Іменем України
29 липня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/528/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
17.05.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (далі - позивач) до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Луганській області (далі - відповідач) в якій просить:
- висновок Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби у Луганській області за результатами проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2024-02-28-009313-a за предметом закупівлі «Оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (ДК 021:2015: 55240000-4 Послуги центрів і будинків відпочинку)» визнати протиправним та скасувати.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до Наказу № 9-3 від 15.04.2024 відповідачем був проведений моніторинг щодо процедури закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за UA-2024-02-28-009313-a), яка проводилась Відділом освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області.
08.05.2024 відповідачем опублікований висновок за результатами проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2024-02-28-009313-a згідно якого за результатами аналізу питання відповідність вимог тендерної документації вимогам законодавства у сфері закупівель встановлено:
1. Порушення вимог пункту 28 Особливостей, яке, на думку відповідача полягає у незазначенні позивачем в тендерній документації інформації про прийняття чи не прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
2. Порушення вимог абзацу другого пункту 1, абзацу другого пункту 2 частини першої статті 31 Закону, абзацу другого пункту 43 та абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей, яке на думку відповідача полягає у тому, що позивач не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЛАЯР СІТІ» через його невідповідність кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону та через невідповідність тендерної пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації та визначив його переможцем торгів та уклав з ним договір від 27.03.2024 № 10.
З огляду на встановлені, на думку відповідача, порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області зобов'язує позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
Не погоджуючись із твердженнями, викладеними у Висновку, керуючись положеннями абзацу другого частини 8 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», 14.05.2024 позивачем оприлюднено через електронну систему закупівель аргументовані заперечення до Висновку протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю (Відповідачем) Висновку. Однак, відповідачем не зазначено у електронній системі закупівель інформації щодо результатів розгляду заперечень до висновку, наданих Позивачем.
Позивач вважає Висновок за результатами проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2024-02-28-009313-a незаконним, необґрунтованим, таким, що прийнятий не на підставі, не у межах повноважень та не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Ухвалою суду від 27.05.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 03.06.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Луганській області через підсистему «Електронний суд» надіслало відзив на позов в якому заперечує проти позову та зазначає наступне.
Відповідно до положень частини сьомої статті 8 Закону № 922 та положень Наказу № 552 Держаудитслужба склала Висновок з описом тієї інформації, яку вимагають зазначені норми законодавства. Держаудитслужба, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», зобов'язала здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку.
Відповідач зобов'язав позивача усунути встановлене порушення та запропонувала один із можливих шляхів усунення цих порушень, а саме: здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.
Таким чином, відповідачем при зобов'язанні усунення порушення чітко дотримано норми та вимоги, установлені Законом № 922, враховано позицію Верховного Суду викладену у справі № 640/467/19, та жодним чином не порушено прав та охоронюваних інтересів Позивача.
Під час моніторингу проаналізовані: річний план закупівель Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (далі - Замовник) на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерна документація Замовника, затверджена рішенням уповноваженої особи від 28.02.2024 протокол №3, тендерна пропозиція товариства з обмеженою відповідальністю «Лаяр Сіті» (далі - ТОВ «Лаяр Сіті»), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 15.03.2024 №5, повідомлення про намір укласти договір від 15.03.2024, договір про закупівлю від 27.03.2024 №10 (далі - Договір), вимога Замовника про усунення не відповідностей.
За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам Особливостей №1178 встановлено, що Замовником в тендерній документації не зазначено інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів чим порушено вимоги пункту 28 Особливостей №1178.
За результатами аналізу питання дотримання законодавства при розгляді та оцінці тендерної пропозиції та відповідності тендерній документації встановлено, що у Таблиці 1 Додатку 1 «Документи, які повинен надати учасник у складі тендерної пропозиції, для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям встановленим замовником відповідно до ст. 16 Закону № 922 тендерної документації Замовником встановлено вимогу щодо надання Учасником Довідки у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору/-ів, яка повинна включати інформацію щодо замовників (покупців) (із зазначенням їх найменувань, адрес, та контактних телефонів) предметів закупівель, обсягу (у кількісному або вартісному виразі) та строків виконання; 1) Копія не менше одного аналогічного договору; 2) Копія(і?) документа(ів) на підтвердження виконання не менше ніж одного договору, зазначеного в наданій Учасником довідці.
Аналізом документів, наданих учасником процедури закупівлі ТОВ «Лаяр Сіті» встановлено, що на підтвердження вищезазначених вимог надано копію аналогічного договору укладеного с Міністерством соціальної політики України від 06.07.2021 № 16- ВТ/2021 на суму 73858761,00 та Акти виконаних робіт (№№ 2,3,4,5,6) на суму 19780618,30 грн, яка не є підтвердженням виконання договору. Довідку в довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору учасником ТОВ «Лаяр Сіті» в складі тендерної пропозиції не надано.
Також на порушення вимог, визначених Замовником у Додатку 2 «Технічні вимоги (завдання)» до тендерної документації ТОВ «Лаяр Сіті» не надано фотоматеріали про заклад оздоровлення та відпочинку; перелік продуктів для сухого пайка; копію розпорядку дня. Слід зазначити, що Замовником у Додатку 2 до тендерної документації передбачено, що Невиконання вимог цього розділу ТД у тендерній пропозиції Учасника призводить до і?і? відхилення.
Поряд з цим, Замовником до учасника процедури закупівлі ТОВ «Лаяр Сіті» встановлена вимога про усунення невідповідностей в пропозиції, а саме попри інше Довідка у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору/-ів, яка повинна включати інформацію щодо замовників (покупців) (із зазначенням їх найменувань, адрес, та контактних телефонів) предметів закупівель, обсягу (у кількісному або вартісному виразі) та строків виконання, перелік продуктів для сухого паи?ка, копія розпорядку дня.
Скориставшись даною вимогою ТОВ «Лаяр Сіті» в електронній системі закупівель оприлюднив довідку в довільній формі про наявність аналогічних договорів, в якій не зазначено аналогічний договір укладений с Міністерством соціальної політики України від 06.07.2021 № 16-ВТ/2021 наданий в складі тендерної пропозиції, а також надані два аналогічні договори та акти надання послуг до них попри те що вимогою про усунення невідповідностей надання аналогічних договорів та підтвердження і?х виконання не передбачено. Тобто учасником процедури закупівлі ТОВ «Лаяр Сіті» не дотримано вимоги статті 26 Закону № 922.
Замовник розмістив повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей щодо документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, які були відсутній у тендерній пропозиції, чим не дотримано вимоги пункту 43 Особливостей № 1178.
Відповідно до пункту 3 Особливостей Замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону № 922, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом № 922.
Таким чином, на порушення вимог абзацу другого пунктів 1 та 2 частини першої статті 31 Закону № 922, абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Лаяр Сіті» через його невідповідність кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону № 922 та через невідповідність тендерної пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації та визначив його переможцем торгів та уклав з ним договір від 27.03.2024 № 10.
Позивач через підсистему «Електронний суд» надіслав відповідь на відзив, в якій зазначає, що вся необхідна інформація наявна на сторінці 24 Тендерної документації на закупівлю «Оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (ДК 021:2015:55240000-4 Послуги центрів та будинків відпочинку).», абз.3 ч.2 п.п.4.1 п.4 Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції».
На виконання вимоги, Учасником ТОВ «ЛАЯР СІТІ» у складі Тендерної пропозиції надано документ: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ- ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ», у сімнадцятому пункті «Інформаційні послуги» якого Учасником було вказано, що уся актуальна інформація про заклад та фотоматеріали знаходяться на сайті та надані відповідні посилання: https://instagram.com/sokolyata.city?igshid=YmMyMTA2M2Y=, https://www.facebook.com/sokolyata.ua.
Крім цього, у пункті першому «Місце розташування» наданої Учасником ТОВ «ЛАЯР СІТІ» у складі Тендерної пропозиції надано документ: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» надане посилання на YouTube канал табору. Презентація табору. https://youtu.be/d6SmeQ4kE0Q.
Просить суд задовольнити позов.
Ухвалою суду від 02.07.2024 заяву представника Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про заміну первісного відповідача задоволено; замінено первісного відповідача у справі № 360/528/24 з Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області на належного відповідача Північно-східний офіс Держаудитслужби (ідентифікаційний код 40478572, місцезнаходження: Майдан Свободи, Держпром, буд. 5, 4 під'їзд, 10 поверх, м. Харків); розгляд адміністративної справи № 360/528/24 розпочато спочатку.
Відповідач ухвалу суду від 02.07.2024 отримав в електронному кабінеті підсистеми «Електронний суд».
Правом на подання відзиву не скористався.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Відділ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (ідентифікаційний код 41845351, місцезнаходження: вул. Центральна, буд, 103, смт. Біловодськ, Старобільський район, Луганська область, місце тимчасового перебування: вул. Словацького, буд. 1, м. Рівне, Рівненська область) оголосив та оприлюднив 28.02.2024 відкриті торги (з особливостями) через електронну систему закупівель за предметом закупівлі «Оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (ДК 021:2015: 55240000-4 Послуги центрів і будинків відпочинку).» на суму 819000 грн.
07.03.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаяр Сіті» (ідентифікаційний код 39102819) подало тендерну пропозицію та відповіді учасника на умови участі у закупівлі.
08.03.2024 позивачем розкрито реєстр отриманих тендерних пропозицій.
14.03.2024 о 17 год 43 хв позивачем оприлюднено повідомлення з вимогою про усунення недоліків через те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаяр Сіті» подало документи в яких виявлено невідповідність: 1. Довідка у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору/-ів, яка повинна включати інформацію щодо замовників (покупців) (із зазначенням їх найменувань, адрес, та контактних телефонів) предметів закупівель, обсягу (у кількісному або вартісному виразі) та строків виконання (Відсутня); 2. Довідка про уповноважену особу учасника, яка має право підпису тендерної пропозиції та договору за результатами закупівлі (Відсутня); 3. Тендерна пропозиція за формою (Відсутня); 4. Довідка Львівської обласної військової Адміністрації (не діє у 2024 році) 5. Генеральний Договір 968-21/74 від 14.11.2022 (Строк дії договору закінчився 31.12.2023); 6. Договір № 26 від 01.01.2023 (Строк дії договору закінчився 31.12.2023); 7. Договір № 345 від 28.12.2021 (Строк дії договору 31.05.2024); 8. Перелік продуктів для сухого пайка (Відсутній); 9. Копія розпорядку дня; довідка, в якій вказано кількість та заплановане місце проведення екскурсій, орієнтовний план заходів на зміну, перелік гуртків, секцій, довідка в якій вказано орієнтовний план фізично спортивних заходів на зміну. (План виховної, національної-патріотичної, фізкультурно-спортивної діяльності та організації дозвілля «Вперед у майбутнє» наданий на 14 денну зміну).
14.03.2024 та 15.03.2024 у встановлений строк Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаяр Сіті» надало документи на вимогу.
15.03.2024 позивач протокольним рішенням № 5 «Щодо прийняття рішення уповноваженою особою» вирішив визнати Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаяр Сіті» переможцем процедури закупівлі, унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель: UA-2024-02-28-009313-a.
На підставі наказу № 9-3 від 15.04.2024 відповідачем розпочато моніторинг процедури закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за UA-2024-02-28-009313-a), яка проводилась Відділом освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області.
17.04.2024 відповідачем здійснено запит щодо надання пояснення.
Позивачем 17.04.2024 надано відповідь на запит. До відповіді на запит надано витребувані документи.
19.04.2024 відповідачем здійснено запит про надання пояснень щодо надання 24 годин для виправлення невідповідностей учаснику ТОВ «Лаяр Сіті», яким не надано документ про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, а саме: перелік продуктів для сухого пайка, копія розпорядку дня, копія договору з територіальним лікувально-профілактичним закладом або копія іншого документу, відповідно до якого забезпечується надання дітям невідкладної медичної допомоги, у т.ч. стаціонарної, документ військової адміністрації щодо включення дитячого закладу оздоровлення та відпочинку до мережі дитячих закладів оздоровлення, яким рекомендовано роботу в 2024 році, у тому числі у запропонований період або готовності дитячого закладу оздоровлення та відпочинку надавати відпочинкові та оздоровчі послуги в умовах воєнного стану у запропонований період, надання яких передбачено Додатком 2 до тендерної документації та в якому зазначено, що невиконання вимог цього розділу ТД у тендерній пропозиції Учасника призводить до її відхилення.
23.04.2023 позивачем надано пояснення, в якому зазначено, що замовником виявлено недоліки у тендерній пропозиції ТОВ «ЛАЯР СІТІ»» (далі Учасник), а саме:
1. Відсутність переліку продуктів для сухого пайка. При цьому, у складі Тендерної пропозиції ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛАЯР СІТІ» надано документ: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ», пунктом 6 якого Учасник підтверджує, що норми харчування та порядок організації харчування у дитячому закладі оздоровлення та відпочинку відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Організовано 5 - разове збалансоване харчування. Меню розроблено для 3-х категорій дітей (віком з 6 до 11 років, з 11-14 років та 14-18 років). Енергетична та поживна цінність їжі відповідають загальним віковим потребам та всім нормам фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії, визначеними МОЗ; пунктом 12 підтверджує, що у приміщенні їдальні наявна достатня кількість холодильного та технологічного обладнання. Організовано 5-разове збалансоване харчування дітей в 1 зміну. Меню розроблено для 3-х категорій дітей, з урахуванням Норм харчування в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Для забезпечення якісними продуктами харчування укладено договори на постачання з наступними організаціями: ТОВ «Метро Кеш Енд Кері» (м'ясо, риба, овочі), ТОВ «Родина» (крупи, випічка, соки), ТОВ «Верест» (м'ясопродукти), ТОВ ТВК «Львівхолод» (хліб, фрукти, молочні вироби). На усю продукцію наявні сертифікати якості. Санітарний стан харчоблоку відповідає вимогам, у приміщеннях проводиться щоденно поточне та щотижня генеральне прибирання, про що вносяться відповідні записи у «Журнал прибирання приміщень їдальні», весь персонал забезпечений відповідним одягом. Усі страви з меню готуються відповідно до технологічних карт. Готові страви медична сестра відбирає на проби та зберігає протягом доби у спеціальних контейнерах.
2. Відсутність копії розпорядку дня. При цьому, на виконання вказаної вимоги Учасником закупівлі надані: план виховної, національно-патріотичної, фізкультурно-спортивної діяльності та організації дозвілля «Вперед у майбутнє» роботи та «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» Згідно пункту 13 «ІНФОРМАЦІЇ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ», в таборі відпочинку, оздоровлення та патріотичного виховання дітей та молоді в Карпатах «Соколята» національно-патріотичне виховання є одним із пріоритетних напрямів виховної діяльності. Наявна програма «Табір патріотичний», згідно якої проводяться заходи національно-патріотичного напрямку. У таборі «Соколята» організовано роботу гуртків, клубів за інтересами, творчих майстерень та студій, а саме: творча майстерня «Умілі ручки», Студія «АРТ-клуб», Студія туризму. Під час табірної зміни згідно графіку проводяться демонстрації художніх фільмів та мультфільмів. - Укладено Договір щодо організації та проведення концертів, театральних вистав, виступів тощо із Комунальним закладом «Львівський академічний обласний музично-драматичний театр ім. Дрогобича». Присутня літня естрада та актовий зал для проведення дискотек, танцювальних вечорів та концертів. Організовано Клуб інтелектуально-розважальних ігор, наявна програма ігор та методичні матеріали. Під час табірної зміни проводяться дитячі свята (Урочисте відкриття табору, КВН, конкурси та вогнища). Плани та програми табору «Соколята» ТОВ «ЛАЯР СІТІ» відповідають тематиці змін та віковим особливостям дітей. Згідно п. 14 «ІНФОРМАЦІЇ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» у таборі «Соколята» ТОВ «ЛАЯР СІТІ» організовано фізкультурно-спортивну діяльність, а саме: - наявні секції тенісу, футболу, туризму та ін. - щоденно проводиться ранкова зарядка, заняття з фізичної культури, організовуються спортивні свята та квести.
3. На виконання вимоги надати копію договору з територіальним лікувально-профілактичним закладом або копії іншого документу, відповідно до якого забезпечується надання дітям невідкладної медичної допомоги, у т.ч. стаціонарної, Учасником в складі тендерної пропозиції було надано копію договору про співпрацю № 345 від 28 грудня 2021 року, укладеного між Учасником та Комунальним некомерційним підприємством Добромильської міської ради «Добромильська районна лікарня». Однак, згідно пункту п.5.1 наданого Договору, строк дії договору закінчувався 31.05.2024. Тобто, Договір був чинний на момент проведення процедури закупівлі, однак дія договору не поширювалась на весь період надання послуги з оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області. При цьому, згідно п.15 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» Учасник підтверджує, що у нього: - наявні 2 медичні пункти та 2 ізолятори в спальних корпусах, забезпечено цілодобове чергування кваліфікованого медичного персоналу та надання невідкладної медичної допомоги. - Укладено угоду зі Старосамбірською ЦРЛ та Добромильською ЦРЛ щодо надання медичної допомоги в умовах стаціонарну. - Організовано лікування дитини, у разі необхідності - у медичному закладі. - Табір «Соколята» ТОВ «ЛАЯР СІТІ» у своїй роботі керується постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 (зі змінами) «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». - При заїзді медична сестра проводить первинний огляд кожної дитини, а також здійснюється моніторинг стану здоров'я дітей. Вихователями та медичним персоналом табору проводяться профілактичні бесіди з питань здорового способу життя, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, харчових та нехарчових отруєнь, запобігання травматизму, розвитку шкідливих звичок.
4. Відсутність документу військової адміністрації щодо включення дитячого закладу оздоровлення та відпочинку до мережі дитячих закладів оздоровлення, яким рекомендовано роботу в 2024 році, у тому числі у запропонований період або готовності дитячого закладу оздоровлення та відпочинку надавати відпочинкові та оздоровчі послуги в умовах воєнного стану у запропонований період. При цьому, на виконання вказаної вимоги Учасником в складі тендерної пропозиції була надана довідка, видана Львівською обласною військовою адміністрацією згідно якої, за підсумками перевірки стану готовності дитячих закладів оздоровлення і відпочинку заклад отримав Акт перевірки готовності до відкриття дитячого закладу оздоровлення та відпочинку від 23.12.2021, виданий Самбірською районною адміністрацією, заклад визнаний готовим для відкриття та відповідає вимогам безпеки на період воєнного стану, затвердженим розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 23.06.2022 № 112/0/5-22ВА «Про організацію і проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2022 році». Тобто табір «Соколята» ТОВ «ЛАЯР СІТІ» відповідає вимогам безпеки на період дії воєнного стану на території України. Надавши документи: 1. довідка про наявність матеріально - технічної бази (1).pdf; 12. сертифікат відповідності( проживання та харчування).pdf; 13. тематика та програми тематичних змін.pdf; 15 . договор Добромильська ЦРЛ.pdf; 28. довідка військової адміністрації.pdf.
25.04.2024 відповідачем здійснено запит про надання пояснень.
30.04.2024 позивачем надано пояснення на запит та зазначено, що на виконання вимоги, ТОВ «Лаяр Сіті» у складі Тендерної пропозиції надано:
документ «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ», у сімнадцятому пункті «Інформаційні послуги» якого Учасником було вказано, що уся актуальна інформація про заклад та фотоматеріали знаходяться на сайті та надані відповідні посилання:• https://instagram.com/sokolyata.city?igshid=YmMyMT A2M2Y= • https://www.facebook.com/sokolyata.ua. Крім цього, у пункті першому наданого документу: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» було надане посилання на YouTube канал табору з Презентацією табору: https://youtu.be/d6SmeQ4kE0Q;
довідку № 313 від 03.04.2024 «ДОВІДКА ПРО НАЯВНІСТЬ ПРАЦІВНИКІВ ВІДПОВІДНОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ, ЯКІ МАЮТЬ НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ДОСВІД», яка містить дані щодо кількості працівників Учасника, їх прізвища, імена та по батькові, назву займаної ними посади, освіту та стаж їхньої роботи. При цьому в пункті 9 документу: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ»,ТОВ «Лаяр Сіті» вказано, що Штатний розпис ТОВ «ЛАЯР СІТІ» розроблено згідно з Типовими штатними нормативами дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, затвердженими наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 16.04.2009 № 1254.
Тобто, вимога Замовника, викладена у Додатку 2 до тендерної документації «Технічні вимоги (завдання) на підтвердження технічних та якісних характеристик по предмету закупівлі» у Розділі «Укомплектованість професійними кадрами» була виконана в повному обсязі, невідповідності вимогам Замовника в цій частині були відсутні, відповідно, не було необхідності у наданні можливостей Учаснику у виправленні невідповідностей в цій частині.
Також надано документи 1. довідка про наявність матеріально - технічної бази (1).pdf; Відповідь.pdf; 7. скан копія Статуту.PDF; 29. довідка (працівників відповідної кваліфікації) (1).pdf.
Відповідно до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-02-28-009313-a Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області у період з 15.04.2024 до 06.05.2024 проведено моніторинг процедури закупівлі, за результатами якого складено висновок, яким зобов'язано з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” та статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі” Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
Зі змісту висновку про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-02-28-009313-a вбачається, що під час моніторингу проаналізовані: річний план закупівель Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (далі - Замовник) на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерна документація Замовника, затверджена рішенням уповноваженої особи від 28.02.2024 протокол № 3, тендерна пропозиція товариства з обмеженою відповідальністю «Лаяр Сіті» (далі - ТОВ “«Лаяр Сіті»), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 15.03.2024 № 5, повідомлення про намір укласти договір від 15.03.2024, договір про закупівлю від 27.03.2024 № 10 (далі - Договір), вимога Замовника про усунення невідповідностей.
За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам Особливостей встановлено, що Замовником в тендерній документації не зазначено інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів чим порушено вимоги пункту 28 Особливостей.
За результатами аналізу питання дотримання законодавства при розгляді та оцінці тендерної пропозиції та відповідності тендерній документації встановлено, що у Таблиці 1 Додатку 1 «Документи, які повинен надати учасник у складі тендерної пропозиції, для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям встановленим замовником відповідно до ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерної документації Замовником встановлено вимогу щодо надання Учасником Довідки у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору/-ів, яка повинна включати інформацію щодо замовників (покупців) (із зазначенням їх найменувань, адрес, та контактних телефонів) предметів закупівель, обсягу (у кількісному або вартісному виразі) та строків виконання; 1) Копія не менше одного аналогічного договору; 2) Копія(і?) документа(ів) на підтвердження виконання не менше ніж одного договору, зазначеного в наданій Учасником довідці.
Аналізом документів, наданих учасником процедури закупівлі ТОВ «Лаяр Сіті» встановлено, що на підтвердження вищезазначених вимог надано копію аналогічного договору, укладеного з Міністерством соціальної політики України від 06.07.2021 № 16-ВТ/2021 на суму 73858761,00 та Акти виконаних робіт (№№ 2,3,4,5,6) на суму 19780618,30 грн, яка не є підтвердженням виконання договору. Довідку в довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору учасником ТОВ «Лаяр Сіті» в складі тендерної пропозиції не надано.
Також на порушення вимог, визначених Замовником у Додатку 2 «Технічні вимоги (завдання)» до тендерної документації ТОВ «Лаяр Сіті» не надано фотоматеріали про заклад оздоровлення та відпочинку; перелік продуктів для сухого пайка; копію розпорядку дня. Слід зазначити, що Замовником у Додатку 2 до тендерної документації передбачено, що Невиконання вимог цього розділу ТД у тендерній пропозиції Учасника призводить до її відхилення.
Поряд з цим, Замовником до учасника процедури закупівлі ТОВ «Лаяр Сіті» встановлена вимога про усунення невідповідностей в пропозиції, а саме попри інше Довідка у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору/-ів, яка повинна включати інформацію щодо замовників (покупців) (із зазначенням їх найменувань, адрес, та контактних телефонів) предметів закупівель, обсягу (у кількісному або вартісному виразі) та строків виконання, перелік продуктів для сухого пайка, копія розпорядку дня. Скориставшись даною вимогою ТОВ «Лаяр Сіті» в електронній системі закупівель оприлюднив довідку в довільній формі про наявність аналогічних договорів, в якій не зазначено аналогічний договір укладений с Міністерством соціальної політики України від 06.07.2021 №16-ВТ/2021 наданий в складі тендерної пропозиції, а також надані два аналогічні договори та акти надання послуг до них попри те що вимогою про усунення невідповідностей надання аналогічних договорів та підтвердження їх виконання не передбачено.
Статтею 26 Закону встановлено, що Учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Тобто учасником процедури закупівлі ТОВ «Лаяр Сіті» не дотримано вимоги статті 26 Закону.
Відповідно до пункту 43 Особливостей встановлено: Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/ або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).
Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник розмістив повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей щодо документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, які були відсутній у тендерній пропозиції, чим не дотримано вимоги пункту 43 Особливостей.
Відповідно до пункту 3 Особливостей Замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом
Таким чином, на порушення вимог абзацу другого пунктів 1 та 2 частини першої статті 31 Закону, абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Лаяр Сіті» через його невідповідність кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону та через невідповідність тендерної пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації та визначив його переможцем торгів та уклав з ним договір від 27.03.2024 № 10.
Позивачем надано заперечення на висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-02-28-009313-a.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 (далі - Закон № 2939-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з частиною другою статті 2 Закону № 2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Згідно зі статтею 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 8 Закону № 2939-XII орган державного фінансового контролю, зокрема, здійснює державний фінансовий контроль та контроль за цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб; розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
В свою чергу, порядок здійснення моніторингу публічних закупівель регламентується статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII).
Вказаний Закон є спеціальним нормативним актом, який регулює, зокрема, правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад, а його метою, зокрема, є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель.
Водночас, відповідно до пункту 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII, установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 відповідно до пункту 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII, затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).
Відтак, з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням норм Особливостей.
На момент виникнення спірних правовідносин та розгляду справи на території введено правовий режим воєнного стану.
В свою чергу, пунктом 23 Особливостей визначено, що Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Частиною першою статті 8 Закону № 922-VIII визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи. Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
При цьому, у відповідності до частини другої статті 8 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Згідно з частиною шостою статті 8 Закону за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Відповідно до положення 1 Положення про Північний-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби № 23 від 02.06.2016, у складі Північного-східного офісу Держаудитслужби (далі - Офіс) утворюються структурні підрозділи управління Луганській, Полтавській, Сумській областях.
Управління здійснюють свої повноваження па території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.
Суд вказує, що на підставі пункту 4 частини другої статті 8 Закону № 922-VIII відповідачем відповідно до наказу № 9-3 від 15.04.2024 проведено моніторинг процедури закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій (придбання путівок) для закладів та установ освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області.
Результати проведеного моніторингу викладені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-02-28-009313-a від 08.05.2024.
Зміст спірного висновку свідчить про виявлення при проведенні процедури закупівлі таких порушень:
1. Порушення вимог пункту 28 Особливостей - не зазначення в тендерній документації інформації про прийняття чи не прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
2. Поручення вимог абзацу другого пункту 1, абзацу другого пункту 2 частини першої статті 31 Закону, абзацу другого пункту 43 та абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей - позивач не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЛАЯР СІТІ» через те, що останнім:
надано копію договору укладеного с Міністерством соціальної політики України від 06.07.2021 № 16-ВТ/2021 та Акти виконаних робіт (№№ 2,3,4,5,6), які не є підтвердженням виконання договору;
не надано довідку в довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору учасником ТОВ «Лаяр Сіті» в складі тендерної пропозиції;
не надано фотоматеріали про заклад оздоровлення та відпочинку, про перелік продуктів для сухого пайка та копію розпорядку дня.
Тобто, через невідповідність ТОВ «ЛАЯР СІТІ» кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону та через невідповідність тендерної пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації та визначив його переможцем торгів та уклав з ним договір від 27.03.2024 № 10.
Щодо порушення вимог пункту 28 Особливостей, суд зазначає таке.
За приписами статті 1 Закону № 922-VIII:
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель (пункт 31);
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (пункт 32).
Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону № 922-VIII ціна тендерної пропозиції/пропозиції не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Тендерні пропозиції/пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання або ціна яких перевищує очікувану вартість предмета закупівлі не приймаються електронною системою закупівель.
Аналіз положень статті 26 Закону № 922-VIII вказує на імперативність дій у разі надходження тендерної пропозиції ціна якої вища за очікувану ціну, а саме не прийняття такої пропозиції.
Проте, з 19.10.2022 при проведенні тендерів застосовуються приписи Особливостей.
Так, відповідно до пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Замовник в тендерній документації обов'язково зазначає інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Якщо замовник зазначає в тендерній документації про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, він повинен зазначити про прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, визначеної замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Якщо замовник не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення, або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації, то замовник відхиляє таку тендерну пропозицію відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 44 цих особливостей.
У тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.
Відповідно до Тендерної пропозиції позивач в підпункті 2 підпункту 4.1 пункту 4 Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» визначено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію, якщо тендерна пропозиція є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації.
Таким чином, позивачем виконано вимоги пункту 28 Особливостей, а відповідачем безпідставно вказано про таке порушення у спірному висновку.
Щодо порушення вимог абзацу другого пункту 1, абзацу другого пункту 2 частини першої статті 31 Закону, абзацу другого пункту 43 та абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей, суд зазначає таке.
Згідно з абзацом 2 пункту 1 та абзацу другого пункту 2 частини першої статті 31 Закону № 922-VIII, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону; тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 922-VIII замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Відповідно до частини другої статті 16 Закону № 922-VIII замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Згідно з частинами третьою та четвертою статті 16 Закону № 922-VIII, у разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).
Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.
Приписами частини першої статті 17 Закону № 922-VIII визначено вичерпний перелік підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі.
Пунктом 43 Особливостей встановлено, що якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
За змістом підпункту 2 пункту 44 Особливостей, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
є такою, строк дії якої закінчився;
є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
Пунктом 32 частини першої статті 1 Закону № 922-VIII визначено, що тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Відповідачем встановлено відсутність довідки в довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору учасником ТОВ «Лаяр Сіті» в складі тендерної пропозиції; надання договору та Акти виконаних робіт, які не є підтвердженням виконання договору, а також відсутність фотоматеріалів про заклад оздоровлення та відпочинку, про перелік продуктів для сухого пайка та копію розпорядку дня.
На виконання вимоги позивача, ТОВ «ЛАЯР СІТІ» у складі Тендерної пропозиції надано документ: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ», у сімнадцятому пункті «Інформаційні послуги» якого Учасником вказано, що уся актуальна інформація про заклад та фотоматеріали знаходяться на сайті та надані відповідні посилання: https://instagram.com/sokolyata.city?igshid=YmMyMT A2M2Y= https://www.facebook.com/sokolyata.ua. Крім цього, у пункті першому «Місце розташування» наданої ТОВ «ЛАЯР СІТІ» у складі Тендерної пропозиції було надано документ: «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ-ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» надане посилання на YouTube канал табору. Презентація табору https://youtu.be/d6SmeQ4kE0Q.
Тобто, вимога щодо надання ТОВ «ЛАЯР СІТІ» фотоматеріалів про заклад оздоровлення та відпочинку, на думку суду, виконана.
Також учасником усунуто невідповідності шляхом завантаження нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель, зокрема, довідку про наявність досвіду виконання аналогічних договорів № 101 від 13.03.2024 та договорів (№ 253/02.02.01- 34/02/23 від 06.10.2023 та № 166/02.02.01- 34/02/23 від 14.08.2023), Перелік продуктів на один сухии? паи?ок № 104 від 13.03.2024 та розпорядок дня, що свідчить про відповідність цього учасника установленому критерію.
15.03.2024 позивачем визначеного переможця процедури закупівлі - ТОВ «ЛАЯР СІТІ» з найнижчою ціновою пропозицією 494487,00 грн та повідомлено про намір укласти договір.
27.03.2024 позивачем укладено договір з ТОВ «ЛАЯР СІТІ» № 10, який за специфікацією підлягає виконанню у період з 22.06.2024 до 12.07.2024 та з 13.07.2024 до 02.08.2024.
Отже, на вимогу позивача ТОВ «ЛАЯР СІТІ» надано необхідні документи.
Щодо зобов'язання усунути порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 частини сьомої статті 8 Закону № 922-VIII у висновку обов'язково зазначаються зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель
При цьому, згідно з частиною дев'ятнадцятою статті 8 Закону № 922-VIII форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю
Так, заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель визначається Порядком заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 552 від 08.09.2020 (далі - Порядок № 552).
Зокрема, відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку № 552, у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акту, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.
Зазначені норми права надають органу державного фінансового контролю повноваження щодо зазначення у висновку про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель і не встановлюють конкретного переліку заходів (варіантів поведінки), спрямованих па усунення таких порушень. Конкретний захід (варіант поведінки), спрямований па усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю визначає самостійно відповідно до наданих йому повноважень.
Згідно абз. 9 пункту 1 та пунктів 2, 3 частини першої статті 8 Закону № 2939-ХІІ орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за усуненням виявлених недоліків і порушень, розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому, а також вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Крім того, пунктом 8, 15 частини першої статті 10 Закону № 2939-ХІІ передбачає право органу державного фінансового контролю порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.
Враховуючи вказане, у пункті 3 розділу ІІ висновку зазначено, що з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель та керуючись ст.ст. 5, 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідач зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів України.
Щодо визначеного обов'язку у висновку, суд зазначає про таке.
Згідно з підпунктом 19 частини першої статті 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі є актом індивідуальної дії, що приймається відповідачем в межах наданих йому повноважень і на виконання, покладених на нього завдань та встановлює для позивача певні обов'язки щодо його виконання.
За пунктом 5 частини сьомої статті 8 Закону № 922-VIII у висновку обов'язково зазначаються зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення» №552 від 08.09.2020 затверджено форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі.
Відповідно до пунктів 2, 3 Розділу ІІІ Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку у пункті 2 заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися. У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.
Можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі замовника для усунення порушень.
Згідно з частиною першою статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
За частиною першою статті 41 Закону № 922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
У частині першій статті 203 Цивільного кодексу України наведено вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Частина перша статті 215 Цивільного кодексу України визначає підставою недійсності правочину недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, встановлених наведеними приписами статті 203 Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Аналіз наведених нормативних підстав недійсності правочинів та її наслідків дає можливість дійти висновку, що інститут недійсності має на меті повне скасування правочину (розірвання договору) саме як юридичного факту, а його застосування має приводити до відновлення стану, який існував до укладення договору, який суперечить законодавству.
Відповідно до статті 43 Закону № 922-VIII договір про закупівлю є нікчемним у разі: 1) якщо замовник уклав договір про закупівлю до/без проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі згідно з вимогами цього Закону; 2) укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону; 3) укладення договору в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону; 4) укладення договору з порушенням строків, передбачених частинами п'ятою і шостою статті 33 та частиною сьомою статті 40 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв'язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.
Судом під час розгляду справи не встановлено обставин визначені в статті 43 Закону № 922-VIII.
Так, норми Закону № 922-VIII не передбачають порядку усунення виявлених порушень процедури закупівлі після визначення переможця процедури закупівлі та укладення із ним договору про закупівлю.
Верховний Суд у постанові № 420/5590/19 від 30.11.2021 вказав, що з моменту визначення переможця торгів та встановлення відповідності пропозиції позивача вимогам тендерної документації та вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» неможливо відмінити процедуру закупівлі, у порядку, передбаченому статтею 31 Закону, оскільки це нівелює принципи та основні положення Закону України «Про публічні закупівлі». Право на відміну торгів існує лише на стадії до завершення процедури торгів, а не після їх завершення на стадії укладання договору з переможцем. Після укладення договору про закупівлю процедура закупівлі є завершеною.
Частиною першою статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
За приписами частини першої та другої статті 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках встановлених договором або законом.
За змістом наведених норм господарський договір, укладений між юридичними особами може бути розірваний лише за згодою сторін або у судовому порядку, проте для цього повинні існувати підстави.
Визначення контролюючим органом такого способу усунення виявлених порушень як припинення зобов'язань не вирішує питання обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії, оскільки, підстави припинення зобов'язань врегульовані главою 50 Цивільного кодексу України. У свою чергу, питання щодо розірвання договору визначені статтею 651 Цивільного кодексу України, згідно якої розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Таким чином, спонукання позивача до розірвання договору задля усунення виявлених відповідачем порушень є виходом останнього за межі повноважень.
Суд зазначає, що встановлене відповідачем порушення носить виключно формальний характер, оскільки не пов'язане із неможливістю забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитком добросовісної конкуренції.
Зазначені висновки відповідають висновкам Верховного Суду, які були неодноразово викладені, зокрема, у постановах від 11.06.2020 у справі № 160/6502/19 та від 26.11.2020 у справі № 160/11367/19.
Відповідачем не встановлено, що виявлені, на його думку, порушення є істотними та є підставами для припинення зобов'язань за договором та застосування наслідків для здійснення розірвання такого договору.
Крім того, усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі порушень у запропонований в оскаржуваному висновку спосіб призведе до порушення прав та інтересів сторін укладеного договору та матиме негативні наслідки для репутації третьої особи, що є непропорційним у співвідношенні з виявленим недоліком та стверджуваним порушенням.
У Рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 (справа № 1-11/2012) Конституційний Суд України зазначив, що одним із елементів верховенства права є принцип пропорційності, який означає, зокрема, що заходи, передбачені в нормативно-правових актах, повинні спрямовуватися на досягнення легітимної мети та мають бути співмірними з нею.
Додержання принципу пропорційності означає необхідність дотримання балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване відповідне рішення.
Суд також враховує, що оскаржуваний висновок про результати моніторингу закупівлі не містить доказів та відомостей про неефективне, незаконне, нецільове використання бюджетних коштів.
Вимога припинити зобов'язання за договором про закупівлю з переможцем, який сумлінно виконується сторонами, може призвести до безпідставного порушення майнових прав господарюючих суб'єктів - сторін договору.
Відтак, зобов'язавши позивача вжити заходів щодо припинення/розірвання зобов'язань за договорами, укладених за результатами проведеної процедури закупівлі, відповідач порушив принцип пропорційності та діяв без легітимної мети.
Суд також виходить з того, що в оскаржуваному висновку необґрунтовано необхідність застосування саме такого способу усунення встановлених порушень, не наведено наслідків, до яких призвели допущені позивачем порушення, їх значення з огляду на мету та принципи Закону № 922-VII.
У той же час, відповідні протиправні дії замовника неодмінно повинні утворювати порушення одного з основних принципів здійснення державних закупівель, визначеного статтею 5 Закону № 922-VIII, а саме - недискримінація учасників. Відповідачем не долучено до матеріалів справи жодних доказів того, що позивач будь-яким чином поставив учасників закупівлі у дискримінаційне становище.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором.
Таким чином, враховуючи усі вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що оскаржуваний висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-02-28-009313-a від 08.05.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4239,20 грн (квитанція №R532-64UA-E35E від 17.05.2024).
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024, з урахуванням приписів частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір», позивач за подання адміністративного позову немайнового характеру повинен був сплатити судовий збір в розмірі 2422,40 гривень (3028*0,8).
З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає задоволенню частково, через коригування обраного позивачем способу захисту, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн.
Суд роз'яснює, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про судовий збір» у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 226, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області (ідентифікаційний код 41845351, місцезнаходження: вул. Центральна, буд, 103, смт. Біловодськ, Старобільський район, Луганська область) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4, під. 10, м. Харків, ідентифікаційний код 40478572) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби у Луганській області за результатами проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2024-02-28-009313-a, затверджений 08.05.2024.
Стягнути на користь Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області судовий збір у розмірі 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Смішлива