Рішення від 29.07.2024 по справі 280/4692/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

29 липня 2024 року Справа № 280/4692/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б)

про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

22.05.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправною відмову відповідача, оформлену листом від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України;

- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона з 01.07.2021 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача складає 27 років 3 місяці 11 днів, розмір призначеної до виплати пенсії становить 2 347,38 грн. 16.09.2022 позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила останнього врахувати архівну довідку про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видану Галузевим архівом Міністерства оборони України, та здійснити перерахунок пенсії позивача. 08.12.2023 відповідач склав та надіслав позивачу повідомлення від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, в якому зауважив, що ним від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві отриманий акт за результатами перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії від 10.11.2023 № 2600-1003-1/8681, в якому зазначено, що суми заробітної плати, вказані в архівній довідці про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430 за період з 01.01.1993 по 30.04.1998, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, мають гриф «секретно». Отже, за позицією відповідача, підстави для врахування зазначеної довідки при здійсненні перерахунку пенсії позивача об'єктивно відсутні.

На думку позивача, така відмова за своїм змістом та правовою природою є безпідставною та такою, що суперечить положенням Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.05.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

03.06.2024 судом отримано відзив на позовну заяву (вх.№ 26089 від 03.06.2024), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Відповідач обстоює позицію про те, що архівна довідка про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видана Галузевим архівом Міністерства оборони України, не може бути врахована при перерахунку пенсії, оскільки вона не підтверджена первинними документами через наявність грифу «секретно». З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

17.06.2024 судом отримано відповідь на відзив (вх.№ 28505/1 від 17.06.2024), в якій позивач зауважив, що ані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846, ані будь-яким іншим нормативним документом не визначений вичерпний перелік первинних документів, якими повинна підтверджуватись довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, а також не передбачений порядок підтвердження довідки про заробіток первинними документами, якщо відомості про заробітну плату в архівній установі відсутні. Отже, позивач стверджує, що перерахунок пенсії за умови надання позивачем підтверджуючих документів не може ставитись в залежність від наявності у пенсійного органу можливості здійснити перевірку відомостей цих документів на підприємстві, а також не може бути підставою для відмови у реалізації наявного у позивача права на пенсійне забезпечення за умови невизнання довідки дійсною. Перевірка достовірності виданих документів, за позицією позивача, покладається на відповідача, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії. З огляду на викладені обставини, позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 27.06.2002.

Позивач з 01.07.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV), що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.11).

Згідно з рішенням відповідача від 24.10.2021 № 083950007906 про перерахунок пенсії страховий стаж позивача складає 27 років 3 місяці 11 днів, розмір пенсії позивача становить 2 347,38 грн. (а.с.35).

16.09.2022 позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій зазначила, що разом із заявою № 647 від 12.08.2021 про призначення пенсії (а.с.32-33) нею до пенсійного органу надавалась, зокрема, архівна довідка про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видана Галузевим архівом Міністерства оборони України. Однак, вказана довідка не була врахована відповідачем при обчисленні страхового стажу позивача та при визначенні розміру призначеної позивачу пенсії за віком. Отже, позивач просив відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України (а.с.22).

Листом від 22.09.2022 № 10035-9920/П-02/8-0800/22 відповідач поінформував позивача про те, що разом з документами на призначення пенсії за віком позивач 12.08.2021 надавав до пенсійного органу, зокрема, архівну довідку про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видану Галузевим архівом Міністерства оборони України, яка відповідно до положень ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV була направлена на перевірку для підтвердження даних первинними документами. На теперішній час Акт про результати достовірності вказаної довідки не надходив (а.с.23).

10.11.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві склало Акт № 2600-1003-1/8681 за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, згідно з яким суми заробітної плати, вказані у довідці від 25.11.2020 № 179/1/2430, Галузевим архівом Міністерства оборони України за період з 01.01.1993 по 30.04.1998, мають гриф «секретно». Первинні документи, що перевірялись, зберігаються належним чином в архіві підприємства, прошиті, пронумеровані (а.с.27).

08.12.2023 відповідач надіслав позивачу Повідомлення № 0800-0209-8/90513, в якому зазначив, що оскільки справи у Галузевому державному архіві Міністерства оборони України мають гриф «секретно», врахувати архівну довідку про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видану Галузевим архівом Міністерства оборони України, для перерахунку пенсії позивача неможливо, оскільки вона не підтверджена первинними документами (а.с.26).

Оцінюючи правомірність відмови відповідача, оформленої листом від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, суд виходить із такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV.

Відповідно до ст. 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

За приписами ч. 1 ст. 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Слід зазначити, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV визначається однойменним Порядком, затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема:

- ідентифікує заявника (його представника);

- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

- проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п.п.17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

- з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

- надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Із наведених вище положень законодавства у їх сукупності вбачається, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії.

Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у первинних документах щодо працівника за певний період.

Так, судом встановлено, що позивач 12.08.2021 звернулась до відповідача з заявою № 647 за призначенням / перерахунком пенсії (а.с.32-33), до якої долучила копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорту, військового квитка, диплому про навчання, трудової книжки, довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 та трудової книжки. Зазначене підтверджується наявною у матеріалах справи копією розписки-повідомлення від 12.08.2021 (а.с.34). Зокрема, до заяви від 12.08.2021 № 647 про призначення / перерахунок пенсії позивач долучив копію архівної довідки від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, згідно з якою за період з січня 1993 року по квітень 1998 року позивачу за службу у Військовій частині НОМЕР_2 (з 02.10.1995 - Військова частина НОМЕР_3 ) нараховувалось грошове забезпечення у таких розмірах:

- у 1993 році: січень - 31 368,50 крб.; лютий - 11 908,50 крб.; березень - 80 593,50 крб.; квітень - 33 102,00 крб.; травень - 31 058,00 крб.; червень - 66 735,00 крб.; липень - 49 335,00 крб.; серпень - 60 185,00 крб.; вересень - 182 500,00 крб.; жовтень - 262 350,00 крб.; листопад - 222 250,00 крб.; грудень - 526 900,00 крб.;

- у 1994 році: січень - 1 399 050,00 крб.; лютий - 548 250,00 крб.; березень - 540 250,00 крб.; квітень - 548 250,00 крб.; травень - 548 250,00 крб.; червень - 548 300,00 крб.; липень - 548 250,00 крб.; серпень - 868 600,00 крб.; вересень - 754 000,00 крб.; жовтень - 1 344 000,00 крб.; листопад - 2 995 200,00 крб. грудень - 3 215 600,00 крб.;

- у 1995 році: січень - 3 215 600,00 крб.; лютий - 4 008 000,00 крб.; березень - 4 008 000,00 крб.; квітень - 4 490 000,00 крб.; травень - 4 330 000,00 крб.; червень - 4 796 500,00 крб.; липень - 13 059 000,00 крб.; серпень - 8 026 000,00 крб.; вересень - 9 747 000,00 крб.; жовтень - 10 264 000,00 крб.; листопад - 10 264 000,00 крб.; грудень - 10 500 000,00 крб.;

- у 1996 році: січень - 11 048 000,00 крб.; лютий - 11 377 000,00 крб.; березень - 11 454 000,00 крб.; квітень - 11 454 000,00 крб.; травень - 18 932 000,00 крб.; червень - 11 454 000,00 крб.; липень - 11 454 000,00 крб.; серпень - 91,43 грн.; вересень - 92,91 грн.; жовтень - 147,15 грн.; листопад - 160,78 грн.; грудень - 155,58 грн.;

- у 1997 році: січень - 157,30 грн.; лютий - 158,66 грн.; березень - 158,66 грн.; квітень - 158,66 грн.; травень - 158,63 грн.; червень - 158,63 грн.; липень - 142,80 грн.; серпень - 317,32 грн.; вересень - 158,66 грн.; жовтень - 158,66 грн.; листопад - 158,66 грн.; грудень - 168,66 грн.;

- у 1998 році: січень - 158,66 грн.; лютий - 158,66 грн.; березень - 158,66 грн.; квітень - 317,32 грн. (а.с.28).

Підставою для складання архівної довідки від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, слугували ф.2806, оп.19193, с.1; оп.9346, с.31-36; 37-42; 43-49; оп.17727, с.1; 2-7; 8-13; 14-15; ф.4198 (а.с.28).

Відповідачем з 01.07.2021 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.11) та рішення відповідача від 24.10.2021 № 083950007906 про перерахунок пенсії. (а.с.35). Згідно з відомостями, що містяться у рішенні відповідача від 24.10.2021 № 083950007906 про перерахунок пенсії, страховий стаж позивача складає 27 років 3 місяці 11 днів, розмір пенсії позивача становить 2 347,38 грн. (а.с.35).

Також суд встановив, що 16.09.2022 позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України (а.с.22). Листом відповідача від 22.09.2022 № 10035-9920/П-02/8-0800/22 позивачу було повідомлено про те, що разом з документами на призначення пенсії за віком позивач 12.08.2021 надавав до пенсійного органу, зокрема, архівну довідку про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видану Галузевим архівом Міністерства оборони України, яка була направлена на перевірку для підтвердження даних первинними документами. Однак, акт про результати достовірності вказаної довідки не надходив (а.с.23).

Крім того, як встановлено судом, 10.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві був складений Акт № 2600-1003-1/8681 за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, згідно з яким суми заробітної плати, вказані у довідці від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України за період з 01.01.1993 по 30.04.1998, мають гриф «секретно». Первинні документи, що перевірялись, зберігаються належним чином в архіві підприємства, прошиті, пронумеровані (а.с.27). Після цього, відповідач повідомленням від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513 поінформував позивача про те, що оскільки справи у Галузевому державному архіві Міністерства оборони України мають гриф «секретно», врахувати архівну довідку про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, видану Галузевим архівом Міністерства оборони України, для перерахунку пенсії позивача неможливо, оскільки вона не підтверджена первинними документами (а.с.26).

У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що саме на відповідача покладено обов'язок, при призначенні пенсії позивачу, щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для призначення пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Відповідний правозастосовний висновок міститься. Зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 607/14668/16-а (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 87560186) та від 29.08.2022 у справі № 540/1748/19 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 105947974).

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Натомість, відсутність у відповідача фактичної можливості здійснити перевірку довідки первинними документами через наявність грифу «секретно», на переконання суду, не може бути підставою для її неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача. Ризик неможливості здійснення такої перевірки з незалежних від позивача причин не може покладатись на нього, якщо вимоги до форми Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, були дотримані, а сам факт роботи в установі підтверджений належним чином.

З огляду на викладені обставини, враховуючи беззаперечність факту несення позивачем у період з січня 1993 року по квітень 1998 року служби у Військовій частині НОМЕР_2 (з 02.10.1995 - Військова частина НОМЕР_3 ), а також відсутність у відповідача зауважень до форми Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, суд вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок та виплати позивачу пенсію з урахуванням вказаної довідки, однак безпідставно відмовив у вчиненні відповідних дій. Таку відмову відповідача суд оцінює як протиправну. Належних та достатніх доказів зворотнього відповідачем не надано.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача, оформленої листом від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, суд виходить із такого.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду

Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки відмові відповідача, оформленої листом від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України.

Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, доведено протиправність відмови відповідача, оформленої листом від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, та обґрунтовано необхідність зобов'язати відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України.

У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.

Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією від 06.05.2024 № 0.0.3626239454.1 (а.с.41) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 211,20 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оформлену листом від 08.12.2023 № 0800-0209-8/90513, у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату (дохід) від 25.11.2020 № 179/1/2430, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України.

Судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 29 липня 2024 року.

Суддя О.В. Прудивус