Справа № 605/314/24
30 липня 2024 року м.Підгайці
Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Лелик О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Підгаєцького відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працездатного, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
10.07.2024 до Підгаєцького районного суду Тернопільської області надійшли на розгляд матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Вважаю, що даний протокол про адміністративне правопорушення разом з додатками необхідно повернути до Підгаєцького відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області для дооформлення з огляду на наступне.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №162414 від 28.06.2024 ОСОБА_1 28 червня 2024 року о 10:23 на вул. Бережанська в с. Старе Місто Підгаєцької ОТГ керував транспортним засобом електроскутер «FADAN9» без н/з в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився у становленому законом порядку із застосуванням приладу «Drager Alkotest 6820», тест №733, результат 0,70 % проміле, чим порушив п.2.9 Правил дорожнього руху.
Відповідно до ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно із вимогами ст.ст.245, 252 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясовувати обставини справи. Для правильного вирішення справи необхідно, щоб були дотримані вимоги щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені ст.256 КУпАП.
У відповідності до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення; при наявності свідків і потерпілих, протокол може бути підписано також і цими особами.
Суддя при дослідженні матеріалів адміністративної справи виявила, що в порушення ст.256 КУпАП матеріали містять певні недоліки, зокрема:
-Пункт 2.9 Правил дорожнього руху містить кілька підпунктів, які кожен окремо має свою індивідуальність та визначеність, однак у протоколі не зазначено, який саме підпункт п.2.9 ПДР порушив ОСОБА_1
-Кваліфікація дій ОСОБА_1 згідно протоколу ч.2 ст.130 КУпАП, яка передбачає відповідальність за Повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, а саме Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Однак у фабулі кваліфікації про повторність не зазначено, окрім того, не долучено доказів притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП ОСОБА_1 .
Недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного протоколу позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи та прийняти рішення по ній.
Також, необхідно вказати на те, що при складанні протоколу необхідно зазначати повну адресу і місця складання протоколу і місця вчинення правопорушення, з зазначенням міста/села, назви вулиці та будинку.
Враховуючи, що вище вказані недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, суд вважає необхідним направити дану справу на доопрацювання.
Прошу звернути увагу на строки розгляду справи.
Керуючись ст. ст. 256, 283 КУпАП, суддя -
протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з додатками до нього повернути до Підгаєцького відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області для доопрацювання, в ході якого необхідно усунути недоліки, вказані в мотивувальній частині даної постанови.
Заступнику начальника СПД №2 (м.Підгайці) ПП майору поліції Анатолію НІКІТЮКУ дану постанову довести до відома осіб, уповноважених на складання протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності, для подальшого уникнення недоліків при складанні протоколів та своєчасного розгляду матеріалів справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. М. Лелик