печерський районний суд міста києва
Справа № 757/10738/24-п
24 червня 2024 року Печерський районний суд м. Києва у складі: гловуючого- судді Білоцерківця О.А., за участю секретаря Звонарьовій В.О., прокурора Шкурпела Р.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за протоколом № 200 за ч. 1 ст.172-7 КУпАП, № 201 за ч. 2 ст.172-7 КУпАП, № 202 за ч. 1 ст.172-7 КУпАП, № 203 за ч. 2 ст.172-7 КУпАП, №204 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, № 205 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП
Відповідно до протоколу № 200 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України» (далі - Підприємство), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, у порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 ОСОБА_2 , яка є його дружиною, та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 02.01.2023 № 5, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 201 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1700-VII, під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та 02.01.2023 в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 ОСОБА_2 , яка є його дружиною та вчинив дії шляхом особистого підписання наказу від 02.01.2023 № 5, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 202 ОСОБА_1 ,, обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 01.01.2024 до 31.12.2024 ОСОБА_2 , яка є його дружиною, та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 01.01.2024 № 5, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 203 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1700-VII, під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та 01.01.2024 в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 01.01.2024 до 31.12.2024 ОСОБА_2 , яка є його дружиною та вчинив дії шляхом особистого підписання наказу від 01.01.2024 № 5, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 204 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 15.02.2024 о 23:57 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП
Відповідно до протоколу № 205 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України» (далі - Підприємство), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 13.02.2024 о 11:14 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних провопорушень, передбаченого ч. 1 ст.172-6 , ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу.
Вислухавши пояснення прокурора, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суддя приходить наступного висновку.
Протоколи № 200, № 201, № 202, № 203, № 204, № 205 про адміністративні правопорушення, передбачене ч. 1 ст.172-6 , ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, складений 01.03.2024 старшим оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Геращенком В.С., відповідають вимогам ст. 255 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 200 Постановою Бюро Президії Національної академії наук України від 29.12.2004 № 340 «Про створення державного підприємства «Українське бюро лінгвістичних експертиз НАН України» ОСОБА_1 призначено виконуючим обов'язки директора Підприємства.
Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права (ст. 81 ЦК України). Отже, основним нормативним критерієм поділу юридичних осіб є саме порядок їх створення. Держава, територіальні громади можуть створювати юридичні особи як публічного, так і приватного права (ст.ст. 167, 169 ЦК України). Згідно з положеннями ч. 2 ст. 167 та ч. 2 ст. 169 ЦК України державні та комунальні підприємства, а також навчальні заклади, спільні комунальні підприємства належать саме до юридичних осіб публічного права, безвідносно до мети їхньої діяльності.
Відповідно до Статуту Підприємства затвердженого Розпорядженням Президії НАН України від 04.02.2013 № 69, Підприємство засноване на державній власності та перебуває у віданні Національної академії наук України. Створене відповідно до Постанови Бюро Президії НАН України від 29.12.2004 № 340 і входить до складу Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України (п. 1.1.). Підприємство утворено з метою сприяння ефективному вирішенню питань, що виникають у сфері офіційно-ділового функціонування української та інших мов, зокрема, для здійснення лінгвістичних експертиз різного профілю, встановлення еквівалентності перекладів, надання широкого спектру консультативно-освітніх послуг державним і недержавним структурам та фізичним особам, провадження науково-дослідної та видавничої роботи (п. 2.1). Предметом діяльності Підприємства є здійснення лінгвістичних експертиз різного профілю, науково-дослідна, науково-кодифікаційна, видавнича, інформаційна та навчально-консультативна діяльність з питань юридичної лінгвістики та експертології (п. 2.2.). Підприємство є юридичною особою (п. 3.1.).
ОСОБА_1 , будучи посадовою особою Підприємства, яке є юридичною особою публічного права, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
17.12.2021 ОСОБА_1 ознайомлений із пам'яткою керівника установи, організації, державного підприємства НАН України щодо дотримання законодавства у сфері запобігання та протидії корупції, у тому числі щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Статтею 28 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у п. 1 та 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до Статуту Підприємства директор Підприємства в установленому порядку призначає та звільняє з посади працівників Підприємства; застосовує заходи заохочення та дисциплінарного стягнення до працівників Підприємства; видає в межах компетенції накази та доручення (п. 7.8.).
Таким чином, ОСОБА_1 обіймаючи посаду директора Підприємства наділений службовими повноваженнями щодо призначення та звільнення з посади працівників Підприємства, застосовування до них заходів заохочення та дисциплінарного стягнення та видання у межах своїх повноважень наказів та доручень.
ОСОБА_1 02.01.2023 видано та особисто підписано наказ № 5 відповідно до якого, продовжено роботу на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв, у тому числі ОСОБА_2 .
Заяву ОСОБА_2 розглянуто особисто директором підприємства ОСОБА_1 та накладено резолюцію «До наказу».
Згідно інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дата державної реєстрації шлюбу 24.01.1987.
Законом України «Про запобігання корупції» надано визначення поняттю «близькі особи» - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції від 19.10.2022, у ситуації, коли в підпорядкуванні керівників чи інших посадових осіб працюють близькі особи, завжди існує потенційний конфлікт інтересів, оскільки у сфері повноважень таких осіб наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою, що може вплинути на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, вчинення дій під час виконання службових повноважень стосовно близької особи (п.п. 2.2.1. п. 2.1 розділу 2).
Керівник державного (комунального) підприємства (установи, організації) наділений повноваженнями приймати рішення розпорядчого характеру стосовно всіх працівників, у тому числі щодо близької особи, незалежно від того, хто є їх безпосереднім керівником. Враховуючи наведене у ст. 1 Закону визначення поняття «пряме підпорядкування», відносини прямого підпорядкування існують не тільки між працівником та його безпосереднім керівником, а також між працівником та будь-яким його керівником, який має повноваження вирішувати питання (брати участь у вирішенні) прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням. Таким чином, близька особа перебуває у прямому підпорядкуванні не лише у свого безпосереднього керівника, а й у керівника підприємства, через що у керівника наявний потенційний конфлікт інтересів (приклад 4, п.п. 14.1.1.).
Конфлікт інтересів наявний у тієї особи, яка має повноваження, під час реалізації яких стосовно близької особи може бути задоволений приватний інтерес (приклад 4, п.п. 14.1.1.).
Відповідно до статті 61 Сімейного кодексу України об'єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. Об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.
ОСОБА_1 , під час прийняття рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв, у тому числі ОСОБА_2 , яка є його дружиною, та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 02.01.2023 № 5 мав наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою та прагненням забезпечення матеріального достатку такої особи шляхом її працевлаштування.
Службові повноваження директора Підприємства ОСОБА_1 , які визначені Статутом щодо призначення та звільнення з посади працівників Підприємства, застосовування до них заходів заохочення та дисциплінарного стягнення та видання у межах своїх повноважень наказів та доручень є дискреційними.
Дискреція - можливість діяти на власний розсуд, обираючи з декількох різних варіантів дій, рішень.
Оскільки, ОСОБА_1 не може об'єктивно оцінити особисті, професійні, кваліфікаційні та ділові якості своєї близької особи при продовженні їй роботи, то у даному випадку у нього виникає суперечність, між його приватним інтересом та службовими повноваженнями.
Вказана суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями ОСОБА_1 , під час вирішення питання про продовження роботи своїй близькій особі безпосередньо впливає на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, та на вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
У даному випадку суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями ОСОБА_1 утворює стан реального конфлікту інтересів.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції від 19.10.2022 навіть за умови, що особа, маючи приватний інтерес, приймає об'єктивні та неупереджені рішення, вона вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів (п. 2.4 розділу 2).
За таких умов, а саме наявності реального конфлікту інтересів, директор Підприємства ОСОБА_1 був зобов'язаний повідомити не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатися про таку наявність свого безпосереднього керівника та не вчиняти дій та не приймати рішень до прийняття безпосереднім керівником або керівником органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, та повідомлення про прийняте рішення.
ОСОБА_1 мав можливість дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів 02.01.2023, під час фактичного підписання наказу № 5.
Відповідно до статуту Підприємства директор Підприємства призначається на посаду та звільняється з посади Національною академією наук України (п. 7.3.).
Листом Національної академії наук України від 16.02.2024 № 129/288-9 поінформовано, що повідомлень про наявність конфлікту інтересів від директора Підприємства ОСОБА_1 не надходило.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 ОСОБА_2 , яка є його дружиною, та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 02.01.2023 № 5.
Відповідно до протоколу № 201 ОСОБА_1 02.01.2023 видано та особисто підписано наказ № 5 відповідно до якого, продовжено роботу на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв, у тому числі ОСОБА_2 .
Заяву ОСОБА_2 розглянуто особисто директором підприємства ОСОБА_1 та накладено резолюцію «До наказу».
ОСОБА_1 , під час прийняття рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв, у тому числі ОСОБА_2 , яка є його дружиною, та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 02.01.2023 № 5 мав наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою та прагненням забезпечення матеріального достатку такої особи шляхом її працевлаштування.
Таким чином, ОСОБА_1 обіймаючи посаду директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1700-VII, під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та 02.01.2023 в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 02.01.2023 до 31.12.2023 ОСОБА_2 , яка є його дружиною та вчинив дії шляхом особистого підписання наказу від 02.01.2023 № 5.
Відповідно до протоколу № 202 ОСОБА_1 01.01.2024 видано та особисто підписано наказ № 5 відповідно до якого, продовжено роботу на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 01.01.2024 до 31.12.2024 на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв, у тому числі ОСОБА_2 .
Заяву ОСОБА_2 розглянуто особисто директором підприємства ОСОБА_1 та накладено резолюцію «До наказу».
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 01.01.2024 до 31.12.2024 ОСОБА_2 , яка є його дружиною, та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 01.01.2024 № 5
Відповідно до протоколу № 203 ОСОБА_1 01.01.2024 видано та особисто підписано наказ № 5 відповідно до якого, продовжено роботу на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 01.01.2024 до 31.12.2024 на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв, у тому числі ОСОБА_2 .
Заяву ОСОБА_2 розглянуто особисто директором підприємства ОСОБА_1 та накладено резолюцію «До наказу».
Таким чином, ОСОБА_1 обіймаючи посаду директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1700-VII, під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та 01.01.2024 в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення щодо продовження роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу з 01.01.2024 до 31.12.2024 ОСОБА_2 , яка є його дружиною та вчинив дії шляхом особистого підписання наказу від 01.01.2024 № 5.
Відповідно до протоколу № 204 частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 5 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що дія розділу VII цього Закону не поширюється на: посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері науки (крім президентів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, перших віце-президентів, віце-президентів та головних учених секретарів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, інших членів Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук, обраних загальними зборами Національної академії наук України та національних галузевих академій наук відповідно, керівників науково-дослідних інститутів та інших наукових установ).
ОСОБА_1 , будучи посадовою особою Підприємства, яке є юридичною особою публічного права, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та будучи керівником наукової установи, до якої відноситься Підприємство є суб'єктом декларування.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Також Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, лише 15.02.2024 о 17:21, а отже не своєчасно.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 15.02.2024 о 23:57 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Відповідно до протоколу № 205 ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до матеріалів ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, лише 13.02.2024 о 11:14, а отже не своєчасно.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 13.02.2024 о 11:14 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Відповідно до ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 повідомив, що йому відомо, що на нього, як директора Підприємства, яке є юридичною особою публічного права поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Крім того, останній підтвердив, що на Підприємстві на посаді експерта без фіксованого робочого часу, за сумісництвом працює ОСОБА_2 , яка є його дружиною та що ним, як директором Підприємства, у межах своїх повноважень підписано накази про продовження їй роботи на посаді експерта-сумісника без фіксованого робочого часу підставі написаної заяви. Вказані накази підписані на підставі штатного розпису та згідно поданих заяв. Заяви ОСОБА_2 розглядалися ним, як директором Підприємства, та за результатами розгляду яких ухвалювались рішення щодо продовження її роботи на відповідній посаді. Наказм ним підписані за місцем роботи, а саме: АДРЕСА_2 . За час зайняття ним посади він не повідомляв у порядку передбаченому Законом України «Про запобігання корупції» про наявність у нього потенційного або реального конфлікту інтересів, та Національною академією наук України не було здійснено врегулювання такого конфлікту інтересів відносно нього, як директора Підприємства.
Стосовно вчасно не подання декларацій ОСОБА_1 повідомив, що за час зайняття ним посади директора Підприємства, починаючи з 2017 року, він неодноразово, своєчасно подавав шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Також йому було відомо про те, що у 2022 році у зв'язку із введенням на території України дії воєнного стану суб'єкти декларування звільнялися від обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру до закінчення дії воєнного стану або відновлення такого обов'язку у встановленому законом порядку. У зв'язку із вказаними обставинами ним не було подано у 2022 році щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та відповідно у 2023 році щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік. Через власну необережність, він не приділив належної уваги інформації щодо відновлення кампанії електронного декларування особами, які здійснюють діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та вважав, що термін подання щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки є аналогічним терміну подання щорічної декларації за 2023 рік, а саме до 01.04.2024. Таким чином, щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік ним подано лише 15.02.2024 та за 2022 рік 13.02.2024. Також, ОСОБА_1 зазначив, що причин, які можна було б віднести до поважних на несвоєчасне подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік у нього не було.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 заздалегіть достаменно було відомо про необхідність подати відповідну заяву про конфлікт інтересів та декларації до 00 хв. 00 год. 31.01.2024 та 01.04.2024 року. У ОСОБА_1 існувала реальна можливість виконати свій обов'язок, однак він заяву про конфлікт інтересів не надіслав та подав декларації поза межами граничного терміну. Наведене прямо та беззаперечно вказує на усвідомлення ОСОБА_1 характеру та значення своїх дій (бездіяльності).
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ч. 1,2 ст.172-7 КУпАП доведена повністю.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини.
Відповідно до ст.34 КУпАП обставина, що пом'якшує відповідальність правопорушника - щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність, передбачених ст.35 КУпАП, немає.
Враховуючи вказане, дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді штрафу.
Судові витрати необхідно стягнути з ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.36, 172-6, 172-7, 221, 275- 280, 283-287 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ч. 1,2 ст.172-7 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 гривень.
На підставі п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 судові витрати на користь держави в сумі 605 гривні 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у зазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання-3 місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя О.А.Білоцерківець