Справа № 296/557/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Анциборенко Н.М.
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
30 липня 2024 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 08 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про скасування постанови,
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач звернувся із позовом до Корольовського районного суду м. Житомира в якому просив скасувати постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА №110101 від 06.01.2023, винесену т.в.о. заступника начальника відділу протидії корупції Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України майором поліції ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 127-4 КУпАП, та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 127-4 КУпАП.
ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 08.04.2024 позов задоволено повністю.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено та не підтверджено належними доказами факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч.2 ст.127-4 КУпАП, та як наслідок не доведено факт порушення позивачем встановленого порядку приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами або видачі посвідчення водія.
ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано докази, долучені та наявні в матеріалах справи.
Зазначено, що позивач помилково вважає, що Уряд спростив процедуру підготовки водіїв в умовах воєнного стану, оскільки він даною нормою тільки надав дозвіл тим громадянам, у яких вже є в наявності посвідчення водія категорії «В» керувати транспортними засобами категорії «С» та «С1» і тільки з метою задоволення потреб Збройних сил України. Натомість, абзацом третім пункту 18 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМУ від 08.05.1993 № 340 (зі змінами) чітко закріплено, що під час практичного іспиту перевіряються навички керування транспортними засобами відповідної категорії.
ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалою суду від 18.07.2024 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до апеляційного розгляду на 30.07.2024 о 09:30 год.
VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Згідно наказу від 18.08.2023 №2/5/42-кп "Про призначення ОСОБА_1 " призначено ОСОБА_1 на посаду адміністратора територіального сервісного центру №1843 (на правах відділу, м. Коростень) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирській області (філія ГСЦ МВС) без конкурсного відбору з 23.08.2023 до дня призначення на цю посаду переможця конкурсного відбору, але не більше 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану з посадовим окладом відповідно до штатного розпису у розмірі 5800 грн зі встановленням випробування строком шість місяців. Підстава: заява ОСОБА_1 від 16.08.2023.
Як вбачається з копії посадової інструкції державного службовця, затвердженої начальником РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області В.Білецьким 23.08.2023, позивач ОСОБА_1 з посадовою інструкцією ознайомлений 23.08.2023.
Відповідно до характеристики, виданої начальником ТСЦ №1843 (на правах відділу, м.Коростень) В.Ковальчуком, на адміністратора ТСЦ №1843 (на правах відділу, м.Коростень) РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області Левківського В.В., який працює на займаній посаді з 16.08.2023, ОСОБА_1 за час роботи зарекомендував себе як професійно грамотний, сумлінний, ініціативний працівник. Підтримує правильні ділові взаємовідносини з колегами. У вирішенні службових питань принциповий, вимогливий до себе, проявляє розумну ініціативу і винахідливість. Вміє налагодити роботу, відповідально підходить до вирішення службових питань. Принциповий в оцінці своїх вчинків. Має високе почуття відповідальності. Серед особистих якостей можна відмітити його працездатність, комунікабельність, самокритичність в оцінюванні своїх дій і вчинків, уміння вислуховувати поради, сприйняття критики та вміння робити висновки. Вважає, що ОСОБА_1 за своїми професійними якостями повністю відповідає займаній посаді.
ОСОБА_3 на момент складання практичного іспиту 09.11.2023 на право керування автомобілем категорії "С1" мав посвідчення водія категорій "А1", "А", "В", "С" та за результатами успішного складання практичного іспиту йому було видане посвідчення водія серії НОМЕР_1 від 09.11.2023 категорій "А1", "А", "В", "С1", "С".
Згідно копії доповідної записки начальника управління організації реєстраційної діяльності та допуску водіїв до керування транспортними засобами Головного сервісного центру МВС Ф.Полонського від 18.12.2023 першому заступнику начальника Головного сервісного центру МВС О.Карабицю стосовно виконання вимог доручення Головного сервісного центру МВС від 30.01.2023 №31/148 "Про організацію контролю за дотриманням порядку приймання теоретичних та практичних іспитів" вбачається, що 09.11.2023 під час прийняття адміністратором ТСЦ №1843 В.Левківським практичного іспиту на право керування транспортним засобом категорії "С1" у ОСОБА_4 на автомобілі марки ЗИЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 . Згідно з інформацією з ЄДРТЗ автомобіль марки ЗИЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 , категорії "С", максимальна маса ТЗ 10850 кг. Практичний іспит приймався на категорію "С1" на транспортному засобі категорії "С". Таким чином, адміністратором ТСЦ №1843 В.Левківським порушено вимоги пункту 5 розділу ІІІ Інструкції, а саме приймання практичного іспиту проводиться на транспортному засобі тої категорії, на керування транспортним засобом якої особа, що екзаменується, претендує отримати право, тому запропоновано направити доповідну записку до РСЦ ГСЦ у Житомирській області для організації перевірки та вжиття заходів відповідно до чинного законодавства у частині, що стосується діяльності РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області та подання пропозицій керівництву ГСЦ МВС щодо відкриття дисциплінарних проваджень стосовно вказаних працівників.
Відповідно до копії пояснення адміністратора сервісного центру №1843 ОСОБА_1 начальнику РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області ОСОБА_5 стосовно виявлених недоліків у службовій діяльності під час приймання практичних іспитів на право керування транспортними засобами на виконання вимог доручення ГСЦ МВС від 30.01.2023 №31/148 у частині перевірки відео файлів процесу складання практичних іспитів пояснив, що 09.11.2023 було прийнято практичний іспит на право керування транспортним засобом категорії "С1" у ОСОБА_4 на автомобілі марки ЗИЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 , категорії "С". Зазначений вантажний автомобіль був наданий навчальним закладом. Зважаючи на вимоги Інструкції при наявності свідоцтва про закінчення практичної підготовки на категорії "С", "С1" - практичний іспит складається на транспортному засобі категорії "С", а категорії "С1" відкривається автоматично. Враховуючи вищезазначене та з метою уникнення конфліктної ситуації іспит було прийнято на наданому навчальним закладом автомобілі.
Як вбачається з копії висновку про результати перевірки від 26.12.2023, затвердженого начальником регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирській області В.Білецьким 26.12.2023, визнано, що факти, викладені у доповідній записці, знайшли своє підтвердження та у зв'язку з неналежним виконанням посадових обов'язків адміністратором ТСЦ МВС №1843, а також для встановлення або спростування факту вчинення дисциплінарного проступку адміністратором ТСЦ МВС №1843 ОСОБА_1 щодо неналежного виконання вимог пункту 5 розділу III під час прийняття практичних іспитів ініціювати стосовно нього відкриття дисциплінарного провадження.
Відповідно до копії листа начальника РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області ОСОБА_6 від 26.12.2023 №31/6-4276-2023 начальнику Головного сервісного центру МВС М. Рудику про ініціювання відкриття дисциплінарного провадження регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Житомирській області проведено перевірку фактів, викладених у доповідній записці начальника управління організації реєстраційної діяльності та допуску водіїв до керування транспортними засобами Головного сервісного центру МВС ОСОБА_7 від 18.12.2023, та за результатами перевірки направлено копії відповідних матеріалів з пропозицією щодо відкриття дисциплінарного провадження стосовно адміністратора ТСЦ МВС №1843 ОСОБА_1 .
Згідно копії листа Головного сервісного центру МВС від 27.12.2023 до Головного сервісного центру МВС надійшли матеріали щодо відкриття дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців, у тому числі ОСОБА_1 , у діях яких вбачається можливе вчинення дисциплінарних проступків у частині дотримання встановленого порядку приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами. Відповідно до ст.222 КУпАП справи про такі адміністративні правопорушення розглядають органи Національної поліції, тому ураховуючи вищезазначене копії відповідних матеріалів надіслано у межах компетенції.
Як вбачається з копії супровідного листа від 03.01.2024 №97-2024 т.в.о. начальника Житомирського управління ДВБ НП України полковнику поліції ОСОБА_8 надіслано матеріали дисциплінарних проваджень відносно державних службовців територіальних сервісних центрів, у тому числі ОСОБА_1 , у діях яких вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ст.127-4 КУпАП.
Відповідно до копії листа т.в.о. начальника Житомирського управління ДВБ НП України В.Крамських від 04.01.2024 №25/42-05/01-2024 начальнику РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області ОСОБА_5 враховуючи стислий термін проведення перевірки Житомирське управління ДВБ НП України просило надати завіренні належним чином копії матеріалів та інформації щодо можливого вчинення адміністративного правопорушення, дисциплінарних проступків з боку адміністратора ТСЦ №1843 РСЦ ГСЦ МС у Житомирській області ОСОБА_1 .
Згідно копії листа начальника РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області ОСОБА_6 від 05.01.2024 №31/6-10/2024 т.в.о. начальника Житомирського управління ДВБ НП України В.Крамських про надання інформації РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області розглянуто лист стосовно надання інформації та завірених належним чином копій матеріалів та надано належним чином завірені копії матеріалів.
Як вбачається з пояснень провідного спеціаліста відділу організації реєстраційної діяльності та допуску водіїв до керування транспортними засобами РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області ОСОБА_9 від 05.01.2024, наданих т.в.о. заступника начальника відділу протидії корупції Житомирського управління ДВБ Національної поліції України майору поліції Маслакову С, щодо обставин можливого неналежного виконання посадових обов'язків адміністратора ТСЦ МВС №1843, у тому числі з боку ОСОБА_1 19.12.2023 року на адресу РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області надійшла доповідна записка від 18.12.2023 № 8552/12/1-2023 стосовно виконання вимог доручення Головного сервісного центру МВС від 30.01.2023 року №31/148 "Про організацію контролю за дотриманням порядку приймання теоретичних та практичних іспитів".
Резолютивною частиною доповідної записки запропоновано провести перевірку викладених у ній фактів та доручено вжити заходів відповідно до чинного законодавства в частині, що стосується діяльності РСЦ ГСЦ МВС.
Так, у доповідній записці зазначено про виявлені порушення вимог Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.12.2009 №515 (далі - Інструкція), Інструкції про використання технічних засобів контролю під час складання іспитів (у тому числі за допомогою фото- та відеотехніки), збереження отриманої за допомогою них інформації та доступу до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.05.2020 №408 (далі - Інструкція № 408) під час прийняття теоретичного іспиту та неналежного виконання вимог доручення Головного сервісного центру МВС (далі - ГСЦ МВС) від 30.01.2023 №31/148 "Про організацію контролю за дотриманням порядку приймання теоретичних та практичних іспитів".
Також у доповідній записці зазначено, що за результатами опрацювання відеозапису приймання практичного іспиту в ТСЦ №1843 встановлено обставини, які потребують дослідження, а саме що 09.11.2023 під час прийняття практичного іспиту адміністратором ТСЦ №1843 Віктором Левківським на право керування транспортним засобом категорії "С1" у ОСОБА_4 на автомобілі марки ЗИЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 . Згідно з інформацією ЄДРТЗ автомобіль марки ЗИЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 категорії "С", максимальна маса ТЗ - 10850 кг. Тобто, практичний іспит приймається на категорію "С1" на транспортному засобі категорії "С". Таким чином, адміністратором ТСЦ №1843 ОСОБА_10 порушено вимоги пункту 5 розділу III Інструкції, а сама приймання практичного іспиту проводиться на транспортному засобі тої категорії, на керування транспортним засобом якої особа, що екзаменується, претендує отримати право.
Для повного та об'єктивного розгляду зазначених фактів працівниками відділу проведено ряд заходів, насамперед перевірено відеозаписи процесу приймання практичних іспитів у громадян, які зазначені у порушеннях виявлених працівниками ГСЦ МВС.
Крім того, направлено службовий лист РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області від 20.12.2023 №31/6-4227-2023 про надання копій відповідних матеріалів та пояснень працівників, які допустили зазначені у доповідній записці порушення.
У відповідь на зазначений лист в термін до 22.12.2023 надійшла відповідь від ТСЦ №1843 із наданим поясненням від адміністратора ТСЦ №1843 ОСОБА_11 .
На підставі вищевикладеного дійсно в рамках проведеної перевірки 26.12.2023 підтверджено наявні порушень, зазначених у доповідній записці ГСЦ МВС №8552/12/1-2023 від 18/12/2023 щодо виявлених порушення вимог Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.12.2009 №515 (далі - Інструкція), Інструкції про використання технічних засобів контролю під час складання іспитів (у тому числі за допомогою фото- та відеотехніки), збереження отриманої за допомогою них інформації та доступу до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.05.2020 №408 (далі - Інструкція № 408) під час прийняття теоретичного іспиту та неналежного виконання вимог доручення Головного сервісного центру МВС від 30.01.2023 № 31/148 "Про організацію контролю за дотриманням порядку приймання теоретичних та практичних іспитів", а саме 09.11.2023 року під час прийняття практичного іспиту адміністратором ТСЦ №1843 Віктором Левківським на право керування транспортним засобом категорії "С1" у ОСОБА_4 на автомобілі марки ЗИЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 . Згідно з інформацією ЄДРТЗ автомобіль марки ЗИЛ- ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 категорії "С", максимальна маса ТЗ - 10850 кг. Тобто, практичний іспит приймається на категорію "С1" на транспортному засобі категорії "С". Таким чином, адміністратором ТСЦ №1843 ОСОБА_10 порушено вимоги пункту 5 розділу III Інструкції, а саме приймання практичного іспиту проводиться на транспортному засобі тої категорії, на керування транспортним засобом якої особа, що екзаменується, претендує отримати право.
06.01.2024 т.в.о. заступника начальника відділу протидії корупції Житомирського управління ДВБ НПУ майором поліції Маслаковим С.М. винесено постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА №110101 у вигляді штрафу у розмірі 17000, 00 грн за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.127-4 КУпАП, а саме за те, що позивач під час прийняття практичного іспиту на право керування транспортним засобом категорії "С1" у ОСОБА_4 09.11.2023 у м.Коростень допустив порушення вимог п.5 розділу III Інструкції про порядок прийняття іспитів для отримання права керування транспортним засобом, затвердженої наказом МВС від 07.12.2009 №515, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.127- 4 КУпАП.
Відповідно до листа начальника ТСЦ МВС №1843 (на правах відділу м.Коростень) ОСОБА_12 від 09.01.2024 №1-к громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований в електронній черзі на отримання адміністративної послуги щодо здачі практичного іспиту (категорія С1) в територіальному сервісному центрі №1843 та цього ж дня успішно здав цей практичний іспит і йому було видано посвідчення водія серії НОМЕР_1 . Зазначений іспит у ОСОБА_3 приймав адміністратор ТСЦ №1843 Віктор Левківський на автомобілі категорії "С", марки ЗІЛ-ММЗ 4502, номерний знак НОМЕР_2 .
У підпорядкуванні ТСЦ №1843 станом на 09.01.2023 наявні лише транспортні засоби для приймання практичних іспитів категорії "В".
За час роботи в Центрі ОСОБА_1 до дисциплінарної та будь-якої іншої відповідальності за вчинення проступків не притягувався, до виконання своїх службових обов'язків ставиться відповідально та добросовісно, з урахуванням положень воєнного стану у державі.
VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 127-4 КУпАП встановлено, що порушення посадовими особами територіальних сервісних центрів Міністерства внутрішніх справ України встановленого порядку приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами або видачі посвідчення водія тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У випадках, передбачених частиною першою статті 258 КУпАП, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова по справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 КУпАП.
Статтею 283 КУпАП встановлено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно п.1 Розділу І Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої Наказом МВС від 07.12.2009 № 515, ця Інструкція встановлює порядок приймання іспитів для отримання особами права керування транспортними засобами, оформлення, видачі, обміну, повернення, зберігання, анулювання та знищення національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії (далі - посвідчення водія) територіальними сервісними центрами МВС (далі - ТСЦ МВС).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2023 №348 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 №184 "Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами" постанову КМУ від 03.03.2022 було доповнено пунктом 1-1 наступного змісту: "установити, що у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії "С", "С1" на території допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії "В".
Таким чином, Кабінет Міністрів України на період дії воєнного стану, у зв'язку з потребами держави та зокрема і ЗСУ у категорії "С1", "С" прийняв рішення надати дозвіл громадянам, які мають посвідчення водія категорії "В", керувати транспортними засобами категорії "С1" та "С", тобто цим водіям надано право керувати транспортними засобами таких категорій, до яких відповідно до п.18 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМУ від 08.05.1993 №340 (в редакції постанови КМУ від 20.05.2009 № 511), співвідношення цих категорій з категоріями "В1", "В", "ВЕ" навіть не застосовується.
Для задоволення у повному обсязі потребу ЗСУ у категорії "С1", "С" серед громадян України, які підлягають мобілізації у воєнний стан, за відсутності на балансі Центру спеціально обладнаних вантажних автомобілів категорії "С1" такі іспити приймалися на автомобілі категорії "С", який наявний в одному з навчальних закладів, що знаходиться на території юрисдикції Центру.
Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМУ від 08.05.1993 № 340 (в редакції постанови КМУ від 20.05.2009 №511), категорія "С" є вищою та більш практично важливою по відношенню - категорії "С1".
Згідно п.5 розділу VII Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчення водія, затвердженої наказом МВС України від 07.12.2009 №515, нижчими категоріями відносно інших вважаються: D1 - відносно D; С - відносно D1, D; C1 - відносно C, D1, D; В - відносно C1, C, D1, D; A - відносно B1, В, C1, C, D1, D; A1 - відносно A, B1, В, C1, C, D1, D.
Згідно матеріалів справи позивач працює на посаді адміністратора ТСЦ МВС № 1843 (на правах відділу, м. Коростень) з 16.08.2023 відповідно до наказу начальника РСЦ ГСЦ МВС від 16.08.2023 № 2/5/42-кп і по даний час, керується у своїй професійній діяльності Конституцією України, законами України та підзаконними нормативними актами, зокрема Інструкцією про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом МВС України від 07.12.2009 № 515, а також Положенням про ТСЦ № 1843 (на правах відділу, м. Коростень) РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС), посадовою інструкцією державного службовця, затвердженою начальником РСЦ ГСЦ МВС у Житомирській області 23.08.2023, з якою ознайомився 23.08.2023 під особистий підпис.
Відповідно до вказаної посадової інструкції метою посади є виконання у межах компетенції завдань, покладених на РСЦ ГЦС МВС та ТСЦ у частині надання адміністративних послуг населенню, що відносяться до компетенції сервісних центрів МВС, зокрема, здійснення діяльності у сферах реєстрації/перереєстрації транспортних засобів та у частині допуску водіїв до керування транспортними засобами.
09.11.2023 громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований в електронній черзі на отримання адміністративної послуги щодо здачі практичного іспиту (категорія С1) в територіальному сервісному центрі №1843 та цього ж дня позивач приймав у нього практичний іспит на право керування автомобілями категорії "С1", який він успішно склав на вантажному автомобілі, але більшої вантажопідйомності, яка є пріоритетною по відношенню до категорії "С1". При цьому ОСОБА_3 уже мав посвідчення водія категорії "А", "А1", "В", "С".
Колегія суддів враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2023 №348 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 №184 "Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами" постанову КМУ від 03.03.2022 у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії "С", "С1" на території допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії "В".
Водночас суд також враховує пояснення позивача про відсутність в ТСЦ автомобіля категорії "С1", на якому можна було б приймати практичні іспити, а у автошколі такий автомобіль був не справний.
При цьому здача іспитів громадянами на право керування вантажними автомобіля категорії "С1" на автомобілі категорії "С" не становить суспільної небезпеки для її практичного застосування водіями категорії "С1".
Таким чином колегія суддів погоджується з поясненнями позивача, які вірно враховані судом першої інстанції, що на час складання іспиту 09.11.2023 у Коростенському ТСЦ №1843 на право керування транспортними засобами категорії "С1" ОСОБА_3 вже мав посвідчення водія з січня 2023 року на право керування категоріями "А", "А1", "В", "С", тому здача ним іспиту в ТСЦ на автомобілі категорії "С", яке є нижчою по відношенню до категорії "С1", в умовах воєнного стану не є правопорушенням. Натомість, якби ОСОБА_3 не дозволили здавати іспит у цей день, то було б порушено його права як громадянина.
При цьому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскаржувана постанова не містить даних щодо конкретних дій/бездіяльності, вчинених ОСОБА_1 , способу їх вчинення, що є порушенням вимог ст.ст.9, 283 КУпАП, що унеможливлює встановлення об'єктивної сторони та як наслідок складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 127-4 КУпАП.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано докази, долучені та наявні в матеріалах справи.
Проте, приймаючи оскаржуване рішення судом першої інстанції враховано всі долучені до постанови докази, а також надані відповідачем в суді першої інстанції та зазначено, що з матеріалів справи та з дослідженого відеозапису не вбачається факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.127-4 КУпАП.
Водночас судом апеляційної інстанції неможливо відтворити дані у наявному в матеріалах справи компакт-диску, оскільки такий містить пошкодження, що підтверджується довідкою від 30.07.2024.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено та не підтверджено належними доказами факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч.2 ст.127-4 КУпАП, та як наслідок не доведено факт порушення позивачем встановленого порядку приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами або видачі посвідчення водія.
За змістом п. 3 ч. 3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позов підлягає задоволенню шляхом скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 2 ст. 127-4 КУпАП про притягення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 із закриттям провадження у справі про адміністративне правопорушення.
VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
За таких обставин, судова колегія апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції в повній мірі надав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, у зв'язку із чим, ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України залишити без задоволення, а рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 08 квітня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття і не може бути оскаржена відповідно до частини 3 статті 272 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.