Справа № 560/5001/21
іменем України
26 липня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку і призначення пенсії позивачу за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 24.06.2002 по 31.05.2005.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак відповідачем протиправно не враховано до пільгового стажу періоди роботи з 24.06.2002 по 31.05.2005 в господарському товаристві "Петро Газ Азія", Туркменістан.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.10.2021 (залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2022) позов задоволено частково.
Постановою Верховного Суду від 29.01.2024 касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.10.2021 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2021 скасовано. Справу №560/5001/21 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою суду від 14.02.2024 прийнято до провадження адміністративну справу. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області письмову інформацію щодо отримання (чи неотримання) відповіді з Пенсійного фонду Туркменістану (щодо витребування акту звірки заробітної плати чи надання копій первинних документів про заробітну плату позивача).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що робота позивача за період з 24.06.2002 по 31.05.2004 відбувалась не на території України, відтак заробітна плата для обчислення пенсії не може бути підтверджена даними персоніфікованого обліку - заробітна плата повинна підтверджуватись первинними документами.
Звертає увагу суду, що жодних первинних документів, які б підтверджували суми заробітної плати, зазначені в довідці про заробітну плату №1048 від 29.10.2018 за період роботи з 24.06.2002 по 31.05.2004 в господарському товаристві " ОСОБА_2 " позивачем не надано.
Відтак, оскільки довідка №1048 від 29.10.2018 не підтверджена первинними документами, заробітна плата зазначений період проставляється нульовим значенням, внаслідок чого розмір пенсії зменшується.
Рішенням від 06.03.2019 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з зменшенням її розміру.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Ухвалою суду від 03.06.2024 повторно витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області письмову інформацію щодо отримання (чи неотримання) відповіді з Пенсійного фонду Туркменістану (щодо витребування акту звірки заробітної плати чи надання копій первинних документів про заробітну плату позивача).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 24.05.2011 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, призначену відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 позивач з 24.06.2002 по 31.05.2004 працював виконробом в господарському товаристві " ОСОБА_2 " (Туркменістан).
25.02.2019 позивач звернувся до Старокостянтинівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії, надавши довідку про заробітну плату №1048 від 29.10.2018 за період роботи з 24.06.2002 по 31.05.2004 в господарському товаристві « ОСОБА_2 » та довідку №1047 від 29.10.2018 про період роботи з 24.06.2002 по 31.05.2004 в господарському товаристві « ОСОБА_2 », видані господарським товариством «Петро Газ Азія».
Рішенням головного управління від 06.03.2019 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії.
Відповідач листом від 06.03.2019 повідомив позивача про те, що при додаванні стажу за період роботи в господарському товаристві «Петро Газ Азія», Туркменістан з 24.06.2002 по 31.05.2004, відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно додати і заробітну плату за відповідний період. Оскільки довідка №1048 від 29.10.2018 не підтверджена актом перевірки або копіями первинних документів, заробітна плата проставляється нульовим значенням, внаслідок чого розмір пенсії зменшиться.
На виконання вимог ухвали від 03.06.2024 відповідач листом від 14.03.2024 повідомив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 28.03.2019 звернулось з листом до Пенсійного фонду Туркменістану, в якому просило витребувати акт звірки заробітної плати чи надати копії первинних документів про заробітну плату, однак станом на 14.03.2024 відповідь з Пенсійного фонду Туркменістану не надходила.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною 2 статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 5 Угоди визначено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Приписами статті 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.
Положеннями статті 3 Угоди також визначено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
Отже, наведені положення Угоди передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчислення. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться за законодавством держави, на території якого вони проживають.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно частини 1 та 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Отже, враховуючи, що Україна є Стороною, за законодавством якої здійснюється пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць, то за її законодавством обов'язковою умовою для врахування відомостей про заробітну плату при обчисленні пенсії є сплата страхових внесків (чи по іншому названих обов'язкових платежів) за цей період до Пенсійного фонду Туркменістану.
Верховний Суд в постановах від 21 лютого 2020 року у справі № 291/99/17 та від 06 листопада 2023 року у справі №560/764/21 дійшов висновку про врахування відомостей, зазначених в довідках про заробітну плату, отриману поза межами України (в російській федерації), лише за умови підтвердження належними доказами відрахувань із заробітної плати позивача в пенсійний фонд російської федерації, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати.
Саме по собі зарахування до страхового стажу періодів роботи на території російській федерації не може бути підставою для врахування заробітку, отриманого за вказаний період без підтвердження належними доказами відрахувань із заробітної плати позивача в Пенсійний фонд російської федерації, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати.
Абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
З огляду на вказану норму та враховуючи те, що персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування запроваджений в Україні з 01.07.2000, але такий облік не охоплює осіб, які працювали поза межами України, то підтвердження нарахованої заробітної плати для осіб, які працювали поза межами України та мають право на призначення пенсії в Україні, має відбуватися на підставі первинних документів.
Приписами частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 2 частини 1 статті 64 Закону № 1058-IV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Верховний Суд у постанові від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17 дійшов висновку, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено у зарахуванні до стажу позивача періоду його роботи з 24.06.2002 по 31.05.2004 в ГТ «Петро Газ Азія» (Туркменістан) та відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №1048 від 29.10.2018 за вказаний період, у зв'язку з тим, що відомості, зазначені у довідці про заробітну плату, не підтверджені актом перевірки або копіями первинних документів. Зарахування стажу із зазначенням заробітної плати нульовим значенням потягне за собою зменшення розміру пенсії.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.06.2002 по 31.05.2004 працював виконробом в господарському товаристві " ОСОБА_2 " (Туркменістан). Зазначене підтверджується записами №№13-14 в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 20.03.1981 та довідкою №1047 від 29.10.2018, виданою господарським товариством "Петро газ Азія".
Довідка про заробітну плату, видана господарським товариством "Петро Газ Азія", №1048 від 29.10.2018 містить відомості щодо нарахування заробітної плати позивачу за періоди роботи з липня 2002 року по травень 2004 року. Вказана довідка видана на підставі розрахункових (платіжних) відомостей за 2002-2004 роки.
Суд звертає увагу, що з наданої позивачем довідки про заробітну плату №1048 від 29.10.2018 неможливо встановити суми відрахувань із заробітної плати позивача в Пенсійний фонд Туркменістану, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати.
Також судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з метою перевірки нарахованої заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату №1048 від 29.10.2018, виданої господарським товариством "Петро газ Азія" 28.03.2019, направлено запит до Пенсійного фонду Туркменістану, в якому просив витребувати акт звірки заробітної плати чи надати копії первинних документів про заробітну плату позивача. Однак відповідь на запит так і не надходила, що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.03.2024, наданим на виконання вимог ухвали.
Таким чином, враховуючи відсутність належних доказів відрахувань із заробітної плати позивача в Пенсійний фонд Туркменістану, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати, суд дійшов до висновку, що відповідачем було правомірно відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №1048 від 28.03.2019 в господарському товаристві " ОСОБА_2 ".
Відтак, оскільки відомості, зазначені у довідці про заробітну плату №1048 від 28.03.2019, не підтверджені актом перевірки або копіями первинних документів, зарахування стажу за період роботи в господарському товаристві " ОСОБА_2 " (Туркменістан) з 24.02.2002 по 31.05.2004 із зазначенням заробітної плати нульовим значенням потягне за собою зменшення розміру пенсії, що є недоцільним.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 липня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук