Єдиний унікальний номер 341/1235/24
Номер провадження 3/341/354/24
26 липня 2024 року місто Галич
Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Мергель М. Р. розглянув справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
установив
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, яке полягало у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, за наступних встановлених суддею обставин.
10 червня 2024 року о 21 годині 45 хвилин по вул. Вівчаренко у місті Галичі водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Nissan X-Trail, н. з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду у встановленому законодавством порядку на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки ТЗ за допомогою приладу Драгер6810 та проведення такого огляду в медичному закладі КНП «Галицька лікарня» відмовився, що зафіксовано на технічний засіб.
Указаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Розгляд справи призначено на 21.06.2024, який відкладено на 09.07.2024 через відсутність доказів неповідомлення і неприбуття особи.
У судове засідання 09.07.2024 ОСОБА_1 не прибув, жодних заяв чи клопотань до суду не подавав. При цьому на адресу місця проживання особи надіслано повістку, яка повернулась до суду без вручення 01.07.2024 у зв'язку з відсутністю адресата за відповідною адресою. Розгляд справи повторно відкладено на 26.07.2024 з повторним надсиланням на адресу особи повістки.
26.07.2024 ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, заяв не подавав.
Вирішуючи питання про розгляд справи без участі особи, суддя виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 268 КУпАП справу може бути розглянуто за відсутності особи лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП не входить до переліку справ, передбачених частиною 2 статті 268 КУпАП, розгляд яких необхідно проводити з обов'язковою присутністю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому, враховуючи неявку ОСОБА_1 без поважних причин у судове засідання, а також те, що від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, суддя вважає за можливе справу розглядати без участі особи.
Також, суддя враховує, що відомості про час розгляду цієї справи оприлюднено на офіційному сайті Галицького районного суду Івано-Франківської області, який є загальнодоступним. Дані про місце розгляду справи містяться у протоколі, який складено за участю особи та прочитано ОСОБА_1 , зокрема в частині повідомлення про місце розгляду справи (відеозапис). Водночас ОСОБА_1 з часу складення протоколу до моменту розгляду справи у суді по суті (більше місяця) жодних дій, спрямованих на спростування висунутого обвинувачення, зокрема щодо надання особистих пояснень, не вчиняв, поводив себе пасивно, жодних заперечень на протокол до суду не подавав.
Отже, поведінка ОСОБА_1 свідчить про зловживання процесуальним правом і намагання затягнути час розгляду справи або небажання брати участь у розгляді цієї справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України» Суд наголосив, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя насамперед покладається на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 вказаної Конвенції.
До суду не надіслано доказів (підтвердження) того, що ОСОБА_1 не мав можливості 26.07.2024 взяти участь у розгляді справи.
Суддя не може і не вважає за доцільне невизначену кількість разів відкладати судові засідання, доки особа виявить бажання взяти участь у справі.
З огляду на викладене, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 . При цьому суддя враховує, що у випадку незгоди з рішенням у цій справі, особа не позбавлена можливості надати власні пояснення, заперечення на протокол, докази у справі на стадії апеляційного перегляду справи.
Надаючи правову оцінку наявним у справі доказам, суддя виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з частиною 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена, зокрема, за відмову особою, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Дослідивши матеріали справи і надавши їм правову оцінку, суддя встановив, що дії ОСОБА_1 містять склад правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, а саме: відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння з огляду на таке.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками тощо.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджена належними і допустимими доказами, а саме даними, які містяться у:
- протоколі про адміністративне правопорушення від 10 червня 2024 року серії ААД № 587585, у якому зафіксовано дані особи, автомобіля, час, місце та спосіб вчинення правопорушення, місце розгляду справи;
- акті огляду, в якому зафіксовано ознаки алкогольного сп'яніння;
- рапорті працівника поліції з описом подій зупинки ТЗ під керуванням ОСОБА_1 , виявлення ознак алкогольного сп'яніння, пропозиції пройти огляд та відмови водія від огляду тощо;
- фотографіях даних посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 та припаркованого автомобіля Nissan X-Trail, н. з. НОМЕР_1 ;
- копії постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 статті 122 КУпАП;
- відеозаписах працівників патрульної поліції, на яких відображено рух і подальшу зупинку ТЗ Nissan X-Trail, н. з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 . При цьому на попередню вказівку за допомогою проблискових маячків ОСОБА_1 не відреагував, зупинку ТЗ не здійснив, продовжив рух і здійснив паркування лише через кілька хвилин біля будівлі лікарні на місці зупинки ТЗ, призначеному для осіб з інвалідністю, вийшов з водійського сидіння, інші особи в автомобілі відсутні. Під час тривалого спілкування з працівниками поліції ОСОБА_1 поводить себе агресивно, проявляє явну зневагу і зверхність до представників поліції, вказує на відсутність у нього посвідчення водія і документів на автомобіль, бо живе недалеко і приїхав у лікарню до дружини. Також, ОСОБА_1 вказує на «незаконність» зупинки його транспортного засобу і відсутність доказів, що він перебував за кермом. Працівники поліції озвучили ОСОБА_1 про наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння і вимогу на підставі пункту 2.5 ПДР пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Особі роз'яснено право пройти відповідний огляд на місці зупинки ТЗ за допомогою спеціального технічного пристрою, надано свідоцтво про повірку приладу Драгер. Роз'яснено право пройти огляд у медичному закладі. ОСОБА_1 від огляду відмовився, оскільки вважає зупинку його ТЗ незаконною. Працівники поліції прочитали права особі, роз'яснили наслідки відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. При цьому ОСОБА_1 постійно перебиває поліцейських, ігнорує роз'яснення, поводить себе неадекватно. Надалі ОСОБА_1 зачитали зміст протоколу, від підпису і отримання якого особа відмовилась.
Вказаний відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які брали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно зі статтею 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до частин другої, третьої статті 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Згідно зі статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова судді згідно зі статтею 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення на підставі оцінки усіх встановлених обставин у комплексі та взаємозв'язку доведено поза всяким розумним сумнівом наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Факти керування ТЗ та відмови ОСОБА_1 від проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння підтверджені належними, допустимими та достатніми доказами, зокрема відеозаписами працівників поліції, що дає суду підстави для визнання особи винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП.
Відповідно до статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначено, зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Розгляд справ про адміністративні правопорушення не є виключенням і також повинен здійснюватись із застосуванням вказаних засад.
Водночас ОСОБА_1 не надав жодного доказу того, що він не вчиняв інкримінованого йому правопорушення, та жодним чином не спростував його вчинення.
Крім того, вважаю за необхідне вказати, що відсутність доказів обгрунтованості причин зупинки ОСОБА_1 не може бути підставою для закриття справи про адміністративне правопорушення, оскільки у цьому випадку не підлягає застосуванню доктрина «плодів отруєного дерева».
Так, відповідно до вказаної доктрини, якщо джерело доказів є неналежним, то всі докази, отримані з його допомогою, будуть такими ж.
Проте, факт зупинення автомобіля ОСОБА_1 жодним чином не може вважатися джерелом доказів, зокрема у розумінні статті 251 КУпАП, а отримані після зупинки автомобіля працівниками поліції докази (дані, які містяться у протоколі, відеозаписах, акті тощо) є належними і допустимими.
Тобто, дані щодо зупинки автомобіля - це докази, які містяться у протоколі і на відеозаписі, які є джерелами доказів. Водночас, сам факт зупинки - не є джерелом доказів, а тому доктрина «плодів отруйного дерева» не може бути застосована.
Також зазначаю, що правомірність дій поліцейських щодо зупинки транспортного засобу не знаходиться у причинному зв'язку з обов'язком водія транспортного засобу пройти відповідний установлений законом огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд відповідно до п. 2.5 ПДР України кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Керування транспортним засобом водієм, який підозрюється в тому, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння, створює реальну небезпеку, яка може призвести до тяжких наслідків.
Також, суддя зауважує, що відповідно до змісту наявного у справі рапорта працівники поліції отримали інформацію про те, що водій ТЗ Nissan X-Trail, н. з. НОМЕР_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Це додатково давало підстави для зупинки вказаного ТЗ.
Розглядаючи цю справу, суддя також враховує воєнний стан у державі. З огляду на викладене, враховую суспільну небезпеку здійснення особою керування транспортним засобом, можливо, у стані алкогольного сп'яніння. Керуючись внутрішнім переконанням та об'єктивним аналізом обставин справи, доходжу висновку про те, що особа дійсно керувала транспортним засобом і відмовилась виконати передбачений законодавством обов'язок щодо проходження відповідного огляду на стан алкогольного сп'яніння. Водночас, вважаю неприпустимим, щоб окремі, ймовірно існуючі незначні процедурні порушення під час оформлення матеріалів адміністративного порушення, призводили до уникнення відповідальності окремими громадянами, які нехтують вимогами чинного законодавства України і наражають на реальну небезпеку інших громадян, особливо під час воєнного стану.
Таким чином, вважаю, що наявними у справі доказами доведено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1січня 2024 року у розмірі 3028,0 грн.
Керуючись статтями 130, 251, 266, 283, 284, 285 КУпАП, суддя
постановив
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до змісту статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її прийняття.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
СуддяМикола МЕРГЕЛЬ