22 липня 2024 року Справа №160/30203/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/30203/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
03 липня 2024 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява, подана в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/30203/23, в якій останній просить:
- встановити засоби судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у справі №160/30203/23, що набрало законної сили 22.02.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у 10-денний строк подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у справі №160/30203/23, що набрало законної сили 22.02.2024 року.
В обґрунтування заяви вказано, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у справі №160/30203/23, з урахуванням ухвали Третього Апеляційного адміністративного суду від 19.04.2024 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 , з 01.09.2023 року нарахування та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Рішення набрало законної сили 22.02.2024 року. 23 квітня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити нарахування та виплату з 01.09.2023 року пенсії без обмеження її максимального розміру, з урахуванням суми індексації пенсії передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення. Листом від 21.05.2024 року за №30885-20162/Т-01/80400/24 відповідач зазначив, що на виконання рішення суду у справі №160/30203/23 та ухвали Третього Апеляційного адміністративного суду від 19.04.2024 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.09.2023 року відповідно до Постанови №168. Виплата пенсії здійснюється у розмірі 16080,36 грн., який обчислено на виконання рішення суду у справі №160/30203/23 та з урахуванням вимог Постанови №168 та Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Позивач зазначає, що відповідач у добровільному порядку не виконує рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у справі №160/30203/23, оскільки обмежує індексацію його пенсії розміром 1500,00 грн. та не доплачує щомісяця 773,81 грн. (2273,81 грн. - 1500,00 грн. = 773,81 грн.), що і стало підставою звернення до суду із даною заявою.
11 липня 2024 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли додаткові пояснення у справі №160/30203/23 в яких зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по адміністративній справі № 160/30203/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління задоволено. Зобов'язано Головне управління здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.09.2023 року пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.04.2024 року по справі № 160/30203/23 апеляційну скаргу Головного управління на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі №160/30203/23 - повернуто. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по адміністративній справі № 160/30203/23 Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.09.2023 відповідно до постанови від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі -Постанова № 168). Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1- 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі №160/30203/23 не зобов'язано Головне управління здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2023 без обмеження максимального розміру індексації (1500 грн), встановленого постановою 168. Таким чином, покладені судом зобов'язання щодо нарахування з 01.09.2023 пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168, виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.
Вирішуючи питання щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі №160/30203/23, суд виходить з наступного.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року по справі № 160/30203/23 позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом від 06.11.2023 року № 55001-44037/Т-01/8-0400/23, у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2023 року пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2023 року пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).
29 лютого 2024 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі № 160/30203/23.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2024 року по справі № 160/30203/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року по справі № 160/30203/23 - повернуто заявнику.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року по справі № 160/30203/23 набрало законної сили 19 квітня 2024 року.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст. 382 КАС України).
З аналізу наведених правових норм випливає, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, а виконання рішення забезпечується, зокрема, і шляхом встановлення судового контролю у виді подання звіту про виконання судового рішення.
Тобто, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду та вирішується на його розсуд.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому ст.287 цього Кодексу (ч.8 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Крім того, приписами ч.1 ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами ст.382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Застосування судом до суб'єкта владних повноважень заходів процесуального впливу можливе виключно у випадку встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Суд зазначає, що чинне законодавство, зокрема, положення ст. 382 КАС України, не встановлюють, з яких підстав на суб'єкта владних повноважень може бути покладено обов'язок щодо подачі звіту про виконання судового рішення.
Як установлено судом, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року по справі № 160/30203/23 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2023 року пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Як слідує з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.05.2024 року за №30885-20162/Т-01/80400/24, доданого позивачем до заяви про встановлення судового контролю, відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 та ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 19.04.2024 у справі №160/30203/23 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.09.2023 відповідно до постанови від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі- Постанова № 168). Виплата пенсії позивача здійснюється у розмірі 16080,36 грн, який обчислено на виконання рішення суду та з урахуванням вимог Постанови № 168 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії позивачу виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.
Крім того, в додаткових поясненнях на заяву про встановлення судового контролю від 11.07.2024 року, поданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по адміністративній справі № 160/30203/23 Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.09.2023 відповідно до постанови від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі -Постанова № 168). Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1- 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі № 160/30203/23 не зобов'язано Головне управління здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2023 без обмеження максимального розміру індексації (1500 грн), встановленого постановою 168. Таким чином, покладені судом зобов'язання щодо нарахування з 01.09.2023 пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168, виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.
Як слідує з заяви від 03.07.2024 року, позивач, фактично будучи незгодним із розміром перерахованої пенсії на виконання рішення суду від 22.01.2024 по справі № 160/30203/23, та посилаючись на норми статті 382 КАС України, зазначає, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі №160/30203/23 відповідачем не виконано, у зв'язку із чим і просить встановити судовий контроль.
Між тим, суд зазначає, що у відповідності до положень ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За таких обставин, якщо заявник вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, що також передбачає судовий контроль за виконанням судового рішення або в порядку примусового виконання рішення відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого контроль за виконанням судового рішення здійснюється державним виконавцем шляхом вчинення дій примусового характеру, зокрема, шляхом накладення на боржника штрафу за невиконання судового рішення та направленням подання про порушення кримінальної справи за його невиконання.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги той факт, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі №160/30203/23 відповідачем виконане, а доводи позивача стосуються лише незгоди з розміром перерахованої пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/30203/23 в порядку ст.382 КАС України.
Керуючись ст.ст. 241-246, 255, 295, 382, 383 КАС України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/30203/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева