Рішення від 25.07.2024 по справі 620/8048/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2024 року м.Чернігів Справа № 620/8048/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клопот С.Л., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

УСТАНОВИВ:

Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та просить: стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України 38 147,19 грн адміністративно-господарських санкцій та 747,74 грн пені.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем не виконано норматив робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, та не сплачено самостійно адміністративно-господарські санкції та пеню, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 05.06.2024 провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що підприємством вжиті всі заходи по забезпеченню працевлаштування осіб з інвалідністю для недопущення господарського правопорушення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Свої позовні вимоги Позивач обгрунтовує тим, що ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зокрема, передбачено, що для підприємств, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з „інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. На підставі звітів з ЄСВ за 2023 рік, які подано особисто

Відповідачем, в автоматизованому режимі, встановлено невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб - з інвалідністю протягом 2023 року, оскільки, при середньообліковій кількості штатних працівників, які за рік становить 8 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить 1 особа.

Як передбачено ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, які використовують найману працю, де середиьооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції. В зв'язку з чим, просить стягнути 38 147,19 грн адміністративно-господарських санкцій та 747,74 грн пені.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Облік штатних працівників, регулюється наказом Держстату «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників» від 28.09.2005 р № 286 (далі - Інструкція № 286), дія якого поширюється на всі юридичні особи, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю. Не включаються до облікової кількості штатних працівників працівники, прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств, тобто зовнішні сумісники (пп. 2.6.1 р. 2 Інструкції № 286). Таким чином, зовнішні сумісники не включаються, як до середньооблікової кількості штатних працівників, так і до облікової кількості штатних працівників. Середньооблікова кількість штатних працівників за рік обчислюється підсумовуванням середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та діленням одержаної сума на 12. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення

Але, при поданні звітності - податкового розрахунку сум доходу, нарахованого ( сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб (Звіт ЄСВ)( форма звіту F0500109) за чотири квартали 2023 року, рядку 10 підрядок 101 «середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період», позивачем була допущена технічна помилка в визначені середньооблікової кількості штатних працівників, - не було враховано те, що працює зовнішній сумісник, що призвело до завищення середньооблікової чисельності штатних працівників.

Як вбачається зі змісту помісячного розрахунку згідно даних Державного реєстру Загальнообов'язкового державного соціального страхування, середньооблікова кількість штатних працівників у 2023 році становила: у І кварталі 2023 року 7-7- 7 осіб, у II кварталі 2023 року 7-7-7, у III кварталі 2023 року 8-8-8 осіб; у IV кварталі 2023 року 8-8-8 осіб, підсумована кількість 7,5 (90/12=7(5), округлюючи до цілого значення 8.

Правильно було вказати (згідно з пп. 2.6.1 р. 2 Інструкції № 286 мінус зовнішній сумісник): фактично середньооблікова кількість штатних працівників у 2023 році становила: у І кварталі 2023 року 6-6- 6 осіб, у II кварталі 2023 року 6-6-6 осіб , у III кварталі 2023 року 7-7-7 осіб; у IV кварталі 2023 року 7-7-7 осіб, підсумована кількість 6,5(78/12=6,5), округлюючи до цілого значення дорівнює 7,. тому створювати робоче місце для працевлаштування інваліда (ст20 Закону), подавати звіт форми 3-ПН з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування інвалідів( ст.26 Закону) непотрібно.

Суд враховує ту обставину, що загальний порядок проведення коригувань єдиної звітності визначено розділом V Порядку № 4 (Відповідно до вимог законів № 115 та № 116 наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» затверджено форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Порядок). Але коригування рядків 07-110 заголовної частини розділом V Порядку № 4 не передбачено, тож виправити помилки в цих реквізитах неможливо.

Працевлаштування зовнішнього сумісника ФОП ОСОБА_1 підтверджується наступними документами:

- повідомлення про прийняття працівника на роботу, (додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413), при заповненні категорія особи, записана цифра 2 - найманий працівник без трудової книжки (пп. 2.6.1 р. 2 Інструкції № 286 - зовнішній сумісник), у інших найманих працівників записана цифра 1- найманий працівник з трудовою книжкою. ( копія повідомлення про прийняття на роботу додається). Зовнішній сумісник (РНОКПП НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ) працює у ФОП ОСОБА_3 з 01 березня 2019 року, (копія наказу№ 02-к від 28.02.2019 року про прийняття на роботу додається);

- під час формуванні звітності податкового розрахунку сум доходу, нарахованого ( сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб (форма звіту F0500109) у додатку 1 Д1 (форма звіту F0510108) Додаток Д1 призначений для щоквартального формування платниками ЄСВ щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу, в колонці 21 додатку Д1 ознака наявності трудової книжки - для зовнішнього сумісника проставляється - 0 (ноль) (без трудової книжки), для штатних працівників за основним місцем роботи проставляється цифра 1 (один), це є також підтвердженням наявності зовнішнього сумісника. («Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 (у редакції наказу Мінфіну від 15.12.2020 №773), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556).

1 квартал 2023 року : номер реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб:356089; дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб 24.04.2023 року (реєстраційний номер ГУ ДПС у Чернігівській області № 9088904334).

2 квартал 2023 року: номер реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб:510640; дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб 01.08.2023 року (реєстраційний номер ГУ ДПС у Чернігівській області № 9191358078).

3 квартал 2023 року : номер реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб: 462399; дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб 27.10.2023 року (реєстраційний номер ГУ ДПС у Чернігівській області № 9286357158).

4 квартал 2023 року : номер реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб:514733; дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб 30.01.2024 року (реєстраційний номер ГУ ДПС /'Чернігівській області № 9379224402).

Також в додатку Д1 відображена загальна кількість працюючих.

Листом ГУ ДПС У Чернігівській області 7030/6/25-01-24-10-13 від 10.06.2024 року, підтверджено, що в звітності за 2023 рік один найманий працівник на протязі чотирьох кварталів (в розрізі 12 місяців), мав ознаку трудової книжки 0.

Підтвердженням того, що ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 , є зовнішнім сумісником є довідка, яку видало Приватне Акціонерне Товариство «Страхова Компанія » Українська страхова група» ЄДРПОУ 30859524, № 23 від 05.06.2024 року, про те, що ОСОБА_2 працювала на посаді заступника директора з 18.06.2019 р до 31.05.24 року за основним місцем роботи.

Усі розрахунки сум адміністративно-господарських санкцій Чернігівське обласне відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю здійснюються виключно на підставі даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого Єдиного внеску, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (зі змінами) (далі-звіт з ЄСВ), що наданий работодавцем до контролюючих органів за основним місцем обліку, тобто середьооблікова кількість працівників у ФОП ОСОБА_1 показана з помилками в звіті ЄСВ, в автоматичному режимі (без стороннього втручання) надійшов для опрацювання до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Помилка в визначенні середньооблікової в звітів ЄСВ призвела к завищенню середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2023 рік. (враховано зовшінього сумісника, повідомлення про прийняття працівника на роботу, (додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413), при заповненні категорія особи, записана цифра 2 - найманий працівник без трудової книжки (пп. 2.6.1 р. 2 Інструкції № 286 - зовнішній сумісник), у інших найманих працівників записана цифра 1- найманий працівник з трудовою книжкою. Зовнішній сумісник (РНОКПП НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ) працює у ФОП ОСОБА_3 з 01 березня 2019 року, згідно наказу № 02-к від 28.02.2019 року про прийняття на роботу.

Під час формуванні звітності податкового розрахунку сум доходу, нарахованого ( сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб (форма звіту F0500109) у додатку 1 Д1 (форма звіту F0510108) Додаток Д1 призначений для щоквартального формування платниками ЄСВ щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу, в колонці 21 додатку Д1 ознака наявності трудової книжки - для зовнішнього сумісника проставляється - 0 ( ноль) (без трудової книжки), для штатних працівників за основним місцем роботи проставляється цифра 1 (один), це є також підтвердженням наявності зовнішнього сумісника.

Усі розрахунки сум адміністративно-господарських санкцій Чернігівське обласне відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю здійснюються виключно на підставі даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого Єдиного внеску, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (зі змінами) (далі-звіт з ЄСВ), що наданий роботодавцем до контролюючих органів за основним місцем обліку, тобто середьооблікова кількість працівників у ФОП ОСОБА_1 показана з помилками в звіті ЄСВ, в автоматичному режимі (без стороннього втручання) надійшов для опрацювання до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Помилка в визначенні середньооблікової в звітів ЄСВ призвела к завищенню середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2023 рік. (враховано зовшінього сумісника, як штатного праціника .( але згідно пп. 2.6.1 р. 2 Інструкції № 286 зовнішні сумісники не включаються до облікової кількості штатних працівників), коригування рядків 07-110 заголовної частини розділом V Порядку № 4 не передбачено, тож виправити помилки в цих реквізитах неможливо.

Таким чином, відсутність обов'язкових складових елементів для застосування адміністративно-господарських санкцій, якими є наявність самого правопорушення та вини, повністю виключають можливість застосування до Відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені.

Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем не доведено ті обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Вячеслава Радченка, 14, м.Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14017) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення адміністративно-господарських та пені - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ