ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" грудня 2021 р. справа № 300/5366/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Баточенко О.-А.А.,
представника позивача Бондара О.М.,
представника відповідача Лаврука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказу та податкового повідомлення-рішення, -
22.09.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" (далі - позивач, товариство) звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування наказу за № 1203-п від 30.06.2021 та податкового повідомлення-рішення за № 005182/0706 від 30.07.2021.
27.09.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження за вказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.
Позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовані тим, що здійснення контрольного заходу на підставі оскаржуваного наказу № 1203-п від 30.06.2021 є протиправним, виданим з порушенням норм статей 80, 81 Податкового кодексу України, відповідно не може нести за собою будь-яких наслідків для позивача у вигляді притягнення його до відповідальності. Оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням відповідач протиправно застосував штрафні санкції як за повторне правопорушення. Однак, таке правопорушення не може вважатися повторним, оскільки відповідно до наказу № 1289 від 26.10.2020 відповідач раніше провів фактичну перевірку господарської одиниці АЗС за адресою: місто Івано-Франківськ, вулиця Кропивницького 1/А та за результатами якої податковими повідомленнями-рішеннями за № 003140/0706, № 003088/0706 від 26.10.2020 застосував штрафні санкції. На момент звернення до суду наказ № 1289 та податкові повідомлення-рішення за № 003140/0706, № 003088/0706 від 26.10.2020 оскаржені в судовому порядку в адміністративній справі за № 300/1358/21, а застосовані вказаними рішеннями штрафні санкції, на момент прийняття оскаржуваного рішення в даній адміністративній справі, не є узгодженими.
Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження. Просив в задоволенні позову відмовити, з мотивів викладених у відзиві.
Позивач направив відповідь на відзив, а відповідач додаткові пояснення.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у позовній заяві, встановив наступне.
Відповідно до наказу «Про проведення фактичної перевірки» від 30.06.2021 за №1203-п та направлень на перевірку за №1593 та №1595 від 30.06.2021, посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ".
За результатами перевірки складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки від 05.07.2021 №3792/09/15/РРО/40312525, яким встановлено такі порушення:
- відповідно до поданої довідки 31.03.2020 «Про розпорядника акцизного складу пального» акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - довідка) у таблиці 1 «Інформація щодо розташованих на акцизному складі пального, стаціонарних резервуарів та установлених на них рівномірі» (далі - таблиця 1) ТзОВ «Сапсан - ІФ» внесено інформацію про встановлення рівномірів на резервуари на акцизному складі уніфікований номер 1009597 за адресою: вулиця Кропивницького, 1-А, місто Івано-Франківськ:
назва (модель) «Серкон» 01-1 КЕД 0-0,28-1-1 серійний ідентифікаційний номер 779, уніфікований номер 1009597129. Зазначено, що вказана назва (модель) та їх серійний ідентифікаційний номер зазначений також як витратомір-лічильник у таблиці 2 «Інформація щодо витратомірів установлених на акцизному складі пального на місцях відпустку пального наливом акцизного складу» (далі таблиця 2), довідки поданої 31.03.2020.
Крім того відповідно до поданої 13.05.2021 довідки у таблиці 1 внесено інформацію про встановлення наступних рівнемірів-лічильників на резервуарах на акцизному складі уніфікований номер 1009597 з датою події - 13.05.2021: назва (модель) «УУС - 01, серійний номер 13671, уніфікований номер резервуара 1009597/01Б»; назва (модель) «УУС - 01, серійний номер 13672, уніфікований номер резервуара 1009597/02Д»; назва (модель) «УУС - 01, серійний номер 13673, уніфікований номер резервуара 1009597/3Д».
При огляді паливо-роздавальних колонок, які виконують функції витратоміра лічильника встановлено, що модель (назва) та серійний номер відповідають даним наданої 31.03.2020 таблиці 2 довідки та засвідчує необладнання резервуарів для зберігання пального рівнемірами лічильниками у визначений законодавством терміни.
Враховуючи вищезазначене перевіркою встановлено порушення:
- відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в кількості 3-х рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах розташованих на акцизному складі уніфікований номер 1009597 за адресою: вулиця Кропивницького, 1-А, місто Івано-Франківськ у період з 05.11.2020 до 13.05.2021;
- не забезпечено з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику електронних документів, що містять фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, а саме: 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021 в кількості 5 звітів.
Висновками перевірки встановлено порушення підпунктів 230.1.2, 230.1.3 статті 230 Податкового кодексу України.
Відповідач, 30.07.2021, на підставі акта (довідки) про результати фактичної перевірки від 05.07.2021 №3791/09/15/РРО/ 40312525 , за порушення підпунктів 203.1.2, 230.1.3 пункту 203.1 статті 230 Податкового кодексу України, на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, пункту 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України, податковим повідомленням-рішенням № 005182/0706 застосував штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в розмірі 155 000 гривень.
Позивач вважаючи протиправними наказ за № 1203-п від 30.06.2021 та податкове повідомлення-рішення за № 005182/0706 від 30.07.2021, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3).
Відповідно до пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (підпункт 80.2.2); у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (підпункт 80.2.5).
Відповідно до пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно з підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 цього ж Кодексу розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов'язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Як встановив суд, за порушення позивачем підпунктів 203.1.2, 230.1.3 пункту 203.1 статті 230 Податкового кодексу України, відповідач оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням № 005182/0706 від 30.07.2021 на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, пункту 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в розмірі 155 000 гривень.
Стаття 128-1 Податкового кодексу України визначає порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах.
Пунктом 128-1.1 встановлено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Пунктом 128-1.3 статті 128-1 Податкового кодексу України встановлено, що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Таким чином, позивача притягнуто до відповідальності оскаржуваним податковим повідомленням-рішення за повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі одного і того правопорушення.
Однак, суд встановив, що на підставі наказу «Про проведення фактичної перевірки» від 26.10.2020 за №1289 та направлень на перевірку за №127 та №128 від 26.10.2020, посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ".
За результатами перевірки складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки від 04.11.2020 №306/09/19/РРО/40312525.
Перевіркою встановлено наступні порушення:
- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, зазначених в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, чим порушено пункт 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів не облікованих у встановленому порядку, вартість яких становить 243 407, 83 гривень, чим порушено пункт 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», підпункти 10.2.10, 10.3.1.3, 10.4.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171/578/155;
- не обладнання (відсутність) рівнемірів-лічильників рівня пального на введених в експлуатацію резервуарах, розташованих на акцизному складі за адресою: вулиця Кропивницького, 1-А, місто Івано-Франківськ в кількості три штуки, чим порушено підпункт 230.1.2 статті 230 Податкового кодексу України; відсутність реєстрації (або відсутність повірок) витратомірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників на місці відпуску пального наливом з. акцизного складу, розташованого за адресою: вулиця Кропивницького, 1-А, місто Івано-Франківськ, в кількості п'ять штук, чим порушено підпункту 230.1.2 статті 230 Податкового кодексу України.
За наслідками проведеної перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 24.11.2020 за №003140/0706 та за №003088/0706, які оскаржені в судовому порядку в адміністративній справі за № 300/1358/21№ 300/1358/21.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.06.2021, у справі за № 300/1358/21, яке набрало законної сили 18.11.2021, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказу від 26.10.2020 за № 1289, податкових повідомлень-рішень від 24.11.2020 за № 003140/0706 та за № 003088/0706 - задоволено частково. Визнано протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 24.11.2020 року за № 003088/0706 та за № 003140/0706 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 486 815,66 гривень. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Висновками судового рішення у справі за № 300/1358/21, серед іншого, встановлено, що позивачем після придбання рівнемірів-лічильників, 23.10.2020, внаслідок виявлення неточностей, передано на ремонт (калібрування). В зв'язку з чим, наказом директором ТОВ «Сапсан ІФ» за №54/20 від 23.10.2020 встановлено спеціальний режим (спосіб) вимірювання рівня палива на АЗС до моменту встановлення рівнемірів після калібрування. Вказані рівнеміри повернуто позивачу після калібрування 05.11.2020, тобто в межах 20 - денного періоду. Тобто, позивачем вчинено ряд дій спрямованих на правомірну експлуатацію резервуарів за умов тимчасової відсутності рівнемірів. Суд також звертає увагу на неповне з'ясування обставин під час проведення перевірки, так як інспекторами вказано на відсутність 3 рівнемірів, в той же час, судом встановлено, що на момент проведення перевірки, позивачем експлуатувалось 2 резервуари, що підтверджується журналом обліку надходження нафтопродуктів, змінними звітами, довідками про зведені за добу підсумкові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, актом введення в експлуатацію основних засобів та акцизними накладними.
Також, судом встановлено, що на момент проведення перевірки, позивачем використовувалось 2 з 5 витратомірів-лічильників, які належним чином зареєстровані та пройшли повірку, що підтверджується довідками про зведені за добу підсумкові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального та формулярами паливно-роздавальної колонки. Отже, податковим органом в акті перевірки відображено дані, які не відповідають дійсності та на підтвердження яких не надано жодних доказів, що унеможливлює застосування штрафу до позивача. Таким чином, суд вказав на недоведеність відповідачем допущення позивачем вказаних порушень, внаслідок неповного з'ясування та непідтвердження перевіркою даних відображених в акті перевірки, що дало підстави суду для формування висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення від 24.11.2020 року за № 003088/0706.
За таких обставин, оскільки рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.06.2021, у справі за № 300/1358/21, яке набрало законної сили 18.11.2021, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 24.11.2020 року за № 003088/0706, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штраф) за порушення підпункту 128-1.1 статті 128-1, підпункту 230.1.2 пункту 230.1.2 статті 230 Податкового кодексу України та притягнуто до відповідальності, то в даній адміністративній справі відсутні підстави для застосування до позивача, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) як за повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі одного і того правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області за № 005182/0706 від 30.07.2021 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 155 000 гривень.
Щодо оскаржуваного наказу "Про проведення фактичної перевірки" за № 1203-п від 30.06.2021, суд зазначає, що даний наказ видано відповідно до підпунктів 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України. Однак, відповідач не довів суду підстав для здійснення такої перевірки позивача на підставі підпунктів 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, тому оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 4 540 гривень, що підтверджується платіжними дорученнями за № 797, 798 від 21.09.2021.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню витрати на сплату судового збору в розмірі 4 540 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43968084) "Про проведення фактичної перевірки" за № 1203-п від 30.06.2021.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43968084) за № 005182/0706 від 30.07.2021 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" (вулиця Василя Симоненка, будинок 33-Б, квартира 40, місто Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 40312552) штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 155 000 гривень.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" (вулиця Василя Симоненка, будинок 33-Б, квартира 40, місто Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 40312552) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 43968084) сплачений судовий збір в розмірі 4 540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.