СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2/759/3171/24
ун. № 759/7394/24
30 червня 2024 року суддя Святошинського районного суду м.Києва Єросова І.Ю., вирішуючи питання про зупинення провадження у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Еліт Фінанс» (03035, м.Київ, пл.Солом'янська, 2) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості,
04.04.2024 р. директор ТОВ «Фінансова компанія «Еліт Фінанс» засобами поштового зв'язку звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищезазначеним позовом, у якому просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором, укладеним 11.04.2017 р. між відповідачем та АТ «Альфа-банк» у розмірі 69397,84 грн. В обґрунтування вказує на відступлення вимоги за кредитним договором на підставі договору факторингу.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 15 квітня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
24.06.2024 р. від ОСОБА_2 , яка представляє інтереси відповідача ОСОБА_1 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України. В обґрунтування клопотання вказує, що відповідач є військовослужбовцем Збройних Сил України, проходить службу у десантно-штурмових військах, має статус учасника бойових дій, регулярно перебуває на виконанні бойових завдань.
Дослідивши матеріали клопотання, суддя вважає, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно посвідчення, виданого начальником управління персоналу штабу Командування Десантно-штурмових військ ЗСУ від 29.11.2023 р.
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 26.06.2022 р. №2236 ОСОБА_1 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. №69/22 «Про загальну мобілізація» 12.06.2022 р. призваний на військову службу до військової частини НОМЕР_1 на період дії воєнного стану та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, до виконання дій на різкі зміни в оперативній обстановці.
Довідкою командира Військової частини НОМЕР_1 від 04.09.2023 р. №4661 встановлено обставини травмування старшого солдата ОСОБА_1 .
Згідно довідки командира Військової частини НОМЕР_1 від 22.06.2024 р. №1618 встановлено, що старший солдат ОСОБА_1 з 18 травня 2022 року по теперішній час перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення (постанова Верховного Суду від 13 квітня 2023 року у справі N 914/2150/18).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/202 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб.
Надалі строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 14 березня 2022 року N 133/2022, затвердженим Законом України від 14 березня 2022 року N 7168, Указом Президента України від 19 квітня 2022 оку N 7300, затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, Указом Президента України від 17 травня 2022 року N 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року N 2263-IX, Указом Президента України від 12 серпня 2022 року N 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року N 2500-IX, Указом Президента України від 07 листопада 2022 року N 757/2022, затвердженим Законом України 16 листопада 2022 року N 2738-IX, Указом Президента України від 06 лютого 2023 року N 58/2023, затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року N 2915-IX та продовжений до цього часу.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року N 389- VIII (далі - Закон N 389-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону N 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону N 389-VIII визначено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно частиною першою статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06 грудня 1991 року N 1934-XII (далі - Закон N 1934-XII) Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Структура Збройних Сил України визначена статтею 3 Закону N 1934-XII, відповідно до частини третьої якої Збройні Сили України організаційно складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону N 1934-XII особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року N 2232-XII (далі - Закон N 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року N 1153/2008 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Результат аналізу пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом, оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Вказаного висновку дійшов Верховний суд у постанові від 14 лютого 2024 року у справі N 466/8799/22.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 листопада 2022 року у справі N 753/19628/17, провадження N 61-9218св22, від 29 березня 2023 року, у справі N 756/3462/20, провадження N 61-7918св22, на які посилається заявниця у касаційній скарзі.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Матеріали клопотання не містять достовірних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, оскільки не надано наказу по особовому складу.
Враховуючи викладене, клопотання про зупинення провадження не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 251, 252, 253, 261, 263 ЦПК України, суд
Клопотання ОСОБА_2 про зупинення провадження у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Еліт Фінанс» (03035, м.Київ, пл.Солом'янська, 2) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості, залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому ст. 261 ЦПК України.
У відповідності до вимог ст.353 ЦПК України ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.Ю. Єросова