Справа № 638/13922/24
Провадження № 3/638/5786/24
Іменем України
01 серпня 2024 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Малахова О.В., розглянувши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
31.07.2024 до Дзержинського районного суду м. Харкова від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 згідно з частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
Згідно із частинами першою-третьою статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Приписами статті 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (пункт 2 частини першої), а в разі неправильного складання такого протоколу, повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Згідно з частиною першою статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.12.2021 за № 1622/37244 (далі - Інструкція), до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Під час перевірки документів, що долучені до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення, встановлено що останні є копіями, при оформленні яких слід брати до уваги правила засвідчення копій документів, визначені Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2020», затверджені наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 №144 (далі - Вимоги), Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5 (далі - Правила), Типовою інструкцією з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 8 глави 11 розділу ІІ зазначених Правил, копія набуває юридичної сили лише у разі її засвідчення в установленому порядку.
Відмітка про засвідчення копії документа, згідно з пунктом 5.26 Вимог, складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Разом з тим, до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення долучено копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та копію військового квитка ОСОБА_1 , які не засвідчені належним чином та у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини другої статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
Крім того, згідно з частиною другою статті 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Однак, в порушення зазначеної норми, до протоколу не додано доказів на підтвердження таких повноважень у особи що його проводила.
Відповідно до вимог статей 254, 257 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення складається уповноваженою на те посадовою особою, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Так, відповідно до пункту 14 частини першої статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (зокрема статті 172-10-172-20).
Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Інструкції, командири підрозділів військової частини, уповноважені складати Протоколи, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.
Протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП, склав сержант-менеджер 3 категорії відділення персоналу штабу ІНФОРМАЦІЯ_3 старший сержант ОСОБА_2 .
Водночас, до матеріалів про адміністративне правопорушення не надано доказів на підтвердження повноважень зазначеної особи на складення протоколів про військові адміністративні правопорушення.
З огляду на зазначені недоліки протоколу про адміністративне правопорушення, необхідність оформлення доданих матеріалів, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, керуючись статтями 7, 254, 255, 256, 278 КУпАП, суд -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 згідно з частиною третьою статті 172-20 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Малахова О.В.