Рішення від 16.07.2024 по справі 200/1334/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2024 року Справа№200/1334/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

07 березня 2024 року через систему «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області яка полягає у нездійсненні позивачу перерахунку його пенсії та виплати заборгованості: з дати її призначення по 31.01.2020 р. на підставі його заяви, рішень суду та наданих ним і ІНФОРМАЦІЯ_1 довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 р. № 09/02/334-1, від 15.11.2021 р. № 09/02/334-2, від 15.11.2021 р. № 09/02/335-1, від 15.11.2021 р № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 р. № 10/220; та з 01.02.2020 р. 31.01.2021 р, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 (рішень суду №200/9306/21.) із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду №200/11763/21) та проведених щорічних індексацій базового місяця (ОСНП 2022 та ОСНП 2023) пенсії позивача;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та враховувати в подальшому при обчислені пенсії позивача, пенсію ОСОБА_1 та виплатити виниклу заборгованості ОСОБА_1 пенсії: з дати її призначення по 31.01.2020 р. на підставі його заяви, рішень суду та наданих ним і ІНФОРМАЦІЯ_1 довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 р. № 09/02/334-1, від 15.11.2021 р. № 09/02/334-2, від 15.11.2021 р. № 09/02/335-1, від 15.11.2021 р № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 р. № 10/220; та з 01.02.2020 р. по 31.01.2021 р, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 (рішень суду №200/9306/21.) із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду №200/11763/21).

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він громадянин України, внутрішньо переміщена особа, учасник бойових дій, учасник антитерористичної операції (операції об'єднаних сил), який приймав безпосередню участь в її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. 19 лютого 2019 року був звільнений з військової служби Збройних Сил України в запас (офіцер запасу) та виключений зі списків особового складу.

Станом на даний час є пенсіонером Міністерства оборони України. Пенсію призначено з 20.02.2019 року (довічно за вислугу років).

Вказує, що він 23 лютого 2023 року, звернувся із заявою (із додаванням всіх копій рішень суду, довідок та розрахунків) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо: перерахунку з 20.02.2019 року основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, рішень суду (№200/10137/20-а, № 200/7712/21, №200/47/21-а), довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 р. № 09/02/334-1, від 15.11.2021 р. № 09/02/334-2, від 15.11.2021 р. № 09/02/335-1, від 15.11.2021 р № 09/02/335-2 та довідок-розрахунків індексації грошового забезпечення від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168 та виплати заборгованості; перерахунку з 01.02.2020 року основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 (рішення суду №200/9306/21) із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду №200/11763/21).

Рахує, що на врахування до складу грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також індексації грошового забезпечення, він мав право при обчисленні пенсії при її призначенні.

Так, вказує, 03 квітня 2023 року він отримав відповідь від відповідача № 5253-3867/Т-02/8- 0500/23 із безпідставною відмовою у проведенні перерахунку його пенсії. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду, від 14.07.2023 року по справі №200/1650/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача, від 23 лютого 2023 року, про перерахунок його пенсії та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.

19.01.2024 року, після набрання рішення суду законної сили, позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії із додаванням всіх підтверджуючих документів.

15.02.2024 року позивач отримав відмову від відповідача на його заяву про перерахунок його пенсії.

Зазначає, що відповідач, як на не виконання рішень судів, на виконання яких видано довідки, посилається що на нього рішеннями судів, не покладено будь-яких обов'язків. Така позиція відповідача, на думку позивача, суперечить приписам ст. 63 Закону № 2262-XII та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1.

Позивач вказує, що відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, рахує позивач, протиправні дії відповідача, в частині нездійснення перерахунку його пенсії, тричі призвели до її заниження та виникнення заборгованості по пенсії позивача з 20.02.2019 р. та з 01.02.2020 р. а саме: з 20.02.2019р. основного розміру його пенсії за довідками щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 р. № 09/02/334-1, від 15.11.2021 р. № 09/02/334-2, від 15.11.2021 р. № 09/02/335-1, від 15.11.2021 р № 09/02/335-2, довідок-розрахунків індексації грошового забезпечення від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168; та з 01.02.2020 р. основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 (рішення суду №200/9306/21) із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, тпідвищення, премії), з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду).

У зв'язку із зазначеними неправомірними діями відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, зазначивши, що позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262) з 20 лютого 2019 року та має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 29 серпня 2019 року №0000605795, виданою відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 №509.

Вказав, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року по справі №200/10553/20-а, яке набрало законної сили 11 березня 2021 року проведено виплату позивачу недоплаченої різниці від основного розміру пенсії з 20 лютого 2019 року. У жовтні 2020 року здійснено перерахунок пенсії позивачу у розмірі 10185 гривень 70 копійок (розмір пенсії до перерахунку складав 8944 гривні 76 копійок). Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення №200/10553/20-а з урахуванням виплачених сум за період з 20 лютого 2019 року по 31 жовтня 2020 року склала 25217 гривень 68 копійок. В лютому 2021 року проведено зарахування доплати до пенсії на картковий рахунок, в межах суми стягнення за 1 місяць у розмірі 398 гривень 88 копійок за лютий 2019 року.

Відповідач вказує, що суми пенсії, нараховані внутрішньо переміщеним особам на виконання рішень суду, підлягають виплаті на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року №1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території» (далі - Порядок №1165).

Таким чином, вказав відповідач, виплата доплати за Рішенням №200/10553/20-а, за період з 01 березня 2019 року по 31 жовтня 2020 року у сумі 24818 гривень 80 копійок (25217,68 грн. - 398,88 грн.) облікована в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, затвердженого постановою КМУ №1165, після затвердження відповідних бюджетних призначень.

24 листопада 2021 року (вх. №5396/5) від ІНФОРМАЦІЯ_2 до Головного управління надійшли довідки №09/02/334-1, №09/02/334-2, №09/02/335-1, №09/02/335-2 від 15 листопада 2021 року про додаткові види грошового забезпечення (далі - довідки ГЗ) по Позивачу.

Так, зазначає відповідач, статтею 43 Закону №2262, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року №393 та пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, визначено перелік складових грошового забезпечення. Пенсії військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою і військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Цей перелік складових грошового забезпечення є вичерпним і не містить сумї щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, зазначає відповідач, для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок ГЗ підстав немає, про що повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 04 січня 2022 року №0500-1609-8/623.

Відповідач звертає увагу суду на той факт, що Головним управлінням при прийнятті рішення щодо неврахування індексації при розрахунку пенсії позивачу враховано позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 30 січня 2024 року по справі 580/1974/23, а саме:

«За таких обставин, судова палата Верховного Суду вважає, що висновки, викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 про наявність у особи, яка перебувала на службі в ОВС, та якій пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, сум індексації цього грошового забезпечення, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати наступні висновки:

(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент

звільнення з відповідних органів;

(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Відповідач констатує, що застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, судова палата дійшла висновку про те, що дії відповідача щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу сум індексації цього грошового забезпечення діючих поліцейських при формуванні такої довідки у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення певній категорії осіб (в цьому випадку - поліцейським), відповідають критеріям, визначеним статтею 19 Конституції України та у статті 2 КАС України, у зв'язку із чим висновки судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позовних вимог ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.

Відповідач звертає увагу суду на те, що довідки від 14 листопада 2019 року №10/235, від 02.10.2020 №10/220, №10/222, від 16 лютого 2022 року №09/02/168, від 18 лютого 2022 року №ФС-98489/09/01/289 від ІНФОРМАЦІЯ_4 до Головного управління не надходили.

Також вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 по справі №200/11763/21 проведено нарахування щомісячної доплати Позивачу з 1 липня 2021 року в сумі 2000 гривень, згідно пункту 1 абзацу 2 Постанови Кабінету Міністрів від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». У вересні 2022 року здійснено перерахунок пенсії позивачу у розмірі 13624 гривні 93 копійки (розмір пенсії до перерахунку складав 11624 гривні 93 копійки). Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення №200/11763/21 з урахуванням виплачених сум за період з 01 липня 2021 року вересня 2022 року склала 30000 гривень 00 копійок.

Також зазначив, що у резолютивній частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2023 року по справі №200/1650/23, яке набрало законної сили 11 січня 2024 року, зазначено: зобов'язати Головне управління вчинити дії щодо перерахунку та виплати заборгованості ОСОБА_1 пенсії з дати її призначення по 31 січня 2020 року на підставі його заяви, рішень суду та наданих ним і ІНФОРМАЦІЯ_1 довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-2, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 року №10/220; та з 01 лютого 2020 року по теперішній час, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022 року № ФС-98489/09/01/289 (рішень суду №200/9306/21) із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02 жовтня 2020 року № 10/220, та від 16 лютого 2022 року № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду №200/11763/21) та проведених щорічних індексацій базового місяця (ОСНП 2022 та ОСНП 2023) пенсії позивача.

Враховуючи висновки Рішення №200/1650/23 Головним управлінням прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 29 січня 2024 року №1693/03-16.

Одночасно зазначає, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Будь яких зобов'язань на Головне управління рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 №200/1657/20-а, від 10.09.2021 №200/7712/21, від 09.03.2021 №200/10137/20-а, від 17.05.2021 №20/47/21-а, від 01.10.2021 №200/9306/21 покладено не було.

У зв'язку з наведеним вище відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Ухвалою суду від 08 березня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою від 08 травня 2024 року суд перейшов зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання, строк проведення якого продовжив на 30 днів, та повідомив учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 22 травня 2024 року о 12 год. 00 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд. 1.

22 травня 2024 року підготовче засідання було відкладено на 10 червня 2024 року у зв'язку з перебуванням судді Христофорова А.Б. у відпустці.

Ухвалою від 10 червня 2024 року закрито підготовче провадження у справі. Проведення судового засідання для розгляду справи по суті призначено на 18 червня 2024 року на 11 год. 00 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122 Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд. 1.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання 18 червня 2024 року не з'явились.

Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, відповідно до яких якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено та який триває станом на дату розгляду цієї справи.

02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_1 , виданий 09 жовтня 2017 року органом 1438, РНОКПП НОМЕР_2 .

Позивач проходив службу в Збройних силах України, є учасником бойових дій, 19 лютого 2019 року звільнений з військової служби в запас, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року по справі №200/1657/20-а позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо не проведення розрахунку, нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 2016 року по 2018 рік. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_7 провести розрахунок ОСОБА_1 розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік та виплатити суму нарахованої індексації. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 9 березня 2021 року по справі №200/10137/20-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлених довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням із обов'язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області оновлені довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці перед звільненням із обов'язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, для подальшого здійснення обчислення та перерахунку пенсії. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року по справі №200/47/21-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не включення до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 для обчислення пенсії за останні 24 місяців перед звільненням, щомісячної додаткової грошової винагороди, нарахованої та сплаченої позивачу відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 у період з 1 лютого 2017 року по 29 лютого 2018 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 опрацювати та виготовити оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 для обчислення йому пенсії за останні 24 місяці перед звільненням, до якої включити нараховану та виплачену йому щомісячну додаткову грошову винагороду, нараховану та виплачену позивачу відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 у період з 1 лютого 2017 року по 29 лютого 2018 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 направити оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року по справі №200/7712/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо урахуванням базового місяця для обчислення індексації - серпень 2015 року, за період з січня 2016 року по 28 лютого 2018 року. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням базового місяця для обчислення індексації - серпень 2015 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням базового місяця для обчислення індексації - січень 2008 року та з урахуванням раніше визначеної суми. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року по справі №200/9306/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідки про розмір грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 29 січня 2020 року із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 року № 704, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 29.01.2020, відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

23 лютого 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою добровільного зразка, в якій просив: здійснити перерахунок пенсії; провести індексацію пенсії після її перерахунку з 20 лютого 2019 року по день перерахунку; надати завірену копію протоколу перерахунку пенсії; надати розрахунок заборгованості по недоплаченій різниці пенсії з 20 лютого 2019 року по день перерахунку пенсії позивача, з урахуванням раніше виплачених сум; нарахувати та виплатити заборгованість по недоплаченій різниці виплачених сум, згідно підготовленого розрахунку; постійно враховувати данні суми та відсотки при подальшому перерахуванню пенсії.

До вказаної заяви позивачем додано: копію рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/10137/20-а від 09 березня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/10137/20-а від 15 вересня 2021 року; копію рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/47/21-а від 17 травня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/47/21-а від 21 вересня 2021 року; копію рішення Донецького окружного адміністративного суду № 200/9306/21 від 01 жовтня 2021 року; копію рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/7712/21 від 10 вересня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/7712/21 від 25 січня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/1657/20-а від 17 квітня 2020 року; копію розрахунку індексації грошового забезпечення за рішенням суду №200/1657/20-а від 17 квітня 2020 року; копію розрахунку індексації грошового забезпечення за рішенням суду № 200/7712/21 від 10 вересня 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/334-1 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/334-2 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/335-1 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/335-2 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № ФС-98489/09/01/289 від 18 лютого 2022 року.

Заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуто в порядку звернення громадян та надано відповідь, оформлену листом від 03 квітня 2023 року за вих. №5253-3867/Т-02/8-0500/23.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2023 року № 200/1650/23 позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область,84122) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягає у не розгляді та не винесенні рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.

19.01.2024 року, після набрання рішення суду законної сили, позивач повторн звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії із додаванням всіх підтверджуючих документів.

15.02.2024 року позивач отримав відмову від відповідача на його заяву про перерахунок його пенсії.

Так у рішенні зазначено, що на теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов КМУ, від Пенсійного фонду України не надходило.

Крім того вказано, що розділом ІІ Постанови 3-1 надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами Пенсійного фонду України та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію. Даний перелік не містить заяви про перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 , у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення, а тому, оскільки, ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії згідно до статті 63 Закону №2262 не звертався, рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії не приймалось.

Поряд з цим також вказано, що будь яких зобов'язань на Головне управління рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 №200/1657/20-а, від 09.03.2021 №200/10137/20-а, від 17.05.2021 №200/47/21-а, від 10.09.2021 №200/7712/21, від 01.10.2021 №200/9306/21 покладено не було.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно вимог ст.51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі за текстом - Порядок №3-1).

Пунктом 23 Порядку №3-1 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2023 року у справі № 200/1650/23 позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область,84122) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягає у не розгляді та не винесенні рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.

На виконання зазначеного рішення суду у справі № 200/1650/23 Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області відмовило Позивачу в перерахунку пенсії, оскільки, як зазначає у відзиві відповідач, перерахунок пенсії позивача на підставі довідок №09/02/334-1, №09/02/334-2, №09/02/335-1, №09/02/335-2 від 15 листопада 2021 року про додаткові види грошового забезпечення не здійснено, оскільки суми індексації не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення.

Щодо правомірності не врахування відповідачем при перерахунку пенсії позивача індексації, що зазначена у довідках №09/02/334-1, №09/02/334-2, №09/02/335-1, №09/02/335-2 від 15 листопада 2021 про додаткові види грошового забезпечення суд зазначає таке.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком №45.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якою врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Статтею 94 Закону № 580-VIII регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону № 580-VIII).

Нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова № 988 та Порядок № 260, відповідно, якими не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення для перерахунку пенсії як індексація грошового забезпечення.

Відповідно до частини п'ятої статті 94 вказаного Закону № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії.

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону № 1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина перша статті 9 Закону № 1282-XII).

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон №2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

Суд зазначає, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

Разом з тим, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Отже, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок № 1078.

Пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021 до 28.02.2022 за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що об'єктом здійснення індексації доходів позивача, є його дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, а тому, відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку його пенсії.

Отже пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, що має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05.10.2020 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Таким чином, системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що, суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Верховний Суд у постанові у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі № 580/1974/23 адміністративне провадження № К/990/30767/23 вказав, що висновки, викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 про наявність у особи, яка перебувала на службі в ОВС, та якій пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, сум індексації цього грошового забезпечення, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати наступні висновки:

(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент звільнення з відповідних органів;

(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, судова палата дійшла висновку про те, що дії відповідача щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу сум індексації цього грошового забезпечення діючих поліцейських при формуванні такої довідки у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення певній категорії осіб (в цьому випадку - поліцейським), відповідають критеріям, визначеним статтею 19 Конституції України та у статті 2 КАС України, у зв'язку із чим висновки судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позовних вимог ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.

В силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» такий висновок враховується судом під час вирішення цього спору.

Враховуючи викладене та встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача правомірно не взято до розрахунку індексацію, що зазначена у довідках №09/02/334-1, №09/02/334-2, №09/02/335-1, №09/02/335-2 від 15 листопада 2021 про додаткові види грошового забезпечення, оскільки така не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягає врахуванню для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 р. № 10/220; та з 01.02.2020 р. 31.01.2021 р, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача з тих підстав, що вказані довідки не були надіслані на адресу відповідача безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_1 суд зазначає наступне.

Так, у відзиві на позов Відповідач вказав, що довідки від 14 листопада 2019 року №10/235, від 02.10.2020 №10/220, №10/222, від 16 лютого 2022 року №09/02/168, від 18 лютого 2022 року №ФС-98489/09/01/289 від ІНФОРМАЦІЯ_4 до Головного управління не надходили, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на їх підставі.

З приводу вказаного суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено судом, згідно з положеннями статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704, встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

13 лютого 2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок № 45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, якою було вирішено здійснити перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, та якою, серед іншого, були внесені зміни до Порядку № 45.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Однак Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, які здійснюються під час перерахунку пенсії, не змінився.

Зокрема, пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, як було вказано вище, видана Управлінням державної охорони України.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону №2011.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки уповноваженим органом.

При цьому суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Суд зауважує, що довідка ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.02.2022 № ФС-98489/09/01/289, що видана на виконання рішення суду від 01.10.2022 в адміністративній справі № 200/9306/24, складена за нормою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45 (у редакції, чинній до змін, внесених постановою КМУ від 21.02.2018 №103), підписана уповноваженими особами державного органу та скріплена гербовою печаткою.

Суд вважає за необхідне зазначити, що довідка від 18.02.2022 № ФС-98489/09/01/289 , що видана на виконання рішення суду від 01.10.2022 в адміністративній справі № 200/9306/24, видана позивачеві для перерахунку пенсії, ніким не оскаржена, не визнана недійсною, наслідком чого є відсутність підстав для неприйняття її до уваги.

Відповідно до пункту 16 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Водночас відповідачем не поставлено під сумнів надану йому позивачем нову довідку, як і не ініційовано проведення перевірки обґрунтованості її видачі (на виконання вимог ухвали суду таких доказів та пояснень суду не надано), що дає підстави суду стверджувати про відсутність у відповідача будь-яких сумнівів з цього приводу.

Суд звертає увагу, що у даній категорії справ саме на суб'єкта владних повноважень покладений обов'язок довести конкретно та обґрунтовано правомірність прийнятого рішення чи вчинення бездіяльності, а не обмежуватись загальними фразами про незгоду, перекладаючи власне свої функції безпосередньо на судові органи.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади, оскільки суди повинні дослідити прийняті суб'єктом владних повноважень акти, якщо їх об'єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору, а не здійснювати перевірку довідок щодо яких у суб'єкта владних повноважень не виникло жодного сумніву.

Відтак, не здійснюючи перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки від 18.02.2022 № ФС-98489/09/01/289, що видана на виконання рішення суду від 01.10.2022 в адміністративній справі № 200/9306/24 за відсутності сумнівів щодо її видачі і складових, що зазначені в ній, та, як наслідок, не ініціювання проведення перевірки, суд дійшов висновку, що відповідач ухиляється від виконання покладених на нього функціональних обов'язків.

Таким чином позовні вимоги в частині про визнання протиправною бездіяльність Відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 є такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289, суд зазначає таке.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Так, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 процедура.

Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами 2 і 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як встановлено судом, Позивач одночасно з заявою про перерахунок пенсії надав до пенсійного органу довідку від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 29.01.2020.

Тобто видача позивачу оновленої довідки проведена з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після зміни складових грошового забезпечення.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що у відповідача на підставі поданої довідки від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 про грошове забезпечення позивача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020.

Отже, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2020 перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 29.01.2020 з додатковими видами грошового забезпечення та здійснити виплату відповідно до вимог законодавства.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області яка полягає у нездійсненні позивачу перерахунку його пенсії та виплати заборгованості з дати її призначення по 31.01.2020 р. на підставі розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 р. № 10/220; та з 01.02.2020 р. 31.01.2021 р, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289 (рішень суду №200/9306/21.) із обов'язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02.10.2020 р. № 10/220, та від 16.02.2022 № 09/02/168), та проведених щорічних індексацій базового місяця (ОСНП 2022 та ОСНП 2023) пенсії позивача то такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки як вже зазначалось раніше судом у даному рішенні, індексація не належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та не підлягає врахуванню для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач, як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору, а тому розподіл судових витрат по справі судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247, 255,253-263,293-295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 січня 2024 року №0501018766 в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289, що видана ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (юридична адреса: 84122 Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3; ЄДРПОУ: 13486010) перерахувати ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; фактична адреса: АДРЕСА_4 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) з 01.02.2020 основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289, що видана ІНФОРМАЦІЯ_9 , а також здійснити її виплату із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

В задоволенні іншої частини позовних вимог- відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 16 липня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров