Рішення від 26.07.2024 по справі 300/3159/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" липня 2024 р. справа № 300/3159/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Главача І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) в якій просить:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 та №185 від 23.02.2024 при 25 відсотковому збільшенні та з урахуванням доплати в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 при 20 відсотковому збільшенні пенсійних виплат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановами Кабінету Міністрів України "Про індексацію постійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" за №168 від 24.02.2023, "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" №185 від 23.02.2024, при 25 відсотковому збільшенні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28.12.2011 та з урахуванням доплати в сумі 2000 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, при 20 відсотковому збільшенні пенсійних виплат відповідно до закону України 56/95-ВР "Про статус гірських населених пунктів в Україні", з урахуванням здійснених виплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено приписи пункту 1 Постанови від 28.12.2011 № 1381, оскільки при збільшенні розміру пенсії позивача на 25% не враховано індексації пенсії та не встановило 20% гірських до щомісячної доплати 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 14.05.2024. Відповідно до змісту якого відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з підстав викладених у ньому.

20.05.2024 позивач скористався правом подання відповіді на відзив. Так, ОСОБА_2 вважає наведені аргументи відповідача у відзиві на позов некомпетентними та необґрунтованими по суті заявлених позовних вимог, відтак просить суд задовільнити позовні вимоги в повному обсязі.

Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у щорічній відпустці з 07.06.2024 по 27.06.2024 згідно наказу від 27.05.2024 №87-В.

23.07.2024 на адресу суду надійшли додаткові пояснення у справі позивача, в яких останній повідомляє про добровільне виконання пенсійним органом вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 при здійснені нарахування та виплати індексації пенсій у 2023-2024 роках в обсязі 1500 грн інвалідам війни, починаючи з 01.06.2024. Разом з тим, внаслідок чергового звернення, відповідач не вчинив жодних дій щодо відновлення порушеного права в частині врахування доплати в сумі 2000 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, при 20% збільшенні пенсійних виплат відповідно до Закону України 356/95-ВР "Про статус гірських населених пунктів в Україні".

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з лютого 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 у справі №300/2983/23, яке набрало законної сили 24.01.2024, позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, без врахування індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 та без врахування з 01.12.2019 підвищення пенсії в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2023 пенсію, з врахуванням індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 та з врахуванням з 01.12.2019 підвищення пенсії в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, без обмежень максимальним розміром.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 у справі №300/5356/23, яке набрало законної сили 03.01.2024, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023 десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.08.2023, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

Головним управлінням з 01.03.2024 проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Згідно розрахунку пенсії за пенсійною справою № 0903002347 - МВС з 01.03.2024 позивачу нараховано основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі (ОСНП) 27392,60 грн; з урахуванням індексації - 35186,30 грн. З урахуванням доплати: 44034,45 грн. Зокрема: в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27392,60 грн - 6848,15 грн, індексації за 2022 рік (34240,75 грн *0,140) - 4793,70 грн, за 2023 рік (39034,45*0,1970) - 1500 грн, за 2024 рік (40534,45*0,0796) - 1500 грн, щомісячної доплати відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 - 2000 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (з 01 по 28) - 944,40 грн, інваліди війни 2гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, надбавка за проживання в гірській місцевості ((ОСНП 27395,60 грн + збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27392,60 грн - 6848,15 грн + індексація базового ОСНП 2022 4793,70 грн + індексація базового ОСНП 2023 1500 грн + індексація базового ОСНП 2024 1500 грн + інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (з 01 по 28) - 944,40 грн + інваліди війни 2гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн) * 20%) - 8605,77 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 53634,62 грн, однак виплата здійснюється з урахуванням максимального розміру пенсії у сумі 51705,98 грн.

На звернення позивача від 28.02.2024 ВЕБ-09001-A-C-24-034817 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 08.04.2024 № 0900-0202-8/21388 повідомило, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. У випадку, коли судом не визначено порядок проведення перерахунку пенсії, застосовуються норми законодавства, чинного на час, з якого проводиться перерахунок пенсії. На виконання рішення суду, яким зобов'язано провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, пенсія (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) встановлюються без обмеження її максимального розміру станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2023 по справі 300/2668/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01 березня 2022 року. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 розмір пенсії станом на 01.03.2022 становив 47829,66 грн. В грудні 2023 року на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2023 по справі 300/2668/23 було проведено відповідний перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір пенсії позивача склав 51705,98 грн, однак виплата здійснюється в розмірі 47829,66 грн (без обмеження максимальним розміром станом на 1.03.2022), який був обчислений на виконання постанови суду. Щомісячна доплата в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 713 не була врахована при вищезазначеному перерахунку пенсії, оскільки рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.05.2023 у справі №300/1524/23 Головне управління Пенсійного фонду в області було зобов'язано відновити виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн з 01.09.2022, тобто, пізніше дати (01.03.2022), яка зазначена в рішенні суду від 21.12.2023. На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" ОСОБА_1 було встановлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн. Постановою КМУ № 713 від 14.07.2021 не передбачено нарахування підвищення за проживання в гірському населеному пункті на розмір щомісячної доплати. Також повідомлено, що до пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни встановлюється, зокрема: підвищення, передбачене статтею 13 Закону України від 22. 10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України від 16.03.2004 № 1603 "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни". Крім того, розмір пенсії збільшується на 25 % відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення". На виконання Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі Постанова № 168) з 1 березня 2023 проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. Згідно з п. 10 Постанови встановлено, що з 1 березня 2023 року розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Враховуючи вищезазначене, позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 168 та встановлено індексацію в максимальному розмірі - 1500,00 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі Постанова № 185) з 1 березня 2024 проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. Згідно з підпунктом 2, пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, яке вам і встановлене. Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 53634,62 грн, однак виплата проводиться в максимальному розмірі 51705,98 грн, який був обчислений на виконання рішень суду, що були ухвалені на користь ОСОБА_1 Додатково повідомлено, що станом на дату розгляду звернення позивача пункти постанов Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024 щодо проведення індексації пенсій в межах максимального розміру встановленого законодавством не скасовано та відповідно підлягають до застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області під час перерахунку пенсії позивача.

Позивач на час розгляду даної справи повторно звернувся до відповідача з заявою від 12.06.2024 №Веб-28000-Ф-С-24-100564, за результатом розгляду якої Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 09.07.2024 № 2800-030201-8/41866 повідомило, що до пенсії позивача встановлено передбачені законодавством доплати та підвищення, право на встановлення яких підтверджено наявними в матеріалах пенсійної справи документами, зокрема, підвищення у розмірі 25 відсотків пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення"; щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713; збільшення розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"; збільшення розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168) (з урахуванням вимог пункту 10 Постанови № 168); збільшення розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова № 185) (з урахуванням вимог пункту 10 Постанови № 185); підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни II групи згідно із Законом України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; цільову грошову допомогу на прожиття відповідно до Закону України від 16.03.2004 № 1603-ІV "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни"; надбавку за проживання в гірській місцевості відповідно до Закону України від 13.12.2005 № 3108-ІV "Про статус гірських населених пунктів в Україні". Пенсія ОСОБА_1 перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з Європейською соціальною хартією (переглянута) від 03 травня 1996 року, що ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V та набрала чинності для України з 01 лютого 2007 року, кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І).

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного (до 2015 року) підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінет Міністрів України 28 грудня 2011 року прийняв постанову № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", яка набрала законної сили з 01 січня 2012 року.

Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків (абзац 1).

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії (абзац 2).

Отже, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.

Суд зазначає, що 25 відсотків збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення, разом з тим, відповідач у порушення вищезазначених вимог пункту постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача у 2024 році виходячи з основного розміру пенсії.

При цьому, відповідач в порушення вищезазначених вимог пункту 1 Порядку № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії, виходячи з основного розміру пенсії без врахування проведених індексацій пенсії.

Щодо перерахунку та виплати основного пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2024, із урахуванням щорічних індексацій за 2023 та 2024 роки із збільшенням на 25 % згідно з Постановою від 28.12.2011 № 1381, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 Кодексу адміністративного України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання щодо тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту. Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд зазначає, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси позивача.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2024, із урахуванням щорічних індексацій за 2023 та 2024 роки із збільшенням на 25 % згідно з Постановою від 28.12.2011 № 1381, як передчасних.

Принагідно зауважити, що на розгляді Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває справа №300/2292/24 за позовом ОСОБА_1 про визнання дій ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправними щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром з індексацією без обмеження сумою 1500 грн з урахуванням вимог Постанови №168 та Постанови №185, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з індексацією без обмеження сумою 1500 грн з урахуванням вимог Постанови №168 та Постанови №185 з 01.03.2024.

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача, що питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром вже було предметом судового розгляду у справах №№ 300/2668/23, 300/2983/23, 300/5356/23.

Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Таким чином, рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справах №№ 300/2668/23, 300/2983/23, 300/5356/23, що набрали законної сили, є остаточними судовими рішеннями, обов'язковими для виконання та врахування пенсійним органом під час обчислення розміру пенсійних виплат позивача з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023 (з дати, зазначеної у цих рішеннях відповідно) до зміни законодавства, що врегульовує вказані відносини.

Стосовно тверджень пенсійного органу про те, що зазначене рішення суду не містить положень про необхідність виплати позивачу пенсії без обмеження її максимального розміру в подальшому, суд звертає увагу на такі обставини.

Правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання.

Цей принцип був сформульований ще в Стародавньому Римі: "res judicata pro veritate habetur!" "судове рішення має прийматися за істину" (у більш вільному трактуванні формулюється так: "що вирішено - вирішено і не має переглядатися до безмежності").

Таким чином, остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.

Європейський суд з прав людини в ухвалі від 03.06.2014 у справі "Великода проти України" (заява № 43331/12) зауважив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому.

Отже, зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрату актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.

Водночас, за обставин цієї справи, судом не встановлено відповідних змін у законодавстві з моменту набрання законної сили рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справах №№ 300/2668/23, 300/2983/23, 300/5356/23, в частині прийняття органом законодавчої влади нових законодавчих приписів щодо встановлення обмеження максимального розміру пенсій для осіб, які отримують пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 3668-VI.

Натомість рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

З врахуванням висновків вказаного рішення Конституційного Суду України, як встановлено судом на час розгляду цієї адміністративної справи, Верховною Радою України не вносилися зміни в Закон № 2262-ХІІ в частині обмеження розміру пенсій, які призначені відповідно до вказаного Закону.

До того ж, Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262-XII, зокрема у постановах від 09.02.2021 у справі № 1640/2500/18, від 10.09.2021 у справі № 300/633/19, від 24.09.2021 у справі № 370/2610/17, від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 27.01.2022 у справі № 240/7087/20, від 18.05.2022 у справі № 380/12337/20, від 11.07.2022 у справі № 620/613/21, від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21.

Щодо вимог позивача про виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 №713 при 20% збільшенні пенсійних виплат відповідно до Закону України 56/95-ВР "Про статус гірських населених пунктів в Україні", суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" (надалі - Закон № 56/95-ВР) розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічних правових висновків, щодо подібних правовідносин дійшов Верховний Суд в постановах від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21 та від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22.

Аналізуючи вищенаведені норми, суд зазначає, що законодавством чітко визначено алгоритм дій за якого відбувається нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713, при цьому така сума не може перевищувати 2000,00 грн.

Таким чином, враховуючи правову природу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713, її адресність, цільове призначення, чітку визначеність максимального розміру вказаної допомоги та умов, за яких вона встановлюється, суд дійшов висновку, що така не належить до категорій виплат, на збільшення яких спрямовані норми статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні".

За такого правового регулювання у справі, що розглядається, відповідач не мав правових підстав для збільшення на 20 відсотків розміру виплачуваної позивачеві доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 з урахуванням Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" та цілком правомірно відмовив у такому збільшенні.

Так, з матеріалів справи, судом встановлено, що надбавка за проживання в гірській місцевості обрахована наступним чином: (ОСНП 27395,60 грн + збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27392,60 грн - 6848,15 грн + індексація базового ОСНП 2022 4793,70 грн + індексація базового ОСНП 2023 1500 грн + індексація базового ОСНП 2024 1500 грн + інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (з 01 по 28) - 944,40 грн + інваліди війни 2гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн) * 20% - 8605,77 грн. Відтак, відповідачем вимоги Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" виконано в повному обсязі та збільшено пенсію позивача на 20%.

Оскільки, порушення права позивача у цій частині не підтверджено, то суд не вбачає підстав для задоволення також і цієї позовної вимоги.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин позовні вимоги є частково обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення частково.

На підставі статей 9, 245 КАС України при формулюванні резолютивної частини рішення суд обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Судові витрати, які відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення розрахунку збільшення розміру пенсії ОСОБА_1 на 25 % згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", виходячи з основного розміру пенсії без урахування індексації пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 з урахуванням збільшення пенсії на 25% згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", розрахованого з урахуванням індексації пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасникам справи рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088, вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018).

Суддя Главач І.А.