Рішення від 29.07.2024 по справі 904/2390/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2024м. ДніпроСправа № 904/2390/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)

до Фізичної особи - підприємця Барона Олександра Савелійовича (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)

про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги у розмірі 17 030 грн. 08 коп.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Фізичної особи - підприємця Барона Олександра Савелійовича (далі - відповідач) заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги у розмірі 17 030 грн. 08 коп.

Ціна позову складається з суми основного боргу.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" є юридичною особою, що з 01.12.2014 виконує функції управління та надання послуг з утримання будинків, споруд або групи будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях частини Саксаганського району (об'єкт № 2) м. Кривого Рогу на підставі договору, укладеного між позивачем та управлінням благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради;

- тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Калькуляційною одиницею є 1 кв. м загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи. Таким чином, послуги з утримання будинку і прибудинкової території нараховуються у залежності від площі, яку займає споживач;

- вартість обслуговування 1 кв. м житлової площі встановлюється органом місцевого самоврядування в особі Криворізької міської ради індивідуально для кожного житлового будинку (частина 3 статті 31, статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", який діяв на момент винесення рішення) залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою. Згідно з рішенням виконкому Криворізької міської ради № 178 від 12.04.2017 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" розраховано нормативний тариф за адресою: АДРЕСА_2, який на 1 кв. м складає 3,7774 грн.;

- нарахування за надані житлово-комунальні послуги проводяться на підставі: Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII; рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 178 від 12.04.2017, яке встановлює розмір тарифу на послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, що надаються населенню м. Кривого Рогу ТОВ "Житлосервіс-КР" по кожному будинку окремо (калькуляційною одиницею є 1 кв. м загальної площі будинку, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи); рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 231 від 10.05.2017 "Про внесення змін до рішення виконкому міської ради" від 27.12.2011 № 435 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території для власників (орендарів) нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках) у м. Кривому Розі"; наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій"; наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 150 від 10.08.2004 "Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд";

- з 01.12.2014 по 31.08.2023 на обслуговувані ТОВ "Житлосервіс-КР" знаходився житловий будинок АДРЕСА_1 , в якому власником нежитлового приміщення № 76 загальною площею 183,40 кв. м є відповідач - ОСОБА_1 . Дана обставина підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна;

- чинним законодавством у сфері житлово-комунальних послуг не встановлено обов'язку виконавця складання, погодження та підписання актів виконаних робіт зі споживачами. Так, у відповідності до пункту 1.2.2. Наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" до складу документації, яка ведеться виконавцями послуг входять: кошториси, описи робіт на поточний та капітальний ремонт; акти технічних оглядів; журнал заявок жителів; протоколи вимірювань вентиляції. Крім того, послуга з утримання будинку і споруд та прибудинкової території надається всьому багатоквартирному будинку, а не одноособово споживачу. Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласник багатоквартирного будинку - власник квартир або нежитлового приміщення. Всі співвласники житлових та нежитлових приміщень несуть солідарну відповідальність в оплаті за надані послуги залежно від своєї частки у майні будинку. Як вже зазначалось, власником нежитлового приміщення є відповідач - ОСОБА_1 та є співвласником спільного майна багатоквартирного будинку та повинен нести затрати щодо утримання будинку та прибудинкової території;

- за період з 01.05.2021 по 31.08.2023 ТОВ "Житлосервіс-КР" надало послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території на загальну суму 17 030 грн. 08 коп.;

- однак, в порушення вищенаведених норм, відповідач не сплачує вартість наданих послуг, чим порушує законні права та інтереси підприємства позивача, що призвело до утворення основної суми заборгованості за період з 01.05.2021 по 31.08.2023 в розмірі 17 030 грн. 08 коп.

Також позивач просить суд стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028 грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 07.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 30247/24 від 21.06.2024), в якому він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на таке:

- фізична особа ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення АДРЕСА_2 . Статус власника нежитлового приміщення саме фізична особа, що підтверджується: 1) наданою позивачем інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна; 2) документами, що надані до відзиву на позовну заяву, а саме: договором купівлі-продажу від 13.12.2007 та Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 13.12.2007;

- наявність статусу підприємця не свідчить про те, що з моменту державної реєстрації фізичної особи - підприємця така особа виступає як підприємець у всіх правовідносинах (аналогічні висновки Великої Палати Верховного Суду, сформульовані у постановах від 14.03.2018 у справі № 2-7615/10 та від 05.06.2018 у справі № 522/7909/16-ц). Крім того, обов'язковим є зв'язок господарської діяльності суб'єкта з самим нежитловим приміщенням (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 216/181/16-ц від 20.06.2018);

- позивачу достеменно відомо, що власником даного приміщення є фізична особа ОСОБА_1 , а не Фізична особа - підприємець Барон О.С., що підтверджується численною перепискою, яка надана до відзиву, а також заявою про видачу судового наказу, яка була подана позивачем до Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу, за місцем проживання відповідача до фізичної особи за нормами Цивільного процесуального кодексу України. Даний наказ був скасований відповідачем за відповідною заявою і прийнятою ухвалою того ж суду. Отже, відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України, даний спір не підлягає розгляду господарським судом;

- між позивачем і відповідачем не існує жодних договірних відносин, у зв'язку із відмовою позивача укладати договір з дотриманням норм чинного законодавства;

- ОСОБА_1 , як власник нежитлового приміщення, звернувся 28.02.2020 до відповідача із заявою про укладення відповідного договору. Даний лист був зареєстрований за вх. № 194 від 28.02.2020. За відсутності реакції позивача, відповідач звернувся 11.03.2020 із листом з проханням надіслати примірник договору поштою на ознайомлення. Позивач листом № 964 від 20.03.2020 надіслав відповідачу примірник договору для ознайомлення. До отриманого примірника договору у відповідача були зауваження, які листом від 09.04.2020 було направлено на адресу позивача. Зокрема, в листі зазначалося, що в запропонованому проекті договору у пункті 1.2. договору зазначається, що перелік послуг та тарифи, за якими ці послуги будуть надаватися, вказаний у додатках № 1, № 2 відповідно. Пунктом 8.4. договору визначено, що додатки є невід'ємною частиною договору. Проте жодного додатку до договору відповідач не отримував. Зазначені додатки є дуже важливими документами, бо саме вони визначають істотні умови договору: предмет та його ціну. Також, відповідно до пункту 7.1. запропонованого договору, умови даного договору застосовуються до відносин між сторонами, що виникли до його укладання, а саме з 01.08.2019;

- жодних відносин між позивачем та відповідачем не існувало, жодної послуги за спірний період позивачем не надано, а відповідачем не отримано. У відповідності до вимог статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідачем було повідомлено про відмову від укладання договору № 270220 від 28.02.2020 в запропонованій позивачем редакції та прохання виключити друге речення в пункті 7.1. договору, виклавши пункт 7.1. договору в наступній редакції: "7.1. Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє протягом 1-го року." Також було прохання надати відповідачу на ознайомлення додатки № 1 і № 2 для ознайомлення та зазначено, що за вказаних умов договір буде підписаний та повернутий до ТОВ "Житлосервіс-КР". Крім того, відповідач звертає увагу на положення пункту 3 статті 631 Цивільного кодексу України, відповідно до яких сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення та їх можна застосувати виключно за згоди сторін. При цьому відповідач категорично не погодився укладати договір з 01.08.2019, а відповідач в односторонньому порядку нав'язував вказане відповідачу;

- у подальшому листами позивач звинуватив відповідача в ухиленні від обов'язку укладати договір та небажанні вносити будь-які зміни до договору № Б-270220 від 28.02.2020. У наданому відповідачу переліку послуг до договору листом позивача № 441 від 04.05.2020 значиться технічне обслуговування та енергопостачання ліфтів. При тому, що відповідач володіє приміщенням на першому поверсі. Відповідач, у свою чергу, також надавав численні відповіді щодо порушення його права щодо вільного вибору умов при укладанні договору, примушування укладати договір в запропонованій редакції, нав'язування відповідачу його обов'язків та незаконного нарахування незрозумілих сум позивачем. Таким чином, позивачем з лютого 2020 року грубо порушувалося право відповідача на укладання договору та відбувалося примушування до виконання неіснуючих обов'язків;

- позивач, починаючи з лютого 2020 року, надсилав відповідачу рахунки за оплату за квартиру 76, в яких посилався на неіснуючий договір № 38-14 від 31.12.2014. Позивач неодноразово надсилав відповідачу рахунки на оплату та акти виконаних робіт (деякі з них зазначені в додатку № 15 до відзиву), в яких зазначається адреса: АДРЕСА_3 . Лише з січня 2023 року позивач зазначив приміщення 76. Також у всіх цих документах зазначається договір № 38-14 від 31.12.2014. Листом від 27.09.2023 відповідач повідомив позивача, що не може оплачувати всі ці численні рахунки, у зв'язку із відсутністю укладеного договору № 38-14 від 31.12.2014. Позивач зробив єдиний висновок: у позовній заяві змінив квартиру на приміщення та прибрав номер договору. Все інше, зокрема, номери та дати лишив абсолютно такими ж;

- всі рахунки, надані відповідачу раніше - до претензії та до позовної заяви, адресовані виключно фізичній особі - ОСОБА_1 . Також, відповідно до чинного законодавства України, фізична особа - підприємець не може оплачувати рахунки без первинних документів, оформлених на її ім'я. Здійснення будь-якої оплати в якості фізичної особи - підприємця потребує подання підтверджуючих первинних документів, зокрема, підписаного із відповідачем договору, акту виконаних робіт;

- надані до позовної заяви документи містять ознаки підроблення, бо в них зазначається абсолютно суперечлива інформація, зокрема, це стосується прибирання прибудинкової території та диспетчеризації, зокрема, у травні 2021 року: 1) вид роботи обслуговування систем диспетчеризації. Виконавець ТОВ "Топ-Софт". Зазначається акт № 9 від 31.05.2021 на суму 263 322 грн. з ПДВ. До позовної заяви додається акт № 35 від 31.05.2021 на суму 346 372 грн. 12 коп. з ПДВ; 2) вид роботи прибирання. Виконавець ФОП Савчук С.В. Зазначається акт № 3 від 31.05.2021 на суму 30 288 грн. 42 коп. До позовної заяви додається 37 від 30.06.2021 на суму 551 298 грн. 80 коп.; у червні 2021 року: 3) обслуговування систем диспетчеризації. Акт № 10 від 30.06.2021 на суму 2 601, 78 22 грн. з ПДВ. До позовної заяви додається акт № 35 від 30.06.2021 на суму 346 372 грн. 12 коп. з ПДВ; 4) вид роботи прибирання. Зазначається акт № 4 від 30.06.2021 на суму 9 210 грн. 31 коп. До позовної заяви додається 13 від 30.06.2021 на суму 481 090 грн. 01 коп.; у серпні 2021 року: 1) з інформацією послуги прибирання здійснює знову ФОП Савчук В.С. При цьому позивач додає акт списання на мітла березові майстром дільниці № 6 та надає наряд-завдання по прибиранню території біля будинку № 33 за серпень 2021 року, відповідно до якого двірник позивача Мартинов здійснив таке прибирання. Тобто здійснюється подвійне нарахування за здійснення прибирання. Подібні документи надані в січні та травні 2023 року. І знову в серпні 2021 року додані документи до позові не відповідають зазначеним даним в інформації про витрати на утримання будинку кожного місяця. Також в доданих до позовної заяви матеріалах постійно зазнаються акти списання матеріалів. Проте звідки ці матеріали взялися на обліку, позивач жодних документів не надає. Наданий позивачем розрахунок суперечить наданим до позовної заяви документам. Так, за травень 2021 року в розрахунку зазначається сума 669 грн. 32 коп. При цьому за інформацією про витрати на утримання будинку зазначається вартість робіт за 1 кв. м, який становить 2,6880 грн. Отже, 2,6880 грн.*183,4 кв. м = 492 грн. 97 коп. За червень 2021 року написано 613 грн. 78 коп., а повинно бути 2,5659 грн. * 183,4 кв. м - 470,58 грн. та так далі по кожному місяцю. Позивачем нібито здійснюється прибирання прибудинкової території без належних на те повноважень;

- позивачем не надано жодного документу, який би підтверджував його повноваження як управителя прибудинкової території до будинку АДРЕСА_1 , яка саме територія відноситься до земельної ділянки багатоквартирного будинку та на якій території позивач начебто надавав свої послуги. Позивач зазначає про численні виконані роботи, проте чи виконувалися вони насправді, коли відповідач не отримував жодної послуги від позивача. Позивач у позові посилається на відсутність необхідності в укладанні договору та зазначає, що наявність у відповідача права власності автоматично робить його споживачем комунальної послуги.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 30679/24 від 25.06.2024), в якій він просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на таке:

- відповідач, будучи зареєстрованим у якості Фізичної особи - підприємця, житлово-комунальні послуги від ТОВ "Житлосервіс-КР" за адресою: АДРЕСА_2, отримував не для власних житлово-побутових потреб, а для здійснення підприємницької діяльності у нежитловому приміщенні, як фізична - особа підприємець. Заперечень стосовно того, що дане приміщення відповідачем не використовується в своїй господарській діяльності у відзиві наведено не було. Більш того, відповідно до наданої відповідачем до відзиву копії відповіді за вих. № 441 від 04.05.2020 вбачається, що дане нежитлове приміщення передається відповідачем в оренду, тобто використовується в господарській діяльності;

- юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб'єкта звернення, статусу у спірних правовідносинах відповідача та предмета позовних вимог, а право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві (аналогічний висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 20.05.2019 у справі № 640/10525/16-ц (провадження № 14-593цс18) та від 09.10.2019 у справі № 209/1721/14-ц (провадження № 14-418цс19), підстав для відступу від нього не вбачається. Оскільки, судом встановлено, що позивачем пред'явлено позов до фізичної - особи підприємця, характер правовідносин, що виникли, стосуються прав та інтересів відповідача саме як учасника господарських відносин - фізичної особи - підприємця, в якості якого він є власником нежитлового приміщення, справа підлягає розгляду в порядку саме господарського судочинства, що підтверджується ухвалою суду від 07.06.2024 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі;

- статтею 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, та не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Крім того, як вбачається з наданих відповідачем до відзиву копій звернень, відповідей ТОВ "Житлосервіс-КР" на ці звернення, листів про направлення рахунків та актів здачі-прийняття виконаних робіт, актів звіряння розрахунків, ТОВ "Житлосервіс-КР" неодноразово пропонувало та зверталось до відповідача з пропозиціями укласти договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, однак договір укладено так і не було через відмову відповідача;

- посилання відповідача на відсутність укладеного між сторонами договору, як на підставу відмови в задоволенні позову, є безпідставними, оскільки обов'язок сплати відповідачем вартості спожитих житлово-комунальних послуг встановлено Законом України "Про житлово-комунальні послуги". В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що, починаючи з лютого 2020 року, отримував рахунки від ТОВ "Житлосервіс-КР", в яких зазначався неіснуючий договір № 38-14 від 31.12.2014. Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Житлосервіс-КР" направляло відповідачу договір про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території за № Б-270220, який відповідачем укладено так і не було. Відповідно до наданих самим відповідачем копій відповідей за вих. № 441 від 04.05.2020 та за вих. №1836 від 03.08.2020 ТОВ "Житлосервіс-КР" повідомляло відповідача, що за адресою його нежитлового приміщення між ТОВ "Житлосервіс-КР" та орендарем відповідача, ПАТ "Дельта Банк" було укладено договір про надання послуг, а саме: договір №38-14 від 31.12.2014, на підставі якого здійснювалась оплата послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Враховуючи це, відповідачу було відомо про наявність договору №38-14 від 31.12.2014, а оскільки відповідач договір № Б-270220 відмовився укладати, підстави для внесення коригувань були відсутні. Крім того, обов'язок відповідача здійснювати оплату виникає не з договору, а з вимог чинного законодавства, зокрема, Цивільного кодексу України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій";

- твердження відповідача про подвійне нарахування за здійснене прибирання є помилковими, оскільки акти списання матеріалів, наряд-завдання, акти списання матеріалів є первинною документацією, що підтверджує надання послуг. Жодних доказів на підтвердження того, що нарахування було виставлено двічі відповідачем не надано;

- тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком, залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Калькуляційною одиницею є 1 кв. м загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи. Таким чином, послуги з утримання будинку і прибудинкової території нараховуються у залежності від площі, яку займає споживач. Вартість обслуговування 1 кв. м житлової площі встановлюється органом місцевого самоврядування в особі Криворізької міської ради індивідуально для кожного житлового будинку (частина 3 статті 31, статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", який діяв на момент винесення рішення), залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою. Згідно з рішенням виконкому Криворізької міської ради №178 від 12.04.2017 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" розраховано нормативний тариф за адресою: АДРЕСА_2, який на 1 кв. м складає 3,7774 грн. ТОВ "Житлосервіс-КР" здійснює нарахування за послуги з утримання будинку та прибудинкової території щомісячно за фактично виконаний обсяг робіт і пред'являє до сплати в межах граничного тарифу, тобто не перевищуючи його. У разі, коли фактичні витрати з утримання будинку становлять менший розмір ніж граничний тариф, до сплати мешканцям пред'являється саме фактичний тариф. При перевищені вартості фактично виконаних робіт над затвердженим тарифом, до сплати мешканцям пред'являється плата в межах граничного тарифу. Залишок суми переноситься на наступний місяць. Враховуючи це, під час надання послуги управитель має право здійснювати перерозподіл фактичних витрат у структурі тарифу в межах граничного тарифу. У зв'язку із цим, ТОВ "Житлосервіс-КР" у разі необхідності здійснює перерозподіл фактичних витрат у структурі тарифу не виходячи за межі затвердженого тарифу органами місцевого самоврядування, що складає по будинку АДРЕСА_2 - 3,7774 грн/м2. Так, в травні 2021 року фактично було надано послуг на суму 2,6880 грн/м2, в червні 2021 року на суму 2,5659 грн/м2. Станом на 01.05.2021 недорахований залишок за попередні місяці складав - 1,7423 грн/м2, який було донараховано в травні та червні 2021 року в межах граничного тарифу. На підтвердження чого позивачем додатково надається відомість по видам послуг;

- правом постійного користування земельною ділянкою та заходи, спрямовані на її відведення, залежать в першу чергу від співвласників багатоквартирного будинку. Відповідно до частини 2 статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Однак, наразі такий порядок не встановлено Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", у разі якщо прибудинкова територія багатоквартирного будинку не оформлена у власність або користування співвласників багатоквартирного будинку прибирання та інші послуги з обслуговування території навколо такого багатоквартирного будинку можуть бути включені до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території виключно за згодою споживачів із визначенням меж та площі території, яку співвласники згодні утримувати. Відповідні зміни згідно з вимогами законодавства, введено в дію з 01.01.2023. Враховуючи вказане, нарахування за послугу з прибирання прибудинкової території за період з 01.01.2023 по 31.08.2023 є правомірним, оскільки споживачі надавали свою згоду на утримання прибудинкової території, що підтверджується актами виконаних робіт з прибирання прибудинкової території, підписані співвласниками даного багатоквартирного будинку, відповідно до яких площа прибираємої прибудинкової території відповідно до фактичних замірів складає 13 748,00 кв. м. Витрати з прибирання прибудинкової території є складовою тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що у свою чергу затверджувався органами місцевого самоврядування;

- відповідно до практики КЦС ВС у справах зі спорів, що виникають у сфері надання житлово-комунальних послуг, для звільнення від оплати за комунальні послуги особа повинна у встановленому порядку відмовитись від таких послуг та не здійснювати фактичного користування ними, а не посилатися лише на відсутність договору (постанова КЦС ВС від 18.03.2019 у справі № 210/5796/16-ц). Належне на праві власності відповідачу нежитлове приміщення розташоване у багатоквартирному будинку, під'єднане до внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливової каналізації і технічних пристроїв будинку, від користування якими відповідач не відмовлявся, а тому зобов'язаний нести витрати по їх утримання (постанова КЦС ВС від 10.12.2018 у справі № 638/11034/15-ц; постанова КЦС ВС від 02.04.2020 у справі №757/29813/17-ц );

- у разі незгоди з якістю наданих послуг споживач має право зафіксувати вказане порушення шляхом складання акта-претензії та в подальшому звернутися до суб'єкта надання послуг щодо усунення відповідних порушень. Проте, відповідачем не було надано доказів того, що він викликав представника позивача для складання акта-претензії щодо незгоди з якістю наданих йому житлово-комунальних послуг. Крім того, відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач має право без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості, а виконавець зобов'язаний надавати в установленому законодавством порядку таку інформацію. Також, що ТОВ "Житлосервіс-КР" не обслуговує житлові або нежитлові приміщення окремо, а обслуговує багатоквартирний будинок в цілому, його спільне майно. Відповідачем доказів ненадання послуг або надання послуг неналежної якості, що б давало підстави для звільнення від їх оплати, надано не було. В свою чергу, факт надання послуг ТОВ "Житлосервіс-КР" підтверджується рахунками, які містять кількість, ціну та вартість наданих послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, інформацією про витрати на утримання будинку АДРЕСА_2 та копією первинної документації за періодами з 01.05.2021 по 31.08.2023: наряди-завдання, акти виконаних робіт, акти здачі-прийняття виконаних будівельних робіт, акти надання послуг підрядними організаціями, акти проведення дератизації та дезінсекції та інше.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 31305/24 від 28.06.2024), в яких він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на таке:

- позивач зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відноситься до послуг з управління багатоквартирним будинком. Зокрема, відповідач звертає увагу на інші додаткові послуги, які можуть буди замовлені співвласникам багатоквартирного будинку. В документах, наданих позивачем, перелік послуг значно перевищує ті, що встановлені у вищезазначеній статті. Проте, позивачем не надано жодного доказу, що всі ці послуги замовили співвласники. У листі відповідача від 11.06.2020 (відповіді на лист позивача № 441 від 04.05.2020) жодного слова не зазначено, що відповідач здає в оренду дане приміщення. Позивачем не надано жодного доказу, що свідчить про здійснення господарської діяльності в належному відповідачеві приміщенні. При цьому відповідно до чинного законодавства України фізична особа - підприємець не може оплачувати рахунки без первинних документів, оформлених на її ім'я. Здійснення будь-якої оплати в якості фізичної особи - підприємця потребує подання підтверджуючих первинних документів, зокрема, підписаного із відповідачем договору, акту виконаних робіт;

- позивач зловживає своїми процесуальними правами, зокрема: 1) заява про видачу судового наказу подана за правилами цивільного процесуального кодексу до Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу. Отримавши ухвалу про скасування судового наказу, позивач звертається з позовом за нормами Господарського процесуального кодексу України про той же самий предмет спору до тієї ж сторони; 2) до подання позовної заяви надсилає відповідачеві рахунки та акти, посилаючись на один договір, та подаючи до суду документи, прибирає номер договору та повторно надсилає рахунки; 3) надає до суду інформацію про втрати по будинку, де зазначає одні суми та назви документів, а подає, в якості доказів виконаних робіт, акти зовсім з іншими датами та сумами. Застосування принципу "естопель" є досить поширеним у судовій практиці та виступає ефективним механізмом боротьби із зловживанням процесуальними правами і гарантією захисту законних очікувань добросовісних учасників процесуальних правовідносин;

- позивач зазначає, що за відсутності заперечень відповідача є доведеним факт надання послуг. Відсутність звернень до позивача лише підтверджує факт відсутності між позивачем та відповідачем будь-яких фактичних відносин. Позивач зазначає, що саме він неодноразово звертався до відповідача з пропозиціями укласти договір про надання послуг з утримання будинку. Дане твердження суперечить обставинам справи, та спростовується тим, що відповідачем до позовної заяви було надано доказ його єдиного звернення до позивача від 28.02.2020 із заявою про укладення договору. Вся подальша переписка, зі сторони позивача не була направлена на досягнення мети - укладення договору, надання відповідачеві послуг та отримання своєчасної плати за ці послуги, яка і призвела до такої ситуації;

- підстави для задоволення позову відсутні.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли пояснення на заперечення відповідача на відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 33016/24 від 09.07.2024), в яких він просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на таке:

- відповідач, будучи зареєстрованим в якості фізичної особи - підприємця, житлово-комунальні послуги від ТОВ "Житлосервіс-КР" за адресою: АДРЕСА_2, отримував не для власних житлово-побутових потреб, а для здійснення підприємницької діяльності у нежитловому приміщенні, як фізична - особа підприємець;

- на підтвердження того, що нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , використовується Фізичною особою - підприємцем Бароном Олександром Савелійовичем в своїй господарській діяльності, позивач надає копію договору оренди, укладеного між відповідачем та ПАТ "Дельта Банк". На підставі цього, між ТОВ "Житлосервіс-КР" та орендарем відповідача, - ПАТ "Дельта Банк", було укладено договір про надання послуг, а саме договір № 38-14 від 31.12.2014. У зв'язку з закриттям Криворізького відділення № 2 АТ "Дельта Банк", між Фізичною особою - підприємцем Бароном Олександром Савелійовичем та Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" було укладено договір про припинення договору оренди нежитлового приміщення від 23.08.2019. Договір № 38-14 від 31.12.2014 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій між ТОВ "Житлосервіс-КР" та ПАТ "Дельта Банк" розірвано з 15.09.2019. Враховуючи вказане, справа підлягає розгляду в порядку саме господарського судочинства, що підтверджується ухвалою суду від 07.06.2024 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі;

- відповідно до Порядку проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2013 № 970, обсяг фактично наданих послуг та виконаних робіт, пов'язаних з їх наданням, повинен бути підтверджений відповідною первинною документацією, що зберігається у виконавця, зокрема, наказами підприємства, табелем обліку робочого часу, розрахунковими листками нарахування заробітної плати робітникам, нарядами-завданнями, актами списання матеріалів, матеріальними звітами майстрів, актами виконаних робіт постачальних та підрядних організацій, документами, що підтверджують технічні показники будинку, тощо. Враховуючи вказане, надані ТОВ "Житлосервіс-КР" разом з позовною заявою копії нарядів-завдань, актів списання матеріалів, матеріальними звітами майстрів, актів виконаних робіт постачальних та підрядних організацій є первинною документацією, що підтверджує обсяг фактично наданих послуг та виконаних робіт, пов'язаних з їх наданням. У своїх запереченнях відповідач посилається на те, що в документах, наданих позивачем перелік послуг значно перевищує ті, що встановлені у статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідно до якої послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку. Більш того, у відповідності до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.07.2018 № 190 "Про затвердження Обов'язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території", визначено, що до переліку послуг з управління відноситься: 1) технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання; 2) технічне обслуговування ліфтів; 3) обслуговування систем диспетчеризації; 4) обслуговування димових та вентиляційних каналів; 50 технічне обслуговування систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності); 6) поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), та іншого спільного майна багатоквартирного будинку; оточний ремонт внутрішньобудинкових систем:водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання; 8) поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності; 9) прибирання прибудинкової території; 10) прибирання приміщень загального користування (у тому числі допоміжних); 11) прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; 12) дератизація; 13) дезінсекція; 14) придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку. Крім того, перелік обов'язкових послуг, які повинні надаватись для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій визначено Рішеннями виконавчого комітету Криворізької міської ради № 231 від 10.05.2017. З огляду на викладене, твердження відповідача є безпідставними та необґрунтованими, оскільки на їх підтвердження відповідачем не надано жодного доказу. Більш того, відповідачем навіть не зазначено яка саме послуга, що не входить до переліку послуг з утримання будинку та прибудинкової території, було надано та за яку було виставлено нарахування;

- відповідач є співвласником на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку і зобов'язаний приймати участь у витратах по утриманню спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до своєї частки. Відповідачем доказів ненадання послуг або надання послуг неналежної якості, що б давало підстави для звільнення від їх оплати, надано не було. В свою чергу, факт надання послуг ТОВ "Житлосервіс-КР" підтверджується рахунками, які містять кількість, ціну та вартість наданих послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, інформацією про витрати на утримання будинку № АДРЕСА_2 та копією первинної документації за періодами з 01.05.2021 по 31.08.2023: наряди-завдання, акти виконаних робіт, акти здачі-прийняття виконаних будівельних робіт, акти надання послуг підрядними організаціями, акти проведення дератизації та дезінсекції та інше.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення у справі (вх. суду № 33945/24 від 16.07.2024), в яких він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі та вказує на те, що з доводами позивача у поясненнях на заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву категорично не погоджується, вважає, що всі аргументи не відповідають дійсності, не мають жодного відношення до позовних вимог та взагалі вводять в оману суд, з огляду на те, що: 1) ОСОБА_1 володіє нежилим приміщенням як фізична особа; 2) відповідач є співвласником нерухомого майна в багатоквартирному будинку виключно як фізична особа; 3) фізична особа - підприємець не діє без договору; немає для цього законодавчих підстав; 4) не здійснює підприємницької діяльності на цьому об'єкті; 5) позивач неодноразово відмовився від укладання договору та нав'язував умови, які були неприйнятні; 6) в документах, наданих до суду, стоять одні цифри, а в розрахунку суми позову - зовсім інші; 7) кількість послуг не відповідає законодавчо встановленим. Окрім того, в документах зазначається, що залучаються сторонні особи для їх виконання, а потім зазначається, що послуг надають співробітники позивача (зокрема прибирання прибудинкової території); 8) обсяг первинних документів, які підтверджують дійсність надання цих послуг відсутній, або не відповідає заявленому; 9) факт надання послуг не доведений взагалі. Оскільки послуги нібито надавалися відповідачу, то це повинно підтверджуватися документообігом, оформленим саме з відповідачем, а не із сторонніми організаціями; 10) позивач вкотре наголошує на статтю 74 Господарського процесуального кодексу України. Відповідач надав повний пакет документів на підтвердження своєї позиції щодо володіння майном, та бажанням укласти договір виключно у правовому полі. Отже, позивачем не доведено: підстав подання позову за нормами Цивільного процесуального кодексу України та не Господарського процесуального кодексу України; юридичних підстав для надання послуг; їх фактичне надання; відсутні належним чином оформлені первинні документі; не спростовані жодні доводи відповідача щодо відсутності предмету позову.

Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Тобто, у статті 248 Господарського процесуального кодексу України законодавець визначив межі розумного строку для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, а саме: не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Крім того, згідно з частинами 2, 3 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Слід відзначити, що розгляд даної справи по суті розпочався 08.07.2024, а строк розгляду даної справи закінчується 06.08.2024, отже у даному випадку судому було надано сторонам достатній строк для висловлення їх правових позицій та подання доказів по справі.

Відповідно до частини 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування у даній справі є обставини, пов'язані з наявністю підстав для оплати комунальних послуг, порядок та строки надання послуг, факт надання та передачі послуг споживачу, загальна вартість наданих послуг, настання строку їх оплати, наявність часткової чи повної оплати, допущення прострочення оплати наданих комунальних послуг.

Так, 20.01.2014 Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" було визначено управителем будинку, споруди або групи будинків i споруд у Саксаганському районі (об'єкт № 2) м. Кривого Рогу, що підтверджується укладеним договором з Управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міськради (замовник) про надання послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків у Саксаганському районі (а.с.12-15 у томі 1).

Згідно з вказаним вище договором ТОВ "Житлосервіс-КР", починаючи з 20.01.2014, здійснює функції управління та надання послуг утримання будинку, споруди або групи будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об'єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також, відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

У додатку до договору "Об'єкт № 2" (а.с. 16 у томі 1) наведений перелік адрес, які у сукупності визначені як "об'єкт № 2", в якому, серед інших зазначена адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Акту прийому - передачі будинків, споруд або групи будинків і споруд, який є додатком до договору з управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд від 20.01.2014 (додаток до договору, а.с. 16, на звороті, у томі 1), на обслуговуванні ТОВ "Житлосервіс-КР" у Саксаганському районі перебуває об'єкт № 2.

Судом також встановлено, що згідно з інформацією, яка міститься у Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, загальною площею 183,4 кв. м за адресою: АДРЕСА_3 на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 7979, виданого 13.12.2007 (а.с. 17 у томі 1).

Заперечення відповідача в частині того, що дана справа не підлягає розгляду господарськими судами, судом відхиляються, з огляду на таке:

- у даному випадку спірна заборгованість виникла внаслідок споживання комунальної послуги саме у нежитловому приміщенні;

- власником цього нежитлового приміщення є ОСОБА_1 , який з 25.10.2006 і по теперішній час зареєстрований як фізична особа - підприємець;

- заборгованість виникла в період з 01.05.2021 по 31.08.2023, отже в період ведення відповідачем господарської діяльності;

- відповідно до розділу "Види діяльності" Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.155, 168 у томі 3), основним видом діяльності відповідача - Фізичної особи - підприємця Барона Олександра Савелійовича є "68.20. Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна", що свідчить про високу ймовірність використання належного відповідачу нерухомого майне саме з комерційною (підприємницькою) метою;

- за положеннями статті 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. Відповідно до статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення. При цьому, чинне законодавство не передбачає можливість реєстрації майна за фізичною особою - підприємцем, будь-яке майно (призначене чи не призначення для ведення підприємницької діяльності) підлягає реєстрації виключно як за фізичною особою, незалежно від наявності у неї статусу підприємця, оскільки вона з моменту реєстрації як фізична особа - підприємець не перестає існувати як фізична особа та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном;

- наявні в матеріалах справи докази свідчать про факт придатності та пристосування нежитлового приміщення загальною площею 183,4 кв. м, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , для використання саме з комерційною метою та у підприємницькій діяльності;

- жодного доказу використання спірного нерухомого майна у спірному періоді саме для особистих (побутових) потреб фізичної особи - відповідача матеріали справи не містять.

Посилання відповідача на виданий Саксаганським районним судом міста Кривого Рогу судовий наказ про стягнення з відповідача, як фізичної особи, заборгованості за надані комунальні послуги, судом відхиляються, з огляду на те, що специфікою наказного провадження є те, що суд не розглядає обґрунтованість заявлених стягувачем вимог по суті (пункт 7 частини 1 статті 168 Цивільного процесуального кодексу України); більше того, окремо суд наголошує на тому, що самим відповідачем підтверджено, що вказаний судовий наказ не набрав законної сили (був скасований ухвалою суду за заявою відповідача).

Господарський суд наголошує, що 17.10.2019 набув чинності Закон України від 20.09.2019 № 132-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та змінено назву статті 79 Господарського процесуального кодексу України з "Достатність доказів" на нову - "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції з фактичним впровадженням у господарський процес стандарту доказування "вірогідність доказів".

Стандарт доказування "вірогідність доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати саме ту їх кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

За результатами аналізу всіх наявних у справі доказів в їх сукупності, враховуючи низьку вірогідність використання придатного для ведення підприємницької діяльності нежитлового приміщення саме у побутових цілях фізичної особи, особливо за умови наявності у неї статусу підприємця та основного виду діяльності - здача в оренду нерухомого майна; відсутність відповідних доказів та наявність тільки усних пояснень та тверджень відповідача щодо невикористання спірного нежитлового приміщення у підприємницькій діяльності, а також перелічені вище обставини, докази та факти, суд приходить до висновку, що більш вірогідними є докази, які підтверджують використання відповідачем спірного нежитлового приміщення у спірному періоді саме з підприємницькою (комерційною, господарською) метою.

Як убачається з матеріалів справи, договір на відшкодування витрат на обслуговування будинку між позивачем та відповідачем не укладався.

З матеріалів справи також убачається, що позивачем у період з 01.05.2021 по 31.08.2023 були надані відповідачу, як власнику приміщення № 76 будинку АДРЕСА_2, послуги з утримання будинку та прибудинкової території на загальну суму 17 030 грн. 08 коп.

На підтвердження надання комунальних послуг у період з 01.05.2021 по 31.08.2023 позивачем надані такі докази:

1) у 2021-му році:

- за травень 2021 року: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 0000014805 від 30.04.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 11 від 31.05.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 35 від 31.05.2021; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 24754; наряд-завдання № 24609;

- за червень 2021 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 13 від 30.06.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 37 від 30.06.2021; акт здачі-прийняття робіт №00000012/1 з дезінсекції; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 24847; наряд-завдання № 24777; акт на списання матеріалів; наряд-завдання №24835;

- за липень 2021 року: акт № 1-4-231 приймання виконаних будівельних робіт; акт виконання робіт (надання послуг) № 15 від 30.07.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 44 від 31.07.2021; наряд-завдання № 24943; акт на списання матеріалів; акт списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 24941; наряд-завдання № 24940; наряд-завдання № 24942; наряд-завдання № 25072; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за серпень 2021 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 50 від 31.08.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 17 від 31.08.2021; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 25168;

- за вересень 2021 року, акт виконання робіт (надання послуг) № 57 від 30.09.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 19 від 30.09.2021; акт № 8962 приймання виконаних будівельних робіт; акт здачі-прийняття робіт № 000000036 з дератизації; акт здачі-прийняття робіт № 000000036/1 з дезінсекції; наряд-завдання № 25386; списання матеріалів; наряд-завдання № 25332; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 25243;

- за жовтень 2021 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 21 від 31.10.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 64 від 31.10.2021; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 25399; наряд-завдання № 25421;

- за листопад 2021 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 27 від 30.11.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 71 від 30.11.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 25 від 30.11.2021; акт № l-5-358 приймання виконаних будівельних робіт; акт надання послуг № 24/11 від 24.11.2021; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 25609; акт на списання матеріалів;

- за грудень 2021 року: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 0000043169 від 30.11.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 78 від 31.12.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 30 від 31.12.2021; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

2) у 2022-му році:

- за січень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 1 від 31.01.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 1 від 31.01.2022; наряд-завдання № 25855; акт на списання матеріалів; витрати матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за лютий 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 4 від 28.02.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 8 від 28.02.2022; акт на списання матеріалів № 26023; наряд-завдання № 26019; наряд-завдання № 26017; акт на списання матеріалів;

- за березень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 5 від 31.03.2022; акт-виконання робіт (надання послуг) № 15 від 31.03.2022; акт виконання робіт (надання послуг)

№ 41 від 31.03.2022; наряд-завдання № 26132; роздаточна відомість матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за квітень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 22 від 30.04.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 63 від 29.04.2022; наряд завдання № 26282; акт на списання матеріалів № 26306; наряд завдання № 26236; роздаточна відомість матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд завдання № 26234;

- за травень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 14 від 31.05.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 29 від 31.05.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 77 від 19.05.2022; акт здачі-прийняття робіт № 000013159 від 30.04.2022; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 1-4-136; наряд завдання № 26391; наряд завдання № 26389; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за червень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 17 від 30.06.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 36 від 30.06.2022; списання матеріалів; наряд завдання № 26508; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за липень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 20 від 31.07.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 43 від 31.07.2022; наряд-завдання № 26601; акт списання матеріалів № 26672; акт списання матеріалів; акт списання матеріалів; роздаточна відомість матеріалів; наряд-завдання № 26670;

- за серпень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 22 від 31.08.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 50 від 31.08.2022; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 22/07-0-08-07; списання матеріалів; акт списання матеріалів № 26728; акт списання матеріалів;

- за вересень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 58 від 30.09.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 24 від 30.09.2022; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 2216Ж-0-09-17; списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за жовтень 2022 року: акт здачі-прийняття робіт № 000031659 від 30.09.2022; акт здачі-прийняття робіт № 000000052/1 з дезінсекції; акт виконання робіт (надання послуг) №64 від 31.10.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 27 від 31.10.2022; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; наряд-завдання № 27006 ;

- за листопад 2022 року: акт приймання виконаних будівельних робіт № 430; акт виконання робіт (надання послуг) № 71 від 30.11.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 29 від 30.11.2022; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за грудень 2022 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 33 від 31.12.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 78 від 30.12.2022; акт виконання робіт (надання послуг) № 186 від 23.12.2022; витрати матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

3) у 2023-му році:

- за січень 2023 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 3 від 31.01.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № від 31.01.2023; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 23/10ЖШФЛ-0-01-08; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 23/10ЖШФЛ-0-01-09; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт виконаних робіт з прибирання прибудинкової території; наряд-завдання №27498; наряд-завдання № 27497; акт на списання матеріалів № 27565;

- за лютий 2023 року: акт здачі-прийняття робіт № 0000002265 від 31.01.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 8 від 28.02.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 5 від 28.02.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 12 від 28.02.2023; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 23/8Г-0-1-02-03; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; відомість працівників на отримання мітел; акт виконаних робіт з прибирання прибудинкової території; наряд-завдання № 27681; наряд-завдання № 27680; наряд-завдання № 27678; наряд-завдання №27672; наряд-завдання № 27671; акт на списання матеріалів № 27714; наряд-завдання №27585;

- за березень 2023 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 20 від 31.03.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 15 від 31.03.2023; відомість працівників на отримання мітел; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт виконаних робіт з прибирання прибудинкової території; наряд-завдання № 27793; наряд-завдання № 27792; наряд-завдання № 27783; наряд-завдання № 27830;

- за квітень 2023 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 27 від 30.04.2023; акт надання послуг № 29; акт виконання робіт (надання послуг) № 18 від 30.04.2023; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 23/7K-0-3-04-08; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; відомість працівників на отримання мітел; акт виконаних робіт з прибирання прибудинкової території; наряд-завдання № 27952; наряд-завдання № 27954;

- за травень 2023 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 31 від 31.05.2023 ; акт виконання робіт (надання послуг) № 21 від 31.05.2023; акт списання матеріалів № 28014; акт списання матеріалів; акт списання матеріалів; акт списання матеріалів; акт виконаних робіт з прибирання прибудинкової території; наряд-завдання № 28070; списання матеріалів; відомість працівників на отримання мітел;

- за червень 2023 року: акт здачі-прийняття робіт № 0000016799 від 31.05.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 38 від 30.06.2023.; акт виконання робіт (надання послуг) № 24 від 30.06.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 2 від 30.06.2023; акт на списання матеріалів; акт виконаних робіт з прибирання прибудинкової території; наряд-завдання № 28150; наряд-завдання № 28149;

- за липень 2023 року: акт виконання робіт (надання послуг) № 33 від 31.07.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 45 від 31.07.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 27 від 31.07.2023; акт на списання матеріалів № 28289; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів;

- за серпень 2023 року: акт здачі-прийняття робіт № 000000074/1 з дезінсекції; акт виконання робіт (надання послуг) № 6 від 31.08.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 51 від 31.08.2023; акт виконання робіт (надання послуг) № 30 від 31.08.2023; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів; акт на списання матеріалів № 28393.

Також, на підтвердження наданих комунальних послуг у вказаний вище спірний період позивачем були складені акти здачі-прийняття робіт, а саме:

- акт здачі-прийняття робіт № 829 від 31.05.2021 на суму 669 грн. 32 коп. (а.с. 35 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 831 від 30.06.2021 на суму 613 грн. 78 коп. (а.с. 35 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 831 від 31.07.2021 на суму 671 грн. 79 коп. (а.с. 36 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 827 від 31.08.2021 на суму 119 грн. 87 коп. (а.с. 36 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 828 від 30.09.2021 на суму 691 грн. 66 коп. (а.с. 36 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 825 від 31.10.2021 на суму 534 грн. 87 коп. (а.с. 37 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 827 від 30.11.2021 на суму 471 грн. 47 коп. (а.с. 37 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 815 від 31.12.2021 на суму 637 грн. 52 коп. (а.с. 37 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 799 від 31.01.2022 на суму 664 грн. 05 коп. (а.с. 38 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 796 від 28.02.2022 на суму 665 грн. 74 коп. (а.с. 38 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 796 від 31.03.2022 на суму 678 грн. 75 коп. (а.с. 38 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 790 від 30.04.2022 на суму 530 грн. 69 коп. (а.с. 39 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 789 від 31.05.2022 на суму 670 грн. 88 коп. (а.с. 39 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 789 від 30.06.2022 на суму 668 грн. 20 коп. (а.с. 39 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 790 від 31.07.2022 на суму 669 грн. 94 коп. (а.с. 40 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 790 від 31.08.2022 на суму 669 грн. 41 коп. (а.с. 40 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 790 від 30.09.2022 на суму 668 грн. 27 коп. (а.с. 40 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 790 від 31.10.2022 на суму 667 грн. 98 коп. (а.с. 41 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 781 від 30.11.2022 на суму 443 грн. 44 коп. (а.с. 41 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 766 від 31.12.2022 на суму 431 грн. 63 коп. (а.с. 41 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 770 від 31.01.2023 на суму 668 грн. 60 коп. (а.с. 42 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 770 від 28.02.2023 на суму 668 грн. 14 коп. (а.с. 42 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 782 від 31.03.2023 на суму 670 грн. 36 коп. (а.с. 42 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 771 від 30.04.2023 на суму 663 грн. 50 коп. (а.с. 43 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 770 від 31.05.2023 на суму 669 грн. 48 коп. (а.с. 43 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 764 від 30.06.2023 на суму 635 грн. 90 коп. (а.с. 43 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 763 від 31.07.2023 на суму 641 грн. 95 коп. (а.с. 44 у томі 1);

- акт здачі-прийняття робіт № 763 від 31.08.2023 на суму 572 грн. 89 коп. (а.с. 44 у томі 1).

Як вбачається з матеріалів справи, в оплату наданих комунальних послуг позивачем були виставлені відповідачу наступні рахунки:

- рахунок № 171 від 28.02.2018 на суму 915 грн. 64 коп.;

- рахунок № 815 від 31.05.2021 на суму 669 грн. 32 коп. (а.с. 25 у томі 1);

- рахунок № 817 від 30.06.2021 на суму 613 грн. 78 коп. (а.с. 25 у томі 1);

- рахунок № 817 від 31.07.2021 на суму 671 грн. 79 коп. (а.с. 26 у томі 1);

- рахунок № 813 від 31.08.2021 на суму 119 грн. 87 коп. (а.с. 26 у томі 1);

- рахунок № 814 від 30.09.2021 на суму 691 грн. 66 коп. (а.с. 26 у томі 1);

- рахунок № 811 від 31.10.2021 на суму 534 грн. 87 коп. (а.с. 27 у томі 1);

- рахунок № 813 від 30.11.2021 на суму 471 грн. 47 коп. (а.с. 27 у томі 1);

- рахунок № 801 від 31.12.2021 на суму 637 грн. 52 коп. (а.с. 27 у томі 1);

- рахунок № 799 від 31.01.2022 на суму 664 грн. 05 коп. (а.с. 28 у томі 1);

- рахунок № 796 від 28.02.2022 на суму 665 грн. 74 коп. (а.с. 28 у томі 1);

- рахунок № 796 від 31.03.2022 на суму 678 грн. 75 коп. (а.с. 28 у томі 1);

- рахунок № 790 від 30.04.2022 на суму 530 грн. 69 коп. (а.с. 29 у томі 1);

- рахунок № 789 від 31.05.2022 на суму 670 грн. 88 коп. (а.с. 29 у томі 1);

- рахунок № 789 від 30.06.2022 на суму 668 грн. 20 коп. (а.с. 29 у томі 1);

- рахунок № 790 від 31.07.2022 на суму 669 грн. 94 коп. (а.с. 30 у томі 1);

- рахунок № 790 від 31.08.2022 на суму 669 грн. 41 коп. (а.с. 30 у томі 1);

- рахунок № 790 від 30.09.2022 на суму 668 грн. 27 коп. (а.с. 30 у томі 1);

- рахунок № 790 від 31.10.2022 на суму 667 грн. 98 коп. (а.с. 31 у томі 1);

- рахунок № 781 від 30.11.2022 на суму 443 грн. 44 коп. (а.с. 31 у томі 1);

- рахунок № 766 від 31.12.2022 на суму 431 грн. 63 коп. (а.с. 31 у томі 1);

- рахунок № 770 від 31.01.2023 на суму 668 грн. 60 коп. (а.с. 32 у томі 1);

- рахунок № 770 від 28.02.2023 на суму 668 грн. 14 коп. (а.с. 32 у томі 1);

- рахунок № 782 від 31.03.2023 на суму 670 грн. 36 коп. (а.с. 32 у томі 1);

- рахунок № 771 від 30.04.2023 на суму 663 грн. 50 коп. (а.с. 33 у томі 1);

- рахунок № 770 від 31.05.2023 на суму 669 грн. 48 коп. (а.с. 33 у томі 1);

- рахунок № 764 від 30.06.2023 на суму 635 грн. 90 коп. (а.с. 33 у томі 1);

- рахунок № 763 від 31.07.2023 на суму 641 грн. 95 коп. (а.с. 34 у томі 1);

- рахунок № 763 від 31.08.2023 на суму 572 грн. 89 коп. (а.с. 34 у томі 1).

У зв'язку з неоплатою відповідачем вказаних вище рахунків позивач звертався до останнього із претензіями про оплату заборгованості, на які відповідачем були надані відповіді із відмовою про оплату, зокрема, на підставі відсутності укладеного між позивачем та відповідачем договору та непогодженням укладання зразку договору, надісланого позивачем.

Позивач зазначає, що чинним законодавством у сфері житлово-комунальних послуг не встановлено обов'язку виконавця складання, погодження та підписання актів виконаних робіт зі споживачами. Так, у відповідності до пункту 1.2.2. Наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" до складу документації, яка ведеться виконавцями послуг входять: кошториси, описи робіт на поточний та капітальний ремонт; акти технічних оглядів; журнал заявок жителів; протоколи вимірювань вентиляції. Крім того, послуга з утримання будинку і споруд та прибудинкової території надається всьому багатоквартирному будинку, а не одноособово споживачу. Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласник багатоквартирного будинку - власник квартир або нежитлового приміщення. Всі співвласники житлових та нежитлових приміщень несуть солідарну відповідальність в оплаті за надані послуги залежно від своєї частки у майні будинку. Власником нежитлового приміщення є відповідач - Барон Олександр Савелійович та є співвласником спільного майна багатоквартирного будинку, тому повинен нести затрати щодо утримання будинку та прибудинкової території. За період з 01.05.2021 по 31.08.2023 ТОВ позивачем було надало послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території відповідачу на загальну суму 17 030 грн. 08 коп. Однак, відповідач не сплачує вартість наданих послуг, чим порушує законні права та інтереси підприємства позивача, що призвело до утворення основної суми заборгованості за період з 01.05.2021 по 31.08.2023 в розмірі 17 030 грн. 08 коп. Вказане і є причиною спору.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на таке.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Предметом регулювання вказаного закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках (частина 1 статті 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

У пункті 6 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Пункт 5 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" містить визначення житлово-комунальних послуг, за яким житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать:

- житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

- комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач зобов'язаний:

1) укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом;

2) своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини;

3) забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу;

4) власним коштом проводити ремонт та заміну санітарно-технічних приладів і пристроїв, обладнання, іншого спільного майна, пошкодженого з його вини, яка доведена в установленому законом порядку;

5) оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами;

6) дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної та газової, санітарних норм;

7) допускати у своє житло (інший об'єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку;

8) дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства під час проведення ремонту чи реконструкції житла (іншого об'єкта нерухомого майна), не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;

9) забезпечити своєчасну підготовку об'єктів, що перебувають у його власності, до експлуатації в осінньо-зимовий період;

10) у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг;

11) інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором;

12) надавати виконавцю комунальних послуг або іншій особі, що здійснює розподіл обсягів спожитих послуг, показання наявних приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку, в порядку та строки, визначені договором.

Нормами частини 1 статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2)винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов'язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. На вимогу споживача надається інформація про фактичні витрати управителя відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. На вимогу органу місцевого самоврядування надається інформація про кількісні та якісні показники наданих послуг з управління, їхню вартість, а також галузева звітність (частина 3 статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Згідно із частиною 1 статті 1 Цивільного кодексу України особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, регулюються цивільним законодавством.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до загальних умов виконання зобов'язання, встановлених статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов'язань.

Як визначено частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до положень статей 1, 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласник багатоквартирного будинку - це власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку. Співвласник зобов'язаний своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

У відповідності до статті 360 Цивільного Кодексу України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

Положеннями статті 1 Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" унормовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності: сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території.

Положеннями статті 9 визначений порядок оплати житлово-комунальних послуг, згідно з частинами 1-2 якої, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.

Враховуючи викладене, зазначеними нормами закону передбачено обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Відсутність письмового договору щодо надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов'язку оплати послуг у повному обсязі, якщо він фактично користується ними.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.05.2018 у справі № 904/2236/17 та постанові Верховного суду України від 30.11.2013 у справі №6-59цс13.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву та запереченнях, судом відхиляються, з огляду на таке.

Так, у спірний період позивачем щомісяця складались та надсилались для оплати відповідачу рахунки, копії яких наявні в матеріалах справи. Під час розгляду справи відповідач підтверджував отримання від позивача рахунків на оплату послуг, але вважав дії позивача по виставленню та надсиланню вказаних рахунків безпідставними, з огляду на відсутність договірних відносин та фактичне ненадання послуг до нежитлового приміщення відповідача.

Слід також відзначити, що відповідно до статті 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком). Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості. У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п'яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).

Суд відзначає, що доказів складання актів-претензій щодо ненадання у період з травня 2021 року по серпень 2023 року послуг, надання їх не в повному обсязі або надання послуг неналежної якості в порядку, визначеному статтею 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", матеріали справи не містять. Жодного доказу на спростування наведених позивачем обставин чи контррозрахунку заявленої до стягнення суми відповідач суду не надав.

У своїх запереченнях відповідач посилається на те, що в документах, наданих позивачем, перелік послуг значно перевищує ті, що встановлені у статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідно до якої послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку. Також, у відповідності до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.07.2018 № 190 "Про затвердження Обов'язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території", визначено, що до переліку послуг з управління відноситься: 1) технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання; 2) технічне обслуговування ліфтів; 3) обслуговування систем диспетчеризації; 4) обслуговування димових та вентиляційних каналів; 50 технічне обслуговування систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності); 6) поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), та іншого спільного майна багатоквартирного будинку; оточний ремонт внутрішньобудинкових систем:водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання; 8) поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності; 9) прибирання прибудинкової території; 10) прибирання приміщень загального користування (у тому числі допоміжних); 11) прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; 12) дератизація; 13) дезінсекція; 14) придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку. Крім того, перелік обов'язкових послуг, які повинні надаватись для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій визначено рішеннями виконавчого комітету Криворізької міської ради № 231 від 10.05.2017.

Суд також наголошує на тому, що споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (правовий висновок у постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15).

Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 904/2238/17 та від 16.10.2018 у справі № 904/7377/17, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2020 у справі № 712/8916/17-ц).

Отже, навіть за відсутності договору, на чому наполягає відповідач, втім, з належним підтвердженням факту надання послуг споживачу, останній не звільняється від їх оплати. При цьому надання послуг за спірною адресою у спірний період не спростовано відповідачем.

Слід також зазначити, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Доказів на підтвердження оплати наданих позивачем у період з 01.05.2021 по 31.08.2023 послуг з утримання будинку та прибудинкової території на суму 17 030 грн. 08 коп. відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, шляхом надання належних доказів, не спростував.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги виконання позивачем своїх обов'язків щодо надання відповідачу послуг з утримання будинку та прибудинкової території у спірному періоді, а також встановлене судом порушення строків його оплати, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено умови положення статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України, а тому позовні вимоги щодо стягнення основного боргу в сумі 17 030 грн. 08 коп. визнаються судом обґрунтованими, доведеними належними доказами та такими, що підлягають задоволенню, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.

Враховуючи вищевикладене, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 17 030 грн. 08 коп.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги позивача задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по справі покладаються відповідача; стягненню з відповідача на користь позивача підлягають витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028 грн. 00 коп.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" до Фізичної особи - підприємця Барона Олександра Савелійовича про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги у розмірі 17 030 грн. 08 коп. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Барона Олександра Савелійовича ( АДРЕСА_4 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс-КР" (вулиця Спаська, будинок 17А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50049; ідентифікаційний код 38334911) - 17 030 грн. 08 коп. - основного боргу та 3 028 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 29.07.2024.

Суддя Ю.В. Фещенко