Рішення від 26.07.2024 по справі 140/4817/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4817/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області), відповідно до яких просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області:

1) виплачувати щомісячно пенсію з розрахунку понаднормованого страхового стажу 27 років;

2) компенсувати втрати частини пенсії у зв'язку строків її виплати в сумі 9 555 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що їй призначено пенсію за віком з 03.06.1994, а отже на нього має розповсюджуватись положення п.4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та понаднормовий стаж позивача має обраховуватись у розмірі 35 років. Позивач наголошує, що він звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак відповідач протиправно відмовив позивачу в проведенні вказаного перерахунку.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні з тих підстав, що на час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 вже не поширюється дія пункту 4-1 Прикінцевих положень Закону України №1058 у зв'язку з тим, що врахований страховий стаж та заробіток набутий позивачем після призначення пенсії (03.06.1994).

З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З листа Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 10.04.2024 судом встановлено, що за документами електронної справи страховий стаж ОСОБА_1 становить 52 роки 7 місяці 8 днів. Також з вказаного листа слідує, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Разом з тим, пунктом 4-1 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачено, що для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (закон набрав чинності 01.10.2011), крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії:

- мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу;

- збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

Не погодившись із визначеним розміром понаднормово стажу, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі в редакції чинній станом дану виникнення спірних правовідносин) для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії:

- мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу;

- збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

Згідно частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» набрав чинності 01.10.2011.

Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за віком з 02.06.1994, тобто до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Враховуючи вищезазначене, з огляду на той факт, що страховий стаж позивача станом складає 52 роки 7 місяців 8 днів, позивачу мала бути встановлена доплата за понаднормовий стаж у розмірі 27 років.

В свою чергу, з матеріалів справи судом встановлено, що позивачу виплачується доплата за понаднормовий стаж в розмірі 17 років.

Таким чином суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до п. 4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням понаднормового стажу тривалістю 27 років за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.

З метою відновлення порушених прав позивача суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.01.2020 згідно п.4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням понаднормового стажу тривалістю 27 років за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, з врахуванням виплачених сум.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись статтями 6, 72-77, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до п. 4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням понаднормового стажу тривалістю 27 років за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.01.2020 згідно п.4-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням понаднормового стажу тривалістю 27 років за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).

Суддя Ф.А. Волдінер