Рішення від 25.07.2024 по справі 620/8046/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2024 року м.Чернігів Справа № 620/8046/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клопот С.Л., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

УСТАНОВИВ:

Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та просить: стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України 37 130,40 грн адміністративно-господарських санкцій та 727,65 грн пені.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем не виконано норматив робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, та не сплачено самостійно адміністративно-господарські санкції та пеню, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 05.06.2024 провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що підприємством вжиті всі заходи по забезпеченню працевлаштування осіб з інвалідністю для недопущення господарського правопорушення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Свої позовні вимоги Позивач обгрунтовує тим, що ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зокрема, передбачено, що для підприємств, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з „інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. На підставі звітів з ЄСВ за 2023 рік, які подано особисто

Відповідачем, в автоматизованому режимі, встановлено невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб - з інвалідністю протягом 2023 року, оскільки, при середньообліковій кількості штатних працівників, які за рік становить 8 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить 1 особа.

Як передбачено ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, які використовують найману працю, де середиьооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції. В зв'язку з чим, просить стягнути 37 130,40 грн адміністративно-господарських санкцій та 727,65 грн пені.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

При подачі звіту «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утримання з них, а також сум нарахованого єдиного внеску» за III та IV квартали 2023 року у рядку 104 «Облікова кількість штатних працівників» та в колонці 21 додатку 1 «звітного» Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утримання з них, а також сум нарахованого єдиного внеску за III та IV квартали 2023 рік внесені достовірні дані, а в рядку 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб» була допущена помилка.

Так, у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утримання з них, а також сум нарахованого єдиного внеску» за III квартал 2023 року замість показника реквізиту 101: Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб 7 7 7, помилково внесені дані: 101 Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб 10 10 10

Фактична і достовірна середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб, а саме за III квартал 2023, складає 7 осіб.

З особи у відповідача за звітний період, осіб, за III квартал 2023, працюють за сумісництвом, це: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , їх основне місце роботи - на іншому підприємстві і це підтверджується доданими до справи доказами.

У Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утримання з них, а також сум нарахованого єдиного внеску» за IV квартал 2023 року замість показника реквізиту 101: [101 ] Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб 6 7 7, помилково внесені дані: [101 ] Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб 10 9 10.

Фактична і достовірна середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб, за IV квартал 2023, осіб складає 6 осіб.

З особи у відповідача за звітний період, а саме, за IV квартал 2023, це: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - працюють за сумісництвом, їх основне місце роботи знаходиться на іншому підприємстві і це підтверджується доданими до справи доказами.

Питання, пов'язані з обліком штатних працівників, регулюються наказом Державного комітету статистики від 28 вересня 2005 року № 286 «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників» (далі - Інструкція), дія якого поширюється на всі юридичні особи, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю.

Відповідно п. 2.1 розділу 2 Інструкції, в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві, в тому числі перебувають у відпустках для догляду за дитиною (п.п. 2.5.9 п. 2.5 розділу 2 Інструкції).

Не включаються до облікової кількості штатних працівників працівники, прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств (пункти 2.6.1 п. 2.6 розділу 2 Інструкції), тобто зовнішні сумісники.

Згідно п.п. 3.2.2 п. 3.2 розділу 3 Інструкції при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівники облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у п. 2.4. 2.5 розділу 2 Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (пункти 2.5.8 - 2.5.9 п. 2.5 розділу 2 Інструкції). Облік цих категорій працівників ведеться окремо.

Таким чином, зовнішні сумісники не включаються, як до середньооблікової кількості штатних працівників, так ідо облікової кількості штатних працівників.

Згідно п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України платник ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ надати уточнюючий розрахунок до декларації у разі виявлення помилки.

Уточнюючий розрахунок до декларації (зокрема в частині середньооблікової кількості штатних працівників, рядок 101) за III, IV квартали 2023 року відповідачем був поданий до податкової служби в

електронному форматі. Про прийняття звіту отримано квитанції №2 реєстраційний № 9385841622 за III квартал 2024року, та реєстраційний № 9385841359 за IV квартал 2024 року.

Вказане підтверджується доданими до справи Розрахунками з типом «Уточнюючий» відповідно за III, IV квартали 2023 року та документами на підтвердження вжиття

необхідних заходів для недопущення порушень вимог Закону №875-ХІІ при здійсненні господарської діяльності.

Таким чином відповідач вжив всіх заходів для недопущення порушень вимог Закону №875-ХІІ при здійсненні господарської діяльності. Зокрема, скеровано правильні показники реквізиту 101, що підтверджується розрахунками з типом «Уточнюючий» відповідно за III, IV квартали 2023 роки.

У листі від 11.04.2024, за вих № 2, ФОП ОСОБА_1 зазначено, що усунуто помилковість даних в рядку 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб» Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утримання з них, а також сум нарахованого єдиного внеску за III та IV квартали 2023 року, надано документи на підтвердження цього та інші документи, зазначені у додатку, та просила скасувати розрахунки адміністративно-господарських санкцій.

Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону № 875-ХІІ, в сумі 37130,40 грн. відносно відповідача відсутні.

Як наслідок відсутні також підстави і для стягнення з відповідача пені за порушення строків сплати суми дміністративно-господарських санкцій в розмірі 727,65 грн.

Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем не доведено ті обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Вячеслава Радченка, 14, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14017) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення адміністративно-господарських та пені - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ