Справа № 594/1097/24
29 липня 2024 року
м.Борщів
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця, водія понтонного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , громадянина України, військове звання - молодший сержант,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія НОМЕР_1 №216 про військове адміністративне правопорушення від 06 липня 2024 року, близько 12.20 год. 06 липня 2024 року в період дії в Україні воєнного стану, на території військової частини НОМЕР_1 , заступником командира роти з морально психологічного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 військової частини НОМЕР_1 , старшим лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено водія понтонного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , молодшого сержанта ОСОБА_1 , який виконував обов'язки військової служби у нетверезому стані, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 пояснив, що прибув із зони проведення бойових дій у військову частину НОМЕР_1 у листопаді 2023 року, де й проходить військову службу по цей час. 06 липня 2024 року в Борщівській лікарні було проведено його огляд на стан алкогольного сп'яніння. Результати огляду йому не показували, скільки разів продував прилад, не пам'ятає.
Частиною першою статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 1 ст. 172-20 КУПАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 ст. 172-20 КУПАП передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Порядок проходження огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений ст. 266-1 КУпАП.
Згідно ч.ч.1-2 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Ч.ч 4-5 ст. 266-1 КУпАП передбачено, що у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Відповідно до вимог ч.5 ст.266-1 КУпАП за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції у закладі охорони здоров'я проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення та складається висновок.
Частиною 6 ст.266-1 КУпАП передбачено, що під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, стаття 266-1 КУпАП передбачає, що військовослужбовці, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають огляду на стан алкогольного сп'яніння, який проводиться уповноваженими особами, зокрема, командирами військових частин, з використанням спеціальних технічних засобів (ч. 2 ст. 266-1 КУпАП). І лише у разі незгоди військовослужбовця на проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч. 4 ст. 266-1 КУпАП).
Огляд військовослужбовців на стан сп'яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 9 ст. 266-1 КУпАП).
Постановою КМУ від 12.01.2024 №32 затверджено Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду (далі - Порядок).
Згідно п.8 Порядку військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п.14 Порядку лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок.
Проте додані до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 докази не містять відомостей про те, що йому перед проведенням огляду на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі пропонувалось пройти такий огляд за допомогою спеціальних технічних засобів та тестів.
Натомість, на підтвердження вини ОСОБА_1 до матеріалів справи долучено виписку №22 із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 у КНП «Борщівська міська лікарня», видану лікарем (прізвище зазначено нерозбірливо) 06 липня 2024 року, в якій зазначено, що він перебуває в стані алкогольного сп'яніння середньої важкості - 2,4 ‰. Артеріальна гіпертензія. Даних про те, що ОСОБА_1 на момент огляду був згідний із цим результатом матеріали справи не містять.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано висновку, складеного за результатами огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, проведеного в закладі охорони здоров'я, що суперечить вимогам ч.5 ст.266-1 КУпАП та п.14 Порядку.
Враховуючи вищенаведене, виписка №22 із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 у КНП «Борщівська міська лікарня» не є допустимим доказом перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння.
Як встановлено з долучених до протоколу письмових пояснень ОСОБА_1 від 06 липня 2024 року, ОСОБА_1 пояснив, що під час перебування на військовій службі на території військової частини НОМЕР_1 вжив алкоголь, пив пиво - одну літру. Свою вину визнав повністю. Однак з наведених письмових пояснень ОСОБА_1 неможливо встановити дату, коли він вживав пиво на території військової частини.
Окрім того, з долучених до протоколу письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 06 липня 2024 року, встановлено, що свідки пояснили, що 05 липня 2024 року знаходилися на території військової частини НОМЕР_1 та побачили ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, після чого його було доставлено до медзакладу для освідчення на стан алкогольного сп'яніння.
Отже, з наведених вище пояснень очевидців події встановлено, що ОСОБА_1 05 липня 2024 року перебував на території військової частини з ознаками алкогольного сп'яніння, проте згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 перебував у нетверезому стані на території військової частини 06 липня 2024 року.
У матеріалах справи також відсутні відомості про те, чи була присутня в закладі охорони здоров'я посадова особа, уповноважена на те командиром (начальником) військової частини при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, в присутності якої відповідно до вимог ч.5 ст.266-1 мав бути складений висновок за результатами огляду.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП, додані до нього письмові докази, вказують на ті обставини, що було порушено порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, такий та його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути доведені сукупністю належних і допустимих доказів.
Сам протокол про адміністративне правопорушення без підтвердження його іншими належними і допустимими доказами не може бути достатнім доказом наявності в діях особи яка притягається до адміністративної відповідальності складу адміністративного правопорушення.
Згідно частини другої ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 не зібрано, не дотримано вимог КУпАП про огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, передбачених ст. 266-1 КУпАП та Порядком.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Встановлені вищевикладені обставини свідчать про те, що по справі немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає до закриття у відповідності до п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КК України.
Керуючись ст. ст.245, 247, 251-252, 284 КУпАП,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена через Борщівський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя