Справа № 743/973/24
Провадження №3/743/553/24
30 липня 2024 року селище Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді: Кравчук М. В.
за участю секретаря: Марченко А. В.
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в селищі Ріпки матеріали, які надійшли від четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , військовослужбовця, громадянина України, до адміністративної відповідальності не притягувався,передбаченої частиною 2 статтею 17218 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Ріпкинського районного суду Чернігівської області надійшов протокол серії ЧЦП № 280905 від 12.07.2024 р., з якого вбачається, що 11.07.2024 р. о 17 год 00 хв в результаті раптової перевірки офіцерами ВВБ п/н «КРП» в районі АДРЕСА_3 , виявлено, що приряджений до 4 прикк (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) офіцер відділу організації прикордонної служби штабу, майор ОСОБА_1 службові обов'язки виконував зі знятою зброєю, засобами індивідуального захисту та б/пр, які залишив без нагляду в службовому приміщенні, чим порушив вимоги п. 11 розділу 2 глави 2 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» № 1261 від 19.10.2015 р., а саме: прикордонним нарядам під час служби забороняється залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки. В діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення вчинене в умовах особливого періоду, передбачене ч. 2 ст. 17218 КУпАП.
У судове засідання 30.07.2024 р. ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. 30.07.2024 р. подав до суду заяву, зареєстровану за вх. № 3071/24, про проведення судового засідання без його участі, зазначивши, що зброю без нагляду не залишав, для справляння природніх потреб відійшов на відстань 2 метри залишивши зброю під наглядом сержанта ОСОБА_2 , який на той час перебував з ним в прикордонному наряді.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд звертає увагу на таке.
Частиною 1 статті 17218 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.
Частиною 2 статті 17218 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06.05.2024 р. № 271/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
За змістом пункту 11 глави 2 розділу 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 р. № 1261, прикордонним нарядам забороняється залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки.
Згідно пункту 12 глави 5 розділу II Інструкції прикордонний наряд «контрольний пост» - прикордонний наряд у складі трьох та більше прикордонників, який призначається для виявлення і затримання правопорушників, здійснення контролю за дотриманням правил прикордонного режиму та виконання інших завдань у межах ділянок відповідальності підрозділів охорони кордону, спрямованих на запобігання вільному переміщенню в межах контрольованого прикордонного району зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон, та засобів терору, блокування та ізоляції визначених районів.
Контрольний пост несе службу на обладнаних стаціонарних постах або у визначеному місці, для чого може забезпечуватися переносним комплектом шлагбаумів і дорожніх знаків, засобами для примусової зупинки транспортних засобів, диском з червоним світлоповертачем (для зупинки транспортних засобів), жилетами зі світлоповертаючими стрічками, сигналізаційними приладами для недопущення обходу місця несення служби, мобільним автоматизованим комплексом, засобами радіаційного, хімічного, біологічного захисту, службовою документацією.
При цьому, згідно пункту 3 глави 4 розділу I Інструкції загальний порядок озброєння та екіпірування спеціальними засобами прикордонних нарядів щороку визначається наказом органу охорони державного кордону, а в окремих випадках - рішенням начальника територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, або Голови Державної прикордонної служби України.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так з пояснень ОСОБА_1 вбачається, що зброя перебувала від нього на відстані 2 метри під наглядом сержанта ОСОБА_2 , оскільки він у цей час справляв природні потреби.
В той же час, у складених адміністративних матеріалах відсутні як пояснення ОСОБА_2 , так і порядок озброєння та екіпірування спеціальними засобами прикордонних нарядів, визначений наказом органу охорони державного кордону.
Тобто, матеріали справи не містять нормативних положень як щодо порядку, так і імперативної заборони у період несення служби здійснювати її переривання за необхідних причин за умови взаємозамінності іншими прикордонниками наряду.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оскільки ОСОБА_1 вважає свої дії нормативно допустимими, а матеріали справи не мвстять доказів протилежного, суд позбавлений можливості встановити склад правопорушення у діях останнього.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу; про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене, провадження підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Підстави для вирішення питання про стягнення судових витрат відсутні.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 401, 17215, 221, 245-249, 276-279, 280-295 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбаченої частиною 2 статті 17218 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М. В. Кравчук