Рішення від 19.07.2024 по справі 240/1595/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/1595/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Федорчук Д.В.,

позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Єфремової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (т. 1 а.с.22-25), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивачу;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до діючого законодавства.

В обґрунтування позову зазначає, що 20.09.2023 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на яку останній листом від 17.10.2023 № 36868-36315/К-02/8-0600/23 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії; перерахунок пенсії повинен проводиться що два роки за зверненням пенсіонера відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; позивач працював по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС.

Ухвалою від 20.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 26.04.2024 справу призначено до судового розгляду у судовому засіданні.

Відповідач подав відзив на позовну заяву (т. 1 а.с. 31-32), в якому просив відмовити в задоволенні позову вказуючи, що з урахуванням підвищення на 12% згідно з Постановою КМУ від 11.03.2024 № 312 розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ за період роботи на територіях радіоактивного забруднення та з урахуванням норм частини 2 ст. 27 Закону № 1058-IV складає 168 грн, тобто веде до зменшення розміру пенсійної виплати.

В судовому засіданні:

- позивач просив позов задовольнити в повному обсязі, пояснивши, що пенсія за віком йому була призначена в 2010 році; він продовжує працювати і відповідач кожні два здійснює йому перерахунок пенсії з урахуванням додатково набутого страхового стажу;

- представник відповідача щодо задоволення позову заперечував, вказавши, що позов, є необґрунтованим, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, на порушення якої відповідачем вказується у позові, позивачу здійснюється перерахунок пенсії.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи і не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 у 2010 році на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначено пенсію за віком (т.1 а.с.179); після призначення пенсії позивач продовжував працювати.

Згідно ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV, разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Позивачу у зв'язку із збільшенням страхового стажу, як працюючому пенсіонеру відповідачем здійснювався перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV, що підтверджується позивачем та матеріалами пенсійної страви (т. 1 а.с.112, 137, 155, т. 2 а.с.117, 139, 157).

20.09.2023 позивач подав заяву про перерахунок пенсії (т. 1 а.с. 80-85), в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням норм ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме шляхом визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії з урахуванням періоду роботи на території радіоактивного забруднення згідно з довідкою про заробіток за період з червня по липень 1986 року та довідкою № 60 від 22.02.2010, разглянувши яку відповідно до Закону України про звернення громадян", відповідач листом від 17.10.2023 № 36868-36315/К-02/8-0600/23 (т. 1 а.с. 27, 177-178) повідомив позивача, що з урахуванням підвищення на 12% згідно з Постановою КМУ від 11.03.2024 № 312 розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ за період роботи на територіях радіоактивного забруднення та з урахуванням норм частини 2 ст. 27 Закону № 1058 складає 168 грн, тобто веде до зменшення розміру пенсійної виплати.

Вказаний лист не є відмовою у здійснити перерахунку та виплату пенсії з урахуванням норм ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а повідомленням, що у разі такого перерахунку розмір пенсії позивачабуде зменшений.

Станом на жовтень 2023 року розмір пенсії позивача складав 4481,35 грн (т.2 а.с.148).

Після перерахунку пенсії позивачу 23.05.2024 (т.1 а.с.179), її розмір склав 5133,29 грн.

В ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зазначено:

"Визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України."

В частині другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено:

"2. За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону."

При цьому суд звертає увагу, що позивач не звертався до відповідача, як то передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, із заявою про перерахунок пенсії.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк

Повне судове рішення складене 24 липня 2024 року