26 липня 2024 рокуСправа №160/10550/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
23.04.2024 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі -відповідач) в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 18.10.2023 №802011-2416-0403-UA12040150000015189, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за податковий період 2023 рік.
В обґрунтування позовної заяви ОСОБА_1 зазначив, що спірна земельна ділянка не є об'єктом оподаткування, оскільки використовується позивачем у власній господарській діяльності як суб'єктом господарювання, який застосовує спрощену систему оподаткування.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/10550/24 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
13.05.2024 представником відповідача подано до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що не зважаючи на те, що з набуттям ознак (якості) суб'єкта господарювання фізична особа, яка ним стала, не перестає бути власником чи користувачем земельної ділянки і не звільняється від обов'язку сплати земельного податку, а відтак підстави для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відсутні.
09.07.2024 ухвалою суду витребувано від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області наступні докази:
- розрахунок плати за землю за 2023 рік у вигляді орендної плати з фізичних осіб по земельній ділянці розміром 0,3904 га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0031, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який використано ним при винесенні податкового повідомлення-рішення від 18.10.2023 №802011-2416-0403- НОМЕР_1 та нормативно-грошову оцінку вказаної земельної ділянки.
22.07.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшли витребувані ухвалою суду від 09.07.2024 докази.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 06.08.1998 є фізичною особою-підприємцем та зареєстрований платником єдиного податку 2 групи зі ставкою 10% до розміру мінімальної заробітної плати без реєстрації ПДВ.
Основними видами діяльності позивача згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: Код 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний); 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.64 Роздрібна торгівля спортивним інвентарем у спеціалізованих магазинах; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 32.99 Виробництво іншої продукції, н.в.і.у.; 32.30 Виробництво спортивних товарів; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 25.61 Оброблення металів та нанесення покриття на метали; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет.
Позивач є власником виробничої бази, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Виробнича база ОСОБА_1 розташована на земельній ділянці, площею 0,3904 га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0031, яка належить на праві комунальної власності Кам'янській міській раді.
18.10.2023 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №802011-2416-0403-UA12040150000015189, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з фізичних осіб за 2023 рік розмірі 114916,22 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно з пунктом 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Пунктом 270.1 ст. 270 ПК України визначено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до пункту 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно з пунктом 287.6 ст. 287 ПК України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Як встановлено судом під час розгляду справи, за ОСОБА_1 обліковується земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 1210400000:01:022:0031 та цільовим призначенням - землі промисловості (11.02), загальною площею 0,3904 гектара.
Згідно рішення Кам'янської міської ради від 22.06.2018 №1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», ставка податку за користування земельними ділянками цільового призначення (11.02) для фізичних осіб становить 1,000.
За земельні ділянки, що використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено ставка земельного податку становить 3% від їх нормативної грошової оцінки.
Приймаючи до уваги викладене суд зазначає, що станом на дату винесення спірного податкового повідомлення-рішення, між позивачем та Кам'янською міською радою не було укладено договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з чим при розрахунку земельного податку необхідно було використовувати ставку земельного податку у розмірі 3%.
В свою чергу, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5100879972023 від 23.10.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:022:0031 становить 3830540,73 грн.
Отже, земельний податок за 2023 рік за земельну ділянку з кадастровим номером 1210400000:01:022:0031 становить 114916,22 грн (3830540,73 грн * 3%).
На підставі вказаного розрахунку відповідачем було сформовано податкове повідомлення-рішення на сплату земельного податку з фізичних осіб від 18.10.2023 №802011-2416-0403- НОМЕР_1 на суму 114916,22 грн.
Позивач, не погоджуючись із винесеним рішенням, зазначає, що звільнений від обов'язку сплати земельного податку, оскільки є фізичною особою-підприємцем, є платником єдиного податку ІІ групи, має у власності виробничу базу, яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:01:022:0031, яка відповідно використовується ним для ведення господарської діяльності.
Суд зазначає, що обов'язок зі сплати земельного податку для фізичної особи-власника чи користувача земельної ділянки залишається незмінним незалежно від реалізації цією особою певних наданих їй прав, у разі набуття нею статусу суб'єкта господарювання, діяльність якого пов'язана з використанням земельної ділянки або без такого.
Суд не приймає доводи позивача, що як платник єдиного податку, останній звільнений від сплати земельного податку з огляду на наступне.
Особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV цього Кодексу (п. 269.2 ст. 269 ПК України).
Згідно з пунктом 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 ст. 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відповідно до підпункту 4 пункту 297.1. ст. 297 ПК України платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.
У значенні наведених норм права, спрощена система оподаткування не звільняє суб'єкта господарювання від виконання податкових зобов'язань зі сплати податків, встановлених у пункті 297.1 ст. 297 ПК України, а запроваджує інші умови, порядок та механізм їх сплати, а також встановлює можливість відновлення їх сплати на загальних підставах у разі недотримання умов оподаткування за спрощеною системою.
Умовою несплати земельного податку за зазначеною системою оподаткування є те, що суб'єкт господарювання, який є власником чи користувачем земельної ділянки, використовує цю землю для проведення господарської діяльності
Враховуючи викладене у сукупності, суд робить висновок, що у розумінні положень підпункту 14.1.72, підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, пунктів 269.1 - 269.2 ст. 269, пунктів 270.1.1-270.1.2 пункту 270.1 ст. 270, пункту 291.2 ст. 291, підпункту 4 пункту 297.1 ст. 297 ПК України, платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.
Правове відношення між власністю на земельну ділянку чи користування нею та обов'язком сплати земельного податку не припиняється у разі набуття власником чи користувачем земельної ділянки статусу суб'єкта господарювання та обрання ним виду економічної діяльності і системи оподаткування, які не передбачають використання земельної ділянки в господарській діяльності. Тобто, з набуттям ознак (якості) суб'єкта господарювання фізична особа, яка ним стала, не перестає бути власником чи користувачем земельної ділянки і не звільняється від обов'язку сплати земельного податку.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видно, що до основного виду підприємницької діяльності позивача належить роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах.
Суд зазначає, що використання виробничої бази для ведення господарської діяльності, що розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:01:022:0031, не є підставою для звільнення останнього від сплати земельного податку. Необхідно розмежовувати поняття "використання в господарській діяльності нежитлового приміщення" та "використання в господарській діяльності земельної ділянки".
Дана правова позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 27.02.2018 у справі №826/8675/17, від 12.06.2018 у справі №826/18434/15, від 26.06.2018 у справі №826/18899/16, від 13.06.2018 у справі №826/14615/16, від 15.02.2019 у справі №826/9948/16, від 09.04.2019 у справі №826/12960/16.
В матеріалах справи відсутні докази використання позивачем під час здійснення господарської діяльності саме земельної ділянки.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про правомірність визначення відповідачем суми податкового зобов'язання з земельного податку, оскільки позивач є власником виробничої бази, яка використовується у його господарській діяльності, на відміну від земельної ділянки, на якій воно розташоване.
Поряд з цим, при вирішенні справи суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення…Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ( справа «Проніна проти України», рішення ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року)
Очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод зобов'язує суди умотивовувати свої рішення. Але дану вимогу не слід розуміти як таку, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.
Згідно ч. 1 ст. 77 Кодекс адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Правові підстави для відшкодування судового збору у порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський