Справа № 567/1169/24
Провадження №3/567/730/24
30 липня 2024 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , пенсіонерку, паспорт НОМЕР_1 , виданий 08.04.1998 Острозьким РВ УМВС України в Рівненській області
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, в провину ОСОБА_1 ставиться те, що 17.04.2024 близько 11 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 в ході словесного конфлікту вона завдала удару тростиною по правій руці чоловіка ОСОБА_2 , що не спричинило тілесних ушкоджень, однак внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному здоров'ю потерпілого, чим вчинила домашнє насильство відносно останнього.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому порядку.
В судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 пояснив, що він зареєстрований за місцем проживання в будинку, належному йому, який знаходиться в АДРЕСА_1 , однак там не проживає протягом 15 років, оскільки проживає в дочки в м.Острог.
Вказав, що на даний час він перебуває з ОСОБА_1 в зареєстрованому шлюбі, однак жодних відносин вони не підтримують, спільним побутом не пов'язані, спільного бюджету не мають та протягом тривалого часу разом не проживають.
Пояснив, що 17.04.2024 він перебував в господарстві власного будинку в с.Бродівське та замінював у гаражі замок, в цей час до нього вийшла ОСОБА_1 , яка стала в його адресу нецензурно висловлюватися та проклинати. Вказав, що ОСОБА_1 замахнулася в його сторону тростиною та вдарила його, а він автоматично закрив очі. В цей час він почув, що щось впало та крик ОСОБА_1 , а відкривши очі помітив, що ОСОБА_1 лежить на підлозі. Тоді він викликав швидку медичну допомогу, якою ОСОБА_1 було доставлено до лікувального закладу, де діагностовано перелом тазостегнового суглоба.
Вказав, що ОСОБА_1 вдарила його палицею умисно та внаслідок цього він відчув різкий, пекучий біль. Зазначив, що внаслідок удару у нього на правій кисті руки був синець. Пояснив, що у зв'язку з нанесенням йому ОСОБА_1 удару він звертався до чергового лікаря Острозької БПЛ та в подальшому відносно нього була проведена судово-медична експертиза, однак результати первинного огляду ним для експерта не надавалися.
Крім того вказав, що в ході конфліктної ситуації між ним та ОСОБА_1 він її не бив та не штовхав.
Суд, заслухавши пояснення потерпілого, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Положеннями ст.3 СК України визначено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають спільні права та обов'язки.
З пояснень ОСОБА_2 встановлено, що він з дружиною протягом тривалого часу не проживають, спільний побут не ділять.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , хоч і перебувають в зареєстрованому шлюбі, протягом тривалого часу разом не проживають, фактично членами однієї сім'ї не являються та спільним побутом не пов'язані.
Частиною 1 ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Статтею 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Протиправні дії за ст.173-2 КУпАП можуть мати характер фізичного, психологічного чи економічного насильства.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , хоч і являються подружжям, разом протягом 15 років не проживають, спільним побутом не пов'язані, спільного господарства не ведуть та членами однієї сім'ї не являються, тому конфлікт, що виник між ними може містити ознаки для застосування відповідальності за кримінальне правопорушення проти життя та здоров'я особи, а не ознак для застосування положень ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Отже, виходячи з вимог ст.ст.252, 280 КУпАП, оцінивши обставини справи та надані докази, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП підлягає закриттю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.7, 9, 221, 245-249, 251, 276, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.