягом доби.
Матеріал направлений до суду поштою і в матеріалах відсутні відомості про сповіщення особи, яка притягується до відповідальності про дату розгляду протоколу, а явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, забезпечено не було. Заява про розгляд справи без участі особи до матеріалів не додана.
Враховуючи вказані положення законодавства, суд об'єктивно позбавлений можливості розглянути справу в строки, визначені КУпАП, із забезпеченням при цьому належного виклику до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Таким чином, вважаю, що матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП необхідно повернути для належного оформлення органу, який їх склав, - Чугуївському РУП ГУНП у Харківській області.
Керуючись ст. ст. 254, 256, 268, 277, 278, 283, 294 КУпАП, суддя, -
постановив :
Матеріали справи № 636/5718/24 (провадження № 3/636/3221/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, - повернути до Чугуївського РУП ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя -