Постанова від 26.07.2024 по справі 292/901/24

ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 292/901/24

Провадження № 3/292/668/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 року с-ще Пулини

Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі: головуючої судді Рябенької Т.С., з участю секретаря судового засідання Забродської Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Пулини справу, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, що перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4350 № 85 від 03.07.2024, який надійшов до суду 11.07.2024 з військової частини НОМЕР_1 , 02 липня 2024 року о 18 годині 30 хвилин солдат ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп"яніння на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), а саме: виражений запах алкоголю з ротової порожнини, сплутана мова та хитка хода, що підтверджується свідками, медичним оглядом з метою виявлення алкогольного сп"яніння в КНП "Лікарня" Пулинської селищної ради та оглядом на стан алкогольного сп"яніння з використанням спеціального технічного засобу, проведеного ІНФОРМАЦІЯ_2 у Збройних Силах України. Солдат ОСОБА_1 в умовах особливого періоду вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП. ОСОБА_1 відмовився від підпису висновку щодо результатів медичного огляду КНП "Лікарня" Пулинської селищної ради в присутності свідків.

В судові засідання, призначені на 15.07.2024, 17.07.2024, 24.07.2024 та 26.07.2024, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з"явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином за допомогою смс-повідомлення на номер мобільного телефону, вказаного ним особисто в заяві на отримання електронних повісток. Надіслав на адресу суду письмову заяву про направлення справи відносно нього за місцем його проживання в АДРЕСА_3 , так як свою вину не визнає та хоче оскаржити. Також надіслав на адресу суду письмове пояснення, згідно якого на момент проходження експертизи проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , на даний час за станом здоров"я переведений до 2-го відділу роти охорони Івано-Франківського РТЦК. На момент огляду знаходився в лікарні селища Пулини та перебував в пригніченому стані. Наступного дня мав бути виписаний з лікарні та переведений на нове місце військової служби. До нього приїхали бойові побратими та вони випили по два бокали пива. Коли повернувся в лікарню, там відбувалася загальний огляд на стан сп"яніння. Продувши в прилад, результат показав 1,002 проміле. Просить взяти до уваги, що після початку повномасштабної війни він добровільно повернувся в Україну з Лондона, де проживав 8,5 років. За два роки служби жодного разу не отримував доган та поведінки не порушував, має позитивну характеристику. Після отримання поранення був виведений поза штат та отримував 650 грн, лікувався за власний рахунок. На даний час продовжує службу і очікує ще 3-5 операцій. Крім того, надіслав до суду копію виписки з медичної карти стаціонарного хворого № 1867 від 03.07.2024 КНП Лікарня" Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області та копію його службової характеристики від 22.07.2024.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст. ст. 1, 245 КУпАП, та своєчасному розгляду справи в межах строків, які передбачені ст. 38 КУпАП. Разом з цим, розглянувши заяву ОСОБА_1 про направлення справи про адміністративне правопорушення відносно нього для розгляду за місцем його проживання, суд дійшов такого висновку. Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. При цьому діючий КУпАП не передбачає можливості розгляду справ даної категорії за місцем проживання порушника, тому суд не знаходить підстав для задоволення вищевказаної заяви особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Розглянувши протокол про військове адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вислухавши пояснення свідків, суд дійшов такого висновку. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об"єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю. Згідно статтей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. Частиною 3 статті 172-20 КУпАП встановлена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду. Згідно ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних

речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Частиною 2 ст. 172-20 КУпАП встановлено відповідальність за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів. Як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4350 № 85 від 03.07.2024 ОСОБА_1 інкриміновано перебування на території військової частини в стані алкогольного сп"яніння в умовах особливого періоду. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованому йому адміністративного правопорушення, вказаного в протоколі про військове адміністративне правопорушення серії А4350 № 85 від 03.07.2024, надано такі докази: витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 02.02.2024 № 701 "Про призначення оперативної групи військової частини НОМЕР_1 на період виконання особовим складом військової частини завдань у складі угрупування військ (сил), направлення на медичний огляд з метою виявлення алкогольного сп"яніння ОСОБА_1 від 02.07.2024, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 02.07.2024, акт огляду на стан алкогольного сп"яніння з використанням спеціального технічного засобу № 320 від 02.07.2024, тест на алкоголь № 1305 від 02.07.2024, акт підтвердження перебування військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп"яніння, або виконання ними обов"язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп"яніння від 03.07.2024, бланки отримання пояснень у ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.04.2023 № 108, копію військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 21.10.2022, карту фізичної особи - платника податків, службову та медичну характеристику, службову картку ОСОБА_1 . Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що працює медичною сестрою госпітального відділення медичної роти військової частини НОМЕР_1 . На початку липня 2024 року за усною вказівкою керівництва проводилася перевірка наявності особового складу військовослужбовців, які перебувають на лікуванні у Пулинській лікарні. Спочатку військовослужбовець ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп"яніння за допомогою приладу, однак згодом пішов в магазин, купив олію та випив її, намагаючись знизити рівень алкоголю в організмі. Продувши прилад "Алконт" результат показав близько 1,5 проміле. ОСОБА_1 не погодився з результатами, вимагав повторного огляду та свідоцтво про повірку приладу, яке на його вимогу йому було надано. Оскільки ОСОБА_1 не визнавав результати огляду на стан сп"яніння, за рішенням керівництва його завезли на огляд в м. Житомир, де військова служба правопорядку провели свій огляд, результат якого показав трохи більше 1 проміле.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що працює на посаді начальника стоматологічного кабінету медичної роти військової частини НОМЕР_1 та виконує обов"язки начальника медичної служби на ППД. На початку липня 2024 року у військову частину надійшов телефонний дзвінок від завідуючого хірургічним відділенням Пулинської лікарні зі скаргою на військовослужбовця, який виписаний, однак залишати приміщення лікарні не бажає. За усною вказівкою керівництва медична сестра ОСОБА_4 разом з черговими поїхали в лікарню. В лікарні повідомили, що багато військовослужбовців, які проходять лікування, перебувають в стані алкогольного сп"яніння та порушують режим. Було вирішено провести огляд на стан сп"яніння у всіх військовослужбовців, в тому числі у ОСОБА_1 . Він особисто при проведенні огляду присутній не був. Зі слів ОСОБА_4 . ОСОБА_1 спочатку не бажав пройти огляд на стан сп"яніння, а згодом пройшов, однак з результатами не погодився, тому було прийнято рішення відвезти його до м. Житомира на огляд у військовій службі правопорядку у супроводі ОСОБА_4 та ще одного військового. Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. Згідно ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. За приписами пункту 7 розділу II «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року N 329 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за N 1622/37244, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол. Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У

протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення. Отже, обставини, наведені у протоколі про адміністративне правопорушення, суб'єктом, який його склав, повинні підтверджуватись іншими зібраними цим суб'єктом доказами. Так, протокол про адміністративне правопорушення не може слугувати доказом в даній справі в розумінні вимог ст.251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Згідно копії виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 1867 від 03.07.2024 ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні КНП "Лікарня" Пулинської селищної ради з 21.06.2024 по 03.07.2024. Дослідивши надані матеріали справи, суддя дійшла висновку про порушення вимог статті 266-1 КУпАП при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп"яніння та недоведеність вини останнього у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. З наведеного вище вбачається, що матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження вчинення військовослужбовцем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення саме на території військової частини НОМЕР_1 , та даних щодо кваліфікуючих ознак складу правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у зв'язку з чим відсутні ознаки об'єктивної сторони складу зазначеного правопорушення, що є підставою для закриття провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ч. 3 ст. 172-20, ч. 1 ст. 247, ст. ст. 245, 252, 279, 280 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити у зв"язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Т.С. Рябенька