26 липня 2024 р. № 400/3600/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до вимог п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України ”Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” відстрочки від призову на військову службу під часмобілізації.
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України ”Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 є здобувачем фахової передвищої освіти за денною формою навчання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п.1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як здобувач професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, який навчається за денною формоюздобуття освіти. Подав до відповідача заяву про надання такої відстрочки, однак відповіді не отримав.
Ухвалою від 19.04.2024 суд відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликомм сторін у судове засідання.
04.07.2024 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити, зазначивши, що у відповідь на заяву позивача про надання відстрочки від призову під час мобілізації, відповідач листом № 4204 від 24.04.2024 надав відповідь, в якому повідомив позивача, що надані позивачем документи до заяви подані не вповному обсзі, а саме: відсутній військово-обліковий документ.
19.07.2024 року позивач надав відповідь на відзив зазначивши, що лист від 24.04.2024 року за №4204, на який посилається відповідач є лише відповіддю на звернення щодо надання відстрочки та носить інформативний характер та не є рішенням щодо надання/ненадання відстрочки.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був поновлений на ІІ курс, групи Еп-212, денної форми навчання Державного вищого навчального закладу Миколаївського політехнічного фахового коледжу, відповідно до довідки №50 від 05.02.2024 року.
Відповідно до Наказу про поновлення від 15.02.2024 року №11 (відповідно до Закону України «Про фахову передвищу освіту», розділ VІІ «Доступ до фахової перед вищої освіти, прийом, відрахування, переривання, навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах фахової передвищої освіти» стаття 44), поновлено ОСОБА_1 , здобувача освіти який навчався у Державному вищому навчальному закладі Миколаївському політехнічному коледжі на другий курс Електротехнічного відділення освітньо-професійного ступеня фаховий молодший бакалавр спеціальності 141«Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» освітньо-професійної програми «Монтаж і експлуатація електроустаткування підприємств і цивільних споруд», до групи Еп-212, денної форми здобуття освіти, з 15 січня 2024 року за кошти фізичних та юридичних осіб.
Згідно договору про надання платної освітньої послуги № 02 від 15.01.2024 року, ОСОБА_1 є здобувачем освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра за освітньо-професійною програмою «Монтаж і експлуатація електроустаткування підприємств і цивільних споруд» спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка». Освітньо-професійна програма в закладі освіти строком до 30.06.2026 року.
01.04.2024 року, ОСОБА_1 було направлено до відповідача заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та з проханням вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України ”Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, як здобувач професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти.
Позивач зазаначає, що керівник ІНФОРМАЦІЯ_1 так і не зареєстрував заяву ОСОБА_1 та не надав відповіді.
Але, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач листом від 24.04.2024 за № 4204 надав відповідь, в якому повідомив позивача, що надані позивачем документи до заяви подані не вповному обсязі, а саме: відсутній військово-обліковий документ. Крім того зазначив, що згідно Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, для внесення/зміни облікових даних позивачу необхідно прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_1 в будь-який робочий день з паспортом та військово-обліковим документом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні, в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію.
За визначенням ст. 1 Закону № 3543 мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Частиною 3 ст. 23 Закону № 3543 передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Згідно з пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого:
- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, віськовозобов'язаним та резервістам;
- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до п. 20 Порядку №1487, військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
для резервістів - військовий квиток.
Таким чином, з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, приймаються по відношенню до громадян України (призовників, військовозобов'язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах.
Як вже встановлено судом, позивач звертався до відповідача із заявою про відстрочку від призову за мобілізацією.
У відповідь на вказану заяву, відповідачем направлено на адресу позивача лист від 24.04.2024 №4204, в якому повідомлено, що надані позивачем документи до заяви подані не вповному обсязі, а саме: відсутній військово-обліковий документ та необхідно прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_1 в будь-який робочий день з паспортом та військово-обліковим документом.
Таким чином, суд вважає, що в діях відповідача відсутня «бездіяльність» щодо не розгляду заяви про відстрочку від призову.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 17.04.2019 у справі №342/158/17, як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Як встановлено судом вище, листом від 24.04.2024 №4204 відповідач надав роз'яснення позивачу, для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію".
За відсутності ознак протиправної бездіяльності відповідача в частині нерозгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відсутні й підстави для зобов'язання відповідача здійснити розгляд такої заяви.
За таких обставин суд визнає заявлений позов безпідставним, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні у повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар