Справа № 560/3093/20
іменем України
30 липня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року у розмірі 4723 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 року, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року (4723,00 грн) з врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що на його звернення пенсійний орган повідомив його про те, що при перерахунку пенсії з урахуванням показника мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01.01.2020, розмір пенсії зменшиться (ураховуючи формулу розрахунку, передбачену Порядком №1210), відтак такий перерахунок проводити недоцільно, що, на його думку, є протиправним.
Постановою Верховного Суду від 16 травня 2024 року касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.07.2022 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2022 у справі №560/3093/20 скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.06.2024 головуючим суддею визначено Драновського Я.В..
Ухвалою суду справу №560/3093/20 прийнято до провадження та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, де вказує, що з 02.07.2019 позивач отримує пенсію по інвалідності, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з частиною третьою статті 59 Закону №796-XII.
Алгоритм обчислення пенсії врегульовано Порядком №1210, яким визначено формулу для обчислення пенсій по інвалідності з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Згаданою формулою передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків.
Відповідач стверджує, що при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2020 зменшується розмір пенсії позивача (з урахуванням вищезазначеної формули), тому проводити такий перерахунок недоцільно.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Дослідивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (категорія 1), інвалідом ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_1 та серією Є №133543 відповідно.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 25.05.2006 серії ХМ №108221 та експертного висновку Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії від 04.12.2008 позивачу встановлено безтерміново ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
13.03.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року (4723,00 грн).
Листом від 14.04.2020 пенсійний орган повідомив позивача, що оскільки при проведенні перерахунку його пенсії зменшується коефіцієнт заробітної плати, проводити перерахунок пенсії з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2020 недоцільно.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Задовольняючи частково касаційну скаргу пенсійного органу, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 16 травня 2024 року зазначив, що судами було помилково зведено спір у справі виключно до вирішення питання про наявність у позивача права на призначення пенсії по інвалідності згідно з статтею 54 Закону №796-XII та її обчислення відповідно до частини третьої статті 59 цього ж Закону, оскільки відповідач не заперечує таке право позивача. Більше того, ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену відповідно до статті 54 Закону №796-XII.
Зазначено, що для правильного вирішення спору у справі судам слід було перевірити підставу, з якої відповідач відмовив у здійсненні перерахунку виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01.01.2020, перевіривши доводи та обґрунтування якими ця відмова мотивована (в тому числі і наведений відповідачем розрахунок).
Враховуючи зазначене вище, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Як видно з матеріалів справи, позивач з 02.07.2019 отримує пенсію по інвалідності, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з частиною третьою статті 59 Закону №796-XII.
Разом з тим, зміст матеріалів справи свідчить про те, що пенсійний орган не заперечує право ОСОБА_1 на отримання пенсії по інвалідності та її обчислення відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, а доводить недоцільність проведення перерахунку.
Щодо зазначеного, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (надалі - Порядок №1210).
Згідно з цими змінами, Порядок доповнений пунктом 9-1: за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведені у відповідність до частини 3 статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р(II)/2019), і викладені у такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: (...)".
Отже формула, за якою розраховується пенсія, внаслідок прийняття рішення Конституційного Суду змін не зазнала.
Суд звертає увагу на те, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, передбачений Порядком №1210, розповсюджується на випадки призначення пенсій відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", отже застосовується і стосовно пенсії позивача.
Судом встановлено, що 02.07.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії позивача з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою встановленою Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.
З 01.12.2019 пенсія позивача перерахована відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з урахуванням зміни розрахункової величини.
У той же час, що стосується періоду з 01.01.2020, судом з матеріалів пенсійної справи не встановлено, що відповідачем здійснювався відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 у зв'язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати.
Оскільки Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" розмір мінімальної заробітної плати був підвищений, Головне управління було зобов'язане провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та відзиву, матеріали пенсійної справи позивача не містять документів про перерахунок пенсії з 01.01.2020 року (рішення, протоколи, розпорядження або інші документи про перерахунок), відтак відповідач не довів, що провів належний позивачеві перерахунок пенсії останнього з 01 січня 2020 року. Зважаючи на це, судом встановлено протиправну бездіяльність відповідача у цій частині.
У той же час, посилання відповідача на "умовний розрахунок", з якого начебто вбачалось зменшення розміру пенсії, відтак недоцільність перерахунку, суд оцінює критично, оскільки обґрунтування бездіяльності органу влади категоріями доцільності/недоцільності прийняття тих чи інших рішень не є належним способом дій, а тому є неприпустимим.
У разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб'єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
Таким чином, відповідач відповідно до вимог закону зобов'язаний був здійснити офіційний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 року, оформивши його у спосіб, передбачений законом (рішення, розпорядження, протокол). Лише у разі дійсного зменшення розміру пенсії, пенсійний орган мав право приймати рішення про виплату її у попередньому (більшому) розмірі.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплатити пенсію позивачу з 01.01.2020 року, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року (4723,00 грн) з врахуванням проведених виплат, суд дійшов висновку, що при застосуванні формули із пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсія позивача можливо буде менша, ніж до перерахунку, а відтак буде недоцільно його застосовувати.
Отже зазначена позовна вимога є передчасною і задоволенню не підлягає.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з виходячи п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року у розмірі 4723 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року (4723,00 грн), з врахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Я.В. Драновський